Головуючий у 1 інстанції - Голубова Л.Б.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
15 листопада 2017 року справа №805/1842/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Державної служби України з питань праці на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 10 травня 2017 року у справі № 805/1842/17-а за позовом Державної служби України з питань праці в особі начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю “ЕНЕРДЖІ ТРАНС” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
04 травня 2017 року Державна служба України з питань праці в особі начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю “ЕНЕРДЖІ ТРАНС” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання повного зупинення ведення робіт з експлуатації автомобільної заправної станції та автомобільного газозаправного пункту встановленого на території АЗС, які розташовані за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, просп. Карпова, 190 у зв'язку з загрозою життю людей.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 травня 2017 року у справі № 805/1842/17-а позовну заяву залишено без руху, на підставі ст. 106, 108 КАС України. Державна служба України з питань праці не погодившись з ухвалою суду, подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм процесуального права просила скасувати ухвалу суду та направити справу для продовження розгляду.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2017 року апеляційну скаргу Державної служби України з питань праці залишено без руху.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2017 року апеляційну скаргу Державної служби України з питань праці повернуто заявнику.
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року задоволено касаційну скаргу Державної служби України з питань праці та скасовано ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2017 року, а справу направлено для продовження апеляційного розгляду.
Відповідно до приписів ст.197 ч.1 п.2 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, дослідила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги і дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
04 травня 2017 року Державна служба України з питань праці в особі начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю “ЕНЕРДЖІ ТРАНС” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання повного зупинення ведення робіт з експлуатації автомобільної заправної станції та автомобільного газозаправного пункту встановленого на території АЗС, які розташовані за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, просп. Карпова, 190 у зв'язку з загрозою життю людей.
Суд першої інстанції залишаючи позовну заяву без руху виходив з того, що позовна заява підписана представником Державної служби України з питань праці начальником Головного управління Держпраці у Донецькій області ОСОБА_2 за довіреністю, проте у ній не зазначені ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Позивачем не надано суду доказів наявності порушеного права саме для Державної служби України з питань праці, як окремого суб'єкта владних повноважень, до функцій якого входить координація, вдосконалення роботи з охорони праці і контролю за цією роботою. Позивачем не додано до позову документу про сплату судового збору.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, через наступне.
Відповідно до частини 4, 5 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Колегія суддів зазначає, що у відповідності до ст. 106 КАС України в позовній заяві зазначено: найменування позивача, П.І.Б. представника позивача, поштова адреса, електронна пошта та номер телефону.
Згідно п.п. 1, 7 Положення про Держану службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Державна служба України з питань праці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
На утворені територіальні органи Державна служба України з питань праці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Виходячи з вказаного Положення, Держана служба України з питань праці, її територіальні органи є суб'єктами владних повноважень, які наділені функціями державного нагляду та контролю та є самостійними юридичними особами з окремим визначенням кола повноважень стосовно кожного з них, відповідно до затверджених Положень.
Наказом Державної служби України з питань праці від 04.02.2016 року за № 8 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області, згідно з яким Головне управління Держпраці у Донецькій області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується, повноваження якого поширюються на територію Донецької області.
Згідно довіреності №27 від 13 березня 2017 року Державна служба України з питань праці уповноважує начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області ОСОБА_2, з метою виконання покладених на Головне управління Держпраці в Донецькій області функціональних обов'язків в частині звернення до суду з позовами про застосування заходів реагування, представляти інтереси Державної служби України з питань праці в місцевих загальних судах, господарських і адміністративних судах України Донецької області, а також апеляційних і касаційних інстанціях, та органах, які здійснюють примусове виконання рішень.
Згідно ст.239 ЦК України правочин, вчинений представником, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки особи, яку він представляє.
Колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції встановлено, що позовну заяву подано Державною службою України з питань праці в особі начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області.
У відповідності до п.20 ст.5 Закону № 3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, структурні підрозділи виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об'єднаних територіальних громад, на які покладені функції із здійснення контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення.
Таким чином, колегія суддів вважає, що оскільки територіальний орган в особі начальника Головного управління Держпраці в Донецькій області звернувся до суду з позовною заявою на підставі довіреності, діючи від імені та в інтересах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю - Державної служби України з питань праці, позивач звільнений від сплати судового збору.
При викладених обставинах, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про залишення позовної заяви без руху.
З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги відповідно до вимог статті 204 Кодексу адміністративного судочинства України, скасування ухвали суду першої інстанції та направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Керуючись ст.195 ч.1, ст. 197 ч.1 п.2, ст.199 ч.1 п.3, ст.204 ч.1 п.4, ст.205 ч.1 п.6, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Державної служби України з питань праці - задовольнити.
Ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 10 травня 2017 року у справі № 805/1842/17-а - скасувати та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий А.А. Блохін
Судді Т.Г. Гаврищук
ОСОБА_3