Постанова від 20.11.2017 по справі 826/15299/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

20 листопада 2017 року № 826/15299/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Власенкововї О.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1,

ОСОБА_2 (далі - також позивачі)

до директора державного підприємства «Київський науково-дослідний

інститут землеустрою» (далі - також відповідач)

третя особа заступник директора державного підприємства «Київський науково-

дослідний інститут землеустрою» Губарєв В.С.

про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ

Позивачі звернулись до суду з позовом до відповідача, в якому просять:

- визнати протиправним рішення про відмову надати у відповідь на заяву представника позивачів від 19.08.16 №42/10 доступ до публічної інформації, а саме: до картографічних даних меж села Лука, що є в проекті встановлення меж села Лука, Гореничі, Гнатівка Києво-Святошинського району Київської області 2004 року, який розроблявся в трьох екземплярах державним підприємством «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» на замовлення Гореницької сільської ради та був затверджений рішенням Київської обласної ради від 27.10.05 № 313-26, і один з трьох примірників цього проекту є у розпорядженні державного підприємства «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»;

- зобов'язати директора державного підприємства «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» ОСОБА_8 у відповідь на заяву (запит) від 19.08.16 №42/10 видати представнику позивачів ОСОБА_5 з проекту встановлення меж села Лука Києво-Святошинського району Київської області 2004 року завірені належним чином копії витягу з проекту, затвердженого рішенням Київської обласної ради Києво-Святошинського району Київської області від 27.10.2005 №313-26, а саме картографічні матеріали з даними щодо меж села Лука Києво-Святошинського району Київської області за 2004 рік.

Позовні вимоги вмотивовано відмовою відповідача надати запитувану позивачами публічну інформацію, що є порушенням їхніх прав на цю інформацію, гарантовану Законом України «Про доступ до публічної інформації».

У судове засідання позивачі не прибули, своїх представників також не направили, хоча належним чином повідомлені про судовий розгляд справи.

Відповідач у письмових поясненнях, наданих до суду, щодо позову заперечив, стверджуючи, що не є розпорядником запитуваної інформації, зазначив про відсутність у нього оригіналу документу, копію якого засвідчену належним чином у нього просять позивачі.

У судовому засіданні представник відповідача та третьої особи заперечення щодо позову підтримала, просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ураховуючи неприбуття в судове засідання позивачів та/або їхніх представників, належним чином повідомлених про судовий розгляд справи, зважаючи на те, що у справі достатньо доказів для її вирішення і у суду немає потреби заслухати свідка чи експерта, суд відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України продовжив розгляд справи у письмовому провадженні.

Вирішуючи цей спір, суд виходить із такого.

Рішенням Київської обласної ради від 27.10.05 №313-IV «Про встановлення меж окремих населених пунктів Київської області» затверджено межі окремих населених пунктів Київської області (додаток 1) згідно з відповідними проектами землеустрою.

Зокрема, до переліку населених пунктів Києво-Святошинського та Макарівського районів, яким встановлюються межі (додаток 1) входять села Гореничі, Гнатівка та Лука; землевпорядна документація - проект землеустрою щодо встановлення і зміни меж сіл Гореничі, Лука, Гнатівка в межах Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, розроблений державним підприємством «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» за договором від 20.12.04 №2386.

Пунктом 2 рішення Київської обласної ради від 27.10.05 №313-IV встановлено, що проекти землеустрою щодо встановлення меж населених пунктів, зазначених у пункті 1 цього рішення, зберігаються у відповідних відділах земельних ресурсів.

У лютому 2006 року громадяни, в тому числі ОСОБА_1 та ОСОБА_2, звернулися до Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області з заявами про безоплатну передачу у приватну власність земельних ділянок під індивідуальну житлову забудову у селі Лука.

Рішенням Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 25.03.08 №3/81 у задоволенні вказаних заяв відмовлено у зв'язку з генеральним планом, перспективою розвитку даного масиву під промислову зону; земельні ділянки надано у тимчасове користування терміном на 1 рік для ведення особистого селянського господарства площею по 0, 10 га.

Правовідносини щодо надання громадянам земельних ділянок були предметом оскарження позивачами.

Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 20.07.09 у справі №2-223/2009 в задоволенні позовних вимог про визнання права на безкоштовне отримання земельної ділянки, визнання незаконним пункту 1 рішення Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 25.03.08 №3/81, зобов'язання надати земельні ділянки у приватну власність, стягнення моральної шкоди - відмовлено.

