Постанова від 17.11.2017 по справі 161/16232/17

Справа № 161/16232/17

Провадження № 2-а/161/1066/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2017 року м.Луцьк

Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Подзіров А.О., розглянувши в порядку скороченого провадження в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльністю протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо перерахунку пенсії позивачу по інвалідності з 01 січня 2016 року; про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності позивачу на підставі довідки про грошове забезпечення №2214 від 18 травня 2017 року на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року, з 01 січня 2016 року без обмеження будь-яким строком, та продовжувати надалі виплачувати перераховану пенсію до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є колишнім працівником органів внутрішніх справ та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З 01 січня 2016 року у нього виникли законні підстави для перерахунку йому пенсії у зв'язку зі збільшенням показників грошового забезпечення, однак ні МВС ні Пенсійний фонд України не вчинили передбачених законом дій стосовно вказаного перерахунку. Лише у червні 2017 року ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області направила до відповідача довідку з розміром грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На своє звернення, 18 жовтня 2017 року позивач отримав від відповідача відповідь, що перерахунок пенсії буде здійснений йому у разі надання додаткового бюджетного фінансування.

З наведених вище підстав, посилаючись зокрема на практику Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України», позивач просить суд:

1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо перерахунку пенсії позивачу по інвалідності з 01 січня 2016 року;

2) зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності позивачу на підставі довідки про грошове забезпечення №2214 від 18 травня 2017 року на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року, з 01 січня 2016 року без обмеження будь-яким строком, та продовжувати надалі виплачувати перераховану пенсію до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Крім того адміністративний позов містить клопотання про допущення постанови суду до негайного виконання, а також встановлення судового контролю за виконанням рішення суду на підставі ст.267 КАС України.

Ухвалою судді від 23 жовтня 2017 року відкрито скорочено провадження у справі.

На адресу суду 09 листопада 2017 року надійшли письмові заперечення відповідача, зміст яких зводиться до того, що у відповідача відсутнє бюджетне фінансування для проведення перерахунку пенсії позивачу. Крім того, відповідач наголошує про відсутність в його діях протиправної бездіяльності, оскільки довідка з ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області надійшла лише у червні 2017 року. Крім того відповідач наполягає на пропуску позивачем строків звернення до суду, які передбачені у статті 99 КАС України.

З врахуванням наявних матеріалів та заперечень відповідача, суд дійшов висновку, про відсутність потреби у проведенні відкритого судового засідання та можливість розгляду справи в порядку скороченого провадження.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково, з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є колишнім працівником органів внутрішніх справ та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області (а.с.10).

В листі відповідача від 13 жовтня 2017 року №537/Б-01 позивачу було роз'яснено, що довідка про розмір грошового забезпечення з 01 січня 2016 року була подана ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області за №2214 від 18 травня 2017 року. Наразі у відповідача відсутні бюджетні кошти для здійснення перерахунку пенсії позивачу (а.с.12).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 25 Закону №2262-XII, пенсії по інвалідності підвищуються в порядку і на умовах, передбачених зазначеним Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), яким визначено процедуру перерахунку пенсій та належні для цього підстави.

Пунктом 1 Порядку №45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1(далі - Порядок №3-1).

Згідно п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Пунктом до 24 Порядку №3-1 визначено, що при виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Згідно абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, суд дійшов висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.

Вказані висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду України, висловленій у постанові від 13.07.2016 (справа 638/2700/14-а).

Стосовно вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01 січня 2016 року та доводів відповідача стосовно застосування строків звернення до суду, які встановлені у статті 99 КАС України, суд зазначає наступне.

Частиною третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Крім того, суд зазначає, що при визначенні строку перерахунку пенсії, суд враховує межі позовних вимог, а також правову позицію Верховного Суду України, висловлену в постанові від 01.07.2014 р. у справі № 21-244а14, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.

Отже, перерахунок має бути здійснено з 01.01.2016 року.

Оскільки у розглядуваній справі є очевидною бездіяльність органів МВС та Пенсійного фонду України стосовно невчасного вчинення дій стосовно перерахунку пенсії, які визначені у Порядку №45, відсутня вина позивача, як пенсіонера у невчасному перерахунку пенсії, а також встановлена бездіяльність відповідача стосовно неперерахунку пенсії з дня, коли він отримав з органу МВС кінцеву довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, суд дійшов висновку, що виплата та перерахунок пенсії ОСОБА_1 має провадиться починаючи з дати виникнення цього права (з 01 січня 2016 року) без обмеження будь-яким строком.

При цьому суд не приймає до уваги доводи відповідача стосовно відсутності бюджетного фінансування для здійснення цього перерахунку та виплати, з наступних підстав.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 07 травня 2002 року по справі «Бурдов проти Росії» зазначив, що для держави є неприпустимим виправдання неможливості виконання судового рішення відсутністю належного фінансування. У зазначеній справі заявник не повинен був страждати від невиконання ухвалених на його користь судових рішень через фінансовий стан держави.

Також, у рішенні від 08 листопада 2005 року по справі «Кечко проти України» суд зазначив, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування

практики Європейського суду з прав людини» визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Зважаючи на вищевикладені позиції Європейського суду з прав людини, слід дійти висновку, що посилання відповідача, суб'єкта владних повноважень, на відсутність фінансування як на підставу для невиконання покладених на нього функцій, є необґрунтованим, недопустимим та судом до уваги не береться.

Щодо вимоги про продовження надалі виплачувати перераховану пенсію до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин, суд зазначає, що за змістом статті 6 КАС України слідує, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи або інтереси.

Суд не може приймати рішення про захист прав, свобод та інтересів позивача на майбутнє, а тому відмовляє у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання відповідача продовжувати надалі виплачувати перераховану пенсію до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин, без обмеження будь-яким строком, оскільки в позивача з цього приводу не порушені права та суд при ухвалені рішення не може виходити з можливості.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити, визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, яка полягає у не проведенні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 18 травня 2017 року №2214 виданої ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 18 травня 2017 року №2214 виданої ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області.

Пунктом 1 частини першої статті 256 ЦПК України визначено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

З врахуванням вищевикладеного, враховуючи предмет спору - перерахунок пенсії, а не її призначення, що на день розгляду справи позивач отримує пенсію, суд не вбачає підстав для звернення постанови до негайного виконання.

Стосовно клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд зазначає, що за змістом частини першої статті 267 КАС України, встановлення судового контролю є правом, а не обов'язком суду.

У розглядуваному випадку суд не вбачає необхідності встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення, оскільки в разі невиконання постанови суду у добровільному порядку, позивач не позбавлений права звернути його до примусового виконання через органи Державної виконавчої служби України.

Оскільки сторони звільнені від сплати судового збору, судовий збір необхідно віднести на рахунок держави, зарахувавши кошти спеціальний рахунок Державного бюджету.

Керуючись статтями 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, яка полягає у не проведенні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 18 травня 2017 року №2214 виданої ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 18 травня 2017 року №2214 виданої ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Судові витрати компенсувати за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області ОСОБА_2