Ухвала від 15.11.2017 по справі 817/246/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Друзенко Н.В.

Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.

УХВАЛА

іменем України

"15" листопада 2017 р. Справа № 817/246/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Капустинського М.М.

Моніча Б.С.,

за участю секретаря судового засідання Полоневич Т.Ю.,

представників сторін:

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "23" червня 2017 р. у справі за позовом Дочірнього підприємства "Авіком Рівне" до Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, ,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2017 року Дочірнє підприємство "Авіком Рівне" звернулось до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001684000 від 05.12.2016.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами перевірки проведеної відповідачем в листопаді 2016 року, встановлено несвоєчасну реєстрацію позивачем акцизних накладних за квітень 2016 року в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Разом з тим, вказали, що несвоєчасна реєстрація акцизних накладних за квітень 2016 року є наслідком неналежного виконання контролюючого органу вимог пункту 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України, а саме: не відображення показників акта інвентаризації в СЕАРП. Так, 18.03.2016 позивачем було подано до відповідача акт інвентаризації обсягів залишку пального, який був прийнятий контролюючим органом, що підтверджується квитанцією №2. Проте обсяги залишку пального, що зазначені в акті інвентаризації, не були враховані у формулі, визначеній пунктом 232.2 статті 232 Податкового кодексу України, в результаті чого позивач був позбавлений можливості своєчасно зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, зазначені в акті перевірки акцизні накладні.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 23.06.2017 р. позов задоволено.

Визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області №0001684000 від 05.12.2016, яким до Дочірнього підприємства "Авіком Рівне" застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 20 448,25 грн. за платежем "пальне". Присуджено на користь позивача Дочірнього підприємства "Авіком Рівне" із за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області судовий збір у розмірі 1600,00 грн.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою у задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що ДП "Авіком Рівне" порушило вимоги п. 232.3 ст. 232 Податкового кодексу України, а саме підприємство не вжило законодавча визначених заходів з метою своєчасної реєстрації акцизних накладних. Таким чином, дії податкового орану щодо винесення податкового повідомлення-рішення №0001684000 від 05.12.2016 р. є правомірними.

Колегія суддів, заслухавши представників сторін, суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

З матеріалів справи вбачається, що 24.02.2016 ДП "Авіком Рівне" подало до ДПІ у м.Рівному ГУ ДФС у Рівненській області заяву про реєстрацію, за результатами розгляду якої, позивача зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального 01.03.2016 (а.с.12-15).

В подальшому, 18.03.2016 ДП "Авіком Рівне" склало та подало до ДПІ у м.Рівному ГУ ДФС у Рівненській області Акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016 (а.с.16-19).

Згідно вказаного Акту, залишки пального у літрах, приведених до t 15 °C становлять: по коду УКТ ЗЕД 2710124194 - 925389,09; по коду УКТ ЗЕД 2710124512 - 136477,00; по коду УКТ ЗЕД 2710194300 - 683518,45; по коду УКТ ЗЕД 2710194710 - 122533,00; по коду УКТ ЗЕД 2710124199 - 568314,00; по коду УКТ ЗЕД 2710124134 - 88017,00; по коду УКТ ЗЕД 2710124599 - 9623,29.

У зв'язку з тим, що Акт інвентаризації обсягів залишку пального не був проведений по особовому рахунку платника податків, що позбавляло можливості позивача реєструвати акцизні накладні, ДП "Авіком Рівне" 15.04.2016 звернулось до ДПІ у м.Рівному ГУ ДФС у Рівненській області із письмовим проханням надати відповідне пояснення причин (а.с.22). Доказів надання платнику податків відповіді, суду не надано.

Встановлено, що 18.04.2016 ДПІ у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області склало Довідку про результати проведення документальної невиїзної перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального №28/40/30559953, якою підтвердила відображені ДП "Авіком Рівне" інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016 (а.с.23-27).

Інформація з Акту інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016 позивача була відображена в базі даних лише 27.04.2016, і саме з цього дня відбулося одноразове збільшення показників (еАНакл) за відповідними кодами згідно з УКТЗЕД як обсягу, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування до акцизних накладних в ЄРАН. Наведене підтверджу-ється витягами щодо обсягу пального, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні/або розрахунки коригування до акцизних накладних в ЄРАН за 31.03.2016, 04.04.2016, 26.04.2016, 27.04.2016 (а.с.20-21,28-30) та не заперечується відповідачем.

В подальшому, 25.11.2016 завідувачем сектору контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ДПІ у м.Рівному ГУ ДФС у Рівненській області складено Акт №151/17-16-40-00/30559953 "Про результати перевірки порядку дотримання граничних термінів реєстрації акцизних накладних/ розрахунків коригування в ЄРАН ДП "Авіком Рівне" за квітень 2016 року" (а.с.7-10).

Вказаним Актом зафіксовано порушення реєстрації акцизних накладних з простроченням ( перелік зазначено у постанові суду першої інстанції ).