Рішенням апеляційного суду Київської області від 18.02.10 вказане судове рішення скасовано та ухвалено нове рішення, яким визнано недійсним рішення Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 25.03.08 №3/81, зобов'язано Гореницьку сільську раду розглянути заяви позивачів про надання земельних ділянок у приватну власність.

Рішенням Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 18.05.10 №4/28 надано дозвіл ОСОБА_1 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в селі Лука площею 0, 06 га.

Рішенням Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 18.05.10 №4/20 надано дозвіл ОСОБА_2 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в селі Лука площею 0, 06 га.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 22.05.12 у справі №2а-1361/12/1070 за позовом Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, Головного управління державної казначейської служби України про визнання протиправними та скасування рішень від 18.05.10 № 4/22, № 4/23, № 4/81, від 29.07.10 № 3/2, 3/53, від 29.10.10р. № 3/20, № 3/58 про надання дозволу на розробку проектів землеустрою на земельні ділянки по 0,06 га кожному в межах с. Лука, Києво-Святошинського району Київської області, зобов'язання внести зміни у рішення від 18.05.10 № 4/20, № 4/25, № 4/26, № 4/27, № 4/28, № 4/29, № 4/31, якими надати позивачам дозвіл на складання проектів землеустрою щодо відведення їм земельних ділянок 0,14 га кожному, розташованих в межах с.Лука; скасування рішення від 18.05.10 № 4/188 та зобов'язання його прийняти рішення про надання дозволу ОСОБА_6 на складання проекту землеустрою щодо відведення йому у власність земельної ділянки 0,14 га, розташованої в межах с.Лука, для ведення особистого селянського господарства; зобов'язання прийняти рішення про надання дозволу ОСОБА_1 на складання проекту землеустрою щодо відведення їй у власність земельної ділянки площею 0,10 га, розташованої в межах с.Лука, для будівництва жилого будинку; визнання протиправним рішення від 26.08.10, яке полягає у відмові внести зміни у рішення від 18.05.10 № 4/20, № 4/25, № 4/26, № 4/27, № 4/28, № 4/29, № 4/31; відшкодування на користь всіх позивачів, крім ОСОБА_6 моральної шкоди у розмірі 100000,00 грн. кожному; відшкодування на користь ОСОБА_6 моральної шкоди у розмірі 200000,00 грн. - у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.06.13 судове рішення залишено без змін.

Починаючи з 2014 року, позивачі зверталася до органів місцевого самоврядування, місцевих органів державної влади та судів з питання отримання проекту землеустрою та картографічних матеріалів меж села Лука.

Зокрема, листом Києво-Святошинської районної ради від 26.05.14 №21 ОСОБА_1 у відповідь на її звернення повідомлено про те, що стосовно інформації щодо місцезнаходження проекту землеустрою та картографічних матеріалів необхідно звернутися за належністю до відділу Держземагенства Києво-Святошинського району.

Ухвалою Святошинського районного суду м.Києва від 07.12.16 у справі №2759/10229/16-ц за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Державного підприємства «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», Києво-Святошинської районної державної адміністрації, ОСОБА_7, Гореницької сільської ради про визнання договору нікчемним, визнання недійсним акта погодження меж земельної ділянки в порядку забезпечення доказів витребувано від Державного підприємства «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (адреса: 03115, м. Київ, вул. Серпова, 3/14) належним чином завірену копію примірнику проекту землеустрою щодо встановлення і зміни меж села Гореничі, Лука та села Гнатівка на території Гореницької сільської ради Києво-Святошинському районі Київської області, розроблений державним підприємством у 2004 році.

Ухвалою Святошинського районного суду м.Києва від 06.03.17 у справі №2759/10229/16-ц в порядку забезпечення доказів витребувано від Управління Державного геокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області, Гореницької сільської ради, Державного підприємства «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» оригінал проекту землеустрою щодо встановлення і зміни меж сіл Гореничі, Лука, Гнатівка в межах Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, розроблений Державним підприємством «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» за договором від 30.12.04 №2386.

Листом від 06.03.17 №02-14/246 Гореницька сільська рада надала суду копію текстової частини проекту, одночасно повідомивши, що в її розпорядженні відсутні оригінали вказаного проекту, натомість усі матеріали у повному обсязі наявні у розробника документації.

Листом від 20.03.17 №04-05/359 управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області повідомило суд про відсутність оригіналу проекту землеустрою та про наявність лише його копії, а також про повідомлення правоохоронних органів про зникнення документів з архіву.

Станом на час розгляду цієї адміністративної справи провадження у цивільній справі №2759/10229/16-ц триває.

