Постанова від 06.11.2017 по справі 914/957/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" листопада 2017 р. Справа № 914/957/17

Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:

головуючого-судді Малех І.Б.

суддів Костів Т.С.

Матущак О.І.

при секретарі Кришталь М.Б.

розглядається апеляційна скарга Фізичної особи підприємця ОСОБА_2

на рішення господарського суду Львівської області від 25.07.2017р., суддя Горецька З.В.

у справі № 914/957/17

за позовом: Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал", м. Львів

до відповідача: Фізичної особи підприємця ОСОБА_2, м. Львів

про стягнення додаткової сплати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень в розмірі 21 421,58 грн.

за участю представників:

від позивача - не з'явився

від відповідача (скаржника) - ОСОБА_2, ОСОБА_3 - представник (довіреність б/н від 08.06.2017р.)

ВСТАНОВИВ:

рішенням господарського Львівської області від 25.07.2017р в справі № 914/957/17, позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на користь Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал" - 17 728,20 грн. як додаткову плату за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень та 1 600 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору. Стягнуто з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 в дохід міського бюджету Львова нарахування у розмірі 3 693 грн. 38 коп. за скид понаднормативних забруднень.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, Фізична особа підприємець ОСОБА_2 звернувся до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що рішення суду першої інстанції винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права, неповним з'ясуванням обставин, що мали значення для справи, тому просить його скасувати і прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. При цьому вказує, що надані позивачем, як докази, Акти про відбір контрольних проб стічних вод не відповідають дійсності і є сфабриковані. У жодному з наданих суду 5 актів не зазначено прізвище водія та вказано, що водій відмовився від підпису акту. Відповідач вважає, що дані відомості не відповідають дійсності, адже у всіх випадках особисто був водієм автомашини і здійснював привіз та скид відходів. Крім того, як вказує відповідач, жодного разу ніхто з працівників позивача проби не відбирав і актів у його присутності не складав. Також, відповідач стверджує, що жодного разу йому не надавались проби для здійснення контрольного аналізу.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується формуляром про оголошення перерви від 18.10.2017 року, складеному у судовому засіданні, в якому було оголошено перерву до 06.11.2017р. до 10:00 год. та в якому був присутній представник позивача (арк. справи 150).

Відповідач (скаржник) та його представник в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримали, просили задоволити в повному обсязі: скасувати рішення господарського суду Львівської області від 25.07.2017р. по справі № 914/957/17 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Розглянувши наявні в справі докази, давши належну оцінку доводам та запереченням, які містяться в апеляційній скарзі, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що рішення господарського суду першої інстанції слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Між Львівським міським комунальним підприємством "Львівводоканал" та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 укладено Договір №305383 на приймання стічних вод до комунальної каналізації мережі від 11.01.2016 р. (надалі Договір).

За умовами цього Договору Львівводоканал надає послуги у прийманні стічних вод, а Абонент (відповідач у справі) користується послугами: скидає стічні води у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, визначених Договором та чинним законодавством України, зокрема: "Правилами користування системами центрального комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України", "Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення", "Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України", "Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова" (надалі Місцеві правила) (п. 1.1. Договору).

Відповідно до п. 2.2.2. Абонент зобов'язаний поводити транспортування стічних вод власним спецавтотранспортом (цестерна асенізаційна-С ГАЗ 5312, з об'ємом цистерни 3,5 куб.м. державний номер: НОМЕР_2, НОМЕР_1, НОМЕР_3) до камери приймання стічних вод за адресою: м. Львів, вул. Пластова, 13 (КНС-7) і здійснювати скид стічних вод лише за даною адресою.

Пунктами 2.2.5. та 2.2.6. Договору передбачено, що Абонент зобов'язаний: не перевищувати допустимі концентрації забруднювальних речовин стічних вод Абонента. Безперешкодно надавати можливість представника Львівводоканалу здійснювати відбір проб стічних вод АБОНЕНТА перед скиданням їх у приймальну камеру для проведення контрольного аналізу.

Лімітом №1975 від 04.03.2013 р. на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації ФОП ОСОБА_2 встановлено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах підприємства.

