справа №176/1092/17
провадження №2/176/760/17
Іменем України
09 листопада 2017 р. Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Гусейнова К.А.,
при секретарі Яценко О.В.,
позивача ОСОБА_1,
представників позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представника третьої особи ОСОБА_4,
представника відповідача ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Жовті Води в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» в особі Кам'янського відділення Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз», третя особа Комунальне підприємство «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об'єднання» про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В липні 2017 року позивач звернувся до Жовтоводського міського суду з позовом, в якому, після пред'явлення уточненого позову, просить визнати незаконними дії ПАТ «Дніпропетровськгаз» з монтажу загальнобудинкового вузлу обліку природного газу на будинку АДРЕСА_1; зобов'язати відповідача припинити нарахування ОСОБА_1 спожитого природного газу за загально будинковим лічильником обліку газу за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок за нормами споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, затверджених постановою КМУ від 23.03.2016 року №203 ОСОБА_1, як побутовому споживачеві, що проживає за вказаною адресою з 01.12.2016 року; зобов'язати ПАТ «Дніпропетровськгаз» відповідно до ч. 1 статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» обладнати квартиру споживача ОСОБА_1 індивідуальним лічильником обліку газу за вказаною адресою до 01 січня 2018 року.
В судовому засіданні позивач підтримав позов та просив його задовольнити за підстав, що в ньому зазначені.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали, уточнили пункт 3 уточненої позовної заяви щодо здійснення перерахунку з 01.01.2017 року, а не з 01.12.2016 року як вказано у позовній заяві.
Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 є споживачем послуг газопостачання, які надаються до квартири АДРЕСА_1 на підставі договору про надання населенню послуг з газопостачання від 23.10.2007р. На підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2500 (далі - Типовий договір) між ним та ПАТ «Дніпропетровськгаз» був укладений типовий договір постачання природного газу споживачам. Відповідно до п. 1.3. Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498, цей Договір є договоро приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Споживач регулярно оплачував рахунки ПАТ «Дніпропетровськгаз» про сплату послуг за договором в терміни, визначені в рахунках. До грудня 2016 року для споживачів будинку АДРЕСА_1 в місті Жовті Води, як і для Позивача нарахування за спожитий природний газ здійснювались згідно норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 року № 203, по формулі 7,1 м3 х 6,879 грн. = 48 грн. 84 коп. на людину 14,2 м.куб. З 01 грудня 2016 року ПАТ по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" здійснювало нарахування за газ по особовому рахунку позивача НОМЕР_1, квартира якого не обладнана індивідуальними приладами обліку, за загальнобудинковим лічильником обліку газу. Про нарахування за газ по загальнобудинковому лічильнику газу позивач дізнався в лютому 2017 року, коли отримав рахунок за послуги газопостачання за січень, де об'єми споживання газу за його особовим рахунком були зазначені як 19,753 м.куб, сформований 12.02.2017р., отже, після встановлення лічильника норми нарахування виросли вдвічі, а то й втричі. Позивач не згоден сплачувати за колективними нарахуваннями та звернувся до Відповідача з питання встановлення в його квартиру лічильник на підставі Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», оскільки разом з дружиною є малозабезпеченими громадянами з розміром пенсії в 1 500 грн., не можуть дозволити собі придбати та встановити газовий лічильник з витратами, що в три-чотири рази перевищують розмір їх щомісячного доходу, а інших джерел, які б надали фінансування для цього не передбачено жодним бюджетом. Листом-відповіддю Відповідач повідомив про те, що згідно з Інвестиційною програмою, ухваленою Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 391 від 24.03.2016 року ПАТ «Дніпропетровську» за адресою будинок АДРЕСА_1 заплановано загальнобудинковий вузол обліку природного газу. Вважає, що дана правова позиція працівників ПАТ «Дніпропетровську» є неправомірною, оскільки Позивачеві, як побутовому споживачеві, було відмовлено у забезпеченні індивідуальними газовими лічильниками та встановленні його за рахунок ПАТ «Дніпропетровську». Крім того, між КП ВЖРЕО та ПАТ «Дніпропетровськгаз» були укладені договори: № 2-М про забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового (загальнобудинкового) лічильника ВОГ по будинку АДРЕСА_1; № З-ЗП щодо зняття показань будинкового (загальнобудинкового) вузла обліку та лічильників газу, встановлених у квартирах споживачів по будинку АДРЕСА_1 01 грудня 2016 року. КП ВЖРЕО - є підприємством, яке надає послуги з утримання будинків, споруд прибудинкових територій в м. Жовті Води населенню, установам підприємствам організаціям, що підтверджується договором про надання населенню житлово-комунальних послуг. Інших повноважень чи функцій співвласники будинку АДРЕСА_1 КП ВЖРЕО не надавали, договорів щодо передачі повноважень з володіння, користування, розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку не укладали. Однак, Позивач, як співвласник багатоквартирного будинку, категорично заперечує і щодо правомірності укладення між КП ВЖРЕО та ПАТ «Дніпропетровськгаз» зазначених вище договорів, оскільки на підставі даних договорів ПАТ «Дніпропетровськгаз» нараховує позивачу за користування газом відповідно до загальнобудинкового приладу обліку газу. Вважає, що вказані договори є таким, що вчинені представником КП ВЖРЕО з перевищенням повноважень. Також вважає, що відповідно до ч. 1 ст. 6 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексу ГРС, Типового договору, побутовому споживачу ОСОБА_1 та іншим побутовим споживачам АДРЕСА_1, які не забезпечені приладами обліку газу, до 01 січня 2018 року для визначення фактичного об'єму споживання (розподілу/постачання) природного газу по їх квартирах, на межі балансової належності, якою є територіально відокремлюючі стіни даних квартир, ПАТ «Дніпропетровськгаз» (Оператор ГРМ) повинно встановити квартирні лічильники газу, а в разі відмови від встановлення припинити газопостачання з 01.01.2018. Крім того, з 2011 року регулятором до структури тарифу було включено вартість витрат на встановлення лічильників газу населенню за поставлені 1000 куб.м газу. Отже, позивач вважає, що дії відповідача щодо встановлення загально будинкового, а не індивідуального лічильника газу та нарахування по ньому побутовим споживачам за вказаною вище адресою, порушують вимоги ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексу ГРС. Також вважає, що встановивши загальнобудинковий прилад обліку природного газу на АДРЕСА_1, ПАТ «Дніпропетровська» ставить у нерівне становище побутових споживачів цього будинку перед іншими побутовими споживачами багатоквартирних будинків в місті Жовті Води, в яких Оператором ГРМ встановлені індивідуальні лічильники газу, а саме: приймання-передача та визначення фактичного об'єму спожитого газу буде визначатись не по об'єктам побутових споживачів (квартирах), а за будинком, чим порушуються умови п 1.2 Типового договору, ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів». Крім того вважає, що своїми діями ПАТ «Дніпропетровськгаз», встановлюючи одним споживачам поквартирні лічильники обліку газу, а іншим загальнобудинкові, порушує Закон України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», де дискримінація - ситуація, за якої особа та/або група осіб за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними, зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами в будь-якій формі, встановленій цим Законом.
Крім того, в судовому засіданні представники позивача наголошували на тому, що в порушення норм Кодексу ГРМ при встановленні спірного лічильника не був підписаний акт розмежування балансової належності.
Представник відповідача Решетнік О.Ю. в судовому засіданні позов не визнав, просив його задоволенні відмовити. Пояснив, що загальнобудинковий ВОГ було встановлено ПАТ «Дніпропетровськгаз» у 2016 році за проектом, розробленим ТОВ «Дніпрогаз проект». Відповідно до розділу 5 Правил безпеки систем газопостачання затверджених наказом 15.05.2015 року № 285 Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, підлягають відключенню від системи газопостачання обладнання житлових і громадських будинків за умови не відповідності системи газопостачання житлового будинку проектній та виконавчо-технічній документації. ВОГ встановлений за проектом, таким чином Правила безпеки систем газопостачання не порушені. Вимога щодо наявності акта розмежування балансової належності для встановлення загальнобудинкового ВОГ у Кодексі ГРС відсутня. У відповідності до п.1 гл. 5 розд. IX Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.201.5р. №2494. Вважає, що нормами ч.1 ст.6 Закону України № 3533-VI визначено загальні правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку природного газу з метою запровадження повного комерційного (приладового) обліку природного газу. Стаття 6 цього Закону зобов'язує суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, забезпечити встановлення лічильників газу для населення не пізніше 1 січня 2018 року. Однак, вказана норма закону не встановлює категорій та конкретних обставин здійснення газопостачання на об'єкти споживачів за якими суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу, мають встановлювати вузли обліку - загальнобудинкові чи індивідуальні. Фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок коштів газорозподільних підприємств, що передбачені в структурі тарифу на послуги розподілу природного газу встановленого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики, та комунальних послуг ( далі по тексту НКРЕКШ від 24.03.2016 року №425 «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для ПАТ «Дніпропетровськгаз», яка набрала чинності з 01.04.2016 р. та з якої вбачається, що в структурі тарифу передбачено кошти на встановлення як індивідуальних так і будинкових приладів обліку. Заходи із встановлення будинкових лічильників газу та встановлення індивідуальних лічильників газу там, де не будуть встановлюватись будинкові лічильники газу, передбачено у Планах розвитку газорозподільної системи ліцензіаті в на 2016-2025 роки, зокрема у І розділі таких планів - інвестиційних програмах на 2016 рік. Розділом 1 вищевказаного плану розвитку передбачено встановлення будинкового ВОГ саме за адресою: будинок АДРЕСА_1. Згідно з пп. 1 п.6 Положення про НКРЕКП, затвердженого указом Президента України від 10.09.2014 №715/2014, НКРЕКП для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право: приймати у межах своєї компетенції рішення, що є обов'язковими до виконання суб'єктами природних монополій. Таким чином, ПАТ «Дніпропетровськгаз» не може відступати від положень, встановлених Планом розвитку газорозподільної системи ПАТ «Дніпропетровськгаз» на 2016-2025 роки, яка затверджена постановою НКРЕКП від 24.03.2016 №391.