Згідно з листом відділу містобудування та архітектури Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 05.05.17 №102 заявникам, в тому числі позивачам, надано завірені копії матеріалів схеми планування території Гореницької сільської ради, а також повідомлено про можливість ознайомитися з матеріалами генерального плану с.Лука.

19.08.16 та 21.09.16 позивачі зверталися до Державного підприємства «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" з заявами про доступ до публічної інформації - завіреної копії проекту щодо встановлення і зміни меж села Лука, Гореничі, Гнатівка Києво-Святошинського району Київської області 2004 року, який розроблявся в трьох екземплярах цим Державним підприємством «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» на замовлення Гореницької сільської ради й був затверджений рішенням Київської обласної ради від 27.10.05 №313-26

Листом від 28.09.16 №01/04-05/490 державне підприємство «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» в особі його директора ОСОБА_8 повідомило заявників про те, що підприємство не є розпорядником публічної інформації, тоді як відповідна інформація є у розпорядженні місцевого фонду документації із землеустрою, що діє згідно з Положенням про Державний фонд документації із землеустрою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.04 №1553.

При цьому доцільно зауважити, що відповідно до наданих відповідачем доказів директор указаного державного підприємства ОСОБА_8. змінила прізвище на ОСОБА_8 (наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 04.09.2017 № 73-ДП).

Надалі відповідно до наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 24.10.2017 №82-ДП ОСОБА_8. звільнено з посади директора державного підприємства «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», а виконання обов'язків директора цього підприємства покладено на Левченка Олега Васильовича.

З огляду на зазначені зміни щодо керівництва державного підприємства «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» суд дійшов до висновку, що відповідачем у справі повинен бути саме директор цього підприємства без зазначення особи, що обіймає цю посаду

Позивачі - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - вважають протиправним рішення про відмову у доступі до публічної інформації, стверджуючи, що державне підприємство «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» є розпорядником публічної інформації згідно зі статтею 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», оскільки володіють інформацією, що становить суспільний інтерес.

З посиланням на Закон України «Про землеустрій», Положення про Державний фонд документації із землеустрою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.04 №1553, позивачі зазначають про наявність у інституту як розробника проектної документації з землеустрою його робочого примірника.

Відповідач, у свою чергу, зазначив, що відповідно до накладної від 11.08.06 №3324 проект землеустрою щодо встановлення і зміни меж населених пунктів села Лука, Гореничі, Гнатівка Києво-Святошинського району Київської області в межах Гореницької сільської ради Київської області передано до Києво-Святошинського районного відділу земельних ресурсів Державного комітету України по земельних ресурсах.

Натомість відповідачем надано суду робочі матеріали щодо меж сіл Лука, Гореничі та Гнатівка Гореницької сільської ради Київської області.

Ухвалою суду від 25.04.17 у цій справі витребувано у Державного фонду документації із землеустрою (Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру) оригінал для огляду в судовому засіданні та належним чином засвідчену копію проекту землеустрою щодо встановлення і зміни меж сіл Гореничі, Лука та Гнатівка на території Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, розробленого державним підприємством «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» за договором від 30.12.04 №2386, витребувано у державного підприємства «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» оригінали для огляду в судовому засіданні та належним чином засвідчені копії журналів авторського нагляду за виконанням проектів землеустрою, які розпочаті з 2005 року по грудень 2016 року, а також оригінал для огляду в судовому засіданні та належним чином засвідчену копію акту приймання-передачі (безоплатної) копії матеріалів виконаних робіт до Головного фонду із землеустрою, проведеного на загальнодержавному рівні.

На виконання вказаної ухвали суду державне підприємство «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» листом від 24.05.17 повідомило про відсутність оригіналів та належним чином завірених копій журналів авторського нагляду за виконанням проектів землеустрою, які розпочаті з 2005 року по грудень 2016 року, а також оригінал і засвідчена копія акту приймання-передачі копій матеріалів виконаних робіт до Головного фонду із землеустрою, проведеного на загальнодержавному рівні.

Листом від 26.05.17 Держгеокадастр з посиланням на лист Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 25.05.17 повідомив про відсутність оригіналу проекту землеустрою, натомість, про наявність його копії.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

У даному випадку позивачі звернулися до державного підприємства «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» із запитами від 19.08.16 та 21.09.16 про надання завіреної копії проекту щодо встановлення і зміни меж села Лука, Гореничі, Гнатівка Києво-Святошинського району Київської області 2004 р., який розроблявся позивачем в трьох екземплярах на замовлення Гореницької сільської ради та був затверджений рішенням Київської обласної ради від 27.10.05 №313-26 .

