20 листопада 2017 року Чернігів Справа № 825/1878/17
о 15 год. 55 хв.
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., суддів Д'якова В.І., Падій В.В. за участю секретаря Терехової Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу
за позовомОСОБА_1 ОСОБА_2
до третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача Городнянської міської виборчої комісії Городнянського району Чернігівської області Центральна виборча комісія України
провизнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії
за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_3, діє на підставі довіреності № 2340 від 16.11.2017
від відповідача ОСОБА_4, діє на підставі довіреності б/н від 16.11.2017
ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулись до суду з адміністративним позовом до Городнянської міської виборчої комісії Городнянського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача - Центральна виборча комісія України, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просять:
- визнати протиправним та скасувати пункт 1 постанови Городнянської міської виборчої комісії Городнянського району Чернігівської області від 15.11.2017 № 4 «Про утворення територіальних виборчих округів», відповідно до якого було утворено 26 територіальних виборчих округів для проведення перших виборів депутатів Городнянської міської ради об'єднаної територіальної громади Чернігівської області 24.12.2017;
- зобов'язати Городнянську міську виборчу комісію Городнянського району Чернігівської області утворити територіальні виборчі округи з перших місцевих виборів депутатів Городнянської міської ради об'єднаної територіальної громади Чернігівської області 24.12.2017 згідно з положеннями частини 5 статті 17 Закону України "Про місцеві вибори";
- зобов'язати Городнянську міську виборчу комісію Городнянського району Чернігівської області надати звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивачі посилаються на те, що відповідачем 15.11.2017 було прийнято постанову № 4, якою утворено виборчі округи для проведення виборів з порушенням частини п'ятої статті 17 Закону України «Про місцеві вибори» щодо середньої кількості виборців. Вказують, що, аналізуючи поділ виборчих округів, Городнянська міська виборча комісія мала можливість поділити округи з дотриманням вимог статті 17 Закону України «Про місцеві вибори», а саме - виборчі округи 17, 20 та 21 розділити виокремивши кожній сільській раді окремий виборчий округ, таким чином, кількість виборчих округів на території міста зменшилась з 15 до 12 округів.
Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце судового розгляду повідомлена належним чином.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, в його задоволенні просив відмовити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в письмових запереченнях, та додатково зазначив, що позивачів особисто не стосується такий етап виборчого процесу як утворення виборчих територіальних округів, а отже, жодним чином не порушуються їх виборчі права та охоронювані законом інтереси. За таких обставин, представник відповідача вважає, що у позивачів немає законних прав звертатись з цим адміністративним позовом. Крім того, представник відповідача зазначив, що керуючись саме статтею 17 Закону у сукупності та найбільш справедливим і доречним у випадку виборів депутатів міських рад принципом максимальної наближеності до середньої кількості виборців у територіальному окрузі, що складає 605 виборців (15 736 : 26 округів), відповідач утворив у м. Городня, де мешкає 11 059 виборців 15 виборчих округів (№ 1-15) в середньому по 737 виборців (11 059 : 15 округів) в кожному, а не 12 округів, як того вимагають позивачі. В інших 11 виборчих округах (№ 16-26) мешкає всього 4 677 виборців, що в середньому складає в кожному територіальному окрузі всього по 425 виборців (4677 : 11 округів). Не зважаючи на таку нерівність у середній кількості виборців в територіальних округах м. Городня і інших населених пунктах, що утворюють ОТГ, позивачі вимагають утворити для 4677 виборців аж 14 округів за рахунок зменшення на 3 виборчі округи в м. Городня, тим самим порушуючи ще більше права виборців м. Городня.
Представник третьої особи - Центральної виборчої комісії в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Постановою Центральної виборчої комісії від 12.10.2017 № 214 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року» призначено на неділю, 24 грудня 2017 року перші вибори депутатів Городнянської міської ради (а.с. 18-21).
