Ухвала від 13.11.2017 по справі 910/22109/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

13.11.2017Справа № 910/22109/16

За скаргою Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"

на дії Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві

у справі № 910/22109/16

за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз"

до Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"

про стягнення заборгованості по договору 82 062,21 грн.

Суддя Грєхова О.А.

Представники учасників судового процесу:

від стягувача: не з'явився;

від боржника (скаржника): Андрійко Є.Л., за довіреністю;

від ДВС: не з'явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Рішенням Господарського суду міста Києва від 23.01.2017, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 01.03.2017 та постановою Вищого господарського суду України від 04.07.2017, у справі №910/22109/16 позовні вимоги задоволено; стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" заборгованість у розмірі 82062,21 грн. та судовий збір в розмірі 1378,00 грн.

05.09.2017 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва представником Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" було подано скаргу на дії Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві, у якій скаржник просить:

- визнати незаконними дії Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві щодо винесення 08.08.2017 в межах виконавчого провадження ВП №53846907 постанови про стягнення з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" виконавчого збору у розмірі 8344,02 грн.; постанови про стягнення з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" витрат виконавчого провадження у розмірі 457,92 грн.;

- визнати недійсними постанови державного виконавця Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві від 08.08.2017, винесені в межах виконавчого провадження ВП №53846907, про: стягнення з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" виконавчого збору у розмірі 8344,02 грн.; стягнення з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" витрат виконавчого провадження у розмірі 457,92 грн.

У поданій скарзі, скаржником також заявлено клопотання про поновлення строку на звернення до суду із скаргою на дії органу ДВС.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.09.2017 було поновлено Публічному акціонерному товариству "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" строк на звернення зі скаргою на дії Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві, розгляд скарги призначено на 25.09.2017.

25.09.2017 через відділ діловодства Господарського суду міста Києва представником скаржника було подано заяву про збільшення вимог скарги відповідно до якої ПАТ "НАК "Нафтогаз України" просить суд:

- визнати незаконною бездіяльність Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві стосовно незакінчення виконавчого провадження ВП №53846907 у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення згідно з наказом Господарського суду міста Києва від 31.03.2017 №910/22109/16;

- зобов'язати Шевченківський районний відділ державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві повернути грошові кошти в розмірі 92242,15 грн., які було списано згідно з платіжною вимогою від 30.07.2017 №Дв/28 з рахунку №26002301921 відкритому скаржником в АТ «Ощадбанк» на підставі наказу №910/22109/16 від 31.03.2017, виданого Господарським судом міста Києва;

- визнати незаконними дії Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві щодо стягнення в межах виконавчого провадження з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" виконавчого збору у розмірі 8344,02 грн. та витрат виконавчого провадження у розмірі 457,92 грн.;

- зобов'язати державного виконавця Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві винести постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №53846907 у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення згідно з наказом Господарського суду міста Києва від 31.03.2017 №910/22109/16.

У судове засідання 25.09.2017 представник боржника (скаржника) з'явився, представники стягувача та ДВС не з'явились.

Враховуючи неявку представника стягувача та ДВС в судове засідання, а також у зв'язку з невиконанням ДВС вимог ухвали Господарського суду міста Києва від 06.09.2017, розгляд скарги було відкладено на 17.10.2017.

29.09.2017 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва представником стягувача було подано клопотання про розгляд справи без участі представника.

06.10.2017 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва представником ДВС було подано клопотання про відкладення розгляду справи.

17.10.2017 через відділ діловодства Господарського суду міста Києва представником боржника було подано клопотання про долучення документів до матеріалів справи.

У судове засідання 17.10.2017 представники стягувача з'явився та подав письмові пояснення.

Представник боржника у судове засідання з'явився, представник ДВС не з'явився.

За результатами розгляду клопотання представника ДВС про відкладення розгляду справи, суд задовольнив його.

