Постанова від 20.11.2017 по справі 826/4447/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

20 листопада 2017 року письмове провадження № 826/4447/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., розглянувши адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп Україна»

до Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві, Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м.Києві

про стягнення пені

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Аскоп Україна» (далі по тексту - ТОВ «Аскоп Україна», позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві (далі по тексту - ГУ ДКС у місті Києві, відповідач), в якому просить стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби у місті Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» пеню в розмірі 565 033,08 грн, нараховану на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за період з 21.04.2015 по 17.05.2016.

Свої позовні вимоги ТОВ «Аскоп-Україна» обґрунтовує тим, що податковий орган повинен був відповідно до ст. 200 Податкового кодексу України подати до органу Державної казначейської служби України до 13.04.2014 висновок із зазначенням суми ПДВ в загальному розмірі 1 783 654,00 грн, що підлягає відшкодуванню з бюджету, а орган Державної казначейської служби України - перерахувати такі кошти ТОВ «Аскоп-Україна» до 20.04.2015. Однак сума податку на додану вартість в загальному розмірі 2 252 566,00 грн (1 783 564,00 грн + 469 002,00 грн) була відшкодована ТОВ «Аскоп-Україна» з бюджету лише 17.05.2016.

В зв'язку з порушенням строків бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТОВ «Аскоп-Україна» відповідно до вимог п. 200.23. ст. 200 Податкового кодексу України нарахувано на суму бюджетної заборгованості пеню за період з 21.04.2015 по 17.05.2016 в сумі 565 033,08 грн, що підлягає стягненню з бюджету на користь позивача.

В судовому засіданні 19.06.2017 до участі у справі було залучено відповідача 2 - Державну податкову інспекцію у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м.Києві.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача 1 у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі з підстав, зазначених у письмових запереченнях.

Представник відповідача 2 у судове засідання не прибув, письмових заперечень чи пояснень з приводу заявлених позовних вимог суду не надав.

Відповідно до вимог частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

ТОВ «Аскоп-Україна» 19.01.2015 подало до ДПІ у Дніпровському районі ГУ Міндоходів у м. Києві в електронній формі податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2014 року.

В рядку 23.1. вищезазначеної податкової декларації ТОВ «Аскоп-Україна» заявило суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника, в розмірі 2 252 566,00 грн, також позивачем було подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4) та розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3).

Співробітниками ДПІ у Дніпровському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві в період з 19.03.2015 по 01.04.2015 проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «Аскоп-Україна» правомірності бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за грудень 2014 року.

За результатами перевірки складений акт № 3007/26-53-15-02-30579869 від 08.04.2015.

В акті перевірки №3007/26-53-15-02-30579869 зазначено, що податковий орган не встановив порушень при відображенні ТОВ «Аскоп-Україна» у податковій декларації з податку на додану вартість за грудень 2014 року бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 1 783 564,00 грн.

В той же час, щодо решти заявленої позивачем до бюджетного відшкодування суми ПДІ у розмірі 469 002,00 грн, податковим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000421502 від 28.04.2015 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 469 002,00 грн, заявленої в декларації з ПДВ за грудень 2014 року.

ТОВ «Аскоп-Україна», не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням від 28.04.2015 №0000421502 та невчиненням відповідачем 1 дій щодо відшкодування з державного бюджету податку на додану вартість за грудень 2014 року, звернулось з відповідним позовом до суду.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.09.20215 у справі №826/8552/15, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2016, адміністративний позов ТОВ «Аскоп-Україна» задоволено, а саме: визнано протиправною бездіяльність державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у місті Києві щодо неподання до органу Державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість у розмірі 2252566,00 грн; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у місті Києві від 28.04.2015 №0000401502; стягнуто із Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби у місті Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» (код ЄДРПОУ 30579869) заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість у розмірі 2252566,00 грн.

На виконання рішення суду Окружним адміністративним судом міста Києва видано виконавчий лист по справі №826/8552/16 про стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві на користь ТОВ «Аскоп-Україна» заборгованості з бюджету з відшкодування податку на додану вартість в розмірі 2 252 566,00 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, сума податку на додану вартість в розмірі 2 252 566,00 грн відшкодована ТОВ «Аскоп-Україна» з бюджету 17.05.2016.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано статтею 200 Податкового кодексу України.

Відповідно до пунктів 200.7 та 200.10 статті 200 Податкового кодексу України, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Згідно з пунктом 200.11 статті 200 Податкового кодексу України, за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 200.12 та 200.13 статті 200 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, перевірка достовірності декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість закінчена податковим органом 08.04.2015, податковий орган повинен був відповідно до ст.200 Податкового кодексу України подати до органу Державної казначейської служби України до 13.04.2015 висновок із зазначенням суми ПДВ у розмірі 1 783 564,00 грн, що підлягає відшкодуванню з бюджету, а орган Державної казначейської служби України - перерахувати такі кошти ТОВ «Аскоп Україна» до 20.04.2015.

Однак сума податку на додану вартість в загальному розмірі 2 252 566,00 грн (1 783 564,00 грн + 469 002,00 грн) була відшкодована ТОВ «Аскоп-Україна» з бюджету лише 17.05.2016.

Згідно п. 200.23. ст. 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

У зв'язку з порушенням строків бюджетного відшкодування податку на додану вартість та відповідно до вимог п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України розмір нарахованої на суму бюджетної заборгованості пені з період з 21.04.2015 по 17.05.2016 складає 565 033,08 грн, що підлягає стягненню з бюджету на користь товариства.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку відповідач-2, як суб'єкт владних повноважень не виконав покладений на нього законом обов'язок і не довів правомірність своїх дій.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог і наявність підстав для їх задоволення.

Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» задовольнити повністю.

Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» пеню в розмірі 565 033,08 грн., нараховану на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за період з 21.04.2015 по 17.05.2016.

Присудити з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» (код ЄДРПОУ 30579869) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 8 475,50 грн.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.О. Арсірій