Постанова від 15.11.2017 по справі 815/3106/17

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/3106/17

Категорія: 12.2 Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О. А.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- ОСОБА_1,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 липня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

08 червня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Одеській області у направленні до Міністерства внутрішніх справ України матеріалів щодо виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги згідно з п.8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 року; зобов'язати ОСОБА_3 управління Національної поліції у Одеській області прийняти документи про встановлення ОСОБА_2 ІІІ групи інвалідності, що передбачені Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності, відповідно до загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 850 від 21.10.2015 року, та разом з висновком про можливість надання ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності направити їх до Міністерства внутрішніх справ України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що після звільнення зі служби в поліції, ОСОБА_2 було встановлено ІІІ групу інвалідності, причиною якої є захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ України, на підставі чого, на думку позивача, він набув право на одноразову грошову допомогу.

Відповідач заперечував проти позову, зазначивши що ГУ НП в Одеській області не є правонаступником органу внутрішніх справ, у якому проходив службу позивач як працівник міліції, а тому не є уповноваженим органом для направлення до МВС України висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги згідно Порядку №850.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 07 липня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано протиправною відмову Головного управління Національно поліції в Одеські області від 28.03.2017 року № 14/1-С-459 в призначені та виплаті ОСОБА_2, одноразової грошової допомоги в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, у зв'язку із встановленням інвалідності ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Зобов'язано ОСОБА_3 управління Національної поліції в Одеській області прийняти документи про встановлення ОСОБА_2, 3-ї групи інвалідності та розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_2, від 20 березня 2017 року (вхідний № С-4343) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому ІІІ групи інвалідності. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив зазначену постанову скасувати та прийняту нову про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

В зв'язку із неявкою сторін, які належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, відповідно п.2 ч. 1 ст. 197 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.

З 10.02.1997 року по 06.11.2015 р. позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України.

07.11.2015 року ОСОБА_2 прийнятий на службу в Національну поліцію України.

01 березня 2016 року наказом ГУ НП в Одеській області № 89 о/с позивача звільнено зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу).

Стаж служби в поліції на день звільнення зі служби становить 20 років 07 місяців 02 днів.

Згідно з довідкою Міністерства охорони здоров'я Україні про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 10 ААА №127077 від 08.04.2016 року, ступінь втрати професійної працездатності складає 60%. Причина втрати професійної працездатності пов'язана з проходженням служби в ОВС.

13 квітня 2016 року позивачу встановлена III група інвалідності, відповідно до виписки з акта огляду МСЕК № 1794699.

21.03 2017 року позивач звернувся з заявою до начальника ГУ НП в Одеській області генерала поліції третього рангу ОСОБА_3 про виплату одноразової грошової допомоги згідно з ст.97-100 Закону України «Про Національну поліцію».

Листом ГУ НП в Одеській області за вих. №14/1-С-459 від 28.03.2017 року заява з додатками повернута позивачу, з посиланням на те, що згідно ст. 97 Закону України “Про Національну поліцію” поліцейським передбачена виплата допомоги у разі настання інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходження ним служби в поліції, в той час як захворювання ОСОБА_2 пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наявності у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності, яке встановлено законом. Вважаючи, що позивач правомірно звернувся до ГУНП в Одеській області із рапортом про призначення такої допомоги та підтвердив право на отримання такої допомоги необхідними документами, суд визнав протиправною відмову ГУНП в Одеській області в призначенні та виплаті ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для непрацездатних осіб.

Судова колегія частково погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" №580-VIII від 02.07.2015 (далі - Закон №580-VIII).

Пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VIII встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

Судом першої інстанції вірно зазначено, що позивач відповідно до ст.23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 №565-ХІІ (далі по тексту - Закон №565-ХІІ) має право на одноразову грошову допомогу в зв'язку із встановленням йому інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ.

На виконання зазначеної норми Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 21.10.2015 №850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок № 850).

