Справа № 199/6594/17
(2-а/199/230/17)
іменем України
23.10.2017
23 жовтня 2017 року Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді ОСОБА_1,
при секретарі ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 Валеріївнидо Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України м. Дніпра , про визнання дії неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
У вересні місяці 2017 року ОСОБА_3 звернулася з адміністративним позовом до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпра, про визнання дій неправомірними та зобов'язати вчинити певні дії.
В обґрунтовування позову зазначила, що 05.07.2017 вона із заявою звернулася до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпро про призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру».
Рішенням комісії по призначенню та перерахунку пенсій Пенсійного Фонду України № 81 від 12.07.2017 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років, згідно Закону України «Про прокуратуру», у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи за вислугу років 23 роки. У відповіді зазначено, що згідно наданих документів позивачем, стаж роботи на посадах, які дають право на призначення пенсій за вислугу років, становить 17 років 2 місяці 14 днів.
Позивач вважає, що відповідачем не зараховано до стажу роботи за вислугу років період її роботи на посадах друкарки в прокуратурі з 13 листопада 1989 року до 07 лютого 2000 року, з них 3 роки відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, роботу на посаді спеціаліста 2 категорії, завідуючої підрозділу обліку документів, з 07.02.2000 до 20.04.2000 року.
Зазначене рішення та дії відповідача щодо відмови позивачу в призначенні пенсії відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» ОСОБА_3 вважає незаконними та просить суд визнати неправомірними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпро щодо відмови в призначенні їй пенсії за вислугою років згідно статті 86 Закону України «Про прокуратуру»; зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Дніпро зарахувати до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» період роботи з 13 листопада 1989 року до 20.04.2000 року на посадах друкарки, спеціаліста 2 категорії, завідуючої підрозділу обліку документі, включаючи період надходження у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 25.03.1995 по 28.01.1998 року та призначити позивачу пенсію за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» » (в редакції чинній на час звернення 13.07.2017) у розмірі 60 відсотків від заробітної плати з дня звернення до органів Пенсійного Фонду України - з 13.07.2017 року.
В судове засідання позивач не з'явилася надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала та просила задовольнити.
Представник відповідача в судовому засідання проти задоволення позовних вимог заперечував, надав до суду свої заперечення.
Заслухавши думку сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 працює в прокуратурі Дніпропетровської області на посаді начальника відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні оперативно - розшукової діяльності управління нагляду у кримінальному провадженні.
05.07.2017 позивач звернулася до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпро із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру».
Рішенням комісії по призначенню та перерахунку пенсій Пенсійного Фонду України № 81 від 12.07.2017 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру», у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи за вислугу років 23 роки.У відповіді зазначено, що згідно наданих документів позивачем, стаж роботи на посадах, які дають право на призначення пенсій за вислугу років, становить 17 років 2 місяці 14 днів.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років.
Згідно з ч. 6 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на прокурорських посадах, зазначених у статті 15 цього Закону, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; слідчими, суддями; на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби, офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, інших утворених відповідно до законодавства України військових формувань, на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою;у науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким до набрання чинності цим законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), у тому числі час наукової та викладацької роботи в інших науково- навчальних закладах, якщо вони мали науковий ступінь чи вчене звання;на адміністративних та викладацьких посадах, посадах наукових працівників у Національній академії прокуратури України; на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, яким до набрання чинності цим Законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), були направлені туди, а потім повернулися в органи прокуратури; військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання; відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, якщо така відпустка надавалася.
Згідно з даними трудової книжки, ОСОБА_3 працює в органах прокуратури з 13 листопада 1989 року по цей час. Тобто вислуга років, що дає право на пенсійне забезпечення становить 27 років 8 місяців, з них стаж роботи на посадах прокурорів 17 років 2 місяці 14 днів.
13 листопада 1989 року позивача було прийнято на роботу в органи прокуратури на посаду друкарки (наказ прокурора Самарського району м.Дніпропетровська №17 від 13.11.1989).
В період роботи в прокуратурі позивач перебувала у відпустці по догляду за дитиною з 25.03.1995 по 28.01.1998, що підтверджується наказом прокурора Самарського району м.Дніпропетровська № 4 від 24.03.1995 року.
07 лютого 2000 року наказом прокурора Самарського району м.Дніпропетровська №5 від 07.02.2000 ОСОБА_3 переведено на посаду спеціаліста 2 категорії, а з 31.03.2000 у зв'язку із скороченням посади спеціаліста 1 категорії призначено на посаду завідуючої підрозділу обліку документів, на якій вона працювала до 20.04.2000 року.
Наказом прокурора Дніпропетровської області № 347 від 21.04.2000 позивача призначено на посаду помічника прокурора Самарського району м. Дніпропетровська .
У подальшому, за період часу з 21.04.2000 року по теперішній час, позивач працює на прокурорських посадах.
