Рішення від 13.11.2017 по справі 914/1972/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.11.2017р. Справа № 914/1972/17

Господарський суд Львівської області у складі судді Бортник О.Ю. при секретарі судових засідань ОСОБА_1 розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Львів,

до відповідача ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «АВЕ Львів», м.Львів

про стягнення штрафів у розмірі 108000грн., пені у розмірі 180000грн. та зобов»язання

виконати рішення адміністративної колегії від 27.12.2013 р. № 344

За участю представників:

від позивача - ОСОБА_3 - представник,

від відповідача -не з»явився.

Суть спору: Львівське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, м. Львів, звернулось до господарського суду Львівської області з позовом про стягнення з ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «АВЕ Львів», м.Львів до державного бюджету штрафів у сукупному розмірі 108000грн., пені у сукупному розмірі 180000грн. та зобов'язання виконати рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.12.2013 р. № 344: припинити порушення визначені пунктами 4,5,6 рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.12.2013р. № 344 шляхом переукладення договорів із споживачами послуг, про що повідомити Львівське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України. Позовні вимоги мотивовані нормами ст.ст. 22, 25 Закону України “Про Антимонопольний комітет України”, ст.ст. 1, 3, 4, 6, 50, 51, 52, 56, 60 Закону України “Про захист економічної конкуренції”.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 28.09.2017р. порушено провадження у справі та розгляд справи по суті призначено на 30.10.2017р. У судовому засіданні, призначеному на 30.10.2017р., оголошувалась перерва до 13.11.2017 р.

У продовжене після перерви судове засідання представник позивача з»явився, позовні вимоги підтримав, просив суд позов задоволити повністю.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, однак, 13.11.2017р. подав суду клопотання про відкладення розгляду справи, у зв»язку з відрядженням до м.Києва. У поданому суду, 30.10.2017р., відзиві на позовну заяву відповідач проти позову заперечує, просить суд у його задоволенні відмовити. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що позивач не мав права звертатися до господарського суду Львівської області з позовом про стягнення штрафу, пені та зобов»язання виконати рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.12.2013р., оскільки триває процедура оскарження рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.05.2017р. № 24 р/к про перегляд рішення колегії від 27.12.2013р. Нарахування позивачем пені у період з 20.05.2017р. по 25.06.2017р., на думку відповідача, є неправомірним, оскільки особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу. Рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.05.2017р. № 24 р/к (про перегляд рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.12.2013р. № 344) одержано відповідачем 09.06.2017р., тому кінцевим терміном для сплати штрафу було 09.08.2017р. Проте, відповідачем подано позов до господарського суду Львівської області про оскарження рішення адмінколегії від 19.05.2017р. № 24 р/к про перегляд рішення.

Клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи задоволенню не підлягає, оскільки в судовому засіданні 30.10.2017р. судом оголошувалась перерва до 13.11.2017р., явка представника відповідача не визнавалась обов»язковою (на власний розсуд), жодних доказів від відповідача не вимагалось. Докази, які вимагались ухвалою суду від 28.09.2017р. відповідачем подано суду 30.10.2017р.

Представник позивача заперечив проти відкладення розгляду справи та наголосив, що позивачем подано всі докази для розгляду справи по суті.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, господарський суд Львівської області дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно з ч.ч. 2, 3, 5, 7, 8 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції” рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу. За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу. Нарахування пені зупиняється на час розгляду чи перегляду господарським судом: справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду. Нарахування пені зупиняється на час розгляду органом Антимонопольного комітету України заяви особи, на яку накладено штраф, про перевірку чи перегляд рішення у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції. У разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку. Протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати відповідно до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу.