Постановою Центральної виборчої комісії від 26.10.2017 № 230 «Про кількість територіальних, одномандатних виборчих округів, що утворюються сільськими, селищними, міськими виборчими комісіями для організації виборів депутатів місцевих рад під час проведення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року» та додатку 17 до неї визначено, що Городнянська міська рада об'єднаної територіальної громади має 26 виборчих округів (а.с. 22-23).
Постановою Городнянської міської виборчої комісії Городнянського району Чернігівської області від 15.11.2017 № 4 «Про утворення територіальних виборчих округів» утворено 26 територіальних виборчих округів по виборах депутатів Городнянської міської ради Городнянського району Чернігівської області у багатомандатному виборчому окрузі та встановлено їх межі згідно Додатку (а.с. 14-17).
Згідно з Додатком до цієї постанови відповідачем утворено 26 територіальних виборчих округів, з яких по місту Городня: округ № 1 складає 755 виборців, округ № 2 - 676 виборців, округ № 3 - 661 виборців, округ № 4 - 1043 виборців, округ № 5 - 896 виборців, округ № 6 - 598 виборців, округ № 7 - 716 виборців, округ № 8 - 767 виборців, округ № 9 - 634 виборців, округ № 10 - 772 виборців, округ № 11 - 746 виборців, округ № 12 - 689 виборців, округ № 13 - 719 виборців, округ № 14 - 576 виборців; по селах: округ № 15 - 811 виборців, округ № 16 - 293 виборців, округ № 17 - 526 виборець, округ № 18 - 271 виборців, округ № 19 - 333 виборець, округ № 20 - 438 виборців, округ № 21 - 504 виборців, округ № 22 - 316 виборців, округ № 23 - 202 виборців, округ № 24 - 827 виборців, округ № 25 - 270 виборців, округ № 26 - 697 виборців.
Вважаючи постанову Городнянської міської виборчої комісії Городнянського району Чернігівської області від 15.11.2017 № 4 протиправною й такою, що підлягає скасуванню, позивачі звернулись до суду з позовом про захист своїх охоронюваних законом прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори» (далі - Закон) та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
У свою чергу, у відповідності до частини 1 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
При цьому, статтею 12 Закону встановлено, що суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах, зокрема, є виборець.
Виборцем вважається громадянин України, який має право голосу.
Водночас, особливість правового статусу виборця, як позивача у справах, пов'язаних із виборчим процесом, врегульована нормами частини 2 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, в силу якої виборець може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо такі рішення, дія чи бездіяльність порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму.
З системного аналізу вищевказаних норм Закону та Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що виборець має право на звернення до суду, у визначеному чинним законодавством України порядку, лише в разі порушення його виборчих прав або інтересів щодо участі у виборчому процесі особисто.
Аналогічний висновок викладений і у пункті 3.1.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01.11.2013 № 15 «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом».
Отже, при вирішенні виборчих спорів за позовом виборця необхідно надати оцінку не лише правомірності оскаржуваних рішень, дій чи бездіяльності відповідача, а й факту порушення ними прав або охоронюваних законом інтересів позивача. Водночас, відсутність такого порушення є підставою для відмови у задоволенні позову.
У свою чергу, оцінюючи можливість порушення прав та інтересів позивачів, які є виборцями на перших виборах депутатів Городнянської міської ради Городнянського району Чернігівської області, суд зазначає таке.
Як вбачається з копій паспортів позивачів, наявних у матеріалах справи (а.с. 11, 12), останні зареєстровані за адресами: 1 провулок Радгоспний, м. Городня; вул. Радянська, 25, с. Стовпівка. Крім того, як зазначає ОСОБА_6, вона проживає на території Гніздищівської сільської ради, виборчий округ якої об'єднано з іншою сільською радою.
Разом з тим, суд наголошує, що одним із визначальних засад виборчого процесу є принцип рівності виборчих прав громадян, який, крім іншого, означає не лише надання виборцям однакової кількості голосів, створення формально рівних умов для участі у виборчому процесі та інше, а полягає й у рівноцінності голосів виборців у різних територіальних виборчих округах.
