10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Слюсарчук Н.Ф.
Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.
іменем України
"15" листопада 2017 р. Справа № 295/10260/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Капустинського М.М.
Моніча Б.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "04" жовтня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,
У вересні 2017 року ОСОБА_3 звернулася до Богунського районного суду м. Житомира з позовом, в якому просила зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести нарахування призначеної пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданої довідки начальника СБУ України в Житомирській області № 57/85-1001 від 13.07.2017 року.
Ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 15.09.2017 року адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання вчинити певні дії за період з 01.12.2009 року по 12.03.2017 року - залишено без розгляду.
В решті, постановою Богунського районного суду м. Житомира від 04.10.2017 року, позов задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області нарахувати та виплачувати ОСОБА_3 пенсію на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документа довідки начальника Управління Служби безпеки України в Житомирській області № 57/85-1001 від 13.07.2017 року, з урахуванням виплачених за період з січня 2008 року по листопад 2009 року (час звільнення) сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, одноразової грошової винагороди за 2007 року, одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу, цінного подарунку та одноразової грошової премії, з яких утримувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.10.2017 року, без обмеження кінцевої дати виплат.
Стягнуто на користь ОСОБА_3 судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Справа розглянута в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволенню з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 з 01.12.2009 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Встановлено, що 06.09.2017 року ОСОБА_3 звернулася до відповідача із заявою, у якій просила останнього прийняти додатковий документ довідку начальника Управління Служби безпеки України в Житомирській області №57/85-1001 від 13.07.2017 року для правильного нарахування та виплати призначеної пенсії, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, одноразової грошової винагороди за 2007 року, одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу, цінного подарунку та одноразової грошової премії, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та виплачувати в подальшому без обмеження кінцевої дати, в повному обсязі призначену позивачу з 01.12.2009 року пенсію у новому розмірі, у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії безпідставно не були враховані вищевказані виплати, що мали бути враховані згідно ст.43 вищевказаного Закону (а.сп.17).
Однак, листом від 11.09.2017 року № 1749/О-11 Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позивачу було повідомлено, що включення в додаткові види грошового забезпечення, які враховуються для призначення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, одноразової грошової винагороди за 2007 року, одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу, цінного подарунку та одноразової грошової премії не передбачено законодавством. Пенсія призначена та виплачується відповідно до чинного законодавства (а.сп.18).
Вважаючи вказану відмову протиправною ОСОБА_3 звернулася з позовом до суду.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_3 має право на нарахування та виплату пенсії на підставі довідки начальника Управління Служби безпеки України в Житомирській області № 57/85-1001 від 13.07.2017 року, з урахуванням виплачених за період з січня 2008 року по листопад 2009 року сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, одноразової грошової винагороди за 2007 року, одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу, цінного подарунку та одноразової грошової премії, з яких утримувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.10.2017 року, без обмеження кінцевої дати виплат.
Колегія суддів часткового погоджується з таким висновком суду.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
В силу вимог пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII, до складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII).
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
З аналізу вказаних правових норм, суд зробив вірний висновок, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них страхових внесків.
Верховний Суд України в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) вказав, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат, а тому така позиція згідно зі ст. 244-2 КАС України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
В матеріалах справи міститься копія довідки виданої Управлінням Служби безпеки України в Житомирській області № 57/85-1001 від 13.07.2017 року з якої вбачається, що ОСОБА_3 за період з 01.01.2008 року по 30.11.2009 року виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію грошового забезпечення, одноразову грошову винагороду за 2007 року, одноразову грошову винагороду за безперервну військову службу, цінний подарунок та одноразову грошову премію (а.сп.16).
Судом встановлено, що з всіх зазначених сум сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відтак, зазначені виплати відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, а тому підлягають для врахування при визначенні розміру пенсії.
Оскільки пенсія є щомісячною виплатою, яка призначається без обмеження строку то, на переконання судді, відповідно і перерахунок пенсії повинен здійснюватися за період, який не обмежується кінцевою датою.
За правилами частини 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Однак, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги підлягають до задоволення з 01.10.2017 р. з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 06.09.2017 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про перерахунок пенсії.
У відповідності до ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією. Перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Пунктом 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 теж визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії за відповідною заявою.
Крім того, відповідно до чинного законодавства, перерахунок пенсії здійснюється на підставі документів, поданих пенсіонером до управління Пенсійного фонду, а тому відповідач не мав можливості перерахувати пенсію позивачу з моменту виникнення у неї права на такий перерахунок, оскільки у нього не було відомостей про складові заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески.
Відтак, право на перерахунок пенсії ОСОБА_3 підлягає захисту з моменту її звернення до пенсійного органу із відповідною заявою та доданими документами та з урахуванням вимог 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - з 01.09.2017 року.
У частині відмови у задоволенні позову судове рішення ОСОБА_3 не оскаржується.
В силу вимог ч. 1 ст. 94 КАС України судом правомірно здійснено розподіл судових витрат.
Виходячи з викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції помилково зазначено дату з якої має бути проведено перерахунок пенсії позивачу, а тому оскаржувана постанова підлягає зміні в цій частині.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "04" жовтня 2017 р. змінити, виклавши абзац другий резолютивної частини постанови в такій редакції:
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області нарахувати та виплачувати ОСОБА_3 пенсію на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документа довідки начальника Управління Служби безпеки України в Житомирській області № 57/85-1001 від 13.07.2017 року, з урахуванням виплачених за період з січня 2008 року по листопад 2009 року (час звільнення) сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, одноразової грошової винагороди за 2007 року, одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу, цінного подарунку та одноразової грошової премії, з яких утримувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.09.2017 року, без обмеження кінцевої дати виплат.
В решті постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: М.М. Капустинський
Б.С. Моніч
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10014
3- відповідачу Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Ольжича, 7,м.Житомир,10003
- ,