10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Комшелюк Т.О.
Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.
іменем України
"15" листопада 2017 р. Справа № 817/668/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Капустинського М.М.
Моніча Б.С.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "26" червня 2017 р. у справі за позовом Березнівський "Райагробуд" до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправною та скасування вимоги, ,
У травні 2017 року Березнівський "Райагробуд" звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки).
Позов обґрунтовано тим, що 09 березня 2017 року відповідачем прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-17074-17 згідно якої, станом на 28.02.2017 року, заборгованість позивача зі сплати єдиного внеску становить 7523,28 грн. Копія даної вимоги отримана Березнівським «Райагробудом» 21.03.2017 року. Вказану вимогу позивач вважає протиправною, при цьому посилається на те, що у позивача з жовтня 2014 року відсутній борг по сплаті єдиного внеску. При цьому, позивач стверджує, що рішення про застосування штрафу та пені було прийняте ще 03.11.2014 року і в подальшому було скасоване та відкликане в процесі адміністративного оскарження. Інших рішень щодо застосування штрафу та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску позивач не отримував. Також стверджує, що відповідач прийняв податкову вимогу про сплату боргу в порушення норм чинного законодавства. Крім того, зарахування коштів відповідачем, сплачених позивачем по єдиного внеску на погашення боргу є, на думку позивача неправомірним, оскільки такі дії в подальшому призвели до викривлення даних податкового обліку. Просить позов задовольнити повністю.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 26.06.2017 р. позов задоволено.
Визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДФС у Рівненській області про сплату боргу (недоїмки) від 09.03.2017 №Ю-17074-17 в повному обсязі. Присуджено на користь позивача Березнівського "Райагробуду" за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління ДФС у Рівненській області судовий збір у розмірі 1600,00 грн.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що податкова вимога контролюючого органу про сплату боргу (недоїмки) від 09.03.2017 №Ю-17074-17 є законною, оскільки за платником рахується податковий борг по картці особового рахунку в розмірі 7 523, 28 грн.
Справа розглянута в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 09 березня 2017 року Головним управлінням ДФС у Рівненській області прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-17074-17, згідно якої станом на 28.02.2017 року заборгованість Березнівського «Райагробуду» зі сплати єдиного внеску становить 7523,28 грн. Копія даної вимоги отримана Березнівським «Райагробудом» 21.03.2017 року.
В подальшому, рішенням Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 24.04.2017 року №8592/6/99-99-11-02-02-25, вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 09.03.2017 №Ю-17074-17 ГУ ДФС у Рівненській області залишено без змін, скаргу Березнівського «Райагробуду» від 31.03.2017 - без задоволення.
Не погоджуючись із прийнятою Головним управлінням ДФС у Рівненській області вимогою Березнівський «Райагробуду» звернувся до суду з позовом про її скасування.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що вимога Головного управління ДФС у Рівненській області від 09 березня 2017 року №Ю-17074-17 про сплату боргу (недоїмки) є протиправною, а тому підлягає до скасування.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду.
Так, згідно преамбули Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року за № 2464-VI (з наступними змінами та доповненнями, в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин, далі по тексту - Закон України № 2464) - цей Закон визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Платники єдиного внеску визначені статтею 4 Закону України № 2464, в тому числі такими платниками є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами (абзац 2 пункту 1 частини 1 цієї статті).
В силу положень частини 10 статті 25 Закону України № 2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону України № 2464 встановлено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Як зазначено в ч. 13 статті 25 Закону України № 2464, нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу доходів і зборів або позову до суду.
Згідно із ч. 14 ст. 25 Закону України №2464, в редакції, що діяла до 07.01.2016 року, про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів, яким прийнято це рішення.
Оскарження рішення органу доходів і зборів про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом доходів і зборів вищого рівня та/або центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.
Порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень органу доходів і зборів щодо нарахування пені та застосування штрафів.
З 07.01.2016 року до ч. 14 ст. 25 Закону України №2464 було внесено зміни, а саме замінено слово «робочих» в абз. 2 на «календарних».
Зі змісту ч. 15 ст. 25 Закону України №2464, рішення органу доходів і зборів про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.
У разі якщо платник єдиного внеску не сплатив зазначені в рішенні суми протягом десяти робочих днів, а також не повідомив у цей строк орган доходів і зборів про оскарження рішення, таке рішення передається державній виконавчій службі в порядку, встановленому законом.
Суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.
Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.
Згідно ч. 6 ст. 25 Закону України №2464 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Із викладеного слідує, що про нарахування платнику єдиного соціального внеску сум штрафів та пені, податковий орган обов'язково приймає рішення, яке платник зобов'язаний оплатити протягом 10 робочих (з 07.01.2016 року - календарних) днів після надходження відповідного рішення.
Відтак, суд першої інстанції вірно вказав, що у разі відсутності такого рішення податкового органу (про нарахування штрафу та пені), у платника єдиного соціального внеску згідно Закону України №2464 не виникає будь-якого обов'язку щодо сплати таких штрафних санкцій.
