печерський районний суд міста києва
Справа № 757/9077/17-п
25 жовтня 2017 року суддя Печерського районного суду м. Києва Шапутько С.В. за участю представників Національного агентства з питань запобігання корупції Ширченка М. В., Васильєва І. С., Журавля В. В., розглянувши матеріали заяви В.о. голови Національного агентства з питань запобігання корупції Серьогіна О.Ю. про роз'яