14 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/10081/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гудима Л.Я.
суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,
за участю секретаря судового засідання: Дідик Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 13 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання неправомірними дій та зобов»язання вчинити певні дії, -
В червні 2017 року позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ГУПФУ в Івано-Франківській області), в якому просив визнати протиправним рішення відповідача про відмову в проведенні перерахунку раніше призначеної йому пенсії за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб; зобов»язати ГУПФУ в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 58% грошового забезпечення, починаючи з 26 квітня 2016 року з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування та зазначених у довідці управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області від 25 квітня 2017 року №02-3730/16, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та одноразової премії, здійснити доплату з урахуванням виплачених сум з 26 квітня 2016 року; стягнути з відповідача на його користь сплачений ним судовий збір у розмірі 640 грн.
Позовну заяву мотивовано тим, що 26 квітня 2017 року позивач, звернувся до ГУ ПФ України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням одержаних за період з 01 жовтня 2011 року по 30 вересня 2013 року додаткових видів грошового забезпечення, з яких утримано та сплачено внески на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та одноразової премії. Проте відповідач листом від 05 травня 2017 року №318/Ф-15 відмовив йому у перерахунку пенсії, так як врахування в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії вказаних виплат не передбачено ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з огляду на те, що зазначені спірні виплати не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 13 вересня 2017 року адміністративний позов задоволено; визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову в проведенні перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; зобов»язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 58% грошового забезпечення, починаючи з 26 квітня 2016 року з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування та зазначених у довідці управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області від 25 квітня 2017 року №02-3730/16, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та одноразової премії, здійснити доплату з урахуванням виплачених сум з 26 квітня 2016 року.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції, ГУПФУ в Івано-Франківській області оскаржило її в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити, з підстав, викладених у своїй апеляційній скарзі.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у зв»язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апелянта у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджується, що позивач являється пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується протоколом за його пенсійною справою (а.с. 14).
Позивач звернувся до відповідача з вимогою про перерахунок пенсії, однак листом №318/Ф-15 заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 05 травня 2017 року йому відмовлено в такому перерахунку пенсії.
У листі вказано, що зазначені спірні виплати не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та додаткових видів, навіть якщо з них сплачено внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування (а.с. 19-20).
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що матеріальна допомога на оздоровлення та одноразова премія, з яких сплачено страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх вірними, такими що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 63-1 ЗУ «Про правові засади цивільного захисту» (чинного на час призначення пенсії) пенсійне забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту здійснюється у порядку та в розмірах, встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Так, частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 90 Закону України «Про правові засади цивільного захисту» умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ ).
Частиною 1 статті 9 Закону №2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 2 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - Постанова №1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови №1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов»язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою №1294 та Інструкцією про виплату грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженою наказом Міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильскої катастрофи від 10 червня 2008 року №447.
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини 2 статті 9 Закону №2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 березня 2015 року (справа №21-70а15), а відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
При цьому, виникнення права на перерахунок пенсії нерозривно пов»язане із фактом звернення особи за таким перерахунком.
Однак, суд першої інстанції, дійшовши до висновку про протиправність відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у перерахунку пенсії позивачу з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, невірно визначив дату, з якої позовні вимоги слід задовольнити.
Також колегія суддів зазначає, що згідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки, як встановлено в судовому засіданні, позивач 26.04.2017 року звернувся із заявою до Пенсійного фонду, то пенсія позивачу підлягає перерахунку, починаючи з 01.05.2017 року,
Слід також зауважити, що до 01.05.2017 року позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки звертаючись із заявою 26.04.2017 року позивач не набув права на перерахунок пенсії, відтак його права не були порушені.
Аналізуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що вимоги позивача є частково обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а тому підлягають частковому задоволенню.
З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом норм матеріального права, суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору помилково встановив фактичні обставини справи та надав їм неналежну правову оцінку, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою адміністративний позов задовольнити частково.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задовольнити частково, постанову Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 13 вересня 2017 року у справі №346/2949/17 - скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову в проведенні перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобов»язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 58% грошового забезпечення, з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування та зазначених у довідці управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області від 25 квітня 2017 року №02-3730/16, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та одноразової премії, починаючи з 01 травня 2017 року.
В задоволенні решти заявлених вимог - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя : Л.Я. Гудим
Судді: О.М. Довгополов
ОСОБА_2
Повний текст постанови виготовлено та підписано 16.11.2017 року.