Так, позивачем здійснено 13.06.2016 р., 14.06.2016 р., 23.06.2016 р., 24.06.2016 р., 29.06.2016 р. контрольний відбір проб стічних вод Відповідача з контрольного колодязя КК-1 асенізаційних цистерн ГАЗ 5312 об'ємом 3,5 куб.м., державний номер НОМЕР_1, НОМЕР_3, скид з яких Відповідач здійснював відповідно до п. 2.2.2. Договору до камери приймання стічних вод за адресою: м. Львів, вул. Пластова, 13 (КНС-7).

За результатами відбору контрольних проб позивачем складено акти про відбір контрольних вибіркових проб №7693 від 13.06.2016 р., №7696 від 14.06.2016 р., №7773 від 23.06.2016 р., №7754 від 24.06.2016 р., №7785 від 29.06.2016 р. З вказаних актів встановлено, що присутні водії автомобілів представитись відмовлялись, акти підписати відмовились та отримати такі примірники актів теж відмовились, про що здійснено відповідні відмітки представниками позивача.

Лабораторні дослідження, проведені хіміко-бактеріологічною лабораторією Львівводоканалу, зафіксували перевищення допустимих лімітом №1975 норм якісних показників стічних вод, а саме: завислі речовини, залізо, БСК5, фосфат, хлорид, сухий залишок, ХСК, азот амонійний та аміак, що підтверджується лабораторними аналізами стічних вод від 13.06.2016 р. №7693, від 14.06.2016 р. №7696. від 23.06.2016 р. №455, від 24.06.2016 р. №7754 та від 29.06.2016 р. №7785 долученими до матеріалів справи.

Згідно із поданим розрахунком величини додаткової плати для ФОП ОСОБА_2 за скид стічних вод з порушенням вимог Правил приймання, щодо їх складу і властивостей №6700/36 від 07.07.2016 р., додаткова плата становить 21 421,58 грн.

Позивачем на адресу відповідача надсилалась претензія №10-4250 від 16.08.2016 р. про сплату 21 421,58 грн. додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень.

Відповідач 06.09.2016 р. надав позивачу заперечення на претензію від 16.08.2016 р., в якому вказує, що в укладеному Договорі від 11.01.2016 р. №305383 не зазначені встановлені ліміти на ДК в КК Абонента і не містять якісних показників приймання стічних вод до міської каналізації. Договір не містить переліку допустимих концентрацій шкідливих речовин.

У відповідь на заперечення ФОП ОСОБА_2, позивач, надіслав йому лист, в якому повідомив, зокрема, що відповідно до п. 2.2.1. Договору Абонент, зобов'язаний отримати дозвіл на скид забруднюючих речовин; згідно з п. 3.3. Договору оплата за послуги водовідведення (в межах лімітів якісних показників стічних вод) проводиться Абонентом відповідно до діючих тарифів, крім того відповідно до п. 3.4. скидання Абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій оплачується з підвищеним коефіцієнтом.

Між сторонами у справі виникли зобов'язання з приводу приймання стічних вод на підставі Договору в силу пункту 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України. Згідно зі статтею 174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але такі, які йому не суперечать.

Статтею 901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.

На підставі укладеного з позивачем Договору відповідач користується послугами і є абонентом позивача, здійснює скид стічних вод у систему каналізації міста Львова і сплачує за надані послуги відповідно до умов договору.

Статтею 44 Водного кодексу України визначені обов'язки водокористувачів, які зобов'язані, зокрема, дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та лімітів скидання забруднюючих речовин.

У статті 33 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" вказано, що екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі розміри викидів та скидів у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів.

Відповідно до Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Водного кодексу України розроблено Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджені наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №37 від 19.02.2002 р. (надалі - Державні Правила). Ці правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.

Згідно з п. 1.5 Державних Правил Водоканали на підставі цих правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі - Інструкція) розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, в яких установлюються допустимі концентрації (надалі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.

