16 листопада 2017 р. Справа № 554/6366/17
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Зеленського В.В.
Суддів: П'янової Я.В. , Чалого І.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 11.09.2017р. по справі № 554/6366/17
за позовом ОСОБА_1
до Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання надати довідку,
15.08.2017 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач), звернувся до Октябрського районного суду м. Полтава з позовом до Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області (далі - відповідач), в якому просив суд:
- визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії позивача нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нової довідки позивача про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії протиправною;
- зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Полтавській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача з повною реальною інформацією, за формою передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 3600,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції 2200,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) 2900,00грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) 4350,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 540 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50%) 1800 грн., премія (58%) 8626,20 грн., всього 24316,20 грн., з дати виникнення права на перерахунок;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області подати до суду у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст.267 КАС України).
Постановою Октябрського районного суду м. Полтава від 11.09.2017 р. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції принципу верховенства права, надано неповну та не зовсім правильну правову оцінку обставинам, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, а тому порушив та неправильно застосував норми матеріального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
У відповідності до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно до положень абз.4 ч.8 ст. 183-2 КАС України зазначена адміністративна справа підлягає розгляду в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та на день звільнення обіймав посаду начальника Великобагачанського РВ УМВСУ в Полтавській області. З липня 2014 року він перебуває на обліку відповідача, отримуючи пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно довідки № 4/2008 від 28.04.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка видана ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 15.11.2015, наказу Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06.04.2016 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016, за посадою начальник Великобагачанського РВ УМВСУ в Полтавській області, яку він обіймав на день звільнення зі служби/прирівняною посадою становить посадовий оклад (3600,00 грн.), оклад за звання підполковник поліції (2200,00 грн.), надбавка за вислугу років (50%- 2900 грн.), надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15% - 540 грн.) та премія (0,57% - 52,67 грн.) Загальний розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 склав 9292,67 грн.
Відповідачем при здійсненні розрахунку розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії до вищевказаної довідки не було включено: надбавку за виконання особливо важливих завдань (50%) 4350,00 грн., надбавку за оперативно-розшукову діяльність (50%) 1800 грн. та премію (58%) 8626,20 грн..
Непогодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відмовляючи в задоволені позову, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є не обґрунтованими.
Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 2 липня 2015 р. № 580-VIII (далі Закон № 580-VIII), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до частини 16 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII, в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VIII), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закон №2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд апеляційної інстанції вважає, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988.
Щодо доводів апелянта про незастосування судом першої інстанції положень Порядку № 45, колегія суддів зазначає наступне.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Зокрема, Порядком №45 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.
Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року по справі №21-484а13.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за особливо важливі завдання, премія мають бути включені до довідки про складові грошового забезпечення.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що відповідач протиправно відмовив позивачу у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад 3600,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції 2200,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) 2900,00грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) 4350,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 540 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50%) 1800 грн., премія (58%) 8626,20 грн., всього 24316,20 грн., з дати виникнення права на перерахунок
Що стосується позовних вимог про оскарження бездіяльності Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області колегія суддів зазначає наступне.
Визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиготовлення для перерахунку пенсії нової довідки встановленої форми про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 та неподання нової довідки встановленої форми про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для подальшого здійснення перерахунку пенсійного забезпечення у спірних правовідносинах не є належним способом захисту порушеного права позивача, у зв'язку з чим постанова суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню, з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача.
Щодо вимоги про встановлення судового контролю відповідно до ст. 267 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Цій нормі кореспондують положення абзацу сьомого пункту 4 частини першої статті 163, абзацу п'ятого пункту 4 частини першої статті 207 названого Кодексу, згідно з якими у резолютивній частині постанови суду першої чи апеляційної зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіт про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття постанови у справі.
Такий контроль здійснюється судом першої інстанції шляхом, зокрема, зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення.
Колегія суддів зазначає, що оскільки постанова суду вимагає вчинення певних дій, рішення суду ухвалене не на користь суб'єктів владних повноважень - відповідача у справі, то суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо встановлення відповідачу строку для подання звіту про виконання постанови.
З огляду на вищевикладене колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції про відмову у задоволені позову підлягає скасуванню, з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно з п.3 ч.1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
За приписами ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Відповідно ч.2 ст.205 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може прийняти нову постанову, якою суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Октябрського районного суду м. Полтава від 11.09.2017 року по справі №554/6366/17 підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 11.09.2017р. по справі № 554/6366/17 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Полтавській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача з повною реальною інформацією, за формою передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 3600,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції 2200,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) 2900,00грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) 4350,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 540 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50%) 1800 грн., премія (58%) 8626,20 грн., всього 24316,20 грн., з дати виникнення права на перерахунок.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області подати до суду у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст.267 КАС України).
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя ОСОБА_2
Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4