Справа №: 653/4176/17
Провадження № 3/653/2461/17
іменем України
16 листопада 2017 року м. Генічеськ
Суддя Генічеського районного суду Херсонської області Берлімова Ю.Г. розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Тулуп, Іркутської області, мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 172-20 КпАП України,
16 листопада 2017 року від військової частини НОМЕР_1 надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 172-20 КпАП України, а саме за те, солдат ОСОБА_2 будучи військовослужбовцем, відповідно до вимог ст.ст. 9, 11, 16, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, був зобов'язанийсвято та нерушимо додержуватися конституції України, законів України сумлінно тачесно виконувати військовий обов'язок вивчати військову справу, зразково виконуватисвої службові обов'язки бути готовим до виконання завдань пов'язаних із захистомВітчизни, незалежності та територіальної цілісності України бути хоробрим тадисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них іншихвійськовослужбовців. Проте всупереч наведеним статутним обов'язкам діючи навмисно,всупереч інтересам служби, солдат ОСОБА_2 вчинив адміністративнеправопорушення за наступних обставин. 10 листопада 2017 року о 10:30 перебуваючи у місті тимчасового несення служби (спостережному пункті) військової частини НОМЕР_1 , що знаходиться в районі м. Генічеськ Херсонської області під час перевірки несення служби солдат ОСОБА_2 був виявлений з ознаками алкогольного сп'яніння.
10 листопада 2017 року об 11:00 за наказом командира військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_2 було направлено до Генічеської центральної лікарні, для проведення медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння. Під час проведення медичного огляду алкотестером «AlcoscanAL 7000» солдату ОСОБА_2 було встановлено діагноз: інтоксикація - 2,19% проміле алкоголю, чим вчинив правопорушення відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 172-20 КпАП України.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
При розгляді адміністративного матеріалу в суді було виявлено, що адміністративний протокол б/н від 10 листопада 2017 року не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, а саме:
По-перше: згідно протоколу про адміністративне правопорушення, та матеріалів доданих до нього, протокол складено відносно ОСОБА_1 , в судове засідання також доставлено ОСОБА_1 , проте з описової частини складу правопорушення, вбачається, що правопорушення вчинив солдат ОСОБА_2 ..
Отже, такі розбіжності у протоколі, позбавляють суддю можливості встановити особу правопорушника, та з'ясувати хто саме вчинив правопорушення.
По-друге: командир військової частини НОМЕР_1 кваліфікує правопорушення за ч.3 ст. 172-20 КпАП України, а саме розпивання алкогольних напоїв та поява на території військової частини в нетверезому стані, в умовах особливого періоду.
Проте, згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Цією ж статтею передбачено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Отже, в даному випадку необхідно виходити з того, що особливий період розпочинається з моменту оголошення мобілізації та охоплює час мобілізації, оскільки воєнного стану в Україні немає.
Так, на підставі Указів Президента України: від 17 березня 2014 року № 303/2014, від 06 травня 2014 року № 454/2014, від 21 липня 2014 року № 607/2014 та від 14 січня 2015 року № 15/2015 в Україні діяла часткова мобілізація з 18 березня 2014 року по 01 травня 2014 року, з 07 травня 2014 року по 20 червня 2014 року, з 24 липня 2014 року по 06 вересня 2014 року та з 20 січня 2015 року по 17 серпня 2015 року відповідно.
Указом Президента України № 411/2016 від 26 вересня 2016 року «Про звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, призваних під час третьої черги часткової мобілізації відповідно до Указу Президента України від 14 січня 2015 року № 15» фактично здійснено демобілізацію останньої черги мобілізованих, оскільки згідно даного Указу у жовтні закінчилося звільнення в запас військовослужбовців за призовом під час мобілізації на особливий період.
Інших Указів про мобілізацію Президентом України не видавалось.
Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
В законодавстві України не має чіткого визначення поняття «час мобілізації» та не визначено чіткого порядку припинення особливого періоду.
Як встановлено з аналізу вищевказаних норм, законодавчих підстав вважати, що станом на період вчинення правопорушення 10 листопада 2017 року в Україні діяв особливий період, немає, в протоколі про адміністративне правопорушення будь-якого посилання на нормативні акти, які підтверджують дію особливого періоду на час вчинення адміністративного правопорушення, немає, а до протоколу не долучено жодних доказів на підтвердження вказаної обставини.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КпАП України, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 р. № 14).
Враховуючи наведене, а також те, що у судді відсутні повноваження змінювати формулювання та кваліфікацію правопорушення, оскільки це істотно погіршує становище особи, котра притягується до відповідальності, суддя приходить до висновку, що наведені обставини не дають можливості повно та об'єктивно розглянути справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винен ОСОБА_1 у його вчиненні, а тому матеріали справи щодо притягнення до відповідальності ОСОБА_1 необхідно повернути до військової частини НОМЕР_1 , для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 277, 278 КпАП України, суддя
Повернути військовій частині НОМЕР_1 матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст. 172-20 КпАП України для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Генічеського районного суду Ю. Г. Берлімова