Відповідно до пунктів 1.8 та 2.4 Державних Правил водоканали приймають стічні води підприємств до комунальної або відомчої каналізації за умови, якщо каналізаційна мережа та очисні споруди каналізації мають резерв пропускної спроможності, показники якості стічних вод Підприємства задовольняють вимоги місцевих Правил приймання та укладеного з Водоканалом договору на приймання стічних вод. Підприємства зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги місцевих Правил та договору на приймання стічних вод, дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках підприємства, оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.

Місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги приймання стічних вод та які розташовані на території даної місцевої ради (п.1.6 державних Правил).

Відповідно до п. 2.3 Інструкції нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів (Н п) установлюються в місцевих Правилах приймання на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах установлених в місцевих Правилах приймання допустимих концентрацій забруднюючих речовин. Пунктом 3.2 Інструкції встановлено, що при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах Підприємств, що скидаються в систему каналізації, порівняно із встановленими місцевими Правилами приймання, Підприємства сплачують Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Н п), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (V пз) та коефіцієнтом кратності (К к), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002р. №292 затверджено Правила приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, які встановлюють вимоги до приймання від підприємства стічних вод міської каналізації, регламентують права та обов'язки підприємств і водоканалу, порядок визначення плати за послуги водовідведення, порядок контролю за виконанням цих правил, відповідальність та міри впливу за їх порушення. Правила приймання стічних вод є обов'язковими до виконання всіма підприємствами (незалежно від їх відомчої належності і форми власності), які користуються послугами водоканалу з водопостачання і водовідведення, стічні води яких скидаються в міську каналізацію безпосередньо чи опосередковано.

Пунктом 2.6 Правил передбачено, що встановлення абонентам режиму та нормативів скидання забруднювальних речовин у міську каналізацію, формування висновку щодо відповідності фактичних показників якості стічних вод допустимим, а також виконання розрахунку входять винятково до компетенції Водоканалу.

Як убачається із матеріалів справи, відповідачу визначено ліміт №1975 на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації, у якому наведено максимально допустимі значення концентрацій забруднень у його стічних водах.

За умовами пункту 2.2.5 Договору, відповідач, зобов'язаний не перевищувати встановлені допустимі концентрації забруднюваних речовин стічних вод Абонента.

Як установлено судом, на виконання обов'язку здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають ФОП ОСОБА_2, 13.06.2016 р., 14.06.2016 р., 23.06.2016 р., 24.06.2016 р., 29.06.2016 р. ЛМКП "Львівводоканал" здійснено відбір проб стічних вод відповідача, про що було складено відповідні акти №7693, №7696, №7773, №7754, №7785 про відбір контрольних вибіркових проб стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів, вид проб: разова. Представники відповідача, які здійснювали скид стічних вод, від встановлення особи та підписання вказаних актів відмовились. Доказів зворотнього відповідачем не подано, лише зазначено у відзиві, що скид стічних вод здійснено самим ОСОБА_2

Порядок відбору проб передбачений пунктом 7.2 місцевих Правил. Так, за призначенням хімічні аналізи проби поділяються на головні; контрольні; арбітражні (пункт 7.2.10 місцевих Правил приймання стічних вод). Відповідно до пункту 7.2.12 місцевих Правил, головний аналіз - це аналіз, за результатами якого визначаються концентрації забруднювальних речовин (СФ), робиться висновок про якісні показники стічних вод, відсутність чи наявність у стічних водах перевищень допустимих концентрацій, встановлених для даного підприємства (об'єкта).

Контрольний аналіз проби - це аналіз, який може бути використаний як контролюючою службою, так і підприємством для перевірки і уточнення результатів головного аналізу. Контрольний аналіз проводиться підприємством (пункт 7.2.17 місцевих Правил).

Порядок відібрання проби для контрольного аналізу передбачений пунктом 7.2.18 місцевих Правил. Зокрема, згідно з пунктом 7.2.18.1 проба для контрольного аналізу маркується та пломбується контрольною службою і передається підприємству з відповідним записом в акті про відбір проби.

Згідно з п. 7.2.18.3 місцевих Правил проба для контрольного аналізу: не передається Підприємству лише у випадку відмови Підприємства виділити представника для відбору проби, відмови представника Підприємства від підпису акту про відбір проби або незгоди Підприємства з порядком застосування результатів арбітражного аналізу Проби. Про це робиться відповідний запис в Акті про відбір проби.

