Ухвала від 17.11.2017 по справі 755/9845/17

Справа № 755/9845/17

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" листопада 2017 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:

головуючої судді Арапіної Н.Є.

з секретарем Рудь Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Дніпровського районного суду м. Києва цивільну справу за скаргою Спеціалізованого водогосподарського комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київводфонд» за участю заінтересованих осіб Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві, ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними, визнання неправомірною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження,

ВСТАНОВИВ:

заявник звернувся до суду зі скаргою за участю заінтересованих осіб Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві, ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними, визнання неправомірною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження. Свої вимоги мотивував тим, що 19 травня 2017 року Дніпровським районним судом м. Києва видано виконавчий лист по справі № 755/6614/16-ц про стягнення із Спеціалізованого водогосподарського комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київводфонд» на користь ОСОБА_1 грошових коштів за договором поворотної фінансової допомоги у розмірі 45 931,52 грн. 23 травня 2017 року державним виконавцем Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві Терещук Т.І. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 54001475. Оскільки заявник є підприємством, рахунки якого відкриті в органах Казначейства, тому відповідно до вимог ч. 2 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Просить визнати дії державного виконавця Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві Терещук Т.І. неправомірними, визнати неправомірною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження № 54001475 від 23 травня 2017 року.

Представник заявника в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. Причини неявки суду не повідомив.

Представник заінтересованої особи Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. Причини неявки суду не повідомив.

Заінтересована особа ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. Причини неявки не повідомив. До початку розгляду справи до суду надійшли письмові заперечення, в яких зазначено, що 23 травня 2017 року державний виконавець Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві Терещук Т.І. при винесення постанови про відкритті виконавчого провадження діяла правомірно, оскільки станом на 27 липня 2017 року Спеціалізоване водогосподарське комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київводфонд» не включене до реєстру неприбуткових установ та організацій. Крім того, відповідно до інформації, що міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців, скаржник, за своєю організаційно-правовою формою належить до комунальних підприємств, тобто не є державним органом, не може ототожнюватися з державним або місцевим бюджетом, а також не може належати до бюджетних установ. У зв"зку з чим просить відмовити у задоволенні скарги.

Відповідно до п.4 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 26 грудня 2003 року "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби і звернень учасників виконавчого провадження" неявка в судове засідання в зазначених справах заявника або заінтересованої особи, якім повідомлено про час та місце його проведення, не перешкоджає розгляду скарги.

Дослідивши матеріали справи, суд установив наступні фактичні обставини.

02 березня 2017 року рішенням Дніпровського районного суду м. Києва позовні вимоги ОСОБА_3 до Спеціального водогосподарського комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київводфонд» про стягнення коштів за договором поворотної фінансової допомоги задоволено повністю та стягнуто із Спеціалізованого водогосподарського комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київводфонд» на користь ОСОБА_1 грошові кошти за договором поворотної фінансової допомоги у розмірі 45 931,52 грн. (а.с.70-73). 26 квітня 2017 року ухвалою Апеляційного суду міста Києва рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 02 березня 2017 року залишено без змін (а.с.70-73, 74-77).

23 травня 2017 року представник заінтересованої особи ОСОБА_1 - ОСОБА_4 звернувся до Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві із заявою про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 02 березня 2017 року (а.с. 107-108).

23 травня 2017 року постановою державного виконавця осіб Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві Терещук Тетяною Іванівною відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа по справі № 755/6614/16, виданого 19 травня 2017 року Дніпровським районним судом м. Києва (а.с.112).

Відповідно до п. 1 Статуту Спеціалізованого водогосподарського комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київводфонд», затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 86 від 18 лютого 2010 року та п. 1 Змін та доповнень до Статуту, затверджених розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 28 листопада 2011 року № 2207, дане підприємство створено відповідно до рішення Київської міської ради № 881/2950 від 27 листопада 2009 року «Про створення спеціалізованого водогосподарського комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київводфонд», засновано на комунальній власності територіальної громади м. Києва та підпорядковане Департаменту житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). (а.с.38-54).

Згідно з повідомленням Головного управління державної казначейської служби України у м. Києві про відкриття рахунків від 14 січня 2014 року, повідомлення про закриття рахунків Головного управління державної казначейської служби України у м. Києві від 08 лютого 2017 року та Переліку рахунків від 23 червня 2017 року Спеціалізованого водогосподарського комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київводфонд» має відкриті рахунки в органах Державної казначейської служби України (а.с.55, 56, 57).

