Ухвала від 15.11.2017 по справі 555/872/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Мельничук Н.В.

Суддя-доповідач:Мацький Є.М.

УХВАЛА

іменем України

"15" листопада 2017 р. Справа № 555/872/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Шевчук С.М.

Шидловського В.Б.,

за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,

представника позивача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі апеляційну скаргу Прислуцької сільської ради Березнівського району Рівненської області на постанову Березнівського районного суду Рівненської області від "06" вересня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Прислуцької сільської ради Березнівського району Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернулася до Березнівського районного суду Рівненської області з позовом до Прислуцької сільської ради Березнівського району про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог вказувала, що вона є ветеран праці, учасник війни, нагороджена почесним званням «Мати-героїня», майже 40 років пропрацювала у колишньому місцевому господарстві, на протязі останніх п'яти років намагається відповідно до Земельного Кодексу України реалізувати своє законне право щодо безоплатної передачі земельних ділянок у власність, які їй надані для ведення особистого селянського господарства. Згідно з кадастровою книгою Прислуцької сільської ради Березнівського району Рівненської області під №53 за нею обліковано земель всього - 0,50 га, із них: -0,15 га для будівництва та обслуговування господарських будівель та споруд; 0,35 га для ведення особистого селянського господарства. Земельні ділянки площею 0,35 га для ведення особистого селянського господарства знаходяться на території Прислуцької сільської ради, а саме: земельна ділянка, яка знаходиться в користуванні ОСОБА_4 з 1982 року, площею 0,15 га знаходиться в межах х.Хотин в урочищі «Кінця»; земельна ділянка, яка знаходиться в користуванні з 1989 року, площею 0,10 га знаходиться в межах х.Хотин в урочищі «За школою», зараз «За церквою»; земельна ділянка, яка знаходиться в користуванні з 1982 року, площею 0,10 га в межах с.Хотин в урочищі «Мички». неодноразово зверталась до Прислуцької сільської ради щодо безоплатної передачі цих земельних ділянок їй у власність для ведення особистого селянського господарства та надання дозволу на виготовлення технічної документації стосовно відведення вказаних земельних ділянок. Однак, жодне її звернення не розглянуте на сесії Прислуцької сільської ради, а лише виконавчим комітетом Прислуцької сільської ради надіслано листи про відмову у безоплатній передачі земельних ділянок. Вважає, що вказані дії відповідача є протиправними.

Постановою Березнівського районного суду Рівненської області від 6 вересня 2017 року позов ОСОБА_4 до Прислуцької сільської ради Березнівського району Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено.

Відповідно до ч.1 ст.143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування вирішують, крім передбачених в Основному Законі України, й інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Згідно ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до закону питань земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.

Крім того, як передбачено ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Основним нормативно-правовим актом з регулювання земельних правовідносин є Земельний кодекс України. Завданням даного кодексу, разом з іншими нормативно-правовими актами, що регулюють земельні відносини, є забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до ч.2 ст.116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться шляхом одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (п.в ч.3 вищеназваної статті).

Передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу належить до повноважень сільських, селищних, міських рад (п.б ч.1 ст.12 ЗК України).

Земельним кодексом України визначені норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Зокрема, для ведення особистого селянського господарства громадяни України мають право на безоплатно передачу їм земельних ділянок у розмірі, не більше 2,0 гектара (ч.1 п.б ст.121 ЗК України).

Стаття 118 Земельного кодексу України визначає порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.

Згідно з ч.ч. 1,2 ст.118 ЗК України, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу.

Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Відповідно до ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначається цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з ч.7 ст.118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Відповідач , відмовивши позивачу у розгляді її заяв від 23 лютого 2012 року, від 06 березня 2013 року, від 10 травня 2016 року, від 21 лютого 2017 року, на пленарному засіданні сільської ради, діяв із порушенням порядку, передбаченого Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» і Земельним кодексом України.

Вказані земельні ділянки , на які претендує позивач, обліковуються за нею, не перебувають у користуванні інших осіб.

За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ч.З ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим -також нормативно-правововими актами Верховної Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до ст.74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Таким чином, суб'єкт владних повноважень - Прислуцька сільська рада, до виключної компетенції якої віднесено вирішення питання щодо безоплатної приватизації земельних ділянок, що належать їй на праві комунальної власності, не розглянула в місячний термін заяву позивача ОСОБА_4 та не прийняла за результатами розгляду цієї заяви належного та обґрунтовуваного рішення, в зв'язку з чим порушила право позивача на приватизацію земельних ділянок, що перебувають у фактичному користуванні позивача понад 25 років.

На підставі викладеного, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що порушень або неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Прислуцької сільської ради Березнівського району Рівненської області залишити без задоволення, постанову Березнівського районного суду Рівненської області від "06" вересня 2017 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: С.М. Шевчук

В.Б. Шидловський

Повний текст cудового рішення виготовлено "15" листопада 2017 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_4 АДРЕСА_1

3- відповідачу: Прислуцька сільська рада Березнівського району Рівненської області вул.Андріївська,41,с.Прислуч,Рівненський район, Рівненська область,34642

- ,