Враховуючи, що право у позивача на отримання одноразової грошової допомоги виникло 13.04.2016 року, тобто після звільнення з поліції, судова колегія вважає, що ОСОБА_2 має право на призначення допомоги за Законом №580-VIII та Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС 11 січня 2016 року № 4, прийнятого на виконання вимог зазначеного Закону.

На підтвердження цього висновку свідчить той факт, що з 22.09.2016 діє підпункт 4 п.5 Порядку № 4, зі змісту якого вбачається, що одноразова грошова допомога призначається поліцейському в разі інвалідності чи втрати ним працездатності внаслідок отримання захворювання під час проходження служби в органах внутрішніх справ.

Із заявою про виплату одноразової грошової допомоги в зв'язку із інвалідністю позивач звернувся до ГУ НП в Одеській області 21.03.2017 на підставі ст.ст.97-100 Закону №580-VIII, під час дії Порядку № 4.

Враховуючи положення п. 2 розділу ІІІ Порядку № 4 відповідач був зобов'язаний прийняти у ОСОБА_2 документи для призначення одноразової грошової допомоги в зв'язку із настанням інвалідності та сприяти в отриманні та оформленні ним документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.

Замість цього, ГУНП в Одеській області відмовило позивачу у прийнятті документів, порушивши законні права останнього на отримання грошової допомоги.

Відповідно до п.1 розділу ІІІ Порядку № 4 формування пакета документів для призначення та виплати ОГД у поліції здійснюється підрозділами фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції, фінансовими підрозділами головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві (далі - фінансові підрозділи) у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці (далі - СДНОП) цих органів та фахівцями військово-лікарської комісії (далі - ВЛК).

Пунктами 1,2 розділу ІV Порядку № 4 фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги. Керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати ОГД, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.

Аналіз зазначених норм Порядку №4 дає підстави для висновку, що повноваження на прийняття рішення про призначення чи про відмову в призначенні одноразової допомоги є компетенцією територіального органу поліції, в якому проходив службу поліцейський.

Враховуючи викладене, позов в частині визнання протиправною відмову ГУНП в Одеській області у направленні до МВС матеріалів щодо виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку № 850 задоволенню не підлягає та суд першої інстанції прийшов вірного висновку про можливість виходу за межі позову, відповідно до ст.11 КАС України, та визнав протиправною відмову відповідача в призначені та виплаті ОСОБА_2, одноразової грошової допомоги.

Разом з тим, судова колегія не погоджується з доводами суду першої інстанції, що в даному випадку відповідач мав виходити з розміру допомоги, визначеного Порядком № 850 - 150-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, оскільки правовідносини з приводу призначення та виплати ОГД позивачу, який отримав інвалідність внаслідок захворювання, пов'язаного з проходження служби в органах внутрішніх справ, враховуючи строк звернення із заявою для призначення такої допомоги, мають бути врегульовані Порядком № 4 та Законом №580-VIII, який встановлює інший розмір допомоги для інвалідів 3 групи.

На підставі викладеного, постанова суду першої інстанції в частині визнання протиправною відмови ГУНП в Одеській області в призначенні та виплаті ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги підлягає зміні шляхом виключення з мотивувальної та резолютивної частини посилання на виплату грошової допомоги позивачу в розмірі 150 - кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, відповідно до Порядку № 850.

Зобов'язуючи відповідача прийняти від ОСОБА_2 документи про виплату одноразової грошової допомоги в зв'язку із встановленням третьої групи інвалідності, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про їх законність.

Враховуючи, що предметом апеляційного оскарження є фактично судове рішення в частині задоволення позову, відповідно до ст.195 КАС України судова колегія не надає правової оцінки доводам суду першої інстанції щодо відмови у позові.

Відповідно до ст.201 КАС України постанова суду першої інстанції підлягає зміні.

Керуючись ст.ст. 195,197,198,201,205,207,254 КАС України, судова колегія, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Одеській області - задовольнити частково.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 липня 2017 року - змінити шляхом виключення з мотивувальної та резолютивної частини постанови посилання на виплату ОСОБА_2 грошової допомоги в розмірі 150 - кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850.

В іншій частині постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 липня 2017 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: А.В.Крусян