Судом встановлено, що позивач 27 грудня 2013 р. прийняв рішення № 344 Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу. Вказаним рішенням відповідно до ст. 52 Закону України “Про захист економічної конкуренції” накладено на відповідача три штрафи по 60000,00 грн. кожен (разом 180000грн.) за вчинене ним порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а саме: у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринках надання послуг із вивезення твердих побутових відходів протягом I кв. 2013р. у територіальних межах м.Львова, протягом 9 міс. 2013р. у територіальних межах м.Городок та протягом 9 міс. 2013р. в територіальних межах м.Кам»янка-Бузька, передбачене ч. 1 ст. 13 та пунктом 2 ст. 50 вищезгаданого Закону. Пунктом 7 згаданого рішення зобов»язано відповідача припинити порушення визначені пунктами 4,5,6 рішення Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.12.2013р. № 344 шляхом переукладення договорів із споживачами послуг про що повідомити ЛОТВ АМК України до 01.06.2014р. Крім цього, відповідача повідомлено про обов'язок сплатити штраф у двомісячний строк з дня отримання рішення про накладення штрафу. Згідно з відміткою на рекомендованому повідомленні № 7900508012990 про вручення поштового відправлення, а саме: листа № 13/03-99 від 23.01.2014 р. щодо надання для виконання рішення та вручення копії рішення № 344 від 27.12.2013 р., воно отримано відповідачем 31.01.2014 р. Відповідач у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу згаданий штраф не сплатив. Натомість, 26.03.2014 р. господарським судом Львівської області винесено ухвалу про порушення провадження у справі № 914/990/14 за позовом ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «АВЕ Львів» до Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання протиправним та скасування рішення № 344 від 27.12.2013р. адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України. Рішенням господарського суду Львівської області від 21.05.2014 р. у справі № 914/990/14 у задоволенні цього позову відмовлено повністю. Рішення господарського суду Львівської області оскаржено до Львівського апеляційного господарського суду. Ухвалою суду апеляційної інстанції від 12.06.2014 р. прийнято апеляційну скаргу у справі до провадження. Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 09 вересня 2014 р. апеляційну скаргу відповідача залишено без задоволення, а рішення Господарського суду Львівської області від 21.05.2014 р. у справі № 914/990/14 - без змін. Ухвалою Вищого господарського суду України від 15 жовтня 2014 р. касаційну скаргу відповідача прийнято до провадження судом касаційної інстанції. Постановою Вищого господарського суду України від 28 жовтня 2014 р. у справі № 914/990/14 рішення Господарського суду Львівської області від 21.05.2014 р. та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 09.09.2014 р. у справі залишено без змін, а касаційну скаргу ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «АВЕ Львів» - без задоволення.

19.09.2014р. адміністративною колегією Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення № 63р/к про розстрочення сплати штрафів. Згідно цього рішення відповідачу розстрочено сплату штрафів, які накладені згідно з рішенням адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.12.2013р. № 344, такими частками : вересень 2014р. - 18000,00грн., жовтень 2014р. - 18000,00грн., листопад 2014р. - 18000,00грн., грудень 2014р. 18000,00грн., січень 2015р. - 18000,00грн., лютий 2015р. - 18000,00грн., березень 2015р. - 18000,00грн., квітень 2014р. - 18000,00грн., травень 2014р. - 18000,00грн., червень 2014р. - 18000,00грн. У суму 18000,00грн., яка підлягала до сплати по кожному вище згаданому місяцю включено 6000грн. кожного штрафу, що накладені відповідно до пунктів 8,9,10 резолютичної частини рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.12.2013р. № 344.

З долучених позивачем до позовних матеріалів платіжних доручень № 596 від 29.09.2014р., № 653 від 29.10.2014р., № 737 від 28 листопада 2014р., № 820 від 30.12.2014р. вбачається, що відповідачем було сплачено штрафи в сумі 18000,00грн., 18000,00грн., 18000,00грн. та 18000,00грн. відповідно.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідач звертався до Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України із заявою про перегляд рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.12.2013 р. № 344, за результатами розгляду якого, останнім було прийнято рішення від 19.05.2017р. № 24 р/к про залишення рішення колегії від 27.12.2013р. № 344 без змін.

Твердження відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, про те, що позивач не мав права звертатися до господарського суду Львівської області з позовом про стягнення штрафів, пені та зобов»язання виконати рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.12.2013р. № 344, оскільки триває процедура оскарження рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.05.2017р. № 24 р/к про перегляд рішення колегії від 27.12.2013р. № 344, а відтак і нараховувати пеню за період з 20.05.2017р. по 25.06.2017р. спростовуються наступним.

Рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.05.2017р. № 24 р/к стосується відмови ТзОВ «Аве Львів» у задоволенні заяви про перегляд рішення від 27.12.2013 р. № 344. На момент прийняття адмінколегією рішення від 19.05.2017р. № 24 р/к про перегляд рішення, законність рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.12.2013 р. № 344 встановлена судами першої, апеляційної та касаційної інстанцій. Тому позивач вправі був звертатися до суду з позовом про стягнення штрафів, пені та зобов»язання виконати рішення.

Позивачем нараховано пеню відповідачу на підставі рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.12.2013р. № 344 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу, яке є чинним, законним, що підтверджується наявними у матеріалах справи рішенням господарського суду Львівської області від 21.05.2014р., постановою Львівського апеляційного господарського суду від 09.09.2014р. та постановою Вищого господарського суду від 28.10.2014р., а не на підставі рішення від 19.05.2017р. № 24 р/к. Рішенням адмінколегії від 19.05.2017р. № 24 р/к штрафи на відповідача не накладались. Більше того, позивачем нараховано пеню відповідачу з урахуванням усіх часових проміжків, коли відбувався фактичний розгляд справи № 914/990/14 в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій, коли тривало розстрочення сплати штрафу та коли тривав перегляд рішення.