Враховуючи неявку представника ДВС в судове засідання, а також у зв'язку з невиконанням ДВС вимог ухвали Господарського суду міста Києва від 06.09.2017 та задоволенням клопотання про відкладення розгляду справи, розгляд скарги було відкладено на 06.11.2017.

31.10.2017 через відділ діловодства Господарського суду міста Києва представником ДВС було подано письмові пояснення заперечення проти скарги.

Представники учасників судового процесу у судове засідання 06.11.2017 з'явились.

У судовому засіданні 06.11.2017 судом було оголошено перерву до 13.11.2017.

09.11.2017 через відділ діловодства Господарського суду міста Києва представником ДВС було подано клопотання про долучення документів до матеріалів справи.

У судове засідання 13.11.2017 представники скаржника з'явився.

Розглянувши в судовому засіданні 13.11.2017 питання щодо прийняття до розгляду заяви ПАТ "НАК "Нафтогаз України" про збільшення вимог скарги на дії органу державної виконавчої служби, суд дійшов наступного висновку.

Як роз'яснено в абз. 2 п. 9.9 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 №9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» у вирішенні питань, які виникають у розгляді скарг на рішення, дії або бездіяльність посадових осіб Державної виконавчої служби, до заяв учасників виконавчого провадження (заявників) мають застосовуватися положення ГПК, якими врегульовано аналогічні питання, зокрема, статей 2, 18, 21, 22, 26, 29, 31, 41, 42, 62, пунктів 1 - 3, 5, 6, 9 частини першої статті 63, статті 64, розділів XI, XII, XII-1 ГПК тощо.

Відповідно до частини 4 статті 22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Разом з тим, суд зазначає, що під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві. Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення (п. 3.10, 3.12 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції»).

Дослідивши подану ПАТ "НАК "Нафтогаз України" заяву про збільшення вимог скарги на дії органу державної виконавчої служби, суд дійшов висновку, що за своєю правовою природою вона є заявою про зміну предмету скарги. Отже, оскільки суд не перейшов до розгляду скарги по суті, заява ПАТ "НАК "Нафтогаз України" приймається до розгляду.

Представник скаржника в судовому засіданні 13.11.2017 підтримав подану скаргу у повному обсязі та просив її задовольнити.

Представники ДВС та стягувача не з'явились, клопотань про відкладення розгляду скарги не подавали, про причини неявки у судове засідання суд не повідомили, про час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи протоколом судового засідання від 06.11.2017 та розпискою про оголошення перерви від 06.11.2017, відповідно до якої, представники ДВС та стягувача присутні у судовому засіданні 06.11.2017 повідомлені, про те, що наступне судове засідання відбудеться 13.11.2017 о 11:55 год.

Зважаючи на те, що відповідно до ч. 2 ст.121-2 ГПК України, неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу державної виконавчої служби, приватного виконавця в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги, а також беручи до уваги те, що всіх учасників процесу повідомлено про дату, час і місце розгляду скарги належним чином, суд вважає за можливе здійснити розгляд скарги за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали скарги, повно та об'єктивно дослідивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

У відповідності до статей 4-5 Господарського процесуального кодексу України господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов.

У силу ст. 124 Конституції України та ст. 115 ГПК України рішення господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

Аналогічні положення містить ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається процесуальним законом.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 23.01.2017, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 01.03.2017 та постановою Вищого господарського суду України від 04.07.2017, у справі №910/22109/16 позовні вимоги задоволено; стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" заборгованість у розмірі 82062,21 грн та судовий збір в розмірі 1378,00 грн.

31.03.2017 на виконання вищевказаного рішення Господарського суду міста Києва видано відповідний наказ.

Державним виконавцем Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у місті Києві 26.04.2017 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №53846907 з виконання наказу №910/22109/16 виданого 31.03.2017 Господарським судом міста Києва. Постановлено стягнути з боржника заборгованість за виконавчим документом - 83440,21 грн.; виконавчий збір у розмірі 8344,02 грн.; витрати виконавчого провадження у розмірі 457,92 грн.

