Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к.
Іменем України
23.03.2007
Справа №2-15/16176-2006
За позовом Заступника прокурора АР Крим (95015 АР Крим м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 21) в інтересах держави в особі Антимонопольного комітету України (03680 м. Київ, вул. Урицького, 45)
До відповідача Міністерства у справах молоді, сім'ї та гендерної політики АР Крим (95005 АР Крим м. Сімферополь, вул. Гоголя, 7)
До відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Олдім» (95022 АР Крим м. Сімферополь, вул. Глінки, 72, код ЄДРПОУ 24026441)
Про визнання недійсним рішення від 01.12.05р., договору підряду №76 від 01.12.05р. та договору підряду №100/1 від 20.12.05р.
Суддя ГС АР Крим І.А. Іщенко
представники:
Від позивача - не з'явився
Від відповідача 1 - Кирюхін В.І., довіреність № 1325 від 31.07.2006р., у справі
Від відповідача 2 - Гавриленко А.Ф., довіреність від 18.10.2006 р., у справі
За участю прокурора АР Крим - Горна К.В., посвідчення № 04070
Обставини справи: Заступник прокурора АР Крим звернувся до господарського суду АР Крим в інтересах держави в особі Антимонопольного комітету України з позовом до Міністерства у справах молоді, сім'ї та гендерної політики АР Крим, до Фірми «Олдім» про визнання недійсним рішення від 01.12.05р., договору підряду №76 від 01.12.05р. та договору підряду №100/1 від 20.12.05р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що прийняття рішення засідання тендерного комітету Міністерства у справах молоді, сім'ї та гендерної політики АР Крим від 01.12.2005р. щодо визнання переможцем відкритих торгів із закупівлі робіт з капітального ремонту та реконструкції приміщення Центру матері й дитини, що знаходиться у с. Чистеньке Сімферопольського району, за державні кошти, договір підряду на капітальний ремонт будівлі для розміщення «Соціального центру матері й дитини» №76 від 01.12.2005р. та договір підряду №100/1 на додаткові роботи з об'єкту «Капітальний ремонт будівлі площею 549,8 кв.м., розташованого за адресою Сімферопольський район, с. Чистеньке, вул.. Севастопольське шосе, 12 з метою розміщення у ньому Кримського республіканського закладу «Соціального центру матері й дитини» від 20.12.2005р. здійснено всупереч принципів державних закупівель, таких як максимальна економія та ефективність, добросовісна конкуренція серед власників, недискримінація учасників, об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій.
Представник відповідача Міністерства у справах молоді, сім'ї та гендерної політики АР Крим у своєму відзиві на позовну заяву позовні вимоги визнав у повному обсязі, та зазначив, що при проведенні торгів та укладенні оспорюваних договорів були допущені порушення Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», що спричинили безпідставну трату державних грошових коштів у розмірі 593487,00 грн., є шкодою, спричиненою державі.
Представник відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Олдім» проти позовних вимог заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву від 22.01.2007р., посилаючись на те, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Фірма «Олдім» виконані всі роботи згідно затвердженого міністром у справах молоді, сім'ї та гендерної політики АР Крим документу «Обсяги робіт з капітального ремонту та реконструкції приміщення Центру матері й дитини, що знаходиться у с. Чистеньке Сімферопольського району.
У судовому засіданні, що відбулося 16.03.2006 р. була оголошена перерва до 23.03.2006 р. в порядку частини 2 статті 77 Господарського процесуального кодексу Українии для підготовки проекту рішення.
Після закінчення перерви слухання справи було продовжено за участю представників:
Від позивача - не з'явився
Від відповідача 1 - Кирюхін В.І., довіреність № 1325 від 31.07.2006р., у справі
Від відповідача 2 - Гавриленко А.Ф., довіреність від 18.10.2006 р., у справі
За участю прокурора АР Крим - Горна К.В., посвідчення № 04070
Частиною 5 статті 4 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що Господарський суд вирішує господарські спори у сфері державних закупівель з урахуванням особливостей, визначених Законом України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".