Щодо віднесення запитуваної позивачами інформації до публічної судом враховано таке.

Згідно з приписами Закону України «Про землеустрій» (далі - Закон) (в редакції станом на 2004 рік):

- документація із землеустрою - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо;

- проект землеустрою - сукупність нормативно-правових, економічних, технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити протягом 5 - 10 і більше років;

- робочий проект землеустрою - сукупність нормативно-правових, економічних і технічних документів з використання та охорони земель, які вміщують розрахунки, опис, креслення технічних рішень, кошторис, реалізацію яких передбачається здійснити протягом 2 - 3 років.

Види документації із землеустрою: в) проекти землеустрою щодо встановлення і зміни меж адміністративно-територіальних утворень.

Документація із землеустрою формується і зберігається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (стаття 25 Закону).

Розробники документації із землеустрою зобов'язані безоплатно передавати копії матеріалів у Державний фонд документації із землеустрою. Використання цих матеріалів дозволяється лише з дотриманням вимог законодавства про авторські права (стаття 32 Закону).

Юридичні та фізичні особи мають право користуватися матеріалами Державного фонду документації із землеустрою з дотриманням вимог цього Закону, інших законів України і Положення про Державний фонд документації із землеустрою (стаття 33);

Для встановлення і зміни меж адміністративно-територіальних утворень розробляються проекти землеустрою щодо встановлення і зміни меж відповідних адміністративно-територіальних утворень.

Проекти землеустрою щодо встановлення і зміни меж адміністративно-територіальних утворень розробляються для створення повноцінного життєвого середовища та створення сприятливих умов їх територіального розвитку, забезпечення ефективного використання потенціалу територій із збереженням їх природних ландшафтів та історико-культурної цінності, з урахуванням інтересів власників земельних ділянок, землекористувачів, у тому числі орендарів, і затвердженої містобудівної документації.

Порядок розробки проектів землеустрою щодо встановлення і зміни меж адміністративно-територіальних утворень установлюється законодавством України (стаття 46 Закону).

Таким чином, станом на час розробки проекту щодо встановлення і зміни меж села Лука, Гореничі, Гнатівка Києво-Святошинського району Київської області 2004 року було визначено обов'язок розробника (крім виконання обов'язків перед замовником відповідних проектних робіт) безоплатно передавати копії матеріалів у Державний фонд документації із землеустрою, тоді як юридичні та фізичні особи мають право користуватися матеріалами Державного фонду документації із землеустрою з дотриманням вимог цього Закону, інших законів України і Положення про Державний фонд документації із землеустрою.

Відповідні положення статей 32, 33 Закону України «Про землеустрій», а також розроблене на виконання цього Закону Положення про Державний фонд документації із землеустрою, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.04 № 1553, чинні і станом на час звернення позивачів до державного підприємства «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», а також станом на час розгляду справи.

Згідно з частиною 11 статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції станом на час звернення позивачів із запитами про доступ до публічної інформації у 2016 році) матеріали генерального плану населеного пункту не можуть містити інформацію з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі. Загальна доступність матеріалів генерального плану населеного пункту забезпечується відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» шляхом надання їх за запитом на інформацію, оприлюднення на веб-сайті органу місцевого самоврядування, у тому числі у формі відкритих даних, на єдиному державному веб-порталі відкритих даних, у місцевих періодичних друкованих засобах масової інформації, у загальнодоступному місці у приміщенні органу місцевого самоврядування.

Аналогічно згідно з частиною сьомою 7 статті 19 Закону матеріали детального плану території не можуть містити інформацію з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі. Загальна доступність матеріалів детального плану території забезпечується відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» шляхом надання їх за запитом на інформацію, оприлюднення на веб-сайті органу місцевого самоврядування, у тому числі у формі відкритих даних, на єдиному державному веб-порталі відкритих даних, у місцевих періодичних друкованих засобах масової інформації, у загальнодоступному місці у приміщенні органу місцевого самоврядування.

Тобто, законодавцем прямо визначено в якості публічної інформації саме матеріали генерального плану населеного пункту та матеріали детального плану території як кінцевий результат попередньо проведених проектних робіт та як основний вид містобудівної документації.