Як встановлено судом, у зв"язку з тим, що водії, які є представниками абонента відмовлялися називатися та підписувати акти відбору проб, у відповідності до п.7.2.18.3. "Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова", проби для проведення контрольного аналізу представникам не передавалися. Про відмову представників абонента називатися та підписуватися в актах було зроблено відповідні записи, а самі акти - затверджено у встановленому порядку. Проба для проведення головного аналізу не пломбується й не опечатується. На спростування заперечень відповідача щодо фальсифікації актів у зв"язку з порушенням порядковості їх нумерації суд зазначає, що одночасно з відбором проб з асенізаційних автомобілів на вул. Пластовій, 13, здійснювався відбір проб інших підприємств міста. Для цього було сформовано дві групи. Для уникнення повторення, для кожної групи відбору проб резервувалася певна кількість номерів актів, які могли бути не використані протягом дня. У зв"язку з наведеним, менший номер міг бути викорситаний при оформлені акту пізніше ніж більший номер. Це не порушує жодних положень Правил..

Відповідно до пункту 7.2.22 місцевих Правил приймання стічних вод позивач виконав розрахунок додаткової плати за результатами головного аналізу.

Згідно з пунктами 3.1.5, 4.2.2.4, 8.4.3, 9.2.2 місцевих Правил приймання стічних вод при виявленні перевищень якісних показників стічних вод, Водоканал зобов'язаний нарахувати додаткову плату за водовідведення, обчислену за підвищеним коефіцієнтом кратності, а відповідач зобов'язаний її сплатити. Аналогічна вимога передбачена пунктом 3.4 Договору, відповідно до якої скидання абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій оплачується з підвищеним коефіцієнтом. У разі зміни коефіцієнту - плата за послуги здійснюється відповідно до нового коефіцієнту , без зміни інших умов договору. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за приймання стічних вод проводиться Львівводоканалом відповідно до правил приймання.

Скидання стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій (ДК) оплачується з відповідним коефіцієнтом кратності (пункти 4.2.2.4, 9.2 місцевих Правил та пункт 3.4 Договору). Хіміко-бактеріологічною лабораторією позивача проведено аналіз, на підставі якого складено результати вимірювань №7693, №7696, №455, №7754 та №7785 відповідно до пунктів 2.6, 3.2.6 місцевих Правил приймання стічних вод. Лабораторні дослідження зафіксували перевищення допустимих концентрацій ДК завислих речовин, заліза, БСК5, фосфату, хлориду, сухого залишку, ХСК, азоту амонійного та аміаку.

Відповідно до пунктів 3.1.5, 9.2.2 місцевих Правил та підпункту 3.4 Договору позивачем нараховано відповідачу додаткову плату за скид понаднормативних забруднень, яка згідно з розрахунком №6700/36 від 07.07.2016 р. становить 21 421,58 грн.

Згідно з пунктом 4.2 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 року №37, плата за скид понаднормативних забруднень розподіляється наступним чином: 20 відсотків перераховуються Водоканалом до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища, що утворені в складі сільських, селищних, міських бюджетів; 80 відсотків залишаються у розпорядженні Водоканалу і використовуються на відшкодування збитків Водоканалу, викликаних цими скидами, на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту.

За таких обставин, оскільки у відповідача виник обов'язок з додаткової оплати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень, відповідачем не спростовано належними доказами факт відсутності перевищення ДК у стічних водах, вимоги позивача про стягнення 21 421,58 грн. є обгрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

При цьому, в матеріалах справи відсутня інформація, щодо оскарження відповідачем правомірності актів чи результатів вимірювань, право на яке передбачено п. 2.3 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України від 19.02.2002 №37. Відповідач також не оскаржував проведені позивачем розрахунки.

Відповідно до ст.ст.33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Львівської області від 25.07.2017р в справі № 914/957/17 залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.

4. Матеріали справи направити на адресу місцевого господарського суду.

Повний текст постанови виготовлений 10.11.2017 р.

Головуючий -суддя Малех І. Б.

Суддя Костів Т.С.

Суддя Матущак О.І.