30.07.2017 державним виконавцем Шевченківського РВДВС міста Київ ГТУЮ у місті Києві направлено до банку платіжну вимогу №Дв/28 про стягнення з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" 92 242,15 грн.

У подальшому державним виконавцем Шевченківського РВДВС міста Київ ГТУЮ у місті Києві при примусовому виконанні зведеного виконавчого провадження за номером №38095514, де боржником є ПАТ "НАК "Нафтогаз України", до складу якого зокрема входить виконавче провадження ВП №53846907, винесено постанову від 09.08.2017 про арешт майна боржника.

Відповідно до платіжного доручення №5005292 від 10.08.2017 ПАТ "НАК "Нафтогаз України" сплатило на користь ПАТ "Хмельницькгаз" 83440,21 грн. згідно з рішенням Господарського суду міста Києва від 23.01.2017 у справі №910/22109/16.

05.10.2017 державним виконавцем Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у місті Києві винесено постанови про стягнення з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" 8344,02 грн. виконавчого збору та 457,92 грн. витрат на проведення виконавчих дій.

06.11.2017 державним виконавцем Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у місті Києві на підставі ч. 3 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про виправлення помилки, внесено виправлення до постанови № 53846907 про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження, зазначивши в графі «Встановлено» види та суми витрат виконавчого провадження: плата за користування АСВП - 51,00 грн.; конверт не маркований С4 0,54 х 12 шт. = 6,48 грн.; поштові марки - 132,00 грн.; аркуші формату А4 0,16 х 32 = 5,12 грн.; витрати на друк листів на принтері 0,23 х 32 = 7,36 грн.; телекомунікаційні послуги (інтернет) - 108,33 грн.; витрати по оформленню матеріалів виконавчого провадження (канцтовари) - 40,00 грн.; інші витрати виконавчого провадження. Здійснені під час проведення виконавчих дій - 107,63 грн.

Звертаючись до господарського суду з даною скаргою ПАТ "НАК "Нафтогаз України" зазначає, що оскільки жодних заходів примусового виконання рішення суду державним виконавцем в межах виконавчого провадження ВП №53846907 не вчинялось, правові підстави для стягнення виконавчого збору, а також витрат виконавчого провадження - відсутні. Також, ПАТ "НАК "Нафтогаз України" наголошує на тому, що у заяві від 22.08.2017 №14/5-892В, яка була отримана відділом ДВС 23.08.2017 за вх. № 13628 повідомило державного виконавця про сплату заборгованості на користь стягувача, втім з рахунку заявника було списано грошові кошти у розмірі 92242,15 грн., а виконавче провадження ВП №53846907 не закінчене.

Заперечуючи проти доводів скарги, Шевченківський районний відділ державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у місті Києві вказує, що вже після примусового списання з боржника коштів в розмірі 92242,15 грн. стало відомо, що відповідно до платіжного доручення №5005292 від 10.08.2017 боржником було сплачено на користь стягувача 83440,21 грн. У зв'язку з цим, 25.10.2017 державним виконавцем надано розпорядження на перерахування коштів в розмірі 83440,21 грн. як надлишково стягнутих з боржника. Крім того, на думку ДВС, Законом України «Про виконавче провадження» взагалі не передбачено такого поняття як «добровільне» чи «самостійне» виконання боржником виконавчого документу (після моменту відкриття виконавчого провадження), а примусове виконання рішення суду розпочинається вже з самого моменту винесення постанови про відкриття провадження.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частинами 1, 5 статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону зокрема за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

Частиною 1 статті 42 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що кошти виконавчого провадження складаються з: виконавчого збору, стягнутого з боржника в порядку, встановленому статтею 27 цього Закону, або основної винагороди приватного виконавця; авансового внеску стягувача; стягнутих з боржника коштів на витрати виконавчого провадження.

Виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом (ч. 1, 2 ст. 27 Закону України "Про виконавче провадження").

При цьому частиною 9 статті 27 вказаного Закону передбачено, що виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

Частинами 2, 3 статті 42 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що витрати органів державної виконавчої служби та приватного виконавця, пов'язані з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень, є витратами виконавчого провадження.

