Справа № 428/8188/17
20 листопада 2017 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Бароніна Д.Б.,
за участю секретаря Бондаренко І.С.,
представника позивача ОСОБА_1,
представників третьої особи ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши в залі суду у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Сватівської районної ради Луганської області до Державного реєстратора Сєвєродонецької міської ради Луганської області ОСОБА_4 про скасування реєстраційної дії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову, на стороні відповідача ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю «Медіа «Новини Сватівщини», -
Сватівська районна рада Луганської області звернулася до Сєвєродонецького міського суду Луганської області з позовною заявою до Державного реєстратора Сєвєродонецької міської ради Луганської області ОСОБА_4 про скасування реєстраційної дії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову, на стороні відповідача ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю «Медіа «Новини Сватівщини».
В судовому засіданні судом було ініційовано питання щодо закриття провадження у справі з тих підстав, що вищевказана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
В судовому засіданні представник позивача вказала, що на її думку справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Представник відповідача або відповідач в судовому засіданні присутні не були, про дату, час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином.
Представники третьої особи в судовому засіданні поклалися на розсуд суду стосовно визначення юрисдикції цього спору.
Вирішуючи питання про закриття провадження у справі, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
За правилами статті 1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) цей Кодекс визначає юрисдикцію, повноваження адміністративних судів щодо розгляду адміністративних справ, порядок звернення до адміністративних судів та порядок здійснення адміністративного судочинства.
Справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 1 статті 3 КАС України).
У рамках цієї справи виконання чи невиконання умов цивільно-правової угоди, іншого цивільного правочину щодо відчуження нерухомого майна, не є безпосередньою підставою для звернення до суду. Позовні вимоги Сватівської районної ради Луганської області ґрунтуються на протиправності дій державного реєстратора як суб'єкта, наділеного владними функціями приймати рішення про державну реєстрацію прав, у зв'язку з недотриманням ним вимог п. 62 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127, а саме проведення державної реєстрації права власності на спірне майно за відсутності: рішення правонабувача майна, уповноваженого ним органу про надання згоди на передачу об'єкта нерухомого майна; акту приймання-передачі такого об'єкта нерухомого майна. Тобто, у цій справі в межах предмету позовних вимог спір про право відсутній, а дослідженню підлягають виключно владні, управлінські рішення та дії державного реєстратора, який у межах спірних правовідносин діє як суб'єкт владних повноважень.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 25 квітня 2017 року по справі № 21-3197а16.
На необхідність визначення суб'єктного складу спірних правовідносин, предмета позову (наявності або відсутності спору про право) та питання можливості розгляду спірних правовідносин сторін у порядку цивільного судочинства звертав також увагу і Апеляційний суд Луганської області в ухвалі по цій справі від 20 вересня 2017 року.
В судовому засіданні представник позивача підтвердила, що підставою позову є недотримання державним реєстратором вимог п. 62 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127. Також пояснила, що позивач в цьому позові не ставить питання про визначення власника нерухомого майна.
Крім того, якщо цей позов ґрунтувався би на наявності приватноправового спору та був пов'язаний із спором про право, то такий спір мав би вирішуватися за правилами господарського судочинства з огляду на суб'єктний склад сторін такого спору, сторонами якого були б юридичні особи, суб'єкти господарювання - Сватівська районна рада Луганської області та ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю «Медіа «Новини Сватівщини». Така позиція суду ґрунтується на вищевказаній постанові Верховного Суду України, а також на наступному.
Згідно ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право звертатись також державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
За змістом положень вказаних норм, правом на пред'явлення позову до господарського суду наділені, зокрема, юридичні особи, а суд шляхом вчинення провадження у справах здійснює захист осіб, права і охоронювані законом інтереси яких порушені, невизнані або оспорюються (Постанова Вищого господарського суду від 01 квітня 2015 року по справі № 917/1847/14).
За приписами ч. 3 ст. 22 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.
Положеннями пунктів 3.1, 3.2, 16 постанови Пленум Вищого господарського суду України від 24.10.2011 №10 «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам» визначено, що господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб'єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Господарські суди на загальних підставах вирішують усі спори між суб'єктами господарської діяльності, а також спори, пов'язані, зокрема, з вимогами про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктом публічно-правових відносин, за умови, що такі вимоги не об'єднуються з вимогою вирішити публічно-правовий спір, і за своїм суб'єктним складом підпадають під дію статті 1 ГПК України.
Отже, господарськими судами розглядаються на загальних підставах справи зі спорів за участю, зокрема органів місцевого самоврядування або державних органів влади, якщо такі спори виникають з цивільних чи господарських правовідносин, в яких ці органи виступають на рівних засадах з іншими учасниками відповідних відносин (наприклад, спори між юридичними особами щодо законності набуття прав на майно).
Разом з тим суд повторює, що цей позов ґрунтується на протиправності дій державного реєстратора як суб'єкта, наділеного владними функціями. На правильність такого висновку суду вказує також те, що позивач у позовній заяві не визначає ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю «Медіа «Новини Сватівщини» в якості відповідача та не пред'являє до цієї особи жодних матеріально-правових вимог (наприклад, про визнання права власності на майно або про витребування майна з чужого незаконного володіння, тощо).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 205 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючі вищевикладені обставини та норми Закону, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі, адже вказана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст. 205, 206, 210, 293, 294 ЦПК України, суд -
Закрити провадження у справі за позовом Сватівської районної ради Луганської області до Державного реєстратора Сєвєродонецької міської ради Луганської області ОСОБА_4 про скасування реєстраційної дії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову, на стороні відповідача ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю «Медіа «Новини Сватівщини».
Роз'яснити позивачу, що розгляд такого позову належить до юрисдикції адміністративного суду.
Роз'яснити позивачу, що він має право в порядку п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» заявити клопотання про повернення сплаченої за подання позову суми судового збору.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через Сєвєродонецький міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі, якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Д.Б. Баронін