Постанова від 17.11.2017 по справі 760/20900/17

Справа № 760/20900/17

№ 2-а/760/2397/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2017 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва у складі Коробенко С.В. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_2 пенсії без обмеження її максимального розміру починаючи з 01 травня 2016 року із розрахунку 100% грошового забезпечення з усіма видами підвищення або надбавок до пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_2 з 01 травня 2016 року пенсію без обмежень максимального розміру із розрахунку 100% грошового забезпечення посади Голови Державного департаменту України з питань виконання покарань згідно з довідкою командування Державного департаменту України з питань виконання покарань від 19.01.2017 року № 4-130-Гл/2-17/1, виданої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 року №718, з усіма видами підвищення або надбавок до пенсії, з урахуванням проведених виплат.

Свої вимоги Позивач обґрунтовував тим, що головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві безпідставно відмовило йому у виплаті пенсії без обмежень максимального розміру пенсії відповідно до здійсненого перерахунку на підставі довідки командування Державного департаменту України з питань виконання покарань від 19.01.2017 року № 4-130-Гл/2-17/1, виданої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 року № 718, вважає такі дії протиправними, у зв'язку з чим просив суд позов задовольнити. Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

Від Відповідача до суду надійшли письмові заперечення на позов, в яких управління Пенсійного фонду наполягає на повній відповідності своїх дій та рішень чинному законодавству.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суддя приходить до наступних висновків. Встановлено, що Позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та з 18 грудня 2001 року, отримує пенсію, як інвалід війни 2-ї групи та учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, нарахованої згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу» від 19.10.2016 року № 718 були затверджені нові розміри посадових окладів для окремих категорій посад військовослужбовців та осіб начальницького складу, які займають керівні посади, встановлена надбавка за інтенсивність служби в розмірі до 100% посадового окладу, премія відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи у межах коштів, передбачених у кошторисі на преміювання військовослужбовців та осіб начальницького складу відповідного органу, грошова допомога на оздоровлення під час надання щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення. Умови грошового забезпечення, визначені цією постановою, застосовуються з 1 травня 2016 року. Згідно зі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб які мають право на пенсію за цим Законом. Відповідно п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, державні органи у п'ятиденний термін після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, повинен повідомити про це Пенсійний фонд України, який повідомляє у п'ятиденний термін з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в областях та м. Києві (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Командування Державного департаменту України з питань виконання покарань повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку раніше призначених пенсій, особам, звільненим з військової служби, розміри посадових окладів яких затверджені постановою КМУ № 718 від 19.10.2016 року.

Пенсійний фонд України, у п'ятиденний термін після надходження інформації, відповідним листом направив начальникам головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві до відома лист Державної прикордонної служби України щодо проведення перерахунку раніше призначених пенсій особам, звільненим з військової служби, розміри посадових окладів яких затверджені в додатку до постанови КМУ від 19.10.2016 року № 718.

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в грудні 2016 року подало командуванню Державного департаменту України з питань виконання покарань списки на осіб керівного складу Державного департаменту України з питань виконання покарань для видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

26 січня 2017 року командування Державного департаменту України з питань виконання покарань направило в головне управління ПФУ в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу. В довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2, відповідно до постанови КМУ № 718 від 19 жовтня 2016 року, був зазначений розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.05.2016, а саме: посадовий оклад (ПО, згідно з постановою КМУ № 718 від 19.10.2016) - 12061,00 грн.; оклад за військове звання (ОВЗ «генерал-полковник», згідно з постановою КМУ №1294 від 07.11.2007) - 150,00 грн.; надбавка за вислу років (40% від ПО + ОВЗ, згідно з постановою КМУ №1294 від 07.11.2007) - 4884,40 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20% від ПО, згідно з постановою КМУ № 414 від 15.06.1994) - 2412,20 грн.; надбавка за виконання функцій державного експерта (20% від ПО, згідно з постановою КМУ №2 від 03.01.2013) - 2412,20 грн.; надбавка за інтенсивність служби (100% від ПО, згідно постанови КМУ № 718 від 19.10.2016) - 12061,00 грн.