Відповідно до п. 4.5. розділу IV Порядку розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, затвердженого наказом Міндоходів України від 09.09.2013 року №452, зареєстрованого Міністерством юстиції України 16.09.2013 року за №1593/24125, у разі скасування вимоги або рішення органу доходів і зборів про нарахування пені та накладення штрафу вони вважаються відкликаними з дня прийняття рішення органу доходів і зборів вищого рівня про повне або часткове задоволення скарги, про що зазначається в рішенні відповідного органу доходів і зборів.
З метою встановлення наявності чи відсутності у позивача боргу по сплаті єдиного внеску за період з жовтня 2014 по лютий 2017, судом першої інстанції досліджена в судовому засіданні звітність позивача про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вказаний період, а також банківські виписки та платіжні доручення по його сплаті.
Так, відповідно до досліджених звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів з жовтня 2014 року по лютий 2017 Березнівський «Райагробуд» задекларував до сплати відповідну суму єдиного внеску і вказані суми були повністю сплачені згідно платіжних доручень , які маються у справі і досліджені судом.
Дослідивши матеріали та обставини справи, суд першої інстанції вірно вказав, що разом за період з жовтня 2014 року по лютий 2017 року позивачем задекларовано до сплати 218921,39грн., а сплачено фактично 219340,78 грн., що на 419,39 грн. більше задекларованої суми. Тобто, за вказаний період у позивача відсутній будь-який борг по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
В свою чергу, судом також встановлено, що рішення №0000221700 від 03.11.2014 року про застосування до позивача штрафу та пені прийняте у зв'язку з несвоєчасною сплатою та несвоєчасним перерахуванням єдиного внеску за період з 21.06.2013 по 17.12.2013 рік. Вказане не заперечується сторонами в судовому засіданні.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, зазначене рішення було оскаржене позивачем до ГУ ДФС у Рівненській області 21.11.2014 року.
Рішенням Головного управління ДФС у Рівненській області від 11.12.2014 р. №216/10с/17-00-10-04-04/111 про результати розгляду скарги позивача, залишено без змін рішення Костопільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Рівненській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0000221700 від 03.11.2014 року на суму 4619,33 грн. штрафних санкцій та 3783,36 грн. пені, а скаргу Березнівського «Райагробуду» від 21.11.2014 року - без задоволення.
Відповідне рішення також було оскаржене позивачем 19.12.2014 року до Державної фіскальної служби України, про що було надіслано повідомлення до Березнівського відділення Костопільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Рівненській області та ГУ ДФС у Рівненській області.
Рішенням Державної фіскальної служби України від 13.01.2015 року №25316/99- 99-10-01-07-15 про результати розгляду скарги, рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03.11.2014 №0000221700 Костопільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Рівненській області - скасовано та відкликано з дня прийняття даного рішення, рішення про результати розгляду первинної скарги від 11.12.2014 №216/10С/17-00-10-04-04/111 ГУ ДФС у Рівненській області - скасовано.
Також, судом встановлено, що відповідачем, після скасування та відкликання рішення №0000221700 від 03.11.2014 р., інших рішень про застосування штрафу та пені не виносилось і позивачу не направлялось.
Проте, в порушення вимог ч. 14 ст. 25 Закону України № 2464, податковий орган здійснював зарахування сплачених позивачем 20.11.2014 року (16,02 грн.) та 16.12.2014 року ( 6606,45 грн.) податкових зобов'язань з єдиного соціального внеску в рахунок погашення податкового боргу по штрафу і пені, застосованих рішенням Березнівського відділення Костопільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Рівненській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0000221700 від 03.11.2014 року, строк сплати якого у відповідні періоди був зупинений, а в подальшому таке рішення взагалі було відкликане.
Натомість, в порушення вимог ст. 25 Закону України № 2464, податковий орган протиправно нараховував пеню на суму зарахованого податкового боргу зі сплати штрафних санкцій по єдиному соціальному внеску згідно рішення Березнівського відділення Костопільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Рівненській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0000221700 від 03.11.2014 року, яке було оскаржене і відкликане податковим органом вищого рівня 13.01.2015 року.
Відповідно до ч. 1-5 Закону України №2464 рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку. Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску. Орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску. Порядок узгодження сум недоїмки з єдиного внеску встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку. У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки. У випадках, зазначених в абзаці дев'ятому цієї частини, орган доходів і зборів також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Вимога органу доходів і зборів про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та аналізуючи вказані правові норми, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки відповідач невірно застосовував положення ст. 25 Закону України №2464 у період 2014-2017 року внаслідок протиправного зарахування сплачених позивачем поточних платежів по єдиному соціальному внеску в рахунок погашення рішення про застосування штрафу та пені, яке було відкликане за рішенням ДФС України від 13.01.2015 року, тому ГУ ДФС у Рівненській області помилково визначило суму та термін затримки сплачених позивачем зобов'язань з єдиного соціального внеску, і протиправно внесло їх до вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 09.03.2017 року №Ю-17074-17.
В силу вимог ч.1 ст.94 КАС України, судом правомірно здійснено розподіл судових витрат.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.
З огляду на викладене, постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні. У доводах апеляційної скарги відсутнє належне обґрунтування підстав для скасування постанови, а наведені доводи не спростовують висновків суду.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Рівненській області залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "26" червня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: М.М. Капустинський
Б.С. Моніч