Відповідно до статті 1 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти":
- замовник - розпорядник державних коштів, який здійснює закупівлю в порядку, визначеному цим Законом, при цьому замовником вважається суб'єкт, тендерний комітет якого проводить процедуру закупівлі та який одночасно укладає з переможцем договір про закупівлю, крім випадків здійснення закупівлі товарів на засадах міжвідомчої координації;
- торги (тендер) - здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця торгів (тендера) згідно з процедурами (крім процедури закупівлі в одного учасника), встановленими цим Законом;
- тендерний комітет - група спеціалістів замовника, призначена відповідальною за здійснення процедур закупівлі згідно з положеннями цього Закону.
З наведених визначень випливає, що тендерний комітет замовника, тобто розпорядника державних коштів (яким, виходячи з законодавства України, можуть бути, зокрема органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, тобто суб'єкти владних повноважень), приймаючи рішення щодо визначення переможця тендеру (торгів), діє не як суб'єкт владних повноважень, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, а як орган, відповідальний за здійснення процедур закупівлі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників відповідачів та прокуратури, дослідивши представлені докази, суд
Відповідно до статті 121 Конституції України прокуратура покликана захищати інтереси держави.
Прокурор зобов'язаний статтею 35, 36-1 Закону України «Про прокуратуру», здійснюючи повноваження, покладені на прокуратуру статтею 121 Конституції України, вживати передбачені законом заходи щодо усунення порушень закону від кого б вони не походили.
Законом України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» від 22.02.2000р. № 1490-ІІІ встановлені правові та економічні засади здійснення процедур закупівель товарів, робіт і послуг за рахунок державних коштів з метою створення конкурентного середовища у сфері державних закупівель, забезпечення прозорості процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти та досягнення оптимального і раціонального їх використання.
Вказаний Закон застосовується до всіх закупівель товарів, робіт і послуг, що повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 30 тисяч гривень, а робіт - 300 тисяч гривень.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про Антимонопольний комітет» від 26.11.1993р. N 3659-XII Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.
Згідно з пунктом 17-1 статті 7 Закону України «Про Антимонопольний комітет» у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має здійснювати повноваження, передбачені Законом України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".
На виконання вимог статей 3, 3-1 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», повноваження з державного нагляду, контролю та координації у сфері закупівель покладено на Антимонопольний комітет України.
Рішенням тендерного комітету Міністерства у справах молоді, сім'ї та гендерної політики АР Крим від 01.12.2005р. переможцем відкритих торгів із закупівлі робіт з капітального ремонту та реконструкції приміщення Центру матері й дитини, що знаходиться у с. Чистеньке Сімферопольського району, за державні кошти визнано Фірму «Олдім». (а.с. 11, Т.1).
Відповідно рішення засновника від 11.04.06р. (а.с. 72, Т.1) Фірма «Олдім» була перетворена в Товариство з обмеженою відповідальністю «Фірма «Олдім», про що свідчать Свідоцтво про державну реєстрацію від 25.09.06р.(а.с. 73, Т.1), довідка ГУС про включення до ЄДРПО України від 28.09.06р. (а.с.70, Т.1).
Відповідно статуту ТОВ «Фірма «Олдім» є правонаступником Фірми «Олдім». (а.с. 71 Т.1)
09.12.2005 р. на підставі рішення тендерного комітету від 01.12.2005р. між Міністерством у справах молоді, сім'ї та гендерної політики АР Крим та Фірмою «Олдім» було укладено договір підряду на капітальний ремонт будівлі для розміщення «Соціального центру матері й дитини» № 76. (а.с.12-14 Т.1).
Відповідно до пункту 5.1 вказаного Договору вартість ремонтних робіт за виключенням електромонтажних робіт складає 512086,00 грн.
20.12.2005 р. між Міністерством у справах молоді, сім'ї та гендерної політики АР Крим та Фірмою «Олдім» укладений Договір підряду №100/1 на додаткові роботи по капітальному ремонту з об'єкту будівлі площею 549,8 кв.м., розташованої за адресою Сімферопольський район, с. Чистеньке, вул.. Севастопольське шосе, 12 з метою розміщення в ньому Кримського республіканського закладу «Соціальний центр матері й дитини». (а.с. 15-17, Т.1).