Пунктом 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, до заяви про призначення пенсій за вислугу років, крім документів, передбачених пунктами «а» - «г», «д» пункту 7 цього Порядку, надаються також документи, що підтверджують виконання роботи, яка дає право на призначення такого виду пенсії.
Протягом усього трудового стажу, що підтверджується записом у трудовій книжці, з 13 листопада 1989 року по теперішній час, ОСОБА_3 працює у державному правоохоронному органі - прокуратурі Дніпропетровській області та отримую заробітну плату за рахунок державних коштів.
Закон України «Про прокуратуру» зараховує до стажу роботи, що дає право на пенсію, саму роботу на посадах державних службовців, що займають особи, з вищою освітою.
Специфіка пенсійного законодавства України, до якого в якості спеціальної норми відноситься і ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», полягає у тому, що для мети призначення пенсії, поняття «державний службовець», визначене Законом України «Про державну службу», має більш широкий зміст, яким охоплюються також посади, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років. Такі роботи і посади визначені низкою підзаконних нормативних актів, які є складовою пенсійного законодавства України.
Згідно з таблицею 5 до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 року № 38 «Про умови оплати праці працівників органів прокуратури», яка діяла під час роботи на вказаній посаді, посада друкарки віднесена до категорії службовців прокуратури.
Відповідно до п.3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. N 283 (що діяла на момент перебування мене на посадах службовця прокуратури та спеціаліста 2 категорії, завідуючої підрозділу обліку документів) до стажу державної служби зараховується час роботи на посадах службовців в органах, визначених у п.2 цього Порядку та додатку до нього, якщо при просуванні по службі вони зайняли посади державних службовців. Під терміном «просування по службі» треба розуміти безпосередній перехід з посади службовця на посаду державного службовця в період роботи в державних органах. Таким чином, мене безпосередньо з посади службовця прокуратури ( друкарки) переведено у 2000 році на посаду державного службовця - спеціаліста 2 категорії, завідуючої підрозділу обліку документів. Ці посади згідно Закону України « Про державну службу» відносяться до категорії державних службовців. Згідно ст.8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України « Про державну службу» стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством. Таким чином період роботи в органах прокуратури з 13.11.89 по 21.04.2000 року повинен бути зараховано до стажу роботи, що дає право на отримання пенсії за вислугою років.
Вимога щодо наявності вищої освіти під час роботи на посаді державного службовця, як необхідна умова для призначення пенсії за вислугу років, з'явилась у законі лише у 2001 році. Відповідно до ст.22 Конституції України ця норма, в частині звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, не має зворотної сили і на вказаний період роботи не розповсюджується. У зв'язку з цим слід дійти висновку, що зараховується до стажу роботи, що дає право на пенсію, сама робота на посадах державних службовців, що займають особи з вищою освітою. Позивач таку роботу у вказаний період виконувала, а відсутність диплому про вищу освіту не є підставою для неврахування трудового стажу державного службовця, що дає право на пенсію згідно Закону України «Про прокуратуру».
Суд вважає, що фактичне виконання позивачем службових повноважень в спірний період, тобто до отримання нею диплому про вищу юридичну освіту, а саме робота в прокуратурі на посадах друкарки, спеціаліста 2 категорії, завідуючої підрозділу обліку документів який склав 10 років 4 місяці, повинно бути зараховано до вислуги років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Крім цього повинно бути зараховано період перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 25.03.1995 по 28.01.1998, яка надавалася позивачу у період роботи в органах прокуратури.
Підтверджує факт того, що позивач має необхідний стаж роботи в органах прокуратури для призначення їй пенсії, протокол засідання комісії по встановленню трудового стажу для виплати надбавок за вислугу років від 01.04.2016 рок, згідно якого станом на 01.04.2016 року стаж ОСОБА_3 складав 26 років 4 місяці 16 днів.
На даний час, станом на 13.07.2017 року стаж роботи на посадах позивача, які дають право на призначення пенсій за вислугу років, становить 27 років8 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів - 17 років 2 місяці 14 днів, що достатньо для призначення пенсії на дату звернення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позов про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
Позов ОСОБА_3 Валеріївнидо Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України м. Дніпра, про визнання дії неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України м. Дніпра щодо відмови в призначенні ОСОБА_3 пенсії за вислугою років.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного Фонду України м. Дніпра зарахувати ОСОБА_3 до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» період роботи з 13 листопада 1989 року до 20 квітня 2000 року на посадах друкарки, спеціаліста другої категорії, завідуючої підрозділу обліку документів, включаючи період надходження у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 25.03.1995 по 28.01.1998 роки.
Призначити ОСОБА_3 пенсію за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час звернення - 13.07.2017) у розмірі 60 відсотків від заробітної плати з дня звернення до органів Пенсійного Фонду України з 13.07.2017 року.
Стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 640,00 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення шляхом подання в зазначений строк апеляційної скарги через Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська . Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови , можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя О.Г. Скрипник