Суд повно, всебічно та об'єктивно дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази у їх сукупності, вважає що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з огляду на наступне.
Судом встановлено, що згідно свідоцтву про право власності на житло від 16.01.2003 року ОСОБА_6 є власником ? частини квартири АДРЕСА_1 (а.с. 53).
Згідно довідки ЖРЕД №3 від 06.06.2017 року про склад сім'ї ОСОБА_1 проживає у вказаній квартирі з дружиною ОСОБА_7 (а.с.6).
Постановою НКРЕКП від 24.03.2016 № 391 із змінами, внесеними Постановою №2344 від 22 грудня 2016 року, затверджено План розвитку на 2016-2025 роки Інвестиційної програми Газорозподільчого підприємства ПАТ «Дніпропетровськгаз». Згідно 1 розділу зазначеного Плану на 2016 рік за адресою АДРЕСА_1 було заплановано встановити будинковий ВОГ за рахунок Оператора ГРМ, тобто ПАТ «Дніпропетровськгаз» (п.3.2.407) (а.с. 70-72).
01 грудня 2016 року між ПАТ «Дніпропетровськгаз» та КП «ВЖРЕО» був укладений договір № 2-М з додатком №1 про забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового (загальнобудинкового) ВОГ за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 52).
Встановлення зазначеного будинкового ВОГ за адресою: АДРЕСА_1 здійснювалось за робочим проектом, розробленим ТОВ «Дніпрогаз проект» (а.с. 73-75).
Згідно довідки наданої КП «ВЖРЕО» від 31.10.2017 року №01-07/2993 житловий будинок АДРЕСА_1, інвентарний номер 3607300, знаходиться на балансі КП «ВЖРЕО» з грудня 1996 року (а.с. 96).
Відповідно до акту приймання в експлуатацію об'єктів системи газопостачання від 30.11.2016 року, складеного комісією у складі начальника Дніпродзержинського УЕГГ ОСОБА_8, головного інженера Дніпродзержинського УЕГГ ОСОБА_9, провідного інженера по супроводу будівельно-монтажних робіт відділу організації робіт ПАТ «Дніпропетровськгаз» ОСОБА_10, заступника начальника з питань обліку газу Дніпродзержинського УЕГГ ОСОБА_11 будівельно-монтажні роботи виконані в повному обсязі згідно з проектом. Об'єкт системи газопостачання, розташований за вказаною адресою прийнятий в експлуатацію 30.11.2016 року (а.с. 76).
Згідно з актом обстеження вузла обліку газу від 01.12.2016 року комісія встановила, що зазначений вузол обліку газу відповідає проектній документації та Правилам обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання і може використовуватись як комерційний вузол обліку газу (а.с. 77).
01 грудня 2016 року між ПАТ «Дніпропетровськгаз» та КП «ВЖРЕО» був укладений договір № 3-ЗП щодо зняття показань будинкового (загальнобудинкового) вузла обліку газу та лічильників газу, встановлених у квартирах споживачів, за умовами якого Оператор ГРМ (ТОВ «Дніпропетровськгаз») бере на себе зобов'язання, а Управитель (КП «ВЖРЕО») зобов'язується сприяти Оператору ГРМ у знятті, фіксації показань будинкових (загальнобудинкових) вузлів за адресою : АДРЕСА_1 (а.с.51).
Згідно з ст. 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Регулятор є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, що є державною власністю, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України (ст. 3 ч.1).
