16 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/11240/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Костіва М.В.
суддів Бруновської Н.В., Шавеля Р.М.
за участю секретаря Керод Х.І.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу кандидата на голову Цуманської об'єднаної територіальної громади Ківерцівського району Волинської області ОСОБА_1 на ухвалу Ківерцівського районного суду Волинської області від 03.11.2017 в справі №158/2773/17 про залишення без розгляду позовної заяви кандидата на голову Цуманської об'єднаної територіальної громади Ківерцівського району Волинської області ОСОБА_1 до Цуманської селищної виборчої комісії Ківерцівського району Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Центральна виборча комісія, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Кандидат на голову Цуманської об'єднаної територіальної громади Ківерцівського району Волинської області ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Цуманської селищної виборчої комісії Ківерцівського району Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Центральна виборча комісія, в якому просив визнати проведення Цуманською селищною виборчою комісією виборів 29.10.2017 року такими, що проведені з грубими порушеннями виборчого законодавства України, скасувати результати виборів, проведених 29.10.2017 року Цуманською селищною виборчою комісією, та зобов'язати Цуманську селищну виборчу комісію призначити та провести повторне голосування.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням норм законодавства, що регулюють голосування за місцем перебування виборців, за межами виборчої дільниці, що мали місце у день проведення голосування, а саме - 29.10.2017.
Ухвалою Ківерцівського районного суду від 03.11.2017 адміністративний позов залишено без розгляду з підстав пропуску строку звернення до суду.
Не погодившись з прийнятою ухвалою, кандидат на голову Цуманської об'єднаної територіальної громади Ківерцівського району Волинської області ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржувану ухвалу та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржувана ухвала є незаконною та необґрунтованою, прийнята з порушенням норм процесуального права у виборчих справах, встановлених ст. ст. 172-179 КАС України, що призвело до неправильного вирішення справи та позбавлення позивача його конституційного права на судовий захист та доступ до правосуддя.
У судовому засіданні апелянт та представник апелянта підтримали вимоги апеляційної скарги з наведених у ній мотивів.
Залишаючи позовну заяву без розгляду, суд першої інстанції керувався положеннями ч. 5 ст. 179 КАС України, відповідно до яких строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, не можуть бути поновлені. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Заявлений позов віднесено до категорії адміністративних справ, особливості розгляду яких встановлені положеннями ст.ст. 172-179 КАС України.
Суд встановив та матеріалами справи підтверджується, що підставою для звернення позивача до суду з позовними вимогами послужило порушення відповідачем норм виборчого законодавства України, зокрема, норм, що регламентують порядок голосування за місцем перебування виборців, за межами виборчої дільниці, що мали місце у день проведення голосування, а саме - 29.10.2017.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 3 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України).
Строк подання позовної заяви у виборчому спорі, строк розгляду такої справи, строк для подання апеляційної скарги та граничний строк розгляду справи визначається згідно з особливостями, встановленими статтями 172 - 179 КАС України. Ці норми є спеціальними щодо інших норм КАС України, а тому мають пріоритет під час вирішення виборчих спорів.
На обчислення строків, встановлених статтями 172 - 177 КАС України, не поширюються правила частин другої - десятої статті 103 цього Кодексу. Строки, встановлені цими статтями, обчислюються календарними днями і годинами та починаються з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок (ч. 1 ст. 103 КАС України).
Строк подання позовної заяви у виборчому спорі визначається частинами шостою - восьмою статті 172 КАС України.
Позовну заяву до адміністративного суду щодо вирішення виборчого спору може бути подано у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності (ч. 6 ст. 172 КАС України). Цей строк є загальним.
Частиною восьмою статті 172 КАС України передбачено спеціальний строк звернення до суду, який залежить від дня подання позовної заяви, зокрема позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подано до адміністративного суду у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Важливим елементом цих строків є момент їх початку, який визначається днем прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Отже, у виборчих спорах немає необхідності з'ясування обставин щодо дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Таке правове становище дозволяє чітко визначити початок строку звернення до суду для вирішення виборчих спорів, який не залежить від суб'єктивного сприйняття позивачем моменту порушення його права чи інтересу.
Колегією суддів з матеріалів справи встановлено, що порушення норм виборчого законодавства України, на які вказує позивач, як на підставу своїх позовних вимог, відбулися в день голосування, а саме - 29.10.2017. А тому застосуванню в даному випадку підлягають саме норми ч. 8 ст. 172 КАС України, а не ч. 6 вказаної статті.
З урахуванням наведеного вище, а також положень ч. 1 ст. 103 КАС України колегія суддів вважає правильним висновок судді суду першої інстанції про те, що початок перебігу дводенного строку звернення до суду в даному випадку розпочався 29.10.2017, тобто з наступного дня після вчинення дій щодо проведення голосування за місцем перебування виборців, за межами виборчої дільниці. Натомість позивач звернувся в суд з позовом до Цуманської селищної виборчої комісії Ківерцівського району Волинської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії 03 листопада 2017 року, що підтверджується відбитком реєстраційного штампу суду, тобто на п'ятий день після голосування, а, отже, після закінчення встановленого законом строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 179 Кодексу адміністративного судочинства України строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, не можуть бути поновлені. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Щодо аргументів апеляційної скарги про вчасне подання адміністративного позову, то такі спростовуються матеріалами справи, оскільки адміністративні позови, подані 29.10.2017 та 01.11.2017, містили інші позовні вимоги та іншого відповідача, а саме - Центральну виборчу комісію. За результатами розгляду вказаних вище позовів судом було постановлено ухвали від 29.10.2017 та 02.11.2017 про повернення адміністративного позову, які позивач не оскаржував.
З урахуванням наведеного, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, судове рішення ухвалив з додержанням норм процесуального права і підстав для його скасування немає.
Керуючись ст.ст. 160, 172, 177, 179, 199, 200, 206, 254 КАС України, апеляційний суд
ухвалив:
Апеляційну скаргу кандидата на голову Цуманської об'єднаної територіальної громади Ківерцівського району Волинської області ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу Ківерцівського районного суду Волинської області від 03.11.2017 в справі №158/2773/17 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя ОСОБА_3
судді ОСОБА_4
ОСОБА_5