Постанова від 01.11.2017 по справі 611/923/17

Справа № 611/923/17

Провадження № 2-а/611/50/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2017 року Барвінківський районний суд Харківської області в складі :

головуючого - судді Андросова О.М.

секретаря - Сторчай С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Барвінковому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання рішення протиправним, його скасування та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

17 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання рішення протиправним, його скасування та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовної заяви зазначив, що він є пенсіонером і перебуває на обліку у відповідача, йому з 01 серпня 2014 року призначена пенсія як інваліду війни 2 групи.

Розпорядженням Барвінківського відділу Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 28.07.2017 року № 202395 позивачу призупинена виплата пенсії з 01.08.2017 року до з'ясування згідно листа Харківського обласного військового комісаріату МОУ від 19.07.2017 року № 1911-1303.

В зв'язку з наведеним вище позивач просить визнати зазначене вище розпорядження відповідача протиправним, скасувати його, та зобов'язати Ізюмське об'єднане УПФУ поновити нарахування та виплату йому пенсії як інваліду війни 2 групи з 01 серпня 2017 року.

Відповідач проти позову заперечує, вказавши в письмовому запереченні, що позивачу правомірно призупинена виплата пенсії з 01.08.2017 року до з'ясування згідно листа Харківського обласного військового комісаріату МОУ від 19.07.2017 року № 1911-1303, оскільки наведена в листі інформація дає підстави вважати, що історія хвороби, на підставі якої видана довідка МСЕК від 04.07.2016 року, належить не ОСОБА_1 , а іншій особі.

Представник відповідача прохає розглянути справу без її участі, що суд вважає за можливе, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Позивач подав до суду заяву з проханням розглянути справу без його участі, що суд вважає за можливе, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Зважаючи на те, що всі особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 4 ст. 122 КАС України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, справа розглядалася в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов такого.

У відповідності до ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та посвідчення серія НОМЕР_1 позивача визнано учасником бойових дій.

Згідно п. 7 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать також інваліди з числа:учасників бойових дій на території інших держав, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з перебуванням у цих державах.

Відповідно до довідки серія 12 ААА № 444334 від 04.07.2016 року позивачу в черговий раз встановлена друга група інвалідності внаслідок контузії головного мозку, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.

З посвідчення серія НОМЕР_2 від 06 липня 2016 року вбачається, що позивача визнано інвалідом війни 2 групи.

З 01 серпня 2014 року позивачу призначена пенсія як інваліду війни 2 групи.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Стаття 4 ч. 1 зазначеного Закону визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

У відповідності до ч. 3 цієї статті виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Відповідно ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

У преамбулі до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Згідно ст. 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться тільки за їх заявою.

Пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством (ст. 47).

У статті 49 Закону № 1058-IV зазначені підстави припинення та поновлення виплати пенсії. У частині 1 цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

3) у разі смерті пенсіонера;

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

5) в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 2 ст. 49 зазначеного Закону України поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.

Отже, припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав, визначених статтею 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» взагалі не передбачено можливість припинення, а не припинення виплати пенсії.

Оцінюючи спірні правовідносини, суддя звертається до положень Конституції України, за якими, в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (статті 1, 3 Конституції України).

Право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел (частина друга статті 46 Основного Закону України) і забезпечується частиною другою статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами положень статті 1 Конвенції, Статті 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Париж, 20.III.1952) кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права, положення статті 14 Конвенції якою визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.

Таким чином, відповідачем порушено вимоги ст. 19 Конституції України, ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки з 01 серпня 2017 року позивачу припинено виплату пенсії за відсутності законодавчо встановлених підстав.

Пунктом 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Частина друга статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає, що суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Посилання відповідача на лист Харківського обласного військового комісаріату МОУ від 19.07.2017 року № 1911-1303 як підставу для припинення виплати пенсії позивачу судом до уваги не приймаються, оскільки він не є ні законом, ні навіть підзаконним нормативно-правовим актом, і не може змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.

На даний час відповідачем не надано доказів того, що позивачу пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості, що відповідно до статті 49 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" було б підставою для припинення виплати призначеної позивачу пенсії.

Таким чином, у відповідача були відсутні, встановлені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Законом України «Про пенсійне забезпечення» підстави для призупинення пенсійних виплат та відмови у їх поновленні.

Призупиняючи нарахування та виплату позивачеві пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив право позивача на отримання пенсії. При цьому право на отримання пенсії є об'єктом захисту за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (справа Європейського суду з прав людини «Мюллер проти Австрії», 1975 рік) та пов'язане з правом мирно володіти своїм майном.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, аналізуючи всі докази в їх сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову, оскільки позивач перебуває на обліку в УПФУ, проте не отримує пенсійні виплати з 01 серпня 2017 року, тому розпорядження щодо призупинення виплати пенсії позивачу слід визнати протиправним, скасувати його та зобов'язати відповідача поновити позивачу виплату призначеної йому пенсії за інвалідністю з 01 серпня 2017 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми за один місяць, тому зазначену постанову необхідно звернути до негайного виконання у межах суми платежу за один місяць.

Як вбачається з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. В той же час відповідно до п. 18 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору в усіх судових інстанціях звільняється Пенсійний фонд України та його територіальні органи. Таким чином, судові витрати по сплаті судового збору компенсуються за рахунок Державного бюджету України.

На підставі викладеного, Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. ст. 17, 18, 69, 71, 94, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Барвінківського відділу Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 28.07.2017 року про призупинення виплати пенсії з 01 серпня 2017 року ОСОБА_1 , особовий рахунок НОМЕР_3 .

Зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області поновити виплату призначеної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії з 01 серпня 2017 року.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова суду в частині виплати ОСОБА_1 пенсії за один місяць підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10-ти днів з дня отримання її копії шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Барвінківський районний суд Харківської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.М.Андросов