15 листопада 2017 р.Справа № 585/3126/17
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бондара В.О.
Суддів: Кононенко З.О. , Калиновського В.А.
за участю секретаря судового засідання Струкової Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 27.09.2017р. по справі № 585/3126/17
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання бездіяльності і відмови відповідача у перерахунку пенсії протиправною і зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 ( далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду справ України в Сумській області ( далі - відповідач ) в якому просить визнати бездіяльність Головного УПФ України у Сумській області по не проведенню перерахунку пенсії і відмову у виплаті перерахованої пенсії ОСОБА_1 протиправними та зобов'язати Головне УПФ України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно чинного законодавства.
Постановою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 27.09.2017 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду справ України в Сумській області про визнання бездіяльності і відмови відповідача у перерахунку пенсії протиправною і зобов'язання вчинити дії - відмовлено.
Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд постанову суду першої інстанції скасувати, ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги
В обґрунтування апеляційної скарги позивачем зазначено, що судом першої інстанції неправильно застосовані та порушено норми матеріального та процесуального права.
Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином.
Апеляційна скарга розглядається відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги постанову суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи у задоволенні позову судом першої інстанції зроблено висновок,що перерахунок та виплату перерахованої пенсії позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Як було встановлено судом першої інстанції та знайшло своє підтвердження під час апеляційного розгляду, що ОСОБА_2 з 31.08.2005 р. перебував на службі в органах внутрішніх справ України. Наказом № 293 о/с від 28 серпня 2015 року ОСОБА_1 був звільнений з органів МВС України згідно з п. 65 «б» « Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України», затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 114 від 29.07.1991 року, у відставку (зі зняттям з військового обліку) через хворобу (а.с. 4).
З 01.09.2015 року позивач перебуває на обліку в Головному УПФ України в Сумській області і отримує пенсію, так як являється інвалідом війни 3 групи, йому призначена і виплачується пенсія відповідно до Закону України № 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 5-6).
Колегія суддів зазначає, що із матеріалів справи вбачається, що листом Пенсійного фонду України від 28.03.2017 за № 9493/02-23 повідомлено головне управління про те, що листом Міністерства внутрішніх справ від 22.03.2017№ 4019/02/22-2017 повідомлено щодо перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), призначених відповідно до Закону № 2262 з 01 січня 2016р. Головне управління листом від 31.03.2017 № 3293/03.2-05 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції " надіслало списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Довідка про грошове забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку пенсії надійшла від ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області 25.05.2017.
Так, Законом України від 23.12.2015 р. № 900-УШ "Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", який набрав чинності з 29.12.2015 року внесені зміни до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Колегія суддів зазначає, що внесеними змінами передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону здійснюється з урахуванням видів грошовою забезпечення, щомісячних додаткових нидів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Також, зазначеною статтею передбачено, що перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України у строки, передбачені частиною другою статті 51 нього Закону. Відповідно до частини третьої статті 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінетом Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до названого Закону.
У відповідності до п. 1-3 зазначеного Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, а деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розмір)' хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДптС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Обов'язок уповноважених структурних підрозділів повідомляти органи Пенсійного фонду про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. № 3-1 , що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р.
Пенсійний Фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів направляє інформацію своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Так, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії списки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за нормою згідно із додатком 2 ( далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
У відповідності до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, з огляду на що перерахунок та виплату перерахованої пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Таким чином колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Згідно частини першої статті 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частини першої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 - необґрунтовані, безпідставні та задоволенню не підлягають.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на вищевикладене, постанова суду ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 27.09.2017р. по справі № 585/3126/17 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Бондар В.О.
Судді(підпис) (підпис) Кононенко З.О. Калиновський В.А.
Повний текст ухвали виготовлений 17.11.2017 р.