У свою чергу, інформація про межі населених пунктів становить частину матеріалів генерального плану населеного пункту, і має оприлюднюватися саме у складі цих матеріалів в порядку ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Згідно матеріалів справи (а.с.185 на звороті, І том) у відповідь на своє звернення позивачі в порядку статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» отримали доступ до запитуваної інформації згідно листа Відділу містобудування та архітектури Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 05.05.17 №102, а саме - у вигляді схем планування території Гореницької сільської ради та матеріалами генерального плану с. Лука Гореницької сільської ради.

Вказані матеріали містять інформацію про межі населених пунктів, що цікавило позивачів при зверненні про надання доступу до публічної інформації.

У той же час самі по собі проекти землеустрою мають передаватися розробником у Державний фонд документації із землеустрою, і ознайомлення з ними передбачає низку обмежень у порівнянні з публічною інформацією.

Зокрема, згідно з Положенням про Державний фонд документації із землеустрою, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.04 № 1553 (далі - Положення), матеріали Державного фонду постійно зберігаються у спеціально обладнаних приміщеннях з дотриманням умов, які забезпечують їх схоронність та обмежений доступ (пункт 14 Положення);

Використання матеріалів Державного фонду здійснюється з дотриманням вимог законодавства про авторські права (пункт 16 Положення).

Матеріали Державного фонду надаються у користування за письмовим запитом. При цьому забороняється: копіювання топографічних, картографічних, аерознімальних та інших матеріалів без відповідного на те дозволу; передача вихідних матеріалів (їх копій) іншим особам без спеціального дозволу, якщо це не передбачено умовами їх використання; передача матеріалів із землеустрою, які є носієм відомостей, що становлять державну таємницю, підприємствам, установам та організаціям, якими не створено належних умов для забезпечення її зберігання (пункт 17 Положення).

Відомості, що містяться в документації із землеустрою, надаються: органам державної влади та органам місцевого самоврядування безоплатно; підприємствам, установам, організаціям та громадянам за плату (пункт 18 Положення).

Відтак, матеріали проекту землеустрою щодо встановлення і зміни меж сіл Гореничі, Лука, Гнатівка в межах Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області 2004 року не є публічною інформацією в розумінні статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», тоді як публічною інформацією є схеми планування території Гореницької сільської ради та матеріали генерального плану с. Лука Гореницької сільської ради, у яких зазначено межі відповідних населених пунктів, до яких позивачі доступ отримали згідно матеріалів справи.

Також суд не вбачає підстав для висновку про наявність у державного підприємства «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» статусу розпорядника публічної інформації у цьому випадку, що пояснюється наступним.

Відповідно до статті 13 Закону «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

До розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють: 1) інформацією про стан довкілля; 2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту; 3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян; 4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).

У даному випадку державне підприємство «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», до якого позивачами було скеровано запити від 19.08.16 та 21.09.16 є розробником проекту із землеустрою щодо встановлення і зміни меж сіл Гореничі, Лука, Гнатівка в межах Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області 2004 року, і передав розроблений проект землеустрою замовнику в особі відділу земельних ресурсів Києво-Святошинського району згідно накладної від 11.08.06 №324, а також мав передати примірник згідно зі статтею 32 Закону України «Про землеустрій» до районного управління Держкомзему як органу Державного фонду документації із землеустрою.

У відповідача як розробника проекту землеустрою може бути його робоча копія, проте законодавство не визначає його офіційним держателем вказаної інформації, якими є замовник проекту та орган Державного фонду документації із землеустрою.

Якщо вказані органи з якихось причин втратили оригінали проекту землеустрою, вони мають вжити заходів до їх відновлення, проте, це не наділяє відповідача статусом розпорядника публічної інформації, тоді як він є лише виконавцем робіт за договором від 20.12.04 №2386.

Окремо суд зазначає, що відповідач міг би бути визнаний розпорядником публічної інформації відповідно до пункту 4 частини другої статті 13 Закону «Про доступ до публічної інформації» як суб'єкта господарювання, який володіє іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією), якщо би відповідач мав виключне володіння запитуваною інформацією. У цьому ж випадку відповідач розробив проект землеустрою для передачі третім особам, які, в свою чергу, зобов'язані забезпечити її публічний доступ.

Крім того, суд враховує ту обставину, що у відповідь на своє звернення позивачі відповідно до статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» отримали доступ до запитуваної інформації згідно з листом відділу містобудування та архітектури Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 05.05.17 №102, а саме - у вигляді схем планування території Гореницької сільської ради та матеріалами генерального плану с. Лука Гореницької сільської ради.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені статтями 185-187 цього Кодексу.

Суддя О.О.Власенкова