При цьому, як встановлено судом, реєстрація акцизних накладних 19, 20 та 25 квітня 2016 року в ЄРАН здійснена за рахунок ліміту зареєстрованих акцизних накладних постачальників на користь позивача, а реєстрація акцизних накладних 27 квітня 2016 року - за рахунок внесення до Системи електронного адміністрування реалізації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016, зазначеного у акті інвентаризації позивача від 18.03.2016.

Крім того судом встановлено, що ДП "Авіком Рівне" складались акцизні накладні у день їх виписування та вчинялись усі необхідні дії щодо реєстрації вказаних акцизних накладних в ЄРАН. Зокрема, позивачем щоденно, а то і по декілька разів на день, впродовж охопленого перевіркою періоду з 1 по 27 квітня 2016 року робились витяги щодо обсягу пального, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні / розрахунки коригування до акцизних накладних в ЄРАН станом на дату виписки акцизних накладних. Оскільки за даними таких витягів обсяг пального за відповідними кодами товарної під категорії згідно з УКТЗЕД, зокрема, згідно УКТ ЗЕД 2710194300 та УКТ ЗЕД 2710124512 був визначений з від'ємним значенням, акцизні накладні ДП "Авіком Рівне" фізично не могли бути зареєстровані в ЄРАН (а.с.113-227, 234-236). Наведене в повній мірі визнається сторонами.

Зафіксовані у акті перевірки дати реєстрації акцизних накладних відповідають офіційним даним ЄРАН (а.с.228-233) і не оспорюються сторонами.

На підставі висновків акту перевірки №151/17-16-40-00/30559953 від 25.11.2016, ДПІ у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області 05.12.2016 винесено податкове повідомлення-рішення №0001684000, яким до Дочірнього підприємства "Авіком Рівне" застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 20448,25 грн. за платежем "пальне" (а.с.11).

Платник податків скористався процедурою апеляційного оскарження, за результатами якої, податкове повідомлення-рішення залишено без змін (а.с.31-37).

Не погоджуючись із спірним податковим повідомленням-рішенням №0001684000 від 05.12.2016 р. ДП "Авіком Рівне" звернулося до суду з позовом про його скасування.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що підстав для прийняття податкового повідомлення-рішення №0001684000 від 05.12.2016 р. у податкового органу не було, оскільки при реєстрації у Єдиному реєстрі акцизних накладних ДП "Авіком Рівне" вчинило всі можливі і допустимі заходи передбачені законом для своєчасної реєстрації накладних та недопущення порушення вимог п. 232.3 ст. 232 Податкового кодексу України.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду.

Так, 01.01.2016 набув чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансова-ності бюджетних надходжень у 2016 році" №909-VIII від 24.12.2015, пунктом 58 розділу I якого, доповнено розділ VI Податкового кодексу України статтями 231 та 232.

В силу положень розділу II "Прикінцеві положення" цього Закону пункт 58 розділу I цього Закону щодо запровадження акцизних накладних при реалізації пального, Єдиного реєстру акцизних накладних та системи електронного адміністрування реалізації пального, набирає чинності з 01.03.2016.

Як визначено пунктом 232.1 статті 232 Податкового кодексу України, облік обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального ведеться за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД. Ведення обліку обсягів пального у системі електронного адміністрування реалізації пального здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Одиницею обліку обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального є літри, приведені до температури 15 °C. Система електронного адміністрування реалізації пального забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД: обсягів пального, що містяться у виданих та отриманих акцизних накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних; обсягів пального, виробленого на митній території України або ввезеного на митну територію України, з яких сплачено акцизний податок; обсягів пального, на які платники податку зареєстрували заявки на поповнення обсягів залишку пального за рахунок сплачених коштів в бюджет в системі електронного адміністрування реалізації пального; сум сплаченого акцизного податку, за рахунок яких платники податку можуть зареєструвати заявки на поповнення обсягів залишку пального; обсягу залишку пального, на який платники податку мають право зареєструвати акцизні накладні та розрахунки коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Зі змісту пункту 231.1 статті 231 Податкового кодексу України визначено, що платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

У відповідності до положень пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

При цьому, платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу. Якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, то платник податку зобов'язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального.

Разом з тим, за правилами пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України, платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяг реалізованого пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (SАНакл), обчислений за такою формулою: SАНакл = SАНаклОтр + SАМитн + SЗаявкиПоповн - SКоригЗаявкиПоповн - SАНаклВид - SВтрат, де: SАНаклОтр - загальний обсяг пального за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до них таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних; SАМитн - загальний обсяг пального, ввезеного на митну територію України, оформленого належним чином митними деклараціями, з якого сплачено акцизний податок; SЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального заявками на поповнення обсягу залишку пального, із списанням з облікових карток грошових коштів сплаченого акцизного податку в бюджет, рівних сумі акцизного податку для відповідного обсягу пального; SКоригЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального коригуваннями до заявок на поповнення обсягу залишку пального, за якими зменшується попередньо збільшений обсяг залишку пального; SАНаклВид - загальний обсяг пального за виданими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних; SВтрат - загальний обсяг пального втраченого, як в межах, так і понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, включаючи випадки внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального, що засвідчені відповідним актом втрати, псування чи знищення пального.

