61022, м.Харків, пр. Науки, 5
02.11.2017р. № 905/2477/17 Господарський суд Донецької області у складі судді Ніколаєвої Л.В., розглянувши матеріали позовної заяви за вх. № 27783/17 від 30.10.2017р.
за позовом: Керівника Слов'янської місцевої прокуратури Донецької області
до відповідачів: 1. Святогірської міської ради Донецької області
2. Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про визнання рішення незаконним, договору недійсним, зобов'язання повернути земельну ділянку,
Керівник Слов'янської місцевої прокуратури Донецької області звернувся до господарського суду Донецької області з позовом, в якому просить суд визнати незаконним рішення Святогірської міської ради №9-LI-6 від 28.11.2014р. «Про розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1.», яким затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для розміщення тимчасової споруди та надано ФОП ОСОБА_1 в обмежене платне користування на умовах особистого строкового сервітуту терміном на 5 років земельну ділянку площею 0,0240 га, кадастровий номер НОМЕР_2 для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 із земель житлової та громадської забудови (розташування та межі визначено відповідно до паспору прив'язки, реєстраційний номер 11, виданий 20.08.2014р.; визнати недійсним договір особистого строкового сервітуту №76, укладений 04.12.2014р. між Святогірською міською радою та ФОП ОСОБА_1; зобов'язати ФОП ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) звільнити земельну ділянку площею 0,0240 га, вартістю 96019,20 грн., кадастровий номер НОМЕР_2 для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 із земель житлової та громадської забудови (розташування та межі визначено відповідно до паспору прив'язки, реєстраційний номер 11, виданий 20.08.2014р.), привівши вказану земельну ділянку у попередній стан та якість.
Позовна заява підлягає поверненню без розгляду з огляду на наступне.
При поданні позову прокурором допущені порушення вимог, встановлених ст.ст.2, 29 Господарського процесуального кодексу України, а також ст.23 Закону України «Про прокуратуру».
У ст.29 ГПК України передбачено, що прокурор бере участь у розгляді справ, зокрема, за його позовами. При цьому прокурор для представництва інтересів держави в господарському суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво) повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 23 Закону України «Про прокуратуру». Невиконання прокурором вимог щодо надання господарському суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів держави в господарському суді має наслідком повернення поданої ним позовної заяви у порядку, встановленому статтею 63 цього Кодексу. У разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави, в якій зазначено про відсутність органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або про відсутність у такого органу повноважень щодо звернення до господарського суду, прокурор набуває статусу позивача.
Відповідно до ст.23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом (ч.1). Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу (ч.3). Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена суб'єктом владних повноважень (ч.4).
З наведених норм господарського процесуального законодавства та Закону України «Про прокуратуру» випливає, що прокурор є процесуальним позивачем у справі - тобто особою, яка ініціює порушення провадження у справі на захист державних інтересів у випадках, коли це прямо дозволено законом.
У поданій суду позовній заяві йдеться про представництво інтересів держави, наявність підстав для представництва прокурор обґрунтовує неналежним здійсненням Святогірською міською радою контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, що завдає шкоди державним інтересам. Прокурор посилається на те, що Святогірською міською радою за відсутності законних підстав для встановлення сервітутних відносин прийнято рішення №9-LI-6 від 28.11.2014р. «Про розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1.», згідно з яким ФОП ОСОБА_1 надано в обмежене платне користування на умовах особистого строкового сервітуту терміном на 5 років земельну ділянку площею 0,0240 га, кадастровий номер НОМЕР_2 для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 із земель житлової та громадської забудови та укладено договір особистого строкового сервітуту №76 від 04.12.2014р., тобто фактично Святогірською міською радою всупереч положенням Земельного кодексу України передано вказану земельну ділянку у строкове користування поза процедурою торгів та за відсутності рішення власника земельної ділянки. При цьому, Святогірською міською радою невжито жодних заходів спрямованих на скасування свого незаконного рішення, припинення дії чи розірвання договору особистого строкового сервітуту та звільнення земельної ділянки, яку неправомірно надано в користування, що унеможливлює передачу цієї земельної ділянки в користування (оренду) на конкурентних засадах.
Відповідно до ст. 188 ЗУ України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Згідно ст. 5 ЗУ «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014р. № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено т.ч. Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, реорганізувавши Державне агентство земельних ресурсів України шляхом перетворення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 р. № 5 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком 1, до якого, зокрема входить Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області.
Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 р. № 15, Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується КМУ через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Держгеокадастр є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.
Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; дотриманням органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вимог земельного законодавства з питань передачі земель у власність та надання у користування, зокрема в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.
Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до ст. 28 ЗУ «Про центральні органи виконавчої влади» міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Отже, господарським судом встановлено, що спеціально уповноваженим державним органом, який здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель в т.ч. за дотриманням органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вимог земельного законодавства з питань передачі земель у власність та надання у користування, зокрема в оренду, є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр), яка самостійно або через територіальні органи в межах, а також для реалізації наданих їй повноважень має право звертатися до суду, в т.ч. і з позовами про визнання договорів земельної ділянки недійсними.
Прокурором не доведено, що вказаний орган здійснює покладені на нього повноваження неналежним чином, а, отже, господарський суд дійшов висновку про те, що підстави для здійснення прокурором представництва інтересів держави в господарському суді останнім не підтверджені.
За таких обставин, враховуючи приписи ч.1 ст. 29 ГПК України, позовна заява та додані до неї документи підлягають поверненню без розгляду на підставі п.п. 1,3 ч.1 ст. 63 ГПК України із врахуванням при цьому правової позиції, викладеної у п. 3 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012р. № 7 «Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам» (зі змінами та доповненнями).
Крім того, згідно ч.1 ст.56 ГПК України позивач, прокурор зобов'язані при поданні позову надіслати сторонам копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб листом з описом вкладення.
Відповідно до вимог п.2 ч.1 ст. 57 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Між тим, у додатку документів до позовної заяви керівника Слов'янської місцевої прокуратури Донецької області відсутні описи вкладення у цінний лист, наявність яких передбачена ст. 56 ГПК України, що є підставою для повернення позовної заяви та доданих до неї документів без розгляду в силу приписів п.6 ч.1 ст. 63 ГПК України.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 ГПК України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущених порушень.
Керуючись п.п.1, 3, 6 ч.1 ст.63, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
Позовну заяву Керівника Слов'янської місцевої прокуратури Донецької області та додані до неї документи повернути без розгляду.
Ухвалу про повернення позовної заяви може бути оскаржено у встановленому законом порядку.
Додатки: позовна заява на 14 арк. та додані до неї документи на 31 арк., конверт.
Суддя Л.В. Ніколаєва