За таких обставин, у матеріалах справи відсутні та відповідачем суду не подані докази скасування рішення позивача № 344 у встановленому законом порядку станом на день вирішення справи № 914/1972/17 судом, натомість у матеріалах справи містяться копії платіжних доручень № 596 від 29.09.2014р., № 653 від 29.10.2014р., № 737 від 28 листопада 2014р., № 820 від 30.12.2014р. з яких вбачається, що відповідачем було частково сплачено штрафи в сумі 18000,00грн., 18000,00грн., 18000,00грн. та 18000,00грн. відповідно. За таких обставин, позовні вимоги про стягнення з відповідача трьох штрафів у сукупному розмірі 108000 грн., накладених рішенням Адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 344 від 27.12.2013 р., підлягають задоволенню.

Враховуючи наведене, а також те, що нарахування та стягнення пені, передбаченої частиною п'ятою статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", має обов'язковий характер, не потребує прийняття будь-якого рішення органу державної влади про її застосування і в зв'язку з цим не підпадає під ознаки адміністративно-господарських санкцій в розумінні статей 238, 239, 249 ГК України, які застосовуються саме на підставі рішення уповноваженого на це органу, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача у сукупному розмірі 180000 грн. пені підлягають задоволенню. Вказану пеню нараховано позивачем без перевищення встановленого ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" гранично допустимого розміру пені. Позивачем заявлено до стягнення пеню за 67 днів прострочення сплати по трьох штрафах, з врахуванням часткових їх оплат, відповідно до зробленого ним у позовній заяві розрахунку розміру пені. У матеріалах справи відсутні та відповідачем суду не подані докази, які б свідчили про наявність обставин, передбачених ч. 5 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, що є підставою для припинення чи зупинення нарахування пені протягом періодів часу, за який позивач просить стягнути пеню з відповідача по трьох штрафах.

Крім цього, господарськими судами першої, апеляційної та касаційної інстанцій встановлено законність рішення позивача № 344 від 27.12.2013 р. та відмовлено у задоволенні позову відповідача про визнання його протиправним та скасування. Згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» рішення позивача є обов»язковим до виконання особами, яких воно стосується. У матеріалах справи відсутні та відповідачем суду не надані докази усунення, чи припинення ним, вказаного у пункті 7 вищезгаданого рішення позивача порушення законодавства про захист економічної конкуренції, що передбачене ч. 1 ст. 13 та п. 2 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції». За таких обставин, позовні вимоги в частині зобов»язання відповідача виконати рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.12.2013 р. № 344: припинити порушення визначені пунктами 4,5,6 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.12.2013 р. № 344 шляхом переукладення договорів із споживачами послуг, про що повідомити Львівське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, є законними та обґрунтованими й також підлягають задоволенню.

Відповідно до підпункту 3.4. пункту 3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21 лютого 2013 року N 7 «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» у разі, коли господарським судом було відстрочено сплату позивачем судового збору, який з тих чи інших причин до прийняття рішення зі справи сплачено не було, а останнє прийнято на користь позивача, то стягнення суми судового збору здійснюється безпосередньо з відповідача у доход Державного бюджету України.

Враховуючи те, що ухвалою господарського суду Львівської області від 28.09.2017р. позивачу відстрочено сплату судового збору за подання позову до прийняття рішення у справі № 914/1972/17, а станом на 13.11.2017р. позивачем не подано суду доказів сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі, судовий збір у справі за розгляд судом майнової та немайнової вимог підлягає стягненню з відповідача у доход Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 32, 33, 38, 43, 82-85, 116 ГПК України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «АВЕ Львів» (79008, м.Львів, пл.Ринок,18, ідентифікаційний код 33951598) в доход Державного бюджету штрафи у сукупному розмірі 108000,00 грн. та пеню у сукупному розмірі 180000,00грн.

Стягувач: Львівське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (79005, м. Львів, вулиця І. Франка, будинок 61, ідентифікаційний код 20812013).

Боржник: ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «АВЕ Львів» (79008, м.Львів, пл.Ринок,18, ідентифікаційний код 33951598) .

Зобов'язати ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «АВЕ Львів» (79008, м.Львів, пл.Ринок,18, ідентифікаційний код 33951598) виконати рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.12.2013 р. № 344: ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «АВЕ Львів» (79008, м.Львів, пл.Ринок,18, ідентифікаційний код 33951598) припинити порушення, визначені пунктами 4,5,6 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.12.2013 р. № 344, шляхом переукладення договорів із споживачами послуг, про що повідомити Львівське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України.

Стягувач: Львівське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (79005, м. Львів, вулиця І. Франка, будинок 61, ідентифікаційний код 20812013).

Боржник: ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «АВЕ Львів» (79008, м.Львів, пл.Ринок,18, ідентифікаційний код 33951598) .

Стягнути з ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «АВЕ Львів» (79008, м.Львів, пл.Ринок,18, ідентифікаційний код 33951598) в доход Державного бюджету України 5920 грн. судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

2. Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.

3. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом ХІІ ГПК України.

Повне рішення складено 17.11.2017 р.

Суддя Бортник О.Ю.