15 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/9662/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Костіва М.В.
суддів Бруновської Н.В., Шавеля Р.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на постанову Луцького міськрайонного сдуду Волинської області від 17.08.2017 в справі №161/11627/17 за позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У липні 2017 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся в суд з позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (надалі - відповідач, Луцьке ОУПФ), в якому просив визнати протиправними дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо справляння (вирахування) зі сум довічного грошового утримання податку з доходів фізичних осіб як учасника бойових дій; зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1 за період з 01.07.2016 та надалі здійснювати виплату позивачу, як судді у відставці та учаснику бойових дій, належне щомісячне довічне грошове утримання без справляння (вирахування) податку з доходів фізичних осіб.
Постановою Луцького міськрайонного сдуду Волинської області від 17.08.2017 адміністративний позов задоволено повністю: визнано протиправними дії відповідача - Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо справляння (вирахування) податку з доходів фізичних осіб із сум щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1, як учасника бойових дій; зобов'язано відповідача - Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1 за період з 01.07.2016 року та надалі здійснювати йому виплату, як судді у відставці та учаснику бойових дій, належного щомісячного довічного грошового утримання без справляння (вирахування) податку з доходів фізичних осіб.
Не погодившись з прийнятою постановою, Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю. Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Вказує, зокрема, на те, що суми щомісячного довічного грошового утримання, призначені учасникам бойових дій, отримуваних з Пенсійного фонду України у розмірі, що перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, підлягають оподаткуванню на загальних підставах.
Відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що позивач ОСОБА_1 є суддею у відставці, що підтверджується копією наявного в матеріалах посвідчення № НОМЕР_2, та учасником бойових дій, про що свідчить наявна у матеріалах справи копія посвідчення серії НОМЕР_1 від 02.03.1998 року.
10.06.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із зверненням щодо раніше призначеного йому щомісячного довічного грошового утримання. Листом № 306/П-01 від 27.06.2017 року відповідач повідомив позивача про те, що суми щомісячного довічного грошового утримання, призначені учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», отримуваних з Пенсійного фонду України у розмірі, що перевищують три розміри мінімальної заробітної плати, підлягають оподаткуванню на загальних підставах. Справляння ПДФО з 01.01.2017 року здійснюється з пенсійних виплат, що перевищують 12470 грн., у порядку, визначеному Податковим кодексом України.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач оскаржив їх до суду.
Суд першої інстанції, задовольняючи адміністративний позов, дійшов висновку про безпідставність утримання Луцьким об'єднаним управління Пенсійного фонду України Волинської області податку з доходів фізичних осіб з щомісячного довічного грошового утримання позивача.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх помилковими з наступних мотивів.
Відповідно до частини 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Положеннями пункту 18 частини 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них надаються пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.
Згідно зі ст. 8 Податкового кодексу України (далі - ПК України) в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом. До загальнодержавних податків належить податок на доходи фізичних осіб (ст. 9 ПК України).
Положеннями ст.ст. 162-164 ПК України встановлено, що платником податку на доходи фізичних осіб є, в тому числі, фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи. Об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Відповідно до пункту 167.4 ст. 167 ПК України ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо перевищення суми пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), щомісячного довічного грошового утримання, визначеної у підпункті 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 цього розділу, які отримуються платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом.
Крім того, пунктом 16-1 Підрозділу 10 «Інші перехідні положення» ПК України закріплено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
За приписами підпункту 164.2.19 пункту 164.2 ст. 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Положення цього підпункту не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Суд першої інстанції дійшов висновку про безпідставність утримання відповідачем з довічного грошового утримання позивача.
Проте такий висновок суду першої інстанції не узгоджується з приписами абзацу другого підпункту 164.2.19 пункту 164.2 ст. 164 ПК України.
Дана правова норма чітко передбачає, що положення цього підпункту не застосовується лише до пенсій, призначених учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Довічне грошове утримання не є тотожним пенсійним виплатам. Пенсія і довічне грошове утримання суддів у відставці є різними формами соціального забезпечення осіб, мають різну правову природу і підстави для призначення.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Конституційного Суду України від 14.12.2011 №18-рп/2011.
Аналіз підпункту 164.2.19 ПК України свідчить про свідоме відокремлення законодавцем пенсій від довічного грошового утримання щодо пільг, передбачених абзацом другим названої вище норми права.
Разом з тим, колегія суддів звертає увагу на те, що позивачем, як суддею у відставці, було обрано вид соціального забезпечення - довічне грошове утримання, яке виплачується йому в розмірі, що перевищує три мінімальні заробітні плати, а отже, підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб в порядку, визначеному в абзаці 1 підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 ПК України.
Тому постанова суду першої інстанції винесена при неповному з'ясуванні обставин справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим вона підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд -
постановив:
Апеляційну скаргу Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області задовольнити.
Скасувати постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 17.08.2017 в справі №161/11627/17 та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя М. В. Костів
судді Н. В. Бруновська
Р. М. Шавель