Постанова від 04.04.2007 по справі 3070-2007А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к.

ПОСТАНОВА

Іменем України

04.04.2007

Справа №2-31/3070-2007А

10 годин 50 хвилин

Господарський суд Автономної Республіки Крим у складі

судді Привалової А.В.

при секретарі судового засідання Гамаюнової В.С.

за участю представників сторін:

від позивача - Бахарєва Н.Ю. представник дов. №04-5/4 від 10.01.07р. у справі.

від відповідача - не з'явився.

Прокурор - не з'явився.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора м.Феодосії в інтересах держави в особі Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м.Сімферополь

до відповідача ВАТ "Феодосійська суднобудівна компанія "Море", смт Приморський, м.Феодосія

Про стягнення 7182,00 грн.

ВСТАНОВИВ:

Прокурор м.Феодосії звернувся до господарського суду АРК в інтересах держави в особі Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів з адміністративним позовом до ВАТ "Феодосійська суднобудівна компанія "Море", у якому просить стягнути з відповідача 7182,00грн. штрафних санкцій, зобов'язати його вчинити розрахунок та сплату пені за період з 17.04.06р. по день сплати. Вимоги мотивовані тим, що відповідач був зобов'язаний створити у 2005 році 1 робоче місце для працевлаштування інвалідів, але фактично не працевлаштував інваліда, у зв'язку з чим повинен сплатити штрафні санкції у сумі 7182,00грн. за нестворене для інваліда робоче місце.

Відповідач проти позову заперечує з мотивів викладених у відзиві, посилаючись на те, що на думку відповідача вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємством виконано та вжиті заходи по працевлаштуванню інвалідів. Крім того, відповідно до ч.3 ст.20 Закону, сплату штрафних санкцій підприємство проводить відповідно до Закону за рахунок прибутку, який залишається в його розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'якових платежів), однак за наслідками фінансової діяльності в 2005р. відповідач має збиток.

Позивач надав пояснення на відзив, у якому пояснив, що штрафні санкції у Фонд соціального захисту інвалідів обов'язкові до сплати і здійснюються в безперечному порядку, незалежно від фінансового стану підприємства і наслідків фінансово -господарської діяльності, тому що згідно ЗУ «Про державний бюджет» є складовою частиною державного бюджету України і стягуються доход держави.

Відповідно до ст.150 КАС України з 06.03.07р. до 19.03.07р. по справі оголошувалась перерва та з 19.03.07р. до 04.04.07р. розгляд справи відкладався у зв'язку з неявкою відповідача,

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, заслухавши представників сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти на підставах, у межах повноважень і способом, передбаченим Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п.1 й 2 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1434 від 26.09.02р. Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління, що діє в складі Мінпраці й підпорядковується йому.

Фонд у своїй діяльності керується Конституцією й законами України, актами Президента України й Кабінету Міністрів України, наказами Мінпраці та вищезгаданим Положенням.

У чинність п. 3 цього Положення одним з завдань Фонду є здійснення контролю за дотриманням підприємствами, установами й організаціями всіх форм власності й господарювання нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.

Частиною 1 ст. 68 Конституції України встановлено обов'язок кожного неухильно дотримуватися Конституції України й законів України.

Згідно ст.19 Закону України «Про основи соціального захисту інвалідів в Україні» для підприємств (об'єднань), установ, організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від загальної численності тих, що працюють, а якщо працює від 8 до 15 осіб - в кількості одного робочого місця, якщо інше не передбачене законом.

Відповідно до п. 1, 3, 5, 14 Положення «Про робоче місце інваліда та порядок працевлаштування інвалідів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 314 Робоче місце інваліда - це окреме робоче місце або ділянка виробничої площі на підприємстві (об'єднанні), в установі та організації незалежно від форм власності та господарювання, де створено необхідні умови для праці інваліда. Робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда. Підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів. Підприємства у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів; щорічно до 1 лютого року, що настає за звітним, подають відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про середню річну заробітну плату на підприємстві, середньооблікову численність штатних працівників облікового складу та про кількість працюючих інвалідів; визначають види виробництв, цехи та дільниці, де доцільно використовувати працю інвалідів; інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів; створюють для інвалідів умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації, забезпечують соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством; запроваджують у разі потреби посади інструкторів-перекладачів для роботи з глухими працівниками; інваліда.

