Постанова від 14.11.2017 по справі 200/14542/17

Справа № 200/14542/17

Провадження № 3/200/3281/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2017 року Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська у складі

головуючого судді Татарчук Л.О.,

при секретарі Плевако Ю.Д.,

за участю прокурора Карпенка Р.І.,

особи, яка притягується ОСОБА_1

до адміністративної відповідальності

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Дніпро, протокол про адміністративне правопорушення, відносно:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_3, вдови, начальника відділу-головного бухгалтера КП «Оздоровлення та відпочинок» Дніпровської міської ради, мешкаючої за адресою: АДРЕСА_1,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається із протоколу про вчинення адміністративного правопорушення №328 від 22.08.2017 року, відповідно до статуту КП «Оздоровлення та відпочинок» «Підприємство» є комунальним унітарним комерційним підприємством, створеним відповідно до рішення Дніпропетровської (Дніпровської) міської ради від 07.09.2016 року № 52/13 на базі відокремленої частини комунальної власності територіальної громади м. м.Дніпро. Пунктом 1.5. статуту визначено, що КП «Оздоровлення та відпочинок» ДМР є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки у установах банку, круглу печатку, кутовий та інші штампи зі своїм найменування та код ЄДРІІОУ. Підприємство набуває прав юридичної особи з дня його державної реєстрації у встановленому законом порядку. Підприємство від свого імені виступає у господарських цивільних та адміністративних правовідносинах з юридичними та фізичним особами, набуває майнових прав та несе обов'язки, від свого імені виступає позивачем та відповідачем у суді загальної юрисдикції, Господарському та Адміністративному судах, несс відповідальність за результати своєї господарської діяльності.

Відповідно до ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України КП «Оздоровлення та відпочинок» ДМР є юридичною особою публічного права (юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування).

Наказом керівника підприємства КП «Оздоровлення та відпочинок» ДМР № 24-к від 11 травня 2017 року ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділу головного бухгалтера відділу бухгалтерського обліку і звітності та планово-фінансового забезпечення зазначеного підприємства з 12.05.2017 року.

Відповідно до посадової інструкції начальник відділу - головний бухгалтер відділу бухгалтерського обліку і звітності та планового-фінансового забезпечення КП «Оздоровлення та відпочинок» Дніпровської міської ради здійснює організацію бухгалтерського обліку господарсько-фінансової діяльності та контроль за ощадливим використанням матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, схоронності власності «Підприємства».

Рішенням №3 Національного агентства з питань запобігання корупції від 11.08.2016 року затверджено «Роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю», відповідно до якого під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.

Відповідно до частини третьої статті 65 Господарського кодексу України керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства. Так, суб'єктами декларування у державному чи комунальному підприємстві є керівники цього підприємства, його головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства, передбачені його статутом.

Таким чином, на підставі підпункту «а» пункту 2 частини 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 1.Ю. є посадовою особою юридичної особи публічного права, на яку поширюється дія вказаного Закону відповідно суб'єктом декларування, на якого поширюються вимоги ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особа, яка претендує на зайняття посади, зазначеної у пункті 1, підпункті 'а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, та особа, зазначена у пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, до призначення або обрання на відповідну посаду, подає в установленому цим Законом порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Згідно з рішенням № 2 Національного агентства з питань запобігання корупції «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 10.06.2016 року зареєстрованим Міністерством юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088 із змінами згідно рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016 року зареєстрованим Міністерством юстиції України від 19.08.2016 року за № 1153/29283 така система розпочинає свою роботу в два етапи:

перший етап з 00 годин 00 хвилин 01.09.2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:

-щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01.09.2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протяг ом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;

-декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01.09.2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону України «Про запобігання корупції» відповідальне та особливо відповідальне становище.

другий егап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших об'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.

Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції здійсненому 21.08.2017 року встановлено, ОСОБА_1 опублікувала декларацію кандидата на посаду за 2016 рік лише 18.08.2017 року о 13 годині 52 хвилини.