Згідно з пунктом 4.1 цього Договору вартість електромонтажних робіт становить 81401,00 грн.
Позивач вважає, що зазначені рішення засідання тендерного комітету від 01.12.05р., договору підряду №76 від 01.12.05р. та договору підряду №100/1 від 20.12.05р. суперечать чинному законодавству, порушують інтереси держави, що і стало приводом для звернення до господарського суду з позовом про визнання їх недійсними.
Позовні вимоги щодо визнання недійсним рішення засідання тендерного комітету міністерства у справах молоді, сім ї та гендерної політики АР Крим від 01.12.05 р. підлягають задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до статті 2-1 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» державні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: максимальна економія та ефективність; добросовісна конкуренція серед учасників; відкритість та прозорість на всіх стадіях державних закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій.
Статтею 21 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» визначено, що тендерна документація повинна містити зокрема зазначення основних умов, які обов'язково будуть включені до договору про закупівлю.
Згідно з пунктом 3 статті 26 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» під час розкриття тендерних пропозицій перевіряється наявність всіх необхідних документів, передбачених тендерною або кваліфікаційною документацією, правильність їх оформлення, а також мають бути оголошені замовником присутнім представникам учасників найменування та адреса кожного учасника, ціна кожної тендерної пропозиції. Таким чином, тендерні пропозиції та відповідну документацію тендерним комітетом повинні бути ретельно досліджені.
Відповідно до пункту 7 Закону замовник визначає переможця торгів із числа учасників, тендерні пропозиції яких не було відхилено, на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених у тендерній документації. Критеріями оцінки можуть бути зокрема у разі закупівлі товарів, робіт і послуг, для яких існує постійно діючий ринок, які виробляються, виконуються чи надаються не за окремо розробленими специфікаціями або технічними проектами, - ціна; а уразі закупівлі, яка має складний або спеціалізований характер - найнижча ціна.
Відповідно до статті 1 Закону тендерна пропозиція - пропозиція щодо певного предмета закупівлі, яка готується та подається учасником замовнику відповідно до вимог тендерної документації.
Тендерна документація - документація, що готується замовником та передається учасникам для підготовки ними тендерних пропозицій щодо предмету закупівлі, визначеного замовником у порядку, встановленому спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань координації закупівель товарів, робіт і послуг. (стаття 1 Закону).
Статтею 21 Закону визначені обов'язкові відомості, які повинна містити тендерна документація. Так, зокрема тендерна документація включає в себе серед іншого технічну специфікацію, плани, креслення, малюнки чи описи предмета закупівлі, що вимагаються замовником, які в свою чергу повинні містити детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, з викладенням об'єктивних технічних та якісних характеристик; вимоги щодо технічних характеристик функціонування предмета закупівлі у разі, якщо опис скласти неможливо або коли доцільнішим є наведення таких показників тощо.
Відповідно до Обсягів робіт з капітального ремонту та реконструкції будівлі Центру матері й дитини, що знаходиться у с. Чистеньке Сімферопольського району, які є складовою частиною тендерної документації, визначений чіткий перелік робіт, який є предметом закупівлі та який повинен бути обов'язково включений до тендерних пропозицій учасників. (а.с. 1-4, Т.2)
Так, серед інших найменувань робіт: загальнобудівельних, внутрішні мережі газозабеспечення, протипожежна сигналізація, зовнішні мережі водопроводу, зовнішні мережі газозабеспечення, зовнішні мережі каналізації, крівля-шатровая, водозабеспечення, каналізація, опалення, крівля м'яка бокових одноповерхових прибудов, козирки, госпсклад з підвалом, містяться також і електромонтажні роботи.
Так, матеріали справи свідчать, СПМК № 86 м. Сімферополя тресту «КСАС» (один з учасників тендеру) відповідно до тендерної документації, зокрема локального кошторису на будівельні роботи було запропоновано виконати весь обсяг робіт на суму у розмірі 533651,00 грн. з обліком електромонтажних робіт. (а.с. 5-30, Т.2). В той час як фірмою «Олдім» (відповідачем) вказаний обсяг робіт але без урахування електромонтажних робіт склав 512086,00 грн. (а.с. 89-133, Т. 2). За виконання електромонтажних робіт фірмі «Олдім» було перераховано (а.с. 19, Т. 1) відповідно до договору № 100/1 від 20.12.2005 р. суму у розмірі 81401,00 грн., та суму у розмірі 512086,00 грн. за договором № 76 від 09.12.2005р. (а.с. 18, Т. 1), що в цілому на 59836,00 грн. перевищує тендерну пропозицію іншого учасника торгів, зокрема СПМК № 86 м. Сімферополя тресту «КСАС».