Як вбачається з матеріалів справи відповідачу встановлений норматив працевлаштування інвалідів на 2005 р. в кількості 1 особи. Фактично на підприємстві відповідача в 2005р. не було працевлаштоване жодного інваліда, що підтверджується звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів на 2005р. Середньорічна зарплата штатного працівника в 2005р. склала 7182,00грн.

Відповідачем не виконаний зазначений норматив, оскільки 1 робоче місце для інвалідів створено не було.

Згідно ст.20 Закону України «Про основи соціального захисту інвалідів в Україні» підприємства (об'єднання), установи, організації незалежно від форм власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж встановлено нормативом, передбаченим ч.1 ст.19 цього Закону, щорічно сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (у об'єднанні), установі, організації за кожне робоче місце не зайняте інвалідом.

Відповідачем не створені умови для можливості працевлаштування інвалідів, отже, вимоги позивача про стягнення штрафних санкцій є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Згідно ч.3,4 ст.20 Закону України «Про основи соціального захисту інвалідів в Україні» сплату штрафних санкцій підприємства (об'єднання), установи, організації здійснюють згідно закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). У разі відсутності коштів штрафні санкції можуть бути стягнути шляхом звернення стягнення на майно підприємства(об'єднання), установи, організації в установленому порядку.

Тобто чинним законодавством не передбачено звільнення від сплати штрафних санкцій у разі наявності або відсутності прибутку відповідних суб'єктів господарювання, тому відповідач зобов'язаний перерахувати суму несплачених штрафних санкцій у розмірі 7182,00 грн. А посилання в законі на податок на прибуток тільки вказує джерело виплати цих коштів.

Також суд звертає увагу на те, що здійснювати функції контролю за своєчасним і повним отриманням коштів до бюджету неможливо без застосування і стягнення Фондом штрафних санкцій підприємств (об'єднань), установ, організацій, які не забезпечують встановлених нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, якщо ними добровільно не сплачуються у відповідне відділення Фонду штрафні санкції за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Крім того, зі змісту статей 19 й 20 Закону вбачається, що штраф має компенсаційну форму за невиконання нормативу, оскільки згідно з ч.6 ст.20 Закону суми штрафних санкцій використовуються Фондом для фінансування соціальних витрат на професійне навчання непрацюючих інвалідів, видачу підприємствам цільових кредитів на створення робочих місць для інвалідів, надання фінансової допомоги на здійснення заходів по соціальній, трудовій, фізкультурно-оздоровчій і професійній реабілітації інвалідів і т.п., і у суб'єкта підприємницької діяльності є альтернативний обов'язок або виконання нормативу шляхом працевлаштування інвалідів або оплата штрафних санкцій.

Також необхідно відзначити, що відповідно п.п. 1 п.1 ст.29 Бюджетного кодексу України, до складу доходів Державного бюджету України включаються доходи, що надходять відповідно до Закону України «Про основи соціального захисту інвалідів».

У позовної заяви позович просить зобов'язати відповідача здійснити розрахункок та сплату пені за період з 17.04.06р. по день сплати, але ця вимога не грунтується на нормах закону і не підлягає задоволенню.

У судовому засіданні 04.04.07р. оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Постанова складена у повному обсязі 09.04.2007 року.

З урахуванням викладеного, керуючись ч. 4 ст. 94,ст. ст. 98,122,158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2.Стягнути з ВАТ "Феодосійська суднобудівна компанія "Море"(98176, м.Феодосія, смт.Приморський, вул. Десантників,1, р/р 26041304350655 у відділенні ПІБ м.Феодосія в АРК, МФО 324388, ОКПО 14309008) на користь Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (АР Крим, 95017, м. Сімферополь, пр.Кирова,51-52/10а, Реквізити: Одержувач - Держбюджет м. Керчі 50070000, Банк одержувача -Управління Держказначейства в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 24043468, р/р 31218230600024) штрафні санкції за недотримання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів в сумі 7182,00грн.

3. В частині позовних вимог про зобов'язання відповідача вчинити розрахунок та сплату пені за період з 17.04.06р. відмовити.

4. Виконавчий документ відати у встановленому законом порядку після набрання постановою законної сили.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст.186 КАС України.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо після подання заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Привалова А.В.