Таким чином, ОСОБА_1 в порушення вимог ч.3 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», при прийнятті її на посаду начальника відділу - головного бухгалтера відділу бухгалтерського обліку і звітності та планово-фінансового забезпечення зазначеного КП «Оздоровлення та відпочинок» ДМР з 12.05.2017 року, достовірно знаючи про прийняття її на роботу, не маючи поважних причин, не виконала у встановлений законодавством строк до 12.05.2017 року, або безпосередньо у день прийняття, конкретний обов'язок щодо вчинення відповідних активних дій, спрямованих на подачу та заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме на подання до 12.05.2017 року декларації кандидата на посаду (за минулий рік , за 2016 рік), яка подається до призначення або обрання особи на посаду.

Отже, ОСОБА_1 18.08.2017 року подала декларацію кандидата на посаду несвоєчасно, тобто поза строком, визначеним законом, не маючи на це поважних причин, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з юрупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У суді ОСОБА_1 свою провину не визнала та пояснила, що у зв'язку із тим, що комунальне підприємство «Оздоровлення та відпочинок» ДМР було знову створене, у неї, як начальника відділу головного бухгалтера був великий об'єм роботи, враховуючи, що приймалось на баланс великий нерухомий об'єкт, а тому вона не слідкувала за змінами у діючому законодавстві.

Їй не було відомо про строки та терміни подачі декларації, вона була ознайомлена лише з Законом України «Про запобігання корупції», де про ці строки не зазначено.

Тому вона несвоєчасно подала декларацію кандидата на посаду, не мала умислу на неподачу декларації, а також не мала умислу на приховування своїх доходів, коли дізналася про те, що їй було потрібно заповнити електронну декларацію, одразу її заповнила та подала.

Прокурор Карпенко Р.І. вважає, що ОСОБА_1 було вчинено вищезазначене правопорушення, у зв'язку з чим просив визнати її винною за ч.1 ст.172-6 КУпАП та призначити адміністративне стягнення у виді штрафу.

Вислухавши ОСОБА_1, думку прокурора, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вважаю, що провадження відносно ОСОБА_1 щодо вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-6 ч.1 КУпАП підлягає закриттю, з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП суд, розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1, яка працювала на посаді начальник відділу - головного бухгалтера відділу бухгалтерського обліку і звітності та планово - фінансового забезпечення КП «Оздоровлення та відпочинок» ДМР є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного закону, у тому числі щодо виконання вимог фінансового контролю.

Згідно ч.3 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особа, яка претендує на зайняття посади, зазначеної у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, та особа, зазначена у пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, до призначення або обрання на відповідну посаду, подає в установленому цим Законом порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачено відповідальність за порушення вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Об'єктивними ознаками складу зазначеного адміністративного правопорушення є активна форма його прояву - несвоєчасне подання без поважних причин декларації, тобто подання декларації поза строком, встановленим законом.

Однак ч.3 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» взагалі не визначено термін подання такої декларації зазначеною особою у разі призначення або обрання на відповідну посаду.

При цьому, як вбачається з матеріалів справи, розписка ОСОБА_1 складена та підписана нею в день винесення наказу про призначення на посаду 11.05.2017 року, остання ознайомлена лише з нормами Закону України «Про запобігання корупції», без зазначення термінів та строків подання декларації кандидата на посаду.

Посилання в протоколі про вчинення адміністративного правопорушення на рішення №2 від 10.06.2016 року Національного агентства з питань запобігання корупції (далі НАЗК) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстровані в Міністерстві юстиції України за №958/29088 15.07.2016 року із змінами згідно рішення НАЗК №1 від 18.08.2016 року зареєстрованими Міністерством юстиції України від 19.08.2016 року за №1153/29283, в яких визначено етапи подання декларації, судом не приймається як доказ винуватості ОСОБА_1, оскільки згідно ст. 2 КУпАП, законодавство України про адміністративне правопорушення складається з Кодексу України про адміністративні правопорушення та законів України.

Відсутність законодавчо визначеного терміну подання декларації до призначення або обрання на посаду, унеможливлює безумовну констатацію несвоєчасності такого подання, тим самим також свідчить про відсутність в діях ОСОБА_1 суб'єктивної сторони щодо умислу.

Таким чином, виходячи з вищевикладеного, в діях ОСОБА_1 відсутні ознаки корупційного правопорушення, передбаченого ст.172-6 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.283-284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 КУпАП та ч.1 ст.287 КУпАП.

Суддя Татарчук Л.О