Рішення від 17.11.2017 по справі 420/1356/17

Дата документу 17.11.2017

ЄУ № 420/1356/17

Провадження №2/420/522/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2017 року Новопсковський районний суд Луганської області

у складі: головуючого судді Стеценко О.С.

за участю секретаря Стєніної А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новопсков цивільну справу за позовом управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми субсидії,

встановив:

Позивач звернувся до Новопсковського районного суду Луганської області з позовом до відповідача, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на його користь надмірно виплачені кошти у вигляді переплаченої суми субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 1053 грн. 50 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно заяви про призначення житлової субсидії від 15.05.2015 управлінням соціального захисту населення Новопсковської РДА прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 субсидії з 01.05.2015. Після проведеної перевірки цільового використання бюджетних асигнувань виявилося, що відповідач подала невірну інформацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії та вказала, що ОСОБА_2 (особа, яка зареєстрована у житловому будинку) не працює і інших доходів сім'я не має. В той же час, згідно проведеної перевірки та шляхом направлення запиту до ГУМВС України в Дніпропетровській області було встановлено, що ОСОБА_2 працював в Головному управлінні МВС України в Дніпропетровській області. Перед заповненням декларації ОСОБА_1 була попереджена про наслідки надання невірної або неповної інформації в декларації, що підтверджується її підписом. Управління провело перерахунок за період з 01.05.2015 по 30.04.2016, внаслідок якого була виявлена переплата в сумі 1053,50 грн. Відповідач був повідомлений про обов'язок повернення переплаченої суми, але добровільно зазначені кошти не повернув, тому позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач, ОСОБА_1, в судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву, в якій просила розглянути справу без її участі, позовні вимоги визнала в повному обсязі.

Згідно з ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову за наявності для того законних підстав суд ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, зважаючи на те, що визнання відповідачем позовних вимог ґрунтується на законних підставах, не суперечить закону та не порушує прав, свобод чи інтересів інших осіб, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до п. 20 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 з внесеними змінами та доповненнями (далі Положення) громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру та у разі, коли громадянин добровільно не повернув надміру виплачену суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 15.05.2015 звернулася до управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області із заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово -комунальних послуг, на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (а.с.6).

У зазначеній заяві вказано, що зареєстроване (для орендарів - фактичне) місце проживання ОСОБА_1 знаходиться за адресою: вул. Леніна, 142, смт.Новопсков Луганської області (а.с.6).

Як вбачається з декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 15.05.2015, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зазначеному вище будинку площею 43,8 м2 проживає разом з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка за період з 01.01.2014 по 31.12.2014 отримувала пенсію у загальному розмірі 12588 грн., та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, який в даний період не працював та доходів не мав (а.с.7).

Судом встановлено, що рішеннями про призначення субсидії УСЗН Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області від 09.07.2015 та 26.11.2015 уповноваженому власнику будинку за адресою: вул. Леніна, буд. 142, смт. Новопсков Луганської області, ОСОБА_1 призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово -комунальних послуг на 12 місяців з травня 2015 року по квітень 2016 року включно щомісячно, та з жовтня 2015 року по квітень 2016 включно щомісячно, відповідно (а.с. 8-9).

Відповідач була повідомлена, що у разі подання нею у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому будинку, їх доходи і витрати, їй може бути відмовлено у призначення житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі вона зобов'язався повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії у подвійному розмірі, що підтверджується її підписом в декларації (а.с.7).

Відповідно до п. 20 Постанови КМУ України від 21 жовтня 1995 року N 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, або не повідомив про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Управлінням соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області було проведено перевірку правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги, за результатами проведення якої встановлено, що ОСОБА_1 надала недостовірну інформацію щодо доходів ОСОБА_2, який проживає в зазначеному будинку, внаслідок чого виникла переплата в сумі 1053,50 грн. протягом періоду з 01.05.2015 по 30.04.2016, що підтверджується актом перевірки від 29.07.2016 (а.с.11).

Згідно довідки про доходи №2916 від 05.05.2016, виданої ГУМВС України в Дніпропетровській області, ОСОБА_2 працював в Головному Управлінні МВС України в Дніпропетровській області на посаді міліціонера та за період з липня 2014 року по грудень 2014 року йому була нарахована заробітна плата у загальному розмірі 15078,70 грн. (а.с.10).

На підставі зазначеної перевірки позивачем видано розпорядження №548 від 29.07.2016 (особова справа №1194), проведено перерахунок розміру субсидії за період з 01.05.2015 по 30.04.2016 (а.с.12) та листом №16-7/8-2284 від 02.08.2016 повідомлено відповідача про те, що вона зобов'язана повернути переплачену суму субсидії у розмірі 1053,50 грн. до 09.09.2016 (а.с.13).

В добровільному порядку суму субсидії ОСОБА_1 не сплатила.

Відповідно до п. 1 абзац 1 «Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями», затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України № 39/283/90/5 від 29.12.1997, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках: - виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.

Згідно із п. 6 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою КМУ від 21.10.1995 №848 (далі - Положення), субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб.

Пунктом 7 цього Положення встановлено, що субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

В пункті 12 Положення зазначено, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається виходячи із середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, за два квартали, що передують місяцю, що передує місяцю, з якого призначається субсидія, а субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - виходячи з розміру доходу за попередній календарний рік

Згідно із п.13 Положення для призначення субсидії громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру. Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.

Відповідно до п.20 Положення, надання раніше призначеної субсидії припиняється, в тому числі, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку повернення коштів надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.1997 №39/283/90/5, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках, зокрема, виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів. В разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії. Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.

Відповідно до ч. 1 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Відповідно до ч. 2 даної статті положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Згідно із ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно із ст.10, 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Отже, встановлено, що відповідач при призначенні їй субсидії не надала позивачу відомості про доходи та майновий стан зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, а саме ОСОБА_2, зазначивши, що останній не працює та інших доходів сім'я не має, що є підставою відповідальності та повернення надміру виплаченої субсидії.

За змістом ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

З огляду на вимоги законодавства, що регулюють спірні правовідносини у даному випадку суд вважає, що позивачем доведено завдання відповідачем майнової шкоди, а відповідачем допущено порушення, які послугували підставою для відшкодування шкоди.

Проаналізувавши встановлені обставини у справі, оцінивши надані в силу положень ст.60 ЦПК України докази в їх сукупності, зважаючи, що визнання відповідачем позовних вимог не суперечить закону та не порушує прав, свобод чи інтересів інших осіб, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити та стягнути з ОСОБА_1 надміру отримані кошти у вигляді переплаченої суми субсидії у розмірі 1053,50 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 88 ЦПК України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави, тому суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 1600 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 212-215, 223, 292 ЦПК України, суд

вирішив:

Позовні вимоги управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми субсидіїзадовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації на розрахунковий рахунок: 35214001017412, МФО 804013, код ЄДРПОУ 03196995, надміру отримані кошти у виді житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 1053 (одна тисяча п'ятдесят три) грн 50 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційну скаргу на рішення може бути подано апеляційному суду Луганської області через Новопсковський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя: О.С. Стеценко