Витрати виконавчого провадження органів державної виконавчої служби здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України та коштів виконавчого провадження, зазначених у пунктах 2 і 3 частини першої цієї статті.

Витрати виконавчого провадження приватних виконавців здійснюються за рахунок авансового внеску стягувача, стягнутих з боржника коштів на витрати виконавчого провадження. Витрати виконавчого провадження можуть здійснюватися приватним виконавцем за рахунок власних коштів.

Розмір та види витрат виконавчого провадження встановлюються Міністерством юстиції України.

Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 29.09.2016 №2830/5 «Про встановлення Видів та розмірів витрат виконавчого провадження» до видів витрат виконавчого провадження, відносяться:

- виготовлення документів виконавчого провадження: папір; копіювання, друк документів; канцтовари;

- пересилання документів виконавчого провадження: конверти; знаки поштової оплати (марки); послуги маркувальної машини; послуги поштового зв'язку;

- послуги осіб, залучених до проведення виконавчих дій: експертів, спеціалістів; зберігачів; перекладачів; суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання; суб'єктів господарювання та інших осіб, залучених у встановленому законом порядку до проведення виконавчих дій;

- послуги поштового переказу стягувачу стягнених аліментних сум;

- проведення розшуку боржника, його майна або розшуку дитини;

- послуги перевезення, зберігання арештованого майна, у тому числі транспортування і зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику чи стоянці;

- банківські послуги при операціях з іноземною валютою;

- сплата судового збору;

- плата за користування Єдиним державним реєстром виконавчих проваджень та після введення в дію статті 8 Закону України N 1404-VIII "Про виконавче провадження" плата за користування автоматизованою системою виконавчого провадження;

- інші витрати виконавчого провадження, здійснені під час проведення виконавчих дій.

05.10.2017 державним виконавцем Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у місті Києві винесено постанови про стягнення з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" 8344,02 грн. виконавчого збору та 457,92 грн. витрат на проведення виконавчих дій.

Згідно з ч. 3 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» начальник відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, або виконавець з власної ініціативи чи за заявою сторони виконавчого провадження може виправити допущені у процесуальних документах, винесених у виконавчому провадженні, граматичні чи арифметичні помилки, про що виноситься відповідна постанова.

06.11.2017 державним виконавцем Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у місті Києві на підставі ч. 3 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про виправлення помилки, внесено виправлення до постанови № 53846907 про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження, зазначивши в графі «Встановлено» види та суми витрат виконавчого провадження: плата за користування АСВП - 51,00 грн.; конверт не маркований С4 0,54 х 12 шт. = 6,48 грн.; поштові марки - 132,00 грн.; аркуші формату А4 0,16 х 32 = 5,12 грн.; витрати на друк листів на принтері 0,23 х 32 = 7,36 грн.; телекомунікаційні послуги (інтернет) - 108,33 грн.; витрати по оформленню матеріалів виконавчого провадження (канцтовари) - 40,00 грн.; інші витрати виконавчого провадження. Здійснені під час проведення виконавчих дій - 107,63 грн.

При цьому, ч. 4. ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження» сторони зобов'язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов'язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, боржник лише 22.08.2017 заявою про закінчення виконавчого провадження вих. № 14/5-832/3 від 22.08.2017 повідомив ДВС про сплату заборгованості у розмірі 83 440,21 грн. платіжним дорученням від 10.08.2017, а відтак порушив приписи ч. 4 ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження».

Оскільки боржником судове рішення не було виконано добровільно, а саме - до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження та враховуючи, що право державного виконавця на стягнення з боржника виконавчого збору і витрат виконавчого провадження не ставиться законодавцем в залежність від вчинення виключно дій з примусового виконання рішення, враховуючи, що сторонами порушено приписи Закону України «Про виконавче провадження» та не повідомлено про сплату боржником коштів поза межами виконавчого провадження, а також беручи до уваги, що ДВС було фактично стягнуто з боржника суму заборгованості, твердження заявника про незаконність дій Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві в частині стягнення з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" виконавчого збору та витрат виконавчого провадження, є безпідставними.

Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Вищого господарського суду України від 21 березня 2017 року у справі №911/600/15.

Щодо вимог скаржника в частині зобов'язання Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві повернути грошові кошти в розмірі 92242,15 грн., суд зазначає наступне.

Так, згідно з розпорядженням начальника відділу державної виконавчої служби №53846907/26 від 25.10.2017 грошові кошти у сумі 92242,15 грн., що надійшли 15.08.2017 на рахунок з обліку депозитних сум при примусовому виконанні виконавчого документа №910/22109/16, виданого 31.03.2017 Господарським судом міста Києва, необхідно перерахувати на 83 440,21 грн. на користь ПАТ "НАК "Нафтогаз України", 8 344,02 грн. на р/р 26002301921 в АТ «Ощадбанк» як виконавчий збір, 51 грн. як витрати виконавчого провадження, 406,92 грн. як витрати виконавчого провадження.

Згідно п. 1-1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

У п. 4.4. постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" роз'яснено, що припинення провадження у справі на підставі зазначеної норми ГПК можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи. Якщо ж він був відсутній і до порушення провадження у справі, то зазначена обставина тягне за собою відмову в позові, а не припинення провадження у справі.

Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії платіжного доручення № 14249 від 06.11.2017, кошти в розмірі 83 440,21 грн. були повернуті скаржнику, що останнім не заперечувалося.

За таких обставин, наявні правові підстави для припинення провадження в частині вимог скарги про зобов'язання Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві повернути грошові кошти в розмірі 83 440,21 грн., на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.

В свою чергу, вимога про повернення 8 801,94 грн. задоволенню не підлягає, оскільки як встановлено судом, постанови про стягнення виконавчого збору та витрат виконавчого провадження винесені державним винесені державним виконавцем правомірно, без порушення порядку вчинення виконавчих дій.

При цьому, як вбачається з матеріалів справи, кошти у розмірі 8 344,02 грн. відповідно до платіжного доручення № 14250 від 06.11.2017 направленні на погашення виконавчого збору, кошти у розмірі 457,92 грн. згідно платіжного доручення № 14251 від 06.11.2017 направлені на погашення витрат виконавчого провадження.

Стосовно вимог скарги про визнання незаконною бездіяльності Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві стосовно не закінчення виконавчого провадження ВП №53846907 та зобов'язання винести постанову про закінчення виконавчого провадження у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення згідно з наказом Господарського суду міста Києва від 31.03.2017 №910/22109/16, суд зазначає наступне.

Згідно з п. 16 р. 3 Інструкції, за наявності підстав для закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документа виконавчий документ виводиться із зведеного виконавчого провадження за постановою виконавця про виведення виконавчого документа зі зведеного виконавчого провадження.

Як вбачається з Автоматизованої системи виконавчих проваджень, 25.10.2017 державним виконавцем Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві було винесено постанову на підставі ст. 30 Закону України «Про виконавче провадження» про виведення виконавчого провадження із зведеного виконавчого провадження.

В свою чергу, за приписами статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі:

1) визнання судом відмови стягувача від примусового виконання судового рішення;

2) затвердження (визнання) судом мирової угоди, укладеної сторонами у процесі виконання рішення;

3) припинення юридичної особи - сторони виконавчого провадження, якщо виконання її обов'язків чи вимог у виконавчому провадженні не допускає правонаступництва, смерті, оголошення померлим або визнання безвісно відсутнім стягувача чи боржника;

4) прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку-боржника;

5) скасування рішення, на підставі якого виданий виконавчий документ, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню;

6) письмової відмови стягувача від одержання предметів, вилучених у боржника під час виконання рішення про передачу їх стягувачу, або знищення речі, що має бути передана стягувачу в натурі або оплатно вилучена;

