ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
про порушення провадження у справі
14 листопада 2017 року Справа № 913/893/17
Провадження №25пд/913/893/17
Суддя Господарського суду Луганської області Іноземцева Л.В., розглянувши матеріали позовної заяви
Керівника Старобільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Лиманської сільської ради Старобільського району Луганської області, с.Лиман Старобільського району Луганської області
до Публічного акціонерного товариства “Укртелеком”, м.Київ
про визнання договору оренди недійсним та зобов'язання повернути приміщення
Керівник Старобільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Лиманської сільської ради Старобільського району Луганської області звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства “Укртелеком”, про:
- визнання недійсним договору оренди нежитлового приміщення №63G340-527/16 від 08.04.2016, який укладений між Лиманською сільською радою Старобільського району Луганської області та Публічним акціонерним товариством “Укртелеком”, та припинення виконання зобов'язання;
- зобов'язання Публічне акціонерне товариство “Укртелеком” повернути Лиманській сільській раді Старобільського району Луганської області приміщення площею 34 м2 та вартістю 9762 грн 00 коп., яке розташоване за адресою: вул.Дибко, с.Лиман Старобільського району Луганської області.
Позовні вимоги з посиланням на ст.ст.203, 207, 215 Господарського кодексу України, статті 7, 9-11, 19 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” обґрунтовані невідповідністю договору оренди нерухомого майна №63G340-527/16 від 08.04.2016, який укладений між Лиманською сільською радою Старобільського району Луганської області та Публічним акціонерним товариством “Укртелеком”, приписам Закону України “Про оренду державного та комунального майна” та Методики оцінки об'єктів оренди.
Згідно з ч.1 ст.29 Господарського процесуального кодексу України прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. З метою вступу у справу прокурор може подати апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд рішення Верховним Судом України, про перегляд рішення за нововиявленими обставинами або повідомити суд і взяти участь у розгляді справи, порушеної за позовом інших осіб. При цьому прокурор для представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво) повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 25 Закону України “Про прокуратуру”. Для представництва інтересів громадянина в господарському суді прокурор також повинен надати документи, що підтверджують недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність відповідного громадянина, та письмову згоду законного представника або органу, якому законом надано право захищати права, свободи та інтереси відповідної особи, на здійснення представництва. Невиконання прокурором вимог щодо надання господарському суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді має наслідком повернення поданої ним позовної заяви (заяви, скарги) у порядку, встановленому статтею 63 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.23 Закону України “Про прокуратуру” прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Частиною 4 ст.23 Закону України “Про прокуратуру” передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу.
З огляду на викладене, зверненню прокурора з позовом до суду має передувати підтвердження суду підстав представництва інтересів держави в суді.
Позовні вимоги заявника обґрунтовані тим, що 08.04.2016 між Лиманською сільською радою Старобільського району Луганської області та Публічним акціонерним товариством “Укртелеком був укладений договір №63G340-527/16 оренди нерухомого майна.
Яка зазначив прокурор, вказаний договір був укладений з порушенням приписів Закону України “Про оренду державного та комунального майна” та Методики оцінки об'єктів оренди, а тому підлягає визнанню недійсним.
Дослідивши зміст позовних вимог на предмет представництва Керівником Старобільської місцевої прокуратури інтересів держави, господарський суд відзначає наступне.
Частиною 1 ст.10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч.3 ст.16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Згідно з ч.5 ст.60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Статтею 181 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
З огляду на вищезазначені норми законодавства, Лиманська сільська рада Старобільського району Луганської області, як орган місцевого самоврядування і самостійний суб'єкт господарювання, який повинен діяти в інтересах територіальної громади вправі самостійно звернутись до суду за захистом порушених прав та інтересів.
Водночас, згідно доводів прокурора він ініціює звернення до суду, у зв'язку з тим, що Лиманська сільська рада Старобільського району Луганської області діє усупереч інтересам територіальної громади, що полягає у порушенні вимог чинного законодавства при передачі об'єкта комунальної власності в оренду, внаслідок чого порушуються економічні інтереси держави в частині надходження до бюджету сільської ради належної орендної плати за використання комунального майна у відповідності до справедливої ринкової ціни.
Вимога щодо попереднього повідомлення Лиманської сільської ради Старобільського району Луганської області про намір звернутися до суду за захистом інтересів держави з заявленим позовом виконана заявником, що підтверджується листом №114/4975 вих17 від 06.11.2017.
За таких обставин господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави у відповідності до ст.23 Закону України “Про прокуратуру”.
Вирішуючи питання щодо прийняття позовної заяви до розгляду, господарський суд, приходить до висновку про достатність поданих матеріалів та необхідність порушення провадження у справі.
Керуючись ст.23 Закону України “Про прокуратуру”, ст.ст.29, 61, 64, 65, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Підтвердити підстави представництва Керівником Старобільської місцевої прокуратури інтересів держави в особі Лиманської сільської ради Старобільського району Луганської області з заявленими позовними вимогами.
2. Порушити провадження у справі та прийняти позовну заяву до розгляду.
3. Розгляд справи призначити на 05.12.2017 об 11 год. 30 хв.
4. Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду за адресою: м.Харків, проспект Науки, 5, в залі судових засідань №202.
5. Зобов'язати прокурора:
- подати письмові пояснення на відзиви позивача та відповідача; документальне підтвердження пояснень.
6. Зобов'язати позивача:
- подати письмові пояснення на позовну заяву;
- при наявності заперечень по справі - документальне підтвердження.
7. Зобов'язати відповідача:
- подати відзив на позовну заяву, докази його надсилання позивачу, документальне підтвердження викладених у відзиві доводів;
- подати положення про Харківську філію ПАТ “Укртелеком”; довіреність №201 від 11.03.2016 на ОСОБА_1, довіреність №200 від 11.03.2016 на ОСОБА_2;
- документи у підтвердження правового статусу;
- при наявності заперечень по справі - документальне підтвердження.
8. Представники сторін повинні мати паспорт, довіреність (оригінал - для огляду, копію - для залучення в матеріали справи), а в необхідних випадках - документ, що посвідчує службове становище.
Явка повноважних представників сторін та прокурора у засідання суду обов'язкова.
Суддя Л.В. Іноземцева