Таким чином, в результаті прийняття тендерним комітетом вищевказаного рішення від 01.12.2005р. щодо визнання переможцем відкритих торгів із закупівлі робіт з капітального ремонту та реконструкції приміщення Центру матері й дитини, що знаходиться у с. Чистеньке Сімферопольського району, за державні кошти Фірми «Олдім» були безпідставно витрачені бюджетні кошти у розмірі 59836,00 грн., та, як наслідок, спричинено шкоду державі у вказаному розмірі.
Відповідно до статті 36 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» будь-який учасник або інша особа (скаржник), який вважає, що замовником було порушено процедури закупівлі, встановлені цим Законом, має право на оскарження дій замовника.
Статтею 215 Цивільного кодексу України передбачені загальні умови визнання недійсним правочину. Так, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу, зокрема : зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Відповідно частини 4 пункту 3 статті 34 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» укладений договір може визнаватися недійсним виключно за рішенням суду.
Підставою для визнання такого договору недійсним згідно з частиною 3 пункту 3 статті 34 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» є якщо договір було укладено всупереч вимогам тендерної документації та визначеним у ній основним умовам, які повинні були бути обов'язково включені до договору про закупівлю.
Отже, законом прямо передбачена підстава визнання укладеного договору про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти недійсним.
В даному випадку укладені договори № 76 від 09.12.2005 р. та № 100/1 від 20.12.2005 р. було укладено всупереч вимогам Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» та вимогам тендерної документації, зокрема а) порушені основні принципи державних закупівель, такі як максимальна економія та ефективність; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; б) не дотримано умов та вимог тендерної документації; в) не дотримнао критеріїв оцінки тендерних пропозицій учасників.
Відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона має довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень способом, який встановлений законом для доведення такого роду фактів.
За такими обставинами, позовні вимоги щодо визнання недійсним договору підряду на капітальний ремонт будівлі для розміщення “Соціального центру матері й дитини" № 76 від 01.12.05 р. та договору підряду № 100/1 на додаткові роботи з об'єкту “Капітальний ремонт будівлі площею 549,8 кв.м, розташованого за адресою Сімферопольський район с. Чистенке, вул. Севастопольське шосе, 12 з метою розміщення у ньому Кримського республіканського закладу “Соціальний центр матері й дитини» від 20.12.05 р. підлягають задоволенню.
Рішення оформлено та підписано в порядку статті 84 Господарського процесуального кодексу України 28.03.2007 р.
З урахуванням викладеного, керуючись статями 33, 34, 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним рішення засідання тендерного комітету Міністерства у справах молоді, сім'ї та гендерної політики АР Крим від 01.12.2005р. про визнання переможцем відкритих торгів із закупівлі робіт з капітального ремонту та реконструкції приміщення Центру матері й дитини, що знаходиться у с. Чистеньке Сімферопольського району, за державні кошти.
3. Визнати недійсним договір підряду на капітальний ремонт будівлі для розміщення «Соціального центру матері й дитини» № 76 від 09.12.2005р., укладений між Міністерством у справах молоді, сім'ї та гендерної політики АР Крим та Фірмою «Олдім».
4. Визнати недійсним договір підряду на додаткові роботи з об'єкту «Капітальний ремонт будівлі площею 549,8 кв.м., розташованого за адресою Сімферопольський район, с. Чистеньке, вул.. Севастопольське шосе, 12 з метою розміщення у ньому Кримського республіканського закладу «Соціального центру матері й дитини» № 100/1 від 20.12.2005 р., укладений між Міністерством у справах молоді, сім'ї та гендерної політики АР Крим та Фірмою «Олдім».
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Іщенко І.А.