У відповідності до п.1 гл. 5 розд. IX Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. №2494: «За ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загально будинковий вузол обліку природного газу. Балансоутримувач (управитель) не може відмовити Оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок Оператора ГРМ».
Відповідно до статті 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» № 3533-VІ від 16.06.2011р. (далі - Закон № 3533-VІ) постачання природного газу здійснюється виключно за умови його комерційного обліку:
для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується:
комплексному тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року;
для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року;
тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року;
для інших споживачів - з 1 липня 2011 року.
Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2002р. № 620 «Про затвердження Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку» (в редакції постанови КМУ від 27.01.2016р., далі - Положення №620) «Обсяги спожитого мешканцями будинку (будинків) природного газу, обладнаного будинковим вузлом обліку, визначаються:
у будинках, де не встановлено квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку з подальшим розподілом обсягів спожитого газу між споживачами пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні;
у будинках, де крім будинкового вузла обліку частково встановлено квартирні лічильники газу:
для споживачів, що мають квартирні лічильники газу, - за показаннями таких лічильників;
для споживачів, що не мають квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку, з яких виключаються сумарні показання квартирних лічильників газу, встановлених у цієї групи споживачів, з подальшим розподілом такої різниці оператором газорозподільної системи між споживачами, які не мають квартирних лічильників газу, пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні».
Відповідно до абз.6 п.4 Положення №620, у разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти.
Частиною 1 ст.6 Закону України № 3533-VI. Законом України 3533-VІ визначено загальні правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку природного газу з метою запровадження повного комерційного (приладового) обліку природного газу. Стаття 6 цього Закону зобов'язує суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року.
Однак, при цьому, Закон № 3533-VІ не встановлює категорій та конкретних обставин здійснення газопостачання на об'єкти споживачів, за якими суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу, мають встановлювати вузли обліку - загальнобудинкові чи індивідуальні.
Фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок коштів газорозподільних підприємств, що передбачені в структурі тарифу на послуги розподілу природного газу встановленого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики, та комунальних послуг від 24.03.2016 року №425 «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для ПАТ «Дніпропетровськгаз». яка набрала чинності з 01.04.2016 р. та з якої вбачається, що в структурі тарифу передбачено кошти на встановлення як індивідуальних так і будинкових приладів обліку (а.с.50).
Заходи із встановлення будинкових лічильників газу та встановлення індивідуальних лічильників газу там, де не будуть встановлюватись будинкові лічильники газу, передбачено у Планах розвитку газорозподільної системи ПАТ "Дніпропетровськгаз" в на 2016-2025 роки, зокрема у І розділі таких планів - інвестиційних програмах на 2016 рік.
Відповідно до п. 1 глави 2 Розділу IV Кодекс газорозподільних систем з метою забезпечення безпеки, надійності, регулярності та якості розподілу (газопостачання) природного газу газорозподільною системою та з урахуванням законодавства з питань охорони довкілля та енергоефективності Оператор ГРМ щороку до 31 липня розробляє та подає на затвердження Регулятору план розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років, а після затвердження розміщує його на своєму веб-сайті.
Згідно з п. 6 глави 2 Розділу IV Кодексу газорозподільних систем при розробці плану розвитку газорозподільної системи Оператор ГРМ бере до уваги: 1) безпеку експлуатації газорозподільної системи, а також забезпечення безперервності надання газорозподільних послуг; 2) технічний стан елементів ГРМ; 3) зниження питомих витрат на експлуатацію; 4) збільшення технічної потужності ГРМ; 5) приєднання до газорозподільної мережі; 6) економічну ефективність інвестиційних заходів.
Так, постановою НКРЕКП від 24.03.2016 року №391 (зі змінами внесеними від 22.12.2016 року постановою № 2344) було затверджено План розвитку газорозподільної системи ПАТ «Дніпропетровськгаз» на 2016-2025 роки та джерела його фінансування, відповідно до якого у розділі І передбачено встановлення у 2-4 кварталі 2016 року 1854 будинкових ВОГ з обсягом фінансування 50 644,00 тис. грн. за рахунок витрат на встановлення будинкових лічильників газу населенню, які закладені в тариф на розподіл природного газу.
Розділом 1 вищевказаного плану розвитку передбачено встановлення будинкового ВОГ саме за адресою: будинок АДРЕСА_1.
Згідно з пп. 1, 6 пункту 6 Положення про НКРЕКП, затвердженого указом Президента України від 10.09.2014 №715/2014, НКРЕКП для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право: приймати у межах своєї компетенції рішення, що є обов'язковими до виконання та для виконання суб'єктами природних монополій.
