дата документу :
Справа № 359/6629/17
Провадження № 2-а/359/401/2017
01листопада 2017 року о 08 годині 50 хвилин Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Муранової-Лесів І.В.,
при секретарі - Степаненко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Департамент з питань захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
28.09.2016 року ОСОБА_2 звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом, якому просить суд : визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови йому у встановленні статусу та видачі посвідчення інваліда війни та зобов'язати відповідача встановити статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення.
Обґрунтовуючи тим, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та інвалідом третьої групи, причина інвалідності - захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Відповідно до ст. 7 ЗУ «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» він має право на статус інваліда війни, в зв'язку з чим він звернувся до відповідача з заявою про видачу посвідчення інваліда війни. У відповідь на його заяву, відповідачем надіслано лист №7/4066 від 08.09.2016, у якому повідомлено про відмову у видачі посвідчення інваліда війни на підставі розпорядчого документу по лінії Цивільної оборони про залучення підприємства, на якому позивач працював до Формування Цивільної оброни та розпорядчого документа по підприємству про залучення його до складу зазначеного формування.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, відповідно до якої позовні вимоги підтримує, просить задовольнити (а.с.30).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. До суду подано заяву (а.с.20), відповідно до якої відповідач просить справу розглянути без участі його представника за наявними матеріалами.
За змістом письмових заперечень на адміністративний позов від 11.10.2017 № 7/4556 (а.с.210-24) відповідач не визнає позов та зазначає, що відповідно до п.9 ч.2 ст.7 України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до інвалідів війни належать особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, а також, що факт залучення до складу формувань Цивільної оборони необхідно документально підтвердити. Звертають увагу, що згідно з роз'ясненнями, викладеними в листі Міністерства соціальної політики України від 25.05.2009 року №631/0/15-09/014, для встановлення громадянам статусу інваліда війни відповідно до п.9 ч.2 ст.7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та п. 10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудник знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 12.05.94 № 302 визначено, що «Посвідчення інваліда війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності, а також, що працівники, які залучались для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи від інших міністерств і відомств і стали інвалідами внаслідок пов'язаних з цим захворювань, не можуть бути віднесені до осіб, що підпадають під дію п.9 ч.2 ст.7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в зв'язку з чим соціальний захист зазначеної категорії осіб здійснюється на загальних підставах відповідно до Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідач вважає, що неможливо достовірно підтвердити обставини, зазначені в позовній заяві, а тому дії управління не є протиправними та відповідають діючому законодавству, оскільки на момент розгляду звернення відповідача до управління та з наявних матеріалів під час судового розгляду, достатні дані для встановлення статусу інваліда війни відсутні.
Представник третьої особи Департаменту з питань захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, направив до суду письмові пояснення, відповідно до яких просив розглянути справу без участі представника третьої особи, вважають позов таким, що підлягає задоволенню. Також зазначають, що з 1 січня 2005 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до ст.7 Закон України про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Відповідно до яких (п.9 с.7) особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони і які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, віднесені до інвалідів війни. Зазначають, що оскільки механізм реалізації положень жодним нормативним правовим актом не визначено, це призвело до вільного трактування вимог цієї статті міністерством праці та соціальної політики України, листи якого носять інформаційний характер тане мають ознак нормативно-правового акту, а тому не можуть бути використані як правова підстава, що регулює порядок для прийняття рішення про встановлення статусу інваліда війни. Звертають увагу, що відповідно до п.10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року №302, посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-санітарної експертизи комісії про групу та причину інвалідності (а.с.25-26).
Дослідивши надані письмові заперечення, матеріали справи, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, та учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується паспортом, посвідченням Серії НОМЕР_1, яке видане Київською обласною державною адміністрацією та вкладкою № 0925657 (а. с. 6,7).
Крім того ОСОБА_1, з 05.09.2001 встановлено втрату професійної здатності 40% , присвоєна 3 група інвалідності, причиною якої є захворювання пов'язане з роботами на ЧАЕС, що підтверджується довідками до акту огляду МСЕК та про результати визначення ступеню втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги та експертним висновком № 494 від 22.05.2001 (а. с.8,9,31).
Відповідно до вимог п.9 ч.2 ст.7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Вказані зміни до ст.7 Закону були внесені Законом України «Про внесення змін до статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 15 червня 2004 року та набрали чинності з дня його опублікування.
За змістом п.1. ч.2 ст.7 Закону, до інвалідів війни віднесені особи, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті, в районі воєнних дій, у період громадянської та Великої Вітчизняної воєн або з участю в бойових діях у мирний час, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами.
Згідно з випискою з наказу по Бортницькому управлінню меліоративних систем і водного господарства Київського обласного виробничого управління меліорації і водного господарства №81 від 30 квітня 1987 року, довідкою цього підприємства №21 від 20 березня 2000 року, табелем- довідкою про виплату заробітної плати (а.с.10,11,12) позивач ОСОБА_1 для організації експлуатації водосховищних споруд в зоні аварії Чорнобильської АЕС, був відряджений на Чорнобильську спеціалізовану ділянку з 30.04.1987 по 20.05.1987, строком 20 днів, та знаходився в 1-й зоні 20 год., в зоні особливого контролю - 180 годин.
Відповідно до інформаційної довідки Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи від 01.08.2017 № 01-1-14/1261-1, яка видана ОСОБА_1, відповідно до вимог чинних на момент аварії на Чорнобильській АЕС, нормативно-правових актів до виконання заходів ЦО по ліквідації джерела радіоактивного забруднення були : положення про Цивільну оборону СРСР, яке затверджене постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР № 1111 - 1976 року, накази заступника Міністра оборони СРСР - начальника ЦО СРСР № 90 від 06.06.1975 року (положення про невоєнізовані формування ЦО і норми оснащення (табелізації) їх матеріально-технічними засобами) та № 92 від 29.06.1976 року (Постанова по організації та веденню Цивільної оборони в районі (сільському) на сільськогосподарському об'єкті народного господарства, розпорядження начальника ЦО СРСР від 26.04.1986 року, начальника ЦО УРСР від 28.04.1986 року, начальника Цивільної оборони Київської області - голови Київської обласної Ради народних депутатів трудящих за 1986 рік ( від 29.04.1986 року № 01, від 30.04.1986 № 02, від 19.05.1986 № 52 та інші), Цивільна оборона організовувалась за територіально-виробничим принципом в усіх населених пунктах та на всіх об'єктах народного господарства, а до складу її невоєнізованих формувань зараховувались в обов'язковому порядку громадяни СРСР, в тому числі - чоловіки у віці від 16 до 60 років, за винятком інвалідів та осіб, що мали мобілізаційні приписи та жінки від 16 до 55 років за винятком вагітних жінок та жінок, що мають малолітніх дітей (а.с. 16).
При цьому зазначено, що формування Цивільної оборони, в тому числі і невоєнізовані, створювались саме з метою виконання робіт по ліквідації наслідків аварій, катастроф і стихійних лих, а громадяни, які виконували роботи по ліквідації Чорнобильської катастрофи залучались до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони
Як вбачається з наданих позивачем документів, він, дійсно, приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі невоєнізованого формування, що підтверджується вищезазначеними документами, виданими Бортницьким управлінням меліоративних систем і водного господарства Київського обласного виробничого управління меліорації і водного господарства, посвідченням громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
В листі Міністерства праці та соціального політики України від 08.11.2005 № 540 зазначено про те, що підставою для встановлення статусу інваліда війни є посвідчення громадянина, що постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи з вкладкою учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка, що підтверджує залучення особи, яка стала інвалідом внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, до складу формування Цивільної оборони, видана органами Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та Міністерства оборони.
Згідно Положення про невоєнізовані формування Цивільної оборони і норми оснащення (табелювання) їх матеріально-технічними засобами, введеного в дію наказом начальника Цивільної оборони СРСР - заступника Міністра оборони СРСР від 06 липня 1975 року № 90, «в состав формирований зачисляются в обязательном порядке граждане СССР мужчины в возрасте от 16 до 60 лет и женщины от 16 до 55 лет. Невоенизированные формирования гражданской обороны, которые могут использоваться в мирное время для борьбы с массовыми лесными пожарами, ликвидации последствий стихийных бедствий, крупных аварий и катастроф, комплектуются личным составом путём привлечения в эти формирования в обязательном порядке рабочих, служащих и колхозников».
Таким чином, формування Цивільної оборони, в т.ч. невоєнізовані, створювались саме з метою виконання робіт по ліквідації наслідків аварій, катастроф та стихійних лих. Громадяни, які виконували роботи по ліквідації Чорнобильської катастрофи (аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків) залучались до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони.
Виходячи з вимог діючого законодавства, для набуття статусу інваліда війни, позивач отримав від Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи інформаційну довідку на підтвердження його участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони.
Отже за змістом вищенаведеного п.9 ч.2 ст.7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ОСОБА_1 належить до інвалідів війни та відповідно до пункту 3 «Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни» Управлінням соціального захисту Бориспільської міської ради йому має бути наданий статус інваліда війни та видано відповідне посвідчення.
З урахуванням викладеного дії відповідача щодо відмови в наданні позивачу статусу інваліда війни є неправомірними.
Посилання відповідача на роз'яснення, наведені в листі Міністерства праці та соціального захисту України, як на підставу для відмови у наданні позивачу статусу «інваліда війни» суд вважає необґрунтованими, оскільки вони суперечать вимогам чинного законодавства, а також встановленим судом обставинам справи та порушує право позивача на гарантований ст.46 Конституцією України соціальний захист, який був залучений у складі формувань Цивільної оборони до участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та став інвалідом внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Позивач звільнений від сплати судового збору, інших судових витрат по справі не значиться.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 69, 71, 86, 99,102, 128, 158-163,167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови у встановленні ОСОБА_1 статусу «інваліда війни».
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни та видати посвідчення відповідно до п.9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови йому у встановленні статусу та видачі посвідчення інваліда війни та зобов'язати відповідача встановити статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження і є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.
Суддя І.В. Муранова-Лесів