В свою чергу, пунктом 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України (у редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" №909-VIII від 24.12.2015) визначено, що протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3. статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального. Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання. При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентари-зації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.

Аналогічні положення містить і Порядок електронного адміністрування реалізації пального, затверджений постановою Кабінет Міністрів України №113 від 24.02.2016.

Виходячи з аналізу вказаних норм, суд першої інстанції вірно вказав, що реєстрація акцизних накладних/розрахунків коригування, а також внесення інших показників і їх перерахунок, здійснюється у Реєстрі протягом операційного дня.

Згідно пункту 2 розділу ІІІ Порядку заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 №219, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.03.2016 року за №377/28507, підтвердженням прийняття контролюючим органом Акта є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається платнику податку протягом операційного дня. Датою та часом подання Акта в електронному вигляді до контролюючого органу є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Під час судового розгляду справи встановлено, позивач на виконання вказаних положень подав в електронному вигляді Акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016, і, як свідчить квитанція, акт було доставлено до відповідача 18.03.2016. Разом з тим інформація з Акту інвентаризації обсягів залишку пального позивача не була відображена в базі даних протягом операційного дня, а відтак не відбулося одноразового збільшення показників (еАНакл) за відповідними кодами згідно з УКТЗЕД як обсягу, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Натомість, інформація з Акту інвентаризації обсягів залишку пального позивача була відображена в Системі електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) лише 27.04.2016.

Дослідивши обставини справи, суд першої інстанції вірно вказав, що оскільки зазначені у акті інвентаризації ДП "Авіком Рівне" залишки пального до 27.04.2016 не були відображені в СЕАРП, то обсяги таких залишків не були враховані і у формулі, визначеній пунктом 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, як обсяги, на які ДП "Авіком Рівне" має право зареєструвати акцизні накладні в СЕАРП. Оскільки ж Система електронного адміністрування реалізації пального ведеться автоматично за кожним кодом товарної підкатегорії згідно УКТ ЗЕД, то позивач фактично був позбавлений можливості до 27.04.2016 здійснювати реєстрацію акцизних накладних.

Також, судом встановлено, що позивачем з 1 по 27 квітня 2016 року вчинялись дії щодо реєстрації акцизних накладних, зокрема робились витяги щодо обсягу пального, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні / розрахунки коригування до акцизних накладних в ЄРАН станом на дату виписки акцизних накладних. Дані таких витягів свідчать про те, що за кодом товарної підкатегорії згідно УКТ ЗЕД 2710124512 впродовж усього цього періоду було від'ємне значення. За кодами товарної підкатегорії згідно УКТ ЗЕД 2710194300 та 2710124194, в переважній більшості усього цього періоду було від'ємне значення, а позитивне значення виникало за рахунок ліміту зареєстрованих акцизних накладних постачальників на користь позивача, і при цьому, ДП "Авіком Рівне" здійснювало реєстрацію відповідних акцизних накладних відразу ж, як тільки дозволяла система.

Таким чином, позивачем на виконання вимог закону вчинялись необхідні дії щодо реєстрації накладних у визначений законом строк. Порушення строків у кожному випадку відбулося з вини ДФС України, яка несвоєчасно внесла до системи ЄРАН відомості щодо обсягів залишку пального згідно акту інвентаризації пального від 18.03.2016, чим позбавила платника податків можливості своєчасно зареєструвати акцизні накладні в період з 01.04.2016 по 27.04.2016.

В силу положень пункту 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, до 15 календарних днів - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 2% від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування.

В свою чергу, за правилами пункту 109.1 статті 109 Податкового кодексу України, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та аналізуючи вказані правові норми, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що податкове повідомлення-рішення №0001684000 від 05.12.2016 р. прийнято неправомірно та всупереч вимога Податкового кодексу України, оскільки з метою своєчасної реєстрації накладних платником податку було вчинено всі можливі і допустимі заходи для недопущення порушення законодавства при реєстрації у Єдиному реєстрі акцизних накладних, належно та своєчасно було вжито всіх заходів щодо визначення обсягів залишку пального та реєстрації акцизних накладних, а недоліки в роботі СЕАРП не залежать від дій позивача.

Також, оскільки підставою для юридичної відповідальності є вчинення особою правопорушення, то в даному випадку суд вважає, що позивач не може бути притягнутий за порушення строків реєстрації акцизних накладних, яке сталося не з його вини.

В силу вимог ст. 94 КАС України судом правомірно здійснено розподіл судових витрат.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.

З огляду на викладене, постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні. У доводах апеляційної скарги відсутнє належне обґрунтування підстав для скасування постанови, а наведені доводи не спростовують висновків суду.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "23" червня 2017 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя І.Г. Охрімчук

судді: М.М. Капустинський

Б.С. Моніч

Повний текст cудового рішення виготовлено "16" листопада 2017 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу Дочірнє підприємство "Авіком Рівне" пров.Робітничий,5,м.Рівне,33009

Юзвяк Т.В.-представник позивача АДРЕСА_1

3- відповідачу Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області вул. Відінська,8,м.Рівне,33023

4-третій особі: - ,