Згідно частини 3 статті 2 Закону України "Про місцеві вибори" вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад проводяться за пропорційною виборчою системою в багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками місцевих організацій політичних партій (далі - виборчі списки) із закріпленням кандидатів за територіальними виборчими округами, на які поділяється багатомандатний виборчий округ, що збігається з територією відповідно Автономної Республіки Крим, області, району, району в місті, територією міста згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм або територією утвореної відповідно до Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" об'єднаної міської територіальної громади (далі - територія об'єднаної територіальної міської громади).
Таким чином, утворення територіальних виборчих округів без дотримання вимог Закону України "Про місцеві вибори" може створити нерівні умови для виборців та потенційних кандидатів у цих виборчих округах.
Крім того, суд зазначає, що важливу роль у розробці норм, що регулюють проведення виборів, відіграє Європейська комісія «За демократію через право» (Венеціанська комісія). Так, 19.10.2002 Венеціанською комісією прийнято Кодекс належної практики у виборчих справах, який Резолюцією Парламентської асамблеї Ради Європи 1320 (2003) від 30.01.2003 року «Про Кодекс належної практики у виборчих справах» визнано «еталонним документом Ради Європи». Хоча вказаний акт не є джерелом міжнародного права, членство України у Раді Європи зобов'язує враховувати відповідні положення.
У Кодексі належної практики у виборчих справах, серед іншого, встановлено визначальні засади виборчого права, зокрема такою є рівність. Одним із аспектів рівності виборців Кодекс належної практики у виборчих справах називає «рівноправність голосів» або «матеріальна рівність виборців». Формулювання Кодексу достатньо загальне, оскільки орієнтоване на застосування в умовах різних виборчих систем. Так, відповідно до пункту 1.2.2 Кодексу належної практики у виборчих справах місця в виборному органі мають рівномірно розподілятися між виборчими округами.
Більш чітко рівноправність голосів сформульована у Декларації Міжпарламентського союзу «Про критерії вільних і чесних виборів» від 26.03.1994.
Так, згідно з пунктом 2.7 Декларації «Про критерії вільних і чесних виборів» кожен виборець має право здійснити на рівній основі з іншими виборцями своє право, причому його голос повинен мати таку ж вагу, як і голоси інших виборців.
Також, у абзаці 1 пункту 13 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 26.02.1998 № 1-рп/98 у справі за конституційними поданнями народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України «Про вибори народних депутатів України» (справа про вибори народних депутатів України) суд зазначив, що конституційний принцип рівного виборчого права забезпечується не тільки рівними для всіх громадян засадами участі у виборах та наявністю у них рівної кількості голосів, а також юридично рівним впливом цих голосів на результати виборів.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачі, як виборці, мають право на звернення до суду щодо оскарження постанови від 15.11.2017 № 4 Городнянської міської виборчої комісії Городнянського району Чернігівської області «Про утворення територіальних виборчих округів», пунктом 1 якої було утворено 26 територіальних виборчих округів по виборах депутатів Городнянської міської ради Городнянського району Чернігівської області у багатомандатному виборчому окрузі та встановлено їх межі згідно Додатку.
Відповідно до статті 11 Закону виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
У свою чергу, одним з етапів виборчого процесу є утворення територіальних виборчих округів.
Так, у відповідності до частини 5 статті 17 Закону для проведення виборів депутатів міської (міста з районним поділом, міста, до складу якого входить інше місто, село, селище) ради відповідна міська територіальна виборча комісія не пізніш як за 37 днів до дня чергових або перших місцевих виборів утворює на території кожного району в місті, міста, села, селища, що входить до складу цього міста, територіальні виборчі округи. Кількість виборців у таких округах має бути за можливості максимально наближеною до середньої кількості виборців у територіальному виборчому окрузі відповідного багатомандатного округу, що обчислюється шляхом ділення кількості виборців, виборча адреса яких віднесена до відповідного багатомандатного виборчого округу, на загальний склад відповідної місцевої ради (далі - середня кількість виборців у територіальному виборчому окрузі відповідного багатомандатного округу).