Встановлено, що 08 вересня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, у строки, передбачені ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 14 вересня 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом за підписом голови комісії з припинення головного управління Колошмай Г.В. повідомило Позивача про те, що у зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 року № 718 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу» ОСОБА_2 було проведено перерахунок пенсії на підставі довідки від 19.01.2017 року № 4-130-Гл/2-17/2/1 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними з 01.05.2016 року, з урахуванням посадового окладу 12061,00 грн. Водночас, відповідачу було відмовлено у здійсненні виплати пенсії без обмеження, на підставі здійсненого перерахунку і він продовжує отримувати пенсію за показниками на вересень 2011 року, з урахуванням п.п. 1, 2 п. 2 прикінцевих положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668, який набрав чинності 01.10.2011 року.

Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно зі ст. 43 Закону, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393», для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

При цьому, при перерахунку позивачу пенсії відповідачем було застосовано положення ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України № 718 від 19.10.2016. Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI, внесені зміни в ст. 13 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з якими , призначення пенсії особам офіцерського складу змінено з розміру 90 відсотків від грошового забезпечення на 80 відсотків від грошового забезпечення.

Законом України « Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року № 1166-VII (п.п. 2 п. 24 розділу ІІ) призначення пенсії особам офіцерського складу змінено з розміру 80 відсотків від грошового забезпечення на 70 відсотків. Законом України №3668-VI від 08.07.2011, до статті 43 пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином внесені зміни до ст.ст. 13, 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо розміру пенсії у відсотках та її максимального розміру стосуються порядку призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

З огляду на вищенаведене необхідно дійти до висновку, що при перерахунку пенсії військовослужбовцям має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція міститься в постановах Верховного Суду України від 10.12.2013 у справах: № 21-420а13 та №21-348а13.

У відповідності до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятий за результатами розгляду справи з підстав, передбачений пунктами 1 і 2 ч. 1 ст. 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Вирішуючи питання про застосування наведеного Закону в часі, необхідно виходити з того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, згідно зі ст. ст. 22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»), є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а відтак перерахунок пенсії повинен проводитись на умовах і в порядку, що існували на час призначення пенсії позивачу.

Крім того, згідно з п.19 постанови Пленуму Верховного суду України від 13.06.2007 року за №8 «Про незалежність судової влади» роз'яснено, що згідно зі статтями 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України та чинним законами прав і свобод.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно з частинами 1, 2 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Враховуючи викладене, суд вважає відмову головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у виплаті ОСОБА_2 пенсії без обмеження її максимального розміру із розрахунку 100% грошового забезпечення, нарахованої на підставі довідки командування Державного департаменту України з питань виконання покарань від 19.01.2017 року № 4-130-Гл/2-17/1 про розмір грошового забезпечення, протиправною.

Таким чином, позовні вимоги Позивача підлягають задоволенню шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.05.2016р.

Відповідно до вимог ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (ч. 1 ст. 69 КАС України).

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суддя дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови у проведенні виплати пенсії позивачу без обмеження максимального розміру із розрахунку 100% грошового забезпечення є протиправними, а позовні вимоги обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 3, 8, 19, 22, 58,64, 124, 150 Конституції України, ст.ст. 2, 6-10, 14, 17, 69, 71, 104, 105, 158-162, ст. 183-2 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у виплаті ОСОБА_2 пенсії за вислугу років без обмеження її максимального розміру із розрахунку 100% грошового забезпечення - протиправною.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплачувати ОСОБА_2 з 01 травня 2016 року пенсію без обмежень максимального розміру пенсії із розрахунку 100 % грошового забезпечення посади голови Державного департаменту України з питань виконання покарань, згідно з довідкою командування Державного департаменту України з питань виконання покарань від 19 січня 2017 року №4-130-Гл/2-17/1, виданої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 718, з усіма видами підвищення або надбавок до пенсії, з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь держави судовий збір в сумі 1280,00 грн. судового збору. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Солом'янський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя