Постанова від 15.11.2017 по справі 725/4464/17

Справа № 725/4464/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.11.2017

Першотравневий районний суд м.Чернівців в складі:головуючого судді Іщенко І. В. при секретарі Берекеля О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівцькій області про визнання дій незаконними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

встановив:

Позивач звернулася до суду з цим позовом до відповідача. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1, з 15.11.2004 р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і з 23.11.2009р. її переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». При переведенні подала відповідачу заяву та відповідні документи для призначення пенсії згідно Закону України «Про державну службу». Відповідач розрахував розмір пенсії на підставі виданої роботодавцем довідки про заробітну плату, форма якої затверджена постановою правління ПФУ від 30.10.2008 року №19-11. Разом з тим, форма довідки, що затверджена даною постановою, і на підставі якої відповідач виконав розрахунок пенсії, не включає усіх складових заробітної плати, які відповідно до чинного законодавства враховуються до розрахунку пенсії. Так, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 жовтня 2012 року у справі № 2а-8893/12/2670 визнано постанову правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.2008 р. № 19-11, такою, що не відповідає актам вищої юридичної сили в частині щодо не включення до складових заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутових питань, які передбачені Законами України "Про державну службу", "Про оплату праці" та постановами Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268, від 12.09.1997р. № 1013, від 20.12.1993 р. № 1049, від 31.05.2000 р. № 865, та зобов'язано Пенсійний Фонд України привести у відповідність до вимог законодавства форми довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії. На виконання вказаного судового рішення правлінням ПФУ прийнято постанову від 04.09.2013р. №15-1, якою затверджено нову форму довідок про заробітну плату, яка включає всі складові заробітної плати, що передбачені чинним законодавством. Цією ж постановою визнано такою, що втратила чинність, постанову правління ПФУ від 30.10.2008 року №19-11. Таким чином, при переведенні з однієї пенсії на іншу з вини відповідача були враховані не всі складові заробітної плати. А саме: не були враховані матеріальні допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексація, компенсація за невикористану відпустку та грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків. В результаті розмір призначеної пенсії суттєво занижено. З даного приводу 06.09.2017р. позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок призначеної мені пенсії з метою приведення її розміру у відповідність до чинного законодавства. До заяви додала довідку Департаменту економіки Чернівецької міської Ради від 24.07.2017р. № 02/01-17/1229 (додається) про складові заробітної плати, що не були враховані при розрахунку розміру пенсії, за той період часу, який включався до розрахунку розміру пенсії при переведенні на пенсію державного службовця. До вказаної довідки включено всі складові заробітної плати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі: матеріальна допомога для оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, компенсація за невикористану відпустку та грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків. На своє звернення отримала відповідь Головного управління ПФУ в Чернівецькій області від 13.09.2017р. №356/С-11(додається), якою мені відмовлено в перерахунку пенсії. Відмова мотивована тим, що на думку відповідача чинне законодавство не передбачає включення до розрахунку пенсії вказаних вище складових заробітної плати.

Позивач та її представник в судове засідання не з»явилися, направив письмову заяву в якій позов підтримав повністю, просив його задовольнити. Розгляд просив провести у його відсутності.

Представник відповідача надав письмові заперечення на позов. В яких позов не визнали просили в його задоволенні відмовити.

Суд дослідивши письмові докази, вважає, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню .

Судом встановлено, що ОСОБА_1, з 15.11.2004 р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і з 23.11.2009р. її переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». При переведенні подала відповідачу заяву та відповідні документи для призначення пенсії згідно Закону України «Про державну службу». Відповідач розрахував розмір пенсії на підставі виданої роботодавцем довідки про заробітну плату, форма якої затверджена постановою правління ПФУ від 30.10.2008 року №19-11. Разом з тим, форма довідки, що затверджена даною постановою, і на підставі якої відповідач виконав розрахунок пенсії, не включає усіх складових заробітної плати, які відповідно до чинного законодавства враховуються до розрахунку пенсії. Так, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 жовтня 2012 року у справі № 2а-8893/12/2670 визнано постанову правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.2008 р. № 19-11, такою, що не відповідає актам вищої юридичної сили в частині щодо не включення до складових заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутових питань, які передбачені Законами України "Про державну службу", "Про оплату праці" та постановами Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268, від 12.09.1997р. № 1013, від 20.12.1993 р. № 1049, від 31.05.2000 р. № 865, та зобов'язано Пенсійний Фонд України привести у відповідність до вимог законодавства форми довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії. На виконання вказаного судового рішення правлінням ПФУ прийнято постанову від 04.09.2013р. №15-1, якою затверджено нову форму довідок про заробітну плату, яка включає всі складові заробітної плати, що передбачені чинним законодавством. Цією ж постановою визнано такою, що втратила чинність, постанову правління ПФУ від 30.10.2008 року №19-11. Таким чином, при переведенні з однієї пенсії на іншу з вини відповідача були враховані не всі складові заробітної плати. А саме: не були враховані матеріальні допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексація, компенсація за невикористану відпустку та грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків. В результаті розмір призначеної пенсії суттєво занижено. З даного приводу 06.09.2017р. позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок призначеної мені пенсії з метою приведення її розміру у відповідність до чинного законодавства. До заяви додала довідку Департаменту економіки Чернівецької міської Ради від 24.07.2017р. № 02/01-17/1229 (додається) про складові заробітної плати, що не були враховані при розрахунку розміру пенсії, за той період часу, який включався до розрахунку розміру пенсії при переведенні на пенсію державного службовця. До вказаної довідки включено всі складові заробітної плати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі: матеріальна допомога для оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, компенсація за невикористану відпустку та грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків. На своє звернення отримала відповідь Головного управління ПФУ в Чернівецькій області від 13.09.2017р. №356/С-11(додається), якою мені відмовлено в перерахунку пенсії. Відмова мотивована тим, що на думку відповідача чинне законодавство не передбачає включення до розрахунку пенсії вказаних вище складових заробітної плати.

Відмова відповідача у виконанні перерахунку пенсії та приведенні її розміру у відповідність до вимог чинного законодавства є неправомірною і такою, що не відповідає нормам чинного законодавства та грубо порушує моє конституційне право на соціальне забезпечення. Свої доводи обґрунтовую наступним.

Згідно з положеннями ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі до 90% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. ОСОБА_1 було призначено пенсію в розмірі 80% суми заробітної плати (страхових внесків).

Згідно частини 2 ст.33 цього ж Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, вислугу років, надбавок та інших виплат. Відповідно до частини 7 ст.33 Закону, державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення праці і виконання особливо важливих завдань, надаватись матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітна плата) враховуються суми виплат, отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, на які були нараховані та з яких сплачені страхові внески; суми виплат, отриманих застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило в грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Згідно ст.2 вказаного Закону структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних і компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Показник фонду оплати праці застосовується для оцінки розміру заробітної плати згідно п.1.3 «Інструкції зі статистики заробітної плати», затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004р. №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року №114/8713, а згідно п.2.3. цієї Інструкції у складі заробітної плати до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включається «матеріальна допомога, що має систематичний характер і надана всім, або більшості працівників (на оздоровлення, тощо)», що має місце при наданні матеріальних допомог держслужбовцям.

Згідно ст.33 розділу IV Закону України «Про оплату праці», в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Індексація доходів громадян здійснюється згідно із Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ від 17.07.2003р. №1078 з метою часткового або повного відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг. Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Відповідно до ст.18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», індексацію доходів населення, яка встановлюється задля підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов'язковим для всіх підприємств та організацій незалежно від форм власності.

Відповідно до частини 5 ст.95 КЗпП України, заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

За змістом ст.83 КЗпП України, правовий статус грошової компенсації за невикористані щорічні відпустки тотожний заробітній платі, з даної компенсації сплачується єдиний соціальний внесок.

Виплата грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов'язків регулювалась Порядком видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов'язків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003р. № 212. Згідно п. 4 Порядку сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду. Також, така грошова винагорода мала систематичний характер і видавалась раз на п'ять років. Отже, дана складова заробітної плати мала включатися до розрахунку пенсії.

Перелічені вище закони та нормативні акти визначають виплати (доходи), що входять до структури заробітної плати для обчислення пенсії.

Таким чином, до складу заробітної плати для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховують збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Оскільки із сум матеріальних допомог, індексації зарплати, компенсації за невикористану відпустку та грошової винагороди держслужбовців до 2011 року нараховувався пенсійний збір, а з 2011 року - єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зазначені суми включаються в заробіток для обчислення пенсії.

Викладене доводить незаконність відмови відповідача.

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України в своїй постанові від 04.03.2014р., аналізуючи положення статті 37 Закону № 3723-XII, статті 41 Закону № 1058-IV та статті 66 Закону № 1788-XII, дійшла висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Аналогічна правова позиція відображена в ухвалах ВАС України від 11.06.2014р. у справі №К/9991/75646/12, від 20.05.2014р. у справі №К/800/26517/14, у постанові Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24.02.2014р. у справі № 153/2398/13-а, ухвалі цього ж суду від 05.02.2014р. у справі № 153/2383/13-а та багатьох інших рішеннях судів усіх інстанцій.

Крім того, Вищий адміністративний суд України у своїй ухвалі від 27.11.2013р. у справі № К/800/49213/13 (номер рішення в ЄДРСР №35751951), висловив правову позицію, згідно якої виплата пенсії повинна здійснюватися у розмірі того відсотка від заробітної плати, з урахуванням якого вона була призначена (в даному випадку - 83%), оскільки відповідно до ст.ст. 22,24 Конституції України, права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесення змін до чинного законодавства не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Аналогічною за змістом є адміністративна справа №727/6117/14-а, копії постанови Шевченківського районного суду м. Чернівців від 01.08.2014р. (номер в ЄДРСР №39983267) та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 05.09.2014р. (номер в ЄДРСР №40349461) та цілий ряд інших справ.

Відповідно до ст.46 Конституції України та вищенаведених нормативних актів, моя пенсія повинна обчислюватися із всієї зарплати, на яку нараховувались страхові внески, та єдиний соціальний внесок перед виходом на пенсію. Тому відмова відповідача грубо порушує мої конституційні права.

На підставі викладеного та керуючись ст..ст.2, 11, 86, 99, 100, 183-2, 254, 256 КАС України, суд, -

постановив:

Позов задовольнити .

Визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області ОСОБА_1 включити суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю, зразкове виконання трудових обов'язків для призначення пенсії відповідно до законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про державну службу», та виконати відповідний перерахунок розміру моєї пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області виконати з 06.09.2017р. перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1, пенсії, з урахуванням усіх складових заробітної плати відповідно до довідки Департаменту економіки Чернівецької міської Ради від 24.07.2017р. № 02/01-17/1229, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю, зразкове виконання трудових обов'язків, в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне страхування.

Апеляційна скарга може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Першотравневий районний суд м. Чернівці з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Іщенко І.В.