Ухвала від 08.11.2017 по справі 822/1350/16

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2017 року м. Київ К/800/36462/16

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого судді: суддів: Стрелець Т.Г. Калашнікової О.В. Мороз Л.Л.

розглянувши в письмовому провадженні касаційну скаргу Державної служби геології та надр України

на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2016 року

та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2016 року

у справі № 822/1350/16

за позовом Державної служби геології та надр України

до Державного підприємства «Нігинський кар'єр»

про анулювання дозволу,

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2016 року Державна служба геології та надр України (далі - Держгеонадра України) звернулася в суд з позовом до Державного підприємства «Нігинський кар'єр», в якому просила припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 1130 від 05.11.1997 наданого Державному підприємству «Нігинський кар'єр» з метою видобування вапняків, Нігинсько-Вербецького родовища ділянки «Сахкамень».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державне підприємство «Нігинський кар'єр» порушило законодавство в сфері надрокористування в частині невиконання вимог п. 3 Особливих умов спеціального дозволу (своєчасна і в повному обсязі сплата обов'язкових платежів). Позивач вважає, що наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами Державного підприємства «Нігинський кар'єр».

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2016 року, в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Державна служба геології та надр України звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити адміністративний позов.

На адресу Вищого адміністративного суду України надійшли заперечення на касаційну скаргу від Державного підприємства «Нігинський кар'єр».

У запереченнях на касаційну скаргу відповідач наголошував на тому, що у Державного підприємства «Нігинський кар'єр» станом на дату розгляду адміністративної справи відсутній прострочений податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, тобто усунуто єдине зафіксоване позивачем порушення Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 1130 від 05.11.1997 року. Також відповідач зазначає, що позивачем не наведено інших підстав для анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 1130 від 05.11.1997 року, а припинення прав відповідача на використання надр шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 1130 від 05.11.1997 року, є крайнім заходом.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши і обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і наданої ними правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах касаційної скарги.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Державному підприємству «Нігинський кар'єр» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 1130 від 05.11.1997 року з метою видобування вапняків, придатних в якості сировини для виробництва цукру, вапна будівельного, вапнякового борошна та щебеню будівельного Нігинсько-Вербовецького родовища ділянки «Сахкамень».

Наказом Держгеонадра України № 52 від 19.03.2015 року, у зв'язку із наявністю невиконаних податкових зобов'язань протягом шести місяців Державним підприємством «Нігинський кар'єр», надано відповідачу 15 календарних днів на усунення порушень, про що листом № 3264/13/14-15 від 24.03.2015 року повідомлено Державне підприємство «Нігинський кар'єр».

Наказом Держгеонадра України № 119 від 19.05.2015 зупинено дію спеціального дозволу та надано відповідачу на 30 календарних днів для усунення порушень, про що повідомлено відповідача листом № 5938/13/14-15 від 28.05.2015 року.

Відповідачем надіслано до Держгеонадра України лист № 466 від 17.06.2015 року з проханням відновити дію спеціального дозволу на користування надрами.

Наказами Держгеонадра України № 267 від 04.09.2015 року, № 402 від 02.12.2015 року та № 28 від 02.02.2016 року Державному підприємству «Нігинський кар'єр» продовжено строк на усунення порушень до 01.11.2015 року, до 15.01.2016 року та до 01.04.2016 року відповідно.

У зв'язку з не усуненням порушень, позивачем було запропоновано відповідачу (лист від 28.04.2016 р. № 8013/13/14-16) у 15 денний строк подати до Держгеонадра України власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами згідно спеціального дозволу № 1130 від 05.11.1997 року.

Відповідач листом від 11.05.2016 року, наданим до Держгеонадра України, повідомив про незгоду на припинення права користування надрами згідно спеціального дозволу.

Листом Державної фіскальної служби № 22818/5/99-99-15-04-01-16 від 29.09.2015 року Держгеонадра України повідомлено, що ДФС проведено аналіз повноти та своєчасності внесення надрокористувачами до Зведеного бюджету України рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, за результатами якого сформовано перелік надрокористувачів, які не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов'язань з плати або не виконували податкових зобов'язань протягом шести місяців. Станом на 08.04.2016 року податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин державного підприємства «Нігинський кар'єр» складав 3 860, 9 тис. грн. Крім того, у листі пропонувалося розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, виданих вказаним надрокористувачам і про результати повідомити ДФС.

У зв'язку з наявністю заборгованості у Державного підприємства «Нігинський кар'єр» перед бюджетом з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, позивач звернувся до суду з позовом щодо анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 1130 від 05.11.1997 року, наданого Державному підприємству «Нігинський кар'єр».

Розглядаючи адміністративну справу та відмовляючи в задоволенні позовних вимог суди першої та апеляційної інстанції виходили з того, що у законодавстві, яке регулює питання використання надр, немає прямої вказівки на анулювання спеціального дозволу на користування надрами на підставі факту існування заборгованості по сплаті податків та зборів. Єдиним наслідком наявності у надрокористувача заборгованості зі сплати загальнодержавних податків та зборів, що прямо передбачений законодавством, є лише зупинення дії його спеціального дозволу на використання надр (пп. 3 п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами).

