Постанова від 16.11.2017 по справі 750/8948/17

Справа № 750/8948/17

Провадження № 2-а/750/1195/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2017 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:

судді Рахманкулової І.П.,

із секретарем Разумейко К.М.,

за участю представника відповідача Руденок Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до в.о. начальника Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Суржик Олени Федорівни, Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

ВСТАНОВИВ:

позивач звернулася до суду з позовом до відповідачів, в якому просить визнати незаконною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення, винесену 06 вересня 2017 року в.о. начальника Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Суржик Оленою Федорівною, якою на позивача накладено штраф в розмірі 255 грн.

Обґрунтувала позивач свої вимоги тим, що протокол про правопорушення було складено особою, яка не має на це відповідних повноважень, і оскільки протокол складено неуповноважною особою, а тому є незаконною і сама постанова про накладення адміністративного стягнення. Крім того, позивач вважає, що на момент винесення постанови про притягнення її до адміністративної відповідальності закінчились строки, передбачені ст. 38 КУпАП.

Позивач у судове засідання не з'явилася, подала заяву про розгляд справи без її участі, зазначивши, що позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача - Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, просила відмовити позивачу у його задоволенні з мотивів, викладених в запереченні на позов.

Відповідач - в.о. начальника Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Суржик О.Ф. у судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.

Заслухавши пояснення представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.

У судовому засіданні встановлено, що постановою в.о. начальника Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Суржик Олени Федорівни № 25-134/201 від 06 вересня 2017 року на ОСОБА_2 накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 грн. за вчинення правопорушення, а саме: ведення бухгалтерського обліку з порушенням встановленого порядку, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 164-2 КУпАП (а/с 3).

Як зазначено в оскаржуваній постанові, в КП «Діловий центр» Чернігівської обласної ради головним бухгалтером ОСОБА_2 впродовж періоду 01.07.2014-31.12.2016 та станом на дату завершення ревізії - 11.08.2017, не забезпечено дотримання в установі встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання фінансової звітності, зокрема внаслідок зайво виплаченої заробітної плати та суми ЄСВ, нарахованого на неї, у фінансовій звітності № 2 «Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)» завищено витрати на оплату праці та відрахування на соціальні заходи, зокрема станом на: 01.01.2015 - на 1601,66 грн.; 01.01.2016 - 26633,78 грн.; 01.01.2017 - 19037,79 грн., що є порушенням ч. 7 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43, зі змінами (далі - Положення № 43), Держаудитслужба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Згідно з пунктом 7 Положення № 43, Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 1 Положення про Північний офіс Держаудитслужби, затвердженого Наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23 передбачено, що Північний офіс Держаудитслужби підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органом. У складі Офісу утворюються як структурні підрозділі управління у Вінницькій, Житомирській, Черкаській, Чернігівській областях.

Відповідно до пункту 1 Положення про Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, затвердженого Наказом Північного офісу Держаудитслужби від 23.02.2017 № 39, зі змінами (далі - Положення № 39), Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області є структурним підрозділом Північного офісу Держаудитслужби.

Згідно з пунктом 2 Положення № 39 Управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, дорученнями Прем'єр - міністра України, наказами Держаудитслужби та Офісу, дорученнями Голови Держаудитслужби, його першого заступника, актами відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, цим Положенням.

Основними завданнями Управління є реалізація повноважень Офісу на території Чернігівської області (п. З Положення № 39)

Відповідно до частини 3 статті 237 Цивільного Кодексу України від 16.01.2003 № 435-ІУ, зі змінами, представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.

Згідно з Наказом Північного офісу Держаудитслужби від 24.01.2017 № 41-о з 24 січня 2017 року Суржик Олену Федорівну призначено на посаду заступника начальника управління - начальника відділу контролю в органах влади, оборони, правоохоронних органах та за місцевими бюджетами Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області.

Згідно з Наказом Північного офісу Держаудитсулжби від 01.09.2017 № 718-в «Про надання відпустки ОСОБА_6» виконання обов'язків начальника Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області з 04 по 18 вересня 2017 року покладено на заступника начальника управління - начальника відділу контролю в органах влади, оборони, правоохоронних органах та за місцевими бюджетами Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Суржик Олену Федорівну.

Тобто, в.о. начальника Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Суржик Олена Федорівна діяла від імені Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області (далі - Управління).

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ, зі змінами (далі - Закон № 2939) органу державного фінансового контролю надається право накладати у випадках, передбачених законодавчими актами, на керівників та інших службових осіб підконтрольних установ, адміністративні стягнення.

Вказана норма закону кореспондується з пунктом 50 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550, зі змінами, згідно якого контролюючі органи за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав вживають заходів для забезпечення притягнення до адміністративної, дисциплінарної та матеріальної відповідальності винних у допущенні порушень працівників об'єктів контролю.

Слід зазначити, що підпунктом 7 пункту 4 Положення № 39 передбачено, що Управління відповідно до покладених на нього завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, зокрема складає адміністративні протоколи, накладає адміністративні стягнення на осіб, винних у порушенні законодавства.

Крім того, відповідно до пп. 19 п. 6 Положення № 39 Управління має право накладати у випадках, передбачених законом, адміністративні стягнення.

Відповідно до розділу 2 Порядку оформлення Держаудитслужбою та її міжрегіональними територіальними органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженого Наказом Держаудитслужби України від 01.12.2016 № 168 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.12.2016 за № 1674/29804, зі змінами (далі - Порядок № 168), від імені органів державного фінансового контролю про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтями 163-12, 164-2, 164-12, 164-14 та частинами третьою - сьомою статті 166-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі- КУпАП) протоколи відповідно до статті 255 КУпАП за встановленою формою мають право складати уповноважені на те посадові особи органів державного фінансового контролю.

Це повністю узгоджується з нормами частини 2 статті 255 КУпАП, згідно з якими у справах про адміністративні правопорушення, розгляд яких віднесено до відання органів, зазначених у статтях 222-244-19 КУпАП, протоколи про порушення мають право складати уповноваженні на те посадові особи цих органів.

Відповідно до статті 234-1 КУпАП, органи державного фінансового контролю розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства з фінансових питань (стаття 164-2), порушенням порядку припинення юридичної особи (частини третя - шоста статті 166-6). Від імені органів державного фінансового контролю розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право: керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, його заступники, а також інші уповноважені керівником посадові особи цього органу.

Згідно з положеннями розділу 3 Порядку № 168 справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 164-2, частинами третьою-сьомою статті 166-6 КУпАП, розглядають та накладають адміністративні стягнення від імені органу державного фінансового контролю посадові особи, визначені частиною другою статті 234-1 КУпАП.

Наказом Держаудитслужби України від 19.10.2016 № 109 «Про уповноваження посадових осіб розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення від імені органів державного фінансового контролю» начальників управлінь офісів Держаудитслужби в областях та їх заступників уповноважено розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати стягнення від імені органів державного фінансового контролю.

Повноваження на складання протоколів про адміністративні правопорушення у разі їх вчинення посадовими особами об'єктів контролю передбачені п. 3.1.20. Положення про відділ контролю у галузі промисловості, енергетики, транспорту та фінансових послуг Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, затвердженого Наказом Північного офісу Держаудитслужби від 17.01.2017 № 9.

Враховуючи викладене, посадові особи Управління мають повноваження на складання протоколів про адміністративні правопорушення за ст. 164-2 КУпАП та накладення адміністративних стягнень за цією статтею КУпАП.

Судом також встановлено, що відповідно до звернення директора Комунального підприємства «Діловий центр» Чернігівської обласної ради Кузьменка О.В. від 26.12.2016 № 627-16 та на підставі направлень було проведено позапланову ревізію фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Діловий центр» Чернігівської обласної ради (далі - Підприємство) за період з 01.07.2014 по 31.12.2016, результати якої викладені в акті ревізії від 18.08.2017 № 05-30/5.

Ревізію проведено з 24.07.2017 по 11.08.2017 з відома директора Підприємства ОСОБА_7 та головного бухгалтера ОСОБА_2.

Ревізією питання дотримання порядку проведення індексації грошових доходів встановлено, що в порушення пункту 4, пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, зі змінами, працівникам Підприємства з 01.07.2014 по 31.12.2016 нарахування та виплата індексації грошових доходів виплачувалась не пропорційно відпрацьованому часу та з визначенням невірного розміру фіксованої індексації, внаслідок чого зайво нараховано сум індексації на загальну суму 31023,63 грн, в тому числі в II півріччі 2014 року - 1166,62 грн, в 2015 році - 17812,56 грн та в 2016 році - 12044,45 гривень.

Крім того, внаслідок незаконного нарахування індексації зайво нараховано та виплачено працівникам за щорічні відпустки та матеріальні допомоги в загальному розмірі 9097,44 грн, в тому числі у II півріччі 2014 - 21,78 грн, у 2015- 4789,05 грн та у 2016 - 4286,61 гривень.

Внаслідок зазначених порушень зайво сплачено суму ЄСВ нарахованого на незаконні виплати індексацій, відпускних та матеріальних допомог у розмірі 7152,16 грн, в тому числі в II півріччі 2014 року - 413,26 грн, в 2015 році - 4032,17 грн та в 2016 році - 2706,73 гривень.

Внаслідок даних порушень Підприємству завдано збитків на загальну суму 47273,23 гривень.

Відповідальною особою за вказаний факт порушення законодавства є головний бухгалтер Підприємства ОСОБА_2, яка пояснила що при нарахуванні індексації програмою ІС-підприємство не враховані зміни в частині її нарахування пропорційно відпрацьованого часу.

Частиною 1 статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996, зі змінами (далі - Закон № 996) передбачено, що ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності здійснюється з метою надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.

Дана норма кореспондується з пунктом 4 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 № 73, згідно якого метою складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.

Головний бухгалтер або особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку підприємства забезпечує дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності (ч. 7 ст. 8 Закону № 996).

Об'єктом вчинення адміністративного правопорушення стало ведення бухгалтерського обліку з порушенням встановленого порядку, а саме: в КП «Діловий центр» Чернігівської обласної ради (адреса: 14000, м. Чернігів, проспект Миру, 49-А), головним бухгалтером ОСОБА_2 впродовж періоду 01.07.2014 - 31.12.2016 та станом на дату завершення ревізії - 11.08.2017, не забезпечено дотримання в установі встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання фінансової звітності, зокрема внаслідок зайво виплаченої заробітної плати та суми ЄСВ, нарахованого на неї, у фінансовій звітності № 2 «Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)» завищено витрати на оплату праці та відрахування на соціальні заходи, зокрема станом на: 01.01.2015 - на 1601,66 грн; 01.01.2016- 26633,78 грн; 01.01.2017 - 19037,79 гривень.

Так, за вчинення вказаного правопорушення на ОСОБА_2 - головного бухгалтера Підприємства 30.08.2017 було складено протокол про адміністративне правопорушення № 25-42/2017.

Постановою про накладення адміністративного стягнення № 25-134/2017 від 06.09.2017 на ОСОБА_2 було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 грн за вчинення правопорушення, а саме: ведення бухгалтерського обліку з порушенням встановленого порядку, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 164-2 КУпАП.

Згідно з ч. З ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 164-2 цього Кодексу, може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).

Станом на дату завершення ревізії (11.08.2017) головним бухгалтером ОСОБА_2 не забезпечено дотримання в установі встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку.

Під час складання акта ревізії Підприємством до Управління надано лист від 16.08.2017 без номера (вхідний № 25-14/2142), до якого додано звіт щодо нарахування єдиного внеску, без відмітки про отримання його податковими органами, та в якому зазначено сума зменшення ЄСВ у розмірі 10376,70 грн, яка не відповідає сумі, зазначеній в акті ревізії від 18.08.2017 № 05-30/5.

Документи щодо утримання із працівників зайво нарахованої і виплаченої суми індексації, відпускних, матеріальної допомоги Підприємством Управлінню не надано, порушення не усунуто, тобто є триваючим.

За таких обставин, вимоги позивача з підстав, заявлених нею у позові, задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 3, 94, 158 - 163, 171-2, 186 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_2 до в.о. начальника Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Суржик Олени Федорівни, Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення, в порядку встановленому статтею 186 КАС України.

СУДДЯ