Суддя-доповідач - Білак С. В.
Головуючий у 1 інстанції - Пасічник Д.І.
14 листопада 2017 рокусправа № 390/1430/17(2-а/390/53/17)
Приміщення суду за адресою: 49083, м. Дніпро, пр.Слобожанський, 29
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Білак С.В., суддів: Шальєвої В.А. Олефіренко Н.А. , секретар судового засідання - Лащенко Р.В., з участю представника позивача - ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 29 серпня 2017 року у справі №390/1430/17(2-а/390/53/17) за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та визнання протиправною бездіяльності,-
ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач), в якому просив:
- визнати бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку з 1 січня 2016 року пенсії протиправною;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268", починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру;
- судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 01.01.2007 року він перебуває на обліку в ГУ Пенсійного фонду України в Кіровоградської області і одержує пенсію по лінії МВС України. У зв'язку з затвердженням розмірів грошового забезпечення поліцейських Національної поліції виникли підстави для перерахунку розміру його пенсії, проте листом №5305/03-10 від 26 липня 2017 року відповідач відмовив йому в перерахунку пенсії. Вважаючи таку відмову протиправною звернувся до суду з адміністративним позовом.
Постановою Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 29 серпня 2017 року в задоволені адміністративного позову було відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що враховуючи норми чинного законодавства відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок раніше нарахованої пенсії, проте в добровільному порядку відмовляється здійснити перерахунок мотивуючи відсутністю бюджетних коштів. Однак, відсутність бюджетних коштів не є перешкодою для здійснення перерахунку пенсії.
23.05.2017 року Ліквідаційна комісія УМВС України в Кіровоградській області направила на адресу відповідача довідку про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії, тобто з цієї дати у відповідача були і є на цей час всі необхідні документи, передбачені Порядком перерахунку пенсій для здійснення відповідного перерахунку, проте суд першої інстанції зазначив, що така довідка не подавалась.
Представник позивача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню, з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що позивач - ОСОБА_3 з 01.01.2007 року перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградської області та отримує пенсію за вислугу років по лінії Міністерства внутрішніх справ України відповідно до п. «а» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 5305/03-10 від 26 липня 2017 року на звернення позивача щодо перерахунку з 01.01.2016 року розміру пенсії повідомлено, що Головним управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, починаючи з 20 квітня 2017 року щотижнево здійснюється інформування Пенсійного фонду України про кількість отриманих довідок для перерахунку пенсії колишнім співробітникам органів внутрішніх справи, в свою чергу Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах та направлено до Міністерства соціальної політики України. Отже, Головним управлінням здійснено, в межах повноважень, всі передбачені чинним законодавством дії.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв правомірно, прав позивача не порушував.
До наведених висновків суд першої інстанції прийшов з огляду на те, що до ГУ ПФУ не надходило повідомлення про настання права на проведення перерахунку пенсії позивачу. Окрім того, після 29 грудня 2015 року за рішенням КМ України жодних змін не відбулося, прийнята Кабінетом Міністрів України Постанови "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11 листопада 2015 року, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, на думку суду першої інстанції, не породжує підстав для перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції.
Також, ні Міністерством внутрішніх справ України, ні органами Національної поліції України не повідомлялось Пенсійному фонду України про підстави для перерахунку пенсій військовослужбовцям та іншим особам, що одержують пенсії згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
За викладених обставин, суд першої інстанції вирішив, що позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання здійснити відповідний перерахунок пенсії є передчасними.
З наведеними висновками суду першої інстанції колегія суддів не погоджується з огляду на наступне.
Колегією суддів встановлено, що 23.05.2017 року довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача була передана до Головного управлення Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, проте перерахунок пенсії позивача не було здійснено через відсутність бюджетних коштів.
Наведені обставини підтверджуються листом Управління МВС в Кіровоградській області від 11.07.2017 року, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 26.07.2017 року та не заперечується відповідачем.
Згідно з ст.1, ч.1, 2 ст.8 Конституції України, Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, закони приймаються на її основі і повинні відповідати їй.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи інших людей.
Згідно з ч.16 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", які також є підставами для перерахунку пенсії особам, які мають на це право.
На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Таким чином, згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", який набрав чинності 29.12.2015 року, постанови Кабінету Міністрів України №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268", позивач має право на перерахунок розміру пенсії. Обов'язок щодо перерахунку пенсії відповідачем не заперечується.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року №3-1.
Абзацом 1 пункту 24 цього Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до ст.10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обов'язок нарахування та виплату пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
Матеріалами справи підтверджено, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача з надійшла до відповідача у травні 2017 року, отже після отримання відомостей про зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначеної пенсії, відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії позивача.
Право позивача на перерахунок пенсії є беззаперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань, а бездіяльність відповідача у справі не відповідає вимогам статті 22 Конституції України та іншим положенням чинного законодавства, якими передбачено проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення поліцейських.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З огляду на встановлені колегією суддів обставини щодо виникнення права у позивача на перерахунок пенсії саме з 01.01.2016 року та факту його не проведення передусім з вини Управління МВС України в Кіровоградській області, яке в даному випадку своєчасно повинно було підготувати довідку для перерахунку пенсії позивача та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області для здійснення такого перерахунку та з вини відповідача, який після отримання відповідної довідки не перерахував розмір пенсії позивача, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що права позивача підлягають захисту саме з 01.01.2016 року.
Посилання відповідача на те, що проведення перерахунку пенсії відбудеться лише після отримання з Державного бюджету України додаткових коштів не відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідно до роз'яснення Верховного Суду України № 1-5/400 від 14 липня 2006 року, наданого на підставі листа Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини у справі "Качко проти України", реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як причину невиконання своїх зобов'язань, судами не повинні прийматися до уваги.
Відповідачем не надано суду жодного доказу, у відповідності до вимог ст.ст. 70, 79 КАС України, який підтвердив би законність та обґрунтованість його бездіяльності щодо не перерахунку пенсії позивача.
За наведених обставин колегія суддів прийшла до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню в частині визнання бездіяльності відповідача щодо не перерахунку пенсії позивача протиправною та зобов'язання провести відповідний перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року, згідно норм чинного законодавства.
Що стосується вимог позивача про перерахунок пенсії без обмеження граничного розміру, колегія суддів вважає зазначені вимоги передчасними та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки перерахунок пенсії позивача на цей час не здійснено та права позивача в частині розміру перерахованої пенсії не порушені, тоді як завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, які були порушені незаконними діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, колегія суддів прийшла до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, які мають значення для вирішення справи, порушено норми матеріального та процесуального права, а висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а адміністративний позов частковому задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Постанову Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 29 серпня 2017 року у справі №390/1430/17(2-а/390/53/17) за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та визнання протиправною бездіяльності - скасувати.
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та визнання протиправною бездіяльності - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку з 1 січня 2016 року пенсії ОСОБА_3.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268", починаючи з 01 січня 2016 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Вступна та резолютивна частини постанови складені в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 14 листопада 2017 року, в повному обсязі постанова складена 17 листопада 2017 року.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складання рішення відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання рішення в повному обсязі.
Головуючий суддя С.В. Білак
Судді Н.А.Олефіренко
В.А.Шальєва