печерський районний суд міста києва
Справа № 757/67008/17-к
Примірник №___
17 листопада 2017 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів,-
До провадження слідчого судді надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих управління з розслідування злочинів, вчинених працівниками органів, які ведуть боротьбу зі злочинністю Департаменту процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих центрального апарату Генеральної прокуратури України ОСОБА_5 , про тимчасовий доступ до повних даних (у тому числі конфіденційної інформації) Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ведення якого здійснюється ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що управлінням з розслідування злочинів, вчинених працівниками органів, які ведуть боротьбу зі злочинністю Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017000000001135 від 12.04.2017 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 368 КК України, та за фактом умисного неподання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», за ознаками злочину, передбаченого ст. 366-1 КК України.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав та просив задовольнити.
Представник особи, у володінні якої знаходяться речі та документи в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином. Причини неявки суду невідомі.
Заслухавши пояснення слідчого, який підтримав клопотання, вивчивши клопотання та долучені до нього матеріали кримінального провадження, приходжу до наступного висновку.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 в період квітня - вересня 2017 року, діючи умисно в своїх інтересах, вимагав неправомірну вигоду в розмірі 1 млн. грн. та отримав від представника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » 200 тис. грн. (05.08.2017 - 100 тис. грн. та 06.08.2017 - 100 тис. грн.) за вчинення дій, пов'язаних з відшкодуванням податку на додану вартість вказаному підприємству.
Після затримання ОСОБА_6 в порядку ст. 208 КПК України 06.08.2017 проведено обшук за місцем його проживання та виявлено і вилучено грошові кошти в іноземній валюті, зокрема, 1 290 євро, 8 680 доларів США., а також 5,5 тис. грн., серед яких наявні 5 тис. грн., надані 05.08.2017 представником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в якості першої частини неправомірної вигоди в розмірі 100 тис. грн.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) ОСОБА_6 , займаючи посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 є особою, яка належить до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) шляхом заповнення на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_4 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація).
Відповідно до вимог п. 8 ст. 50 Закону, в декларації повинні вказуватись наявні грошові активи, утому числі готівкові кошти, сукупна вартість яких перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року.
Згідно з ч. 2 ст. 52 Закону, у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Реєстру та оприлюднюється на офіційному сайті Національного агентства.
Встановлено, що згідно відомостей Реєстру ОСОБА_6 відповідно до вимог ч. 2 ст. 45 Закону 28.10.2016 та 14.03.2017 подав декларації за 2015 та 2016 роки відповідно, у яких не вказав на наявність 1 290 євро та 8 680 доларів США.
Окрім того, у щорічних деклараціях ОСОБА_6 за 2015 і 2016 рік зазначено, що його дружині ОСОБА_7 на праві власності належить нежитлове приміщення загальною площею 132,9 м2, розташоване у с. Старі Кути Косівського району Івано-Франківської області. Разом з тим, відомості в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно щодо вказаного нежитлового приміщення як власності ОСОБА_7 відсутні.
Таким чином, наведені обставини можуть свідчити про декларування ОСОБА_6 недостовірної інформації за 2015, 2016 роки та не подання останнім повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.
Водночас, сам ОСОБА_6 , незважаючи на неодноразові виклики органом досудового розслідування для допиту, від надання показань стосовно походження 1 290 євро та 8 680 доларів США, відомостей щодо нежитлового приміщення загальною площею 132,9 м2, розташованого у с. Старі Кути Косівського району Івано-Франківської області, належного його дружині ОСОБА_7 , а також стосовно будь-яких інших обставин відмовляється.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 11 Закону, п. 3 Розділу І. «Загальні положення» Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням ІНФОРМАЦІЯ_4 № 3 від 10.06.2016 (далі - Порядок) до повноважень ІНФОРМАЦІЯ_4 належить забезпечення ведення Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Пунктом 5 Розділу І. «Загальні положення» Порядку визначено, що користувачами Реєстру є: суб'єкти декларування, які зареєструвалися в Реєстрі через мережу Інтернет відповідно до цього Порядку; працівники Національного агентства, які уповноважені мати доступ до повних даних Реєстру, проводити перевірку та інші визначені законодавством дії з даними Реєстру, надсилати повідомлення суб'єктам декларування; адміністратори системи Реєстру, що здійснюють керування обліковими записами працівників Національного агентства, налаштування параметрів роботи Реєстру; уповноважені службові особи інших державних органів, яким відповідно до закону надано доступ до Реєстру; фізичні та юридичні особи, які мають вільний доступ через мережу Інтернет до публічної частини Реєстру та можуть здійснювати пошук, перегляд та збереження електронних копій документів Реєстру, у тому числі у формі відкритих даних відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації»
Відповідно до п. 1 Розділу ІІ. «Формування та ведення Реєстру» Прядку до Реєстру включаються такі електронні документи (далі - документи): декларації, що подаються відповідно до статті 45 Закону; повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону; виправлені декларації, що подаються відповідно до частини четвертої статті 45 Закону.
Пунктом 10 Розділу ІІ. «Формування та ведення Реєстру» Порядку регламентовано, що усі документи, які подав суб'єкт декларування, зберігаються в Реєстрі і автоматично оприлюднюються (за винятком конфіденційної інформації) у публічній частині Реєстру відповідно до цього Порядку. У разі створення виправленого документа первинний документ, до якого вносяться виправлення, не видаляється і зберігається в Реєстрі.
Із урахуванням наведеного, зважаючи на обмеженість публічного доступу до конфіденційної інформації, що подається суб'єктами декларування та міститься у Реєстрі, в органу досудового розслідування, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин можливого вчинення ОСОБА_6 кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України у даному кримінальному провадженні, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до повних даних (у тому числі конфіденційної інформації) Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ведення якого здійснюється ІНФОРМАЦІЯ_1 , в межах відомостей стосовно ОСОБА_6 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ), а також до оригіналів документів, складених, оформлених, отриманих тощо уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 в ході та за результатами проведення відповідних перевірочних дій стосовно ОСОБА_6 , з можливістю одержання належним чином завірених їх копій.
Отримання доступу до повних даних (у тому числі конфіденційної інформації) Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в межах відомостей стосовно ОСОБА_6 , із можливістю зняття копій інформації, що міститься в даній електронній інформаційній системі в межах зазначеного суб'єкта декларування, а також до оригіналів документів, складених, оформлених, отриманих тощо уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 в ході та за результатами проведення відповідних перевірочних дій стосовно ОСОБА_6 , з можливістю одержання належним чином завірених їх копій, поряд з іншим, надасть можливість органу досудового розслідування підтвердити факт ймовірного декларування ОСОБА_6 недостовірної інформації за 2015, 2016 роки та не подання останнім повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.
Вищевказана інформація сама по собі та в сукупності з іншими речами та документами має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, без отримання яких неможливо всебічно, повно і неупереджено дослідити всі обставини кримінального провадження, встановити всіх осіб, причетних до вчинення злочину, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних процесуальних рішень.
Статтею 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Враховуючи обставини вчинення ймовірного злочину, так як вони викладені в клопотанні слідчого, правове обґрунтування клопотання, яке відповідає вимогам ст.ст. 161, 162 КПК України, приходжу до висновку, що документи, які вказані в клопотанні можуть мати суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню в кримінальному провадженні, а тому клопотання підлягає задоволенню з вилученням вказаних документів.
На підставі викладеного і керуючись ст. 108, ст.ст. 160, 162-164, 166, ст. 309 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання - задовольнити.
Надати слідчим слідчої групи - старшим слідчим в особливо важливих справах другого слідчого відділу управління з розслідування злочинів, вчинених працівниками органів, які ведуть боротьбу зі злочинністю Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 тимчасовий доступ до повних даних (у тому числі конфіденційної інформації) Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ведення якого здійснюється ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), із можливістю зняття копій інформації, що міститься в даній електронній інформаційній системі, в межах відомостей стосовно ОСОБА_6 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ), а також до оригіналів документів, складених, оформлених, отриманих тощо уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 в ході та за результатами проведення відповідних перевірочних дій стосовно ОСОБА_6 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) з можливістю одержання належним чином завірених їх копій.
Визначити строк дії ухвали тривалістю один місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Ухвала виготовлена в двох примірниках.
Примірник 1 -в матеріалах судового провадження № 757/67008/17-к.
Примірник 2 - надано слідчому ОСОБА_10
Слідчий суддя ОСОБА_1