На території кожного села, селища, району в місті, міста, яке входить до іншого міста, утворюється один територіальний виборчий округ з виборів депутатів міської ради або кілька територіальних виборчих округів з виборів депутатів міської ради з приблизно однаковою кількістю виборців. Територіальний виборчий округ з виборів депутатів міської ради міста (міста з районним поділом, міста, до складу якого входить інше місто, село, селище) може включати територію одного району в місті, міста, села або селища, що входять до складу відповідного міста, або одну частину району в місті, міста, села або селища.
Кількість територіальних виборчих округів у межах багатомандатного округу, що утворюються на території кожного району в місті, села, селища, міста, визначається відповідно до частин першої та третьої цієї статті.
Орієнтовна середня кількість виборців у територіальних виборчих округах у межах багатомандатного округу, що утворюються на території відповідного району в місті, села, селища, міста, визначається територіальною виборчою комісією на підставі відомостей Державного реєстру виборців про кількість виборців, які проживають на території відповідного району в місті, села, селища, міста, що подаються органом ведення Державного реєстру виборців до міської територіальної виборчої комісії не пізніш як за 40 днів до дня чергових або перших місцевих виборів.
Згідно з пунктом 2 частини 5 статті 25 Закону міська, районна в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія утворює територіальні виборчі округи відповідно до цього Закону, встановлює їх межі та єдину нумерацію.
З аналізу вищевказаних норм Закону вбачається, що єдиним критерієм для формування територіальною виборчою комісією територіальних виборчих округів законодавцем передбачено кількість виборців у територіальних виборчих округах, яка повинна бути «приблизно рівною».
Водночас, суд наголошує, що законодавець, встановлюючи нормою частини 5 статті 17 Закону обов'язковий критерій приблизної рівності кількості виборців у виборчих округах, не розкриває його змісту.
Тому, з метою тлумачення принципу приблизної рівності кількості виборців при формуванні виборчих округів та визначення норми відхилення від ідеального значення такої кількості, суд вважає за необхідне звернути увагу на положення інших нормативно правових актів.
Так, у відповідності до пункту 15 рекомендацій Венеціанської комісії, закріплених у Кодексі належної практики у виборчих справах 2002 року, максимально припустиме відхилення кількості виборців по округам «звичайно не мало б перевищувати 10%» (чи щонайбільш 15% за виняткових обставин).
Отже, приблизну рівність кількості виборців у виборчих округах слід розуміти як кількість виборців, що максимально наближена до ідеальної рівної кількості, а межі відхилення від неї за загальновизначеними правилами є незначними та не перевищують 10, а у виняткових випадках 15, відсотків.
У свою чергу, відповідно до відомостей Державного реєстру виборців кількість виборців, які проживають на території Городнянського району, становить 15736 особи.
Частиною 2 статті 16 Закону передбачено, що загальний склад (кількість депутатів) сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради визначається відповідно до частин третьої та четвертої цієї статті залежно від кількості виборців, які належать до територіальних громад сіл, селищ, міст, проживають на території району в місті, району, області.
Згідно з пунктом 4 частини 3 статті 16 Закону загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради при чисельності виборців від 5 тисяч до 20 тисяч становить 26 депутатів.
Так, судом встановлено, що до складу Городнянської міської ради Городнянського району Чернігівської області увійшли місцеві ради територіальних громад із загальною кількістю виборців - 15736 чоловік.
Відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 26.10.2017 № 230 «Про кількість територіальних, одномандатних виборчих округів, що утворюються сільськими, селищними, міськими виборчими комісіями для організації виборів депутатів місцевих рад під час проведення перших виборів депутатів сільських, селищних та міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних та міських голів 24 грудня 2017 року» визначено кількість територіальних виборчих округів, що утворюються для організації виборів депутатів місцевих рад, під час проведення перших виборів депутатів Городнянської міської ради Городнянського району Чернігівської області 24.12.2017 - 26 територіальних виборчих округів.
Відтак, середня кількість виборців у 26 територіальних виборчих округах, з урахуванням вимог частини 5 статті 17 Закону, обчислюється шляхом ділення 15736 виборців, виборчі адреси яких віднесені до Городнянського району, на загальний склад Городнянської міської ради Городнянського району Чернігівської області, що складає 26 депутатів, та становить 605 осіб.
У свою чергу частиною 12 статті 17 Закону встановлено, що виборчі округи утворюються територіальною виборчою комісією з урахуванням меж звичайних виборчих дільниць, які використовуються для підготовки і проведення голосування та підрахунку голосів виборців. При включенні звичайної виборчої дільниці до меж територіального виборчого округу її межі не розриваються, за винятком випадків, коли кількість виборчих дільниць є меншою, ніж кількість територіальних виборчих округів. Територіальні виборчі округи в межах багатомандатного округу з виборів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської (міста з районним поділом, міста, до складу якого входить інше місто, село, селище) ради утворюються з урахуванням меж виборчих округів з виборів відповідно районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради, утворених на відповідній території.
Відповідно до Додатку до постанови Городнянської міської виборчої комісії від 15.11.2017 року № 4 загальна кількість виборців (з урахуванням додавання кількості виборців по кожному територіальному округу) складає 15736.
Як вбачається зі змісту постанови Городнянської міської виборчої комісії Городнянського району Чернігівської області від 15.11.2017 року та Додатку до неї, відповідачем утворено 26 територіальних виборчих округів та по кожному зазначено орієнтовну кількість виборців.
Також із змісту вказаної постанови та додатку до неї вбачається, що при прийнятті вказаної постанови відповідач дотримався імперативних приписів частини 12 статті 17 Закону України "Про місцеві вибори" щодо наявності окремого округу по всіх суб'єктах, що утворили громаду, а також щодо недопустимості розривання меж виборчих дільниць.
В судовому засіданні встановлено, що відповідачем при утворенні виборчих округів фактично дотримано вимоги частини 5 статті 17 Закону України "Про місцеві вибори", та відповідно утворено територіальні округи з кількістю виборців максимально наближеною до середньої кількості виборців у територіальному виборчому окрузі відповідного багатомандатного округу, що обчислюється шляхом ділення кількості виборців, виборча адреса яких віднесена до відповідного багатомандатного виборчого округу, на загальний склад відповідної місцевої ради (далі - середня кількість виборців у територіальному виборчому окрузі відповідного багатомандатного округу).
При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 3 статті 2, частини 1 статті 11 та частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України.
За таких обставин та з урахуванням досліджених доказів, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог суб'єктів виборчого процесу ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
У свою чергу, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати підлягають розподілу у відповідності до статті 94 та частини 9 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, враховуючи вимоги статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, статті 6 Закону України «Про судовий збір» та не сплату позивачами судового збору при зверненні до суду з даним адміністративним позовом, підлягає стягненню з позивачів, з кожного окремо судовий збір в розмірі по 640 грн.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 - відмовити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Державного бюджету (рахунок 31216206784002, отримувач - УК у м. Чернігові/м.Чернігів/22030101, код ЄДРПОУ 38054398, банк - ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592) судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь Державного бюджету (рахунок 31216206784002, отримувач - УК у м. Чернігові/м.Чернігів/22030101, код ЄДРПОУ 38054398, банк - ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592) судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніше як за чотири години до початку голосування.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Чернігівський окружний адміністративний суд.
Головуючий суддя Ю. О. Скалозуб
Судді: В. І. Д'яков
В. В. Падій