7) закінчення строку, передбаченого законом для відповідного виду стягнення, крім випадку, якщо існує заборгованість із стягнення відповідних платежів;

8) визнання боржника банкрутом;

9) фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом;

10) повернення виконавчого документа без виконання на вимогу суду або іншого органу (посадової особи), який видав виконавчий документ;

11) надіслання виконавчого документа до суду, який його видав, у випадку, передбаченому частиною третьою статті 63 цього Закону;

12) якщо рішення фактично виконано під час виконання рішення Європейського суду з прав людини;

13) непред'явлення виконавчого документа за відновленим виконавчим провадженням у строки, визначені статтею 41 цього Закону;

14) якщо стягнені з боржника в повному обсязі кошти не витребувані стягувачем протягом року та у зв'язку з цим перераховані до Державного бюджету України;

15) якщо коштів, що надійшли від реалізації заставленого майна (за виконавчим документом про звернення стягнення на заставлене майно), недостатньо для задоволення вимог стягувача - заставодержателя, а також якщо майно, яке є предметом іпотеки, передано іпотекодержателю або придбано ним відповідно до вимог Закону України "Про іпотеку" за виконавчим документом про звернення стягнення на майно, яке є предметом іпотеки;

16) погашення, списання згідно із Законом України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" неустойки (штрафів, пені), інших штрафних, фінансових санкцій, а також інфляційних нарахувань і процентів річних, нарахованих на заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України", її дочірньою компанією "Газ України", Публічним акціонерним товариством "Укртрансгаз" за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), перед постачальниками електричної енергії за спожиту електричну енергію, що підлягали виконанню на підставі виконавчого документа за судовим рішенням.

Постанова про закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених частиною першою цієї статті, виноситься в день настання відповідних обставин або в день, коли виконавцю стало відомо про такі обставини.

У випадках, передбачених пунктами 1 - 3, 5 - 7, 9 - 12, 14, 15 частини першої цієї статті, виконавчий документ надсилається разом із постановою про закінчення виконавчого провадження до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав.

Постанова про закінчення виконавчого провадження з підстави, передбаченої пунктом 4 частини першої цієї статті, разом з виконавчим документом надсилається до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Постанова про закінчення виконавчого провадження з підстави, передбаченої пунктом 8 частини першої цієї статті, разом з виконавчим документом надсилається до господарського суду, який прийняв постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Таким чином, враховуючи наявність підстав передбачених п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» для винесення постанови про закінчення виконавчого провадження, а також враховуючи, що за приписами ч. 2 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» постанова про закінчення виконавчого провадження виноситься в день настання відповідних обставин або в день, коли виконавцю стало відомо про такі обставини, суд задовольняє скаргу в цій частині.

Згідно п. 9.13 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 9 від 17.10.2012 р. «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України», за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.

При цьому господарський суд не вправі самостійно вчиняти ті чи інші дії, пов'язані із здійсненням виконавчого провадження, замість державного виконавця (наприклад, відкривати або закінчувати виконавче провадження), але може зобов'язати державного виконавця здійснити передбачені законом дії, від вчинення яких той безпідставно ухиляється.

Керуючись ст. ст. 80, 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, суд,

УХВАЛИВ:

1. Скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві задовольнити частково.

2. Зобов'язати Шевченківський районний відділ державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві винести постанову про закінчення виконавчого провадження № 53846907 у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення згідно з наказом Господарського суду міста Києва від 31.03.2017 № 910/22109/16.

3. Провадження у скарзі в частині вимог про зобов'язання Шевченківський районний відділ державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві повернути грошові кошти в розмірі 83 440,21 грн., які було списано згідно з платіжною вимогою від 30.07.2017 №Дв/28 з рахунку №26002301921 відкритому скаржником в АТ «Ощадбанк» на підставі наказу №910/22109/16 від 31.03.2017, виданого Господарським судом міста Києва припинити.

4. В іншій частині скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві відхилити.

Суддя Грєхова О.А.