14 листопада 2017 року
справа № 804/4352/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шлай А.В.
суддів: Кругового О.О. Прокопчук Т.С.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙД КОММОДІТІ" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2017 року у справі №804/4352/17 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙД КОММОДІТІ" до Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙД КОММОДІТІ" звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення, прийняте Дніпропетровським управлінням Офісу великих платників податків ДФС 21 червня 2017 року №0004424614 про застосування штрафу на суму 315442,61грн. за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2017 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись із рішенням суду, ТОВ "ТРЕЙД КОММОДІТІ" подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог. На думку апелянта, судом першої інстанції невірно застосовані положення законодавства щодо набрання чинності статті 120-2 Податкового кодексу України.
У письмових запереченнях на апеляційну скаргу відповідач просив залишити оскаржену постанову суду першої інстанції без змін, як законну та обґрунтовану, а апеляційну скаргу без задоволення.
У відповідності до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Здійснюючи перевірку законності та обґрунтованості оскарженого рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та пред'явлених позовних вимог, колегія суддів керується приписами статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права дійшла висновку про відсутність підстав для його скасування.
Як встановлено судом першої інстанції на підставі письмових доказів, що містяться в матеріалах справи, ТОВ "ТРЕЙД КОММОДІТІ" зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального в Реєстрі з 01.03.2017 року. 12 червня 2017 року посадовою особою Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС проведено камеральну перевірку ТОВ "ТРЕЙД КОММОДІТІ" щодо своєчасності коригування до акцизних накладних в Єдиному державному реєстрі акцизних накладних, за результатами якої складено в акт №332/28-10-46-14-30536344. Зі змісту акту перевірки вбачається, що ТОВ "ТРЕЙД КОММОДІТІ" порушено граничні терміни реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних: до 15 календарних днів на загальну суму акцизного податку 14115162,05грн.; від 61 до 90 календарних днів на загальну суму акцизного податку 110464,56грн., визначених пунктом 231,6 статті 231 Податкового кодексу України. На підставі вищезазначеного акту перевірки, 21 червня 2017 року прийняте податкове повідомлення-рішення №0004424614, яким позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 315442,61коп. В обґрунтування прийнятого спірного податкового повідомлення-рішення відповідач вказує, що позивачем не дотримано законодавчо визначених граничних термінів реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі накладних.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції дійшов висновку, що при винесенні спірного податкового повідомлення-рішення відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачений законодавством, яким з 01.03.2016 року передбачено обов'язок платника податку здійснювати реєстрацію акцизних накладних та/або рахунків коригування не пізніше 15 календарних днів з дати їх складання.
Колегія суду погоджується з такими висновками суду та вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтею 76 Податкового кодексу України встановлено порядок проведення камеральної перевірки.
Згідно положень статті 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
В силу приписів пункту 86.2. статті 86 Податкового кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "ТРЕЙД КОММОДІТІ" виписані та зареєстровані наступні акцизні накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних:
- №4 від 01.04.2016 року на суму податку у розмірі 30822,98 грн., дата реєстрації - 25.04.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації - 9;
- №1035 від 18.04.2016 року на суму податку у розмірі 110464,56 грн., дата реєстрації - 06.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації - 64;
- №34 від 20.06.2016 року на суму податку у розмірі 879558,48 грн., дата реєстрації - 06.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації - 1;
- №36 від 17.06.2016 року на суму податку у розмірі 566853,04 грн., дата реєстрації - 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації - 5;
- №39 від 18.06.2016 року на суму податку у розмірі 2238253,94 грн., дата реєстрації - 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації - 4;
- №38 від 18.06.2016 року на суму податку у розмірі 789497,75 грн., дата реєстрації - 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації - 4;
- №40 від 18.06.2016 року на суму податку у розмірі 343841,33 грн., дата реєстрації - 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації - 4;
- №37 від 18.06.2016 року на суму податку у розмірі 825593,59 грн., дата реєстрації - 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації - 4;
- №41 від 18.06.2016 року на суму податку у розмірі 541707,98 грн., дата реєстрації - 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації - 4;
- №42 від 19.06.2016 року на суму податку у розмірі 951589,78 грн., дата реєстрації - 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації - 3;
- №43 від 19.06.2016 року на суму податку у розмірі 353260,81 грн., дата реєстрації - 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації - 3;
- №44 від 19.06.2016 року на суму податку у розмірі 1285438,53 грн., дата реєстрації - 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації - 3;
- №47 від 20.06.2016 року на суму податку у розмірі 813530,05 грн., дата реєстрації - 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації - 2;
- №48 від 20.06.2016 року на суму податку у розмірі 721237,94 грн., дата реєстрації - 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації - 2;
- №45 від 20.06.2016 року на суму податку у розмірі 1687603,33 грн., дата реєстрації - 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації - 2;
- №46 від 20.06.2016 року на суму податку у розмірі 866083,42 грн., дата реєстрації - 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації - 2;
- №51 від 21.06.2016 року на суму податку у розмірі 567967,01 грн., дата реєстрації - 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації - 1;
- №49 від 21.06.2016 року на суму податку у розмірі 193413,87 грн., дата реєстрації - 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації - 1;
- №50 від 21.06.2016 року на суму податку у розмірі 458808,21 грн., дата реєстрації - 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації - 1.
Відповідно до пункту 231.1 статті 231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Згідно пункту 231.3 статті 231 Податкового кодексу України акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального, а пунктом 231.5 статті 231 Податкового кодексу України чітко визначено, що при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, і така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального.
Пунктом 231.6 статті 231 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Акцизні накладні, терміни реєстрації яких перевірено контролюючим органом датовані, починаючи з 01.04.2016 року.
Оскільки порушення позивачем граничного терміну реєстрації акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних є беззаперечним, на нього податковим органом повинен був накладений штраф відповідно порядку та у розмірі, що передбачені пункту 1201 частини 1 статті 1201 і пункту 1202 частин 1-3 статті 1202 Податкового кодексу України, що за розрахунком відповідача складав 315442,61грн.
З урахуванням фактичних обставин справи на наведених вище норм Податкового кодексу України, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності застосування до позивача штрафних санкцій.
Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Статтею 200 цього ж Кодексу передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
З урахуванням того, що доводи апелянта не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених в оскарженій постанові, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення - без змін.
Керуючись статтями 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙД КОММОДІТІ" - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2017 року у справі №804/4352/17 - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складення у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: А.В. Шлай
Суддя: О.О. Круговий
Суддя: Т.С. Прокопчук