Таким чином, ПАТ «Дніпропетровськгаз» встановлюючи будинковий вузол обліку газу виконувало положення, встановлені Планом розвитку газорозподільної системи ПАТ «Дніпропетровськгаз» на 2016-2025 роки, які затверджені постановою НКРЕКП від 24.03.2016 №391 - і є обов'язковими для виконання ПАТ «Дніпропетровськгаз».
Крім того, як зазначено вище нормами Закону України № 3533-VI встановлено, що суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані завершити виконання робіт із забезпечення побутових споживачів, які використовують газ тільки для приготування їжі ( якими є позивачі ), приладами обліку в строк до 01 січня 2018 року. Таким чином, станом на день розгляду справи в суді права позивача на встановлення індивідуальних лічильників газу, в тому числі за рахунок ПАТ, не порушені. За таких обставин, що вимога позивача про зобов'язання, в судовому порядку, здійснити установку індивідуальних лічильників газу заявлена передчасно, тому додатково відсутні підстави для її задоволення.
Посилання представників позивача на те, що договори № 2-М з додатком №1 та№ 3-ЗП є таким, що вчинені КП ВЖРЕО без відповідних повноважень, без згоди власників житлового будинку - не приймаються судом до уваги, оскільки ці договори є дійсними, житловий будинок знаходиться на балансі підприємства з 1996 року, згідно дослідженої довідки, а докази визначення співвласниками багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, форми управління багатоквартирним будинком в розумінні п. 4-5 ст.13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» суду не надано. При цьому, як зазначено у вказаному Законі - у період від оголошення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку до моменту визначення переможців конкурсу і укладення договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій продовжують надавати у відповідних багатоквартирних будинках виконавці таких послуг, які надавали відповідні послуги до початку проведення конкурсу.
Доводи представників про відсутність акту розмежування балансової належності також не можуть бути підставою для задоволення позову, оскільки згідно п. 1 розділу ІІІ глави 5 Кодексу газорозподільних систем за відсутності акта розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін за об'єктами суміжних суб'єктів ринку природного газу (включаючи споживачів) Оператор ГРМ, до/через ГРМ якого підключені зазначені об'єкти, зобов'язаний в установлені законодавством строки здійснити заходи з укладання з їх власниками акта розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін. Власники (балансоутримувачі, управителі, інші особи), на балансі чи в управлінні яких знаходяться багатоквартирні будинки чи гуртожитки (незалежно від того, є вони споживачами природного газу чи ні), укладають з Оператором ГРМ, до об'єктів газорозподільної системи якого підключені зазначені будинки/гуртожитки, акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін відносно їх внутрішньобудинкових систем газопостачання. Отже, правовідносини, щодо укладення вказаного акта існують між Оператором ГРМ, в даному випадку відповідач ПАТ «Дніпропетровськгаз», та КП ВЖРЕО як балансоутримувачем будинку і стосуються експлуатаційної відповідальності між ними.
Посилання позивача на порушення відповідачем норм Закону України «Про засади запобігання і протидії дискримінації в Україні» також не приймаються до уваги, оскільки дії відповідача щодо встановлення будинкового ВОГ передбачені дослідженими вище нормами законодавства в сфері надання послуг з газопостачання, на підставі досліджених вище постанов НКРЕКП від 24.03.2016 року №391 (зі змінами внесеними від 22.12.2016 року постановою № 2344), які є обов'язковими для виконання відповідачем. Крім того, із вказаного закону слідує, що не є дискримінацією обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами, коли таке обмеження має правомірну, об'єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними (п.2 ч.1 ст.1).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про законність дій ПАТ «Дніпропетровськгаз» з монтажу будинкового вузлу обліку природного газу на будинку АДРЕСА_1, та не доведеність порушення прав позивача при цьому, а тому не знаходить підстав для задоволення позовних вимог. Разом з тим, позивач не позбавлений права оскаржити вказані вище постанови НКРЕКП щодо встановлення будинкового ВОГ в його будинку у передбаченому законом порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» № 3533-VІ від 16.06.2011р.; ст. 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»; п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2002р. № 620 «Про затвердження Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку» (в редакції постанови КМУ від 27.01.2016р.), постановами НКРЕКП від 24.03.2016 року №391 (зі змінами внесеними від 22.12.2016 року постановою № 2344); від 30.09.2015р. №2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», суд -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» в особі Кам'янського відділення Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз», третя особа Комунальне підприємство «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об'єднання» про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Дніпропетровської області у десятиденний строк з дня його проголошення, через суд першої інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Жовтоводського
міського суду К.А. Гусейнов