16 листопада 2017 року
справа № 808/2289/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Малиш Н.І.
суддів: Баранник Н.П. Щербака А.А.
за участю секретаря судового засідання: Спірічева Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2017року у справі №808/2289/17 за позовом Приватного акціонерного товариства «Іскож-2000» до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18 травня 2017р. №0001021200,
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 18.05.2017 №0001021200.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що пропуск законодавчо закріпленого строку для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних було пропущено позивачем не з його вини, а тому не має нести відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних. Неможливість реєстрації податкових накладних виникла через недостатність коштів (ліміту) на електронному рахунку системи електронного адміністрування ПДВ, разом з тим, така ситуація склалась у зв'язку з тим, що на електронний рахунок ПрАТ «Іскож-2000» контролюючим органом не було своєчасно зараховано суми ПДВ в розмірі 126500,00 грн., яка була сплачена позивачем 15.03.2017 під час оформлення митної декларації №UA112070/2017/004210, поповнення ліміту коштів на суму 126500,00 грн. відбулося лише 16.03.2017 о 13 год. 50 хв., після чого позивач зміг зареєструвати спірні податкові накладні в ЄРПН. Також позивач вказує на те, що позивач не мав права проводити камеральну перевірку з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, оскільки предметом камеральної перевірки зазначені питання не охоплюються.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2017р. позов задоволено.
На вказане рішення суду відповідачем подана апеляційна скарга, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права просить скасувати рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову. Апеляційна скарга обґрунтована зокрема тим, що порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних призводить до застосування штрафних санкцій незалежності від причин.
Представники сторін до суду апеляційної інстанції не з'явились, належним чином повідомлені про день та час розгляду справи.
Позивач направив суду клопотання про відкладення розгляду справи з підстав знаходження представника товариства на лікарняному.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила такі обставини.
Відповідачем - ГУ ДФС у Запорізькій області була проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН ПрАТ «Іскож-2000» за лютий 2017 року, за результатами якої складено акт та встановлено, що дані камеральної перевірки свідчать про порушення вимог, встановлених п.201.10 ст.201 ПК України, а саме - перевищення 15-ти денного терміну реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю - платнику ПДВ в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Не погодившись з висновками камеральної перевірки, позивач подав до ГУ ДФС у Запорізькій області заперечення на висновки акту перевірки від 27.04.2017 №291. У відповіді на заперечення до акту перевірки від 15.05.2017 №5030/10/08-01-12-01 контролюючим органом було вказана на те, що вимоги акту перевірки відповідають чинному законодавству.
18 травня 2017 року ГУ ДФС у Запорізькій області прийнято податкове повідомлення - рішення №0001021200, яким до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 9225,35 грн.
Позивач, не погодившись з прийнятим податковим повідомленням - рішенням оскаржив його в адміністративному порядку до ДФС України. Рішенням ДФС України про результати розгляду скарги від 10.07.2017 №14843/6/99-99-11-03-01-25 податкове повідомлення - рішення від 18.05.2017 №0001021200 залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Не погодившись з прийнятим податковим повідомленням - рішенням, позивач звернувся з даним позовом до суду.
При вирішенні справи колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу XX ПК України з 1 лютого 2015 року реєстрації в ЄРПН підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Враховуючи вищевикладені норми чинного законодавства, позивач був зобов'язаний зареєструвати податкові накладні у строк до 15 березня 2017 року, оскільки податкові накладні виписані з 23.02.2017 по 28.02.2017.
З матеріалів справи судом встановлено та не заперечувалось позивачем, що податкові накладні №89 від 23.02.2017, №91 від 23.02.2017, №95 від 23.02.2017, №96 від 23.02.2017, №97 від 24.02.2017, №100 від 27.02.2017, №101 від 27.02.2017, №102 від 27.02.2017, №103 від 27.02.2017, №105 від 27.02.2017, №106 від 27.02.2017, №107 від 27.02.2017, №108 від 27.02.2017, №111 від 28.02.2017, №117 від 28.02.2017, №118 від 28.02.2017, №119 від 28.02.2017, №120 від 28.02.2017 були зареєстровані з пропуском законодавчо визначеного строку, а саме:
16 березня 2017 року ПрАТ «Іскож-2000» було зареєстровано податкові накладні №89 від 23.02.2017, №91 від 23.02.2017, №95 від 23.02.2017, №96 від 23.02.2017, №97 від 24.02.2017, №100 від 27.02.2017, №101 від 27.02.2017, №102 від 27.02.2017, №103 від 27.02.2017, №105 від 27.02.2017, №106 від 27.02.2017, №107 від 27.02.2017, №108 від 27.02.2017, №111 від 28.02.2017, №118 від 28.02.2017, №119 від 28.02.2017 (кількість днів затримки 1);
17 березня 2017 року - №117 від 28.02.2017 та №120 від 28.02.2017 (кількість днів затримки 2).
Щодо факту реєстрації податкових накладних з порушенням граничного терміну позивач не спростовує. Вважає, що така реєстрації відбулась не вини підприємства, а через недостатність коштів (ліміту) на електронному рахунку системи електронного адміністрування ПДВ, разом з тим, така ситуація склалась у зв'язку з тим, що на електронний рахунок ПрАТ «Іскож-2000» контролюючим органом не було своєчасно зараховано суми ПДВ.
Пунктом 120-1.1 ст. 120-1 ПК України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема, 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів.
Даними нормами передбачено відповідальність за порушення строку реєстрації податкової накладної у вигляді штрафу незалежно від причин, у зв'язку з якими було порушено цей строк.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, задовольняючи позовні вимоги, з яким не погоджується судова колегія, а відповідно і штрафні санкції за їх порушення відповідачем застосовані вірно, з урахуванням норм чинного законодавства.
Щодо посилання позивача стосовно протиправності оскарженого податкового повідомлення-рішення з підстав неможливості відповідачем проведення камеральних перевірок відносно спірних правовідносин, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до пп. 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій).
Оскільки дата реєстрації податкових накладних є складовою частиною даних Єдиного реєстру податкових накладних, то питання своєчасності такої реєстрації можуть бути предметом камеральної перевірки.
До такого висновку прийшов і суд першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги, а судом першої інстанції невірно було застосовано норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Таким чином, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. 41, 160, п.3 ч. 1 ст. 198, п. 3 ч. 1 ст. 202, ст. 205, ст. 207 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Запорізькій області - задовольнити.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2017року у №808/2289/17 за позовом Приватного акціонерного товариства «Іскож-2000» до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18 травня 2017р. №0001021200 - скасувати, та прийняти нову постанову.
У задоволенні позову - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскарженню в порядку і строки визначені ст.. 212 КАС України
Повний текст рішення складено 16 листопада 2017року.
Головуючий: Н.І. Малиш
Суддя: Н.П. Баранник
Суддя: А.А. Щербак