За змістом абз. 3 п. 2 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 3 серпня 2011 року (далі - Порядок) у тексті цього документа термін «боржники» вживається у такому значенні - визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства.

Згідно з п. 3 Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Пунктом 24 Порядку встановлено, що стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у п. 6 цього Порядку.

Враховуючи викладене, державні виконавці не мають законних підстав проводити будь-яке списання коштів за виконавчими документами в справах, де боржниками є підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства. Стягувачам необхідно подавати такі документи безпосередньо до органів Казначейства. Дана правова позиція підтверджується постановою Верховного Суду України у справі № 916/2543/14 від 08 липня 2015 року.

Оскільки боржником за виконавчим листом № 755/6614/16 від 19 травня 2017 року є Спеціалізоване водогосподарське комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київводфонд», яке має відкриті рахунки в органах Казначейства, тому державний виконавець Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві Терещук Тетяна Іванівна зобов'язана була перевірити, чи має підприємство рахунки в органах Казначейства та чи підлягає вищевказаний виконавчий лист виконанню органами державної виконавчої служби.

Відповідно до п. 9 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем.

Пунктом 18 постанови № 6 від 07 лютого 2014 року Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «"Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах» передбачено, що за результатами розгляду скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця суд у разі встановлення обґрунтованості скарги визнає оскаржувані рішення,дії чи бездіяльність неправомірними і зобов»язує державного виконавця або іншу посадову особу державної виконавчої служби задовольнити вимогу заявника та усунути допущені порушення або іншим шляхом поновлює його порушені права чи свободи. При цьому суд не має права зобов»язати зазначених осіб до вчинення тих дій, які згідно із Законом про виконавче провадження можуть здійснюватися лише державним виконавцем або відповідною посадовою особою державної виконавчої служби.

Оскільки, Спеціалізоване водогосподарське комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київводфонд» має відкриті рахунки в органах Державної казначейської служби України, тому виконавчий лист № 755/6614/16 від 19 травня 2017, виданий Дніпровським районним судом м. Києва має виконуватись виключно Казначейством, в якому обслуговується боржник, а державний виконавець Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві Терещук Тетяна Іванівна повинна була відмовити стягувачу у відкритті виконавчого провадження.

Відповідно до ст. 385 Цивільного процесуального кодексу України скаргу може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав чи свобод.

Виходячи з відомостей наявних в матеріалах справи, скаржник про наявність виконавчого провадження дізнався випадково з відомостей відкритої автоматизованої системи виконавчих проваджень 22 червня 2017 року . З постановою про відкриття виконавчого провадження від 23 травня 2017 року представник Скаржника ознайомився 23 червня 2017 року, на дату подання до суду скарги на юридичну або фактичну адресу Спеціалізованого водогосподарського комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київводфонд» постанова не надходила, тому строк оскарження боржником не пропущено.

Отже, виходячи з наведеного, скарга Спеціалізованого водогосподарського комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київводфонд» за участю заінтересованих осіб Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві, ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними, визнання неправомірною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження підлягає задоволенню повністю: визнати дії державного виконавця Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві щодо винесення постанови про відкриття виконавчого № 54001475 від 23 травня 2017 року неправомірними. Визнати постанову державного виконавця Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві про відкриття виконавчого № 54001475 від 23 травня 2017 року неправомірною та скасувати.

Керуючись Законом України "Про виконавче провадження", п.п. 2, 3, 24 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 3 серпня 2011 року, п.18 Постанови № 6 від 07 лютого 2014 року Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах», ст.ст. 386, 387,388 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Скаргу Спеціалізованого водогосподарського комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київводфонд» за участю заінтересованих осіб Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві, ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними, визнання неправомірною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження задовольнити повністю.

Визнати дії державного виконавця Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві щодо винесення постанови про відкриття виконавчого № 54001475 від 23 травня 2017 року неправомірними.

Визнати постанову державного виконавця Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві про відкриття виконавчого № 54001475 від 23 травня 2017 року неправомірною та скасувати.

Ухвала може бути оскаржене в апеляційному порядку через Дніпровський районний суд м. Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна карга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Н.Є.Арапіна