Суди попередніх інстанцій дійшли висновку про те, що станом на час розгляду адміністративної справи у відповідача не було простроченого податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення та рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення, оскільки частина податкового боргу згідно постанови Київського апеляційного адміністративного суду по справі 826/4206/14, яка набрала законної сили 24.07.2014 року, підлягає погашенню засновником Державного підприємства «Нігинський кар'єр» - Міністерством аграрної політики та продовольства України на підставі вказаного судового рішення в сумі 12 495 504,33 грн. Також, в частині сплати податкового боргу відповідача у розмірі 6185591,20 грн., що підлягає стягненню з Державного підприємства «Нігинський кар'єр» відповідно до постанови Хмельницького окружного адміністративного суду по справі № 822/4919/15 від 29.10.2015 року, на час розгляду адміністративної справи розстрочено виконання вказаної постанови суду відповідно до ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.08.2016 року, починаючи з травня 2017 року.

З огляду на наведене, суди попередніх інстанцій дійшли висновку про відсутність підстав для прийняття рішення про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 1130 від 05.11.1997 наданого Державному підприємству «Нігинський кар'єр», оскільки у відповідача немає заборгованості по сплаті податків та зборів.

Переглядаючи рішення судів першої та апеляційної інстанцій, колегія суддів Вищого адміністративного суду України виходить з наступного.

Правове регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян здійснюється згідно порядку, визначеного Кодексом України про надра.

Згідно ч. 1 ст. 16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку (ч. 8 ст. 16 Кодексу України про надра).

Відповідно до п.1, пп.13 п.4 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України № 391/2011 від 06.04.2011 р., Держгеонадра України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію.

Враховуючи наведене, Держгеонадра України є центральним органом виконавчої влади, до повноважень якого віднесено надання спеціальних дозволів на користування надрами, їх переоформлення, внесення змін, зупинення їх дії або ж анулювання тощо.

Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, а також внесення змін, до таких дозволів, зупинення їх дії або ж анулювання визначено постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 р. № 615 (далі - Порядок № 615).

Відповідно до п. 23 Порядку № 615, право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Згідно ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.

Як вбачається із матеріалів адміністративної справи, Держгеонадра України звернулася до адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Нігинський кар'єр» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 1130 від 05.11.1997 р. на підставі положень п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра у зв'язку із порушенням відповідачем вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр в частині наявності заборгованості зі сплати рентних платежів за користування надрами.

Плата за користування надрами передбачена ст. 28 Кодексом України про надра. Згідно цієї статті, користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони.

Плата за користування надрами справляється у вигляді: 1) рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин; 2) рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин. Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин та обов'язок її сплати встановлюються також розділом ІХ Податкового кодексу України.

Як вірно встановлено судами попередніх інстанцій, станом на 01.08.2015 року податковий борг відповідача становив: з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення - 2 173 207,79 грн.; з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення - 2 774328,32 грн.

Разом із тим, частина цього податкового боргу згідно постанови Київського апеляційного адміністративного суду по справі № 826/4206/14, яка набрала законної сили 24.07.2014 року, підлягає погашенню засновником Державного підприємства «Нігинський кар'єр» - Міністерством аграрної політики та продовольства України на підставі вказаного судового рішення. Інша частина податкового боргу, що підлягає стягненню з Державного підприємства «Нігинський кар'єр» відповідно до постанови Хмельницького окружного адміністративного суду по справі № 822/4919/15 від 29.10.2015 року, на час розгляду адміністративної справи виконання цього судового рішення розстрочено на підставі ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.08.2016 року, починаючи з травня 2017 року.

З огляду на встановлені судами попередніх інстанцій обставини, за якими на час розгляду адміністративної справи у відповідача відсутній податковий борг із сплати податків та зборів, тобто немає простроченого податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення та рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про відсутність порушення відповідачем п. 3 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 1130 від 05.11.1997 р.

Оскільки позивач уповноважений на підставі п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу про надра України подавати позов щодо припинення користування надрами у випадку встановлення порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, а судовим розглядом встановлено відсутність порушень відповідачем Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 1130 від 05.11.1997 р., колегія суддів вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правильного висновку щодо необґрунтованості позовних вимог Держгеонадра України у зв'язку із відсутністю підстав, визначених у п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра для прийняття рішення про припинення користування надрами.

Відповідно статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Враховуючи викладене, судова колегія Вищого адміністративного суду України вважає, що доводи касаційної скарги не спростовують висновків, викладених в оскаржуваних судових рішеннях, вони ґрунтуються на вимогах норм матеріального та процесуального законодавства, підстав для їх скасування не вбачається.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія,

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України - залишити без задоволення.

Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2016 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2016 року у справі № 822/1350/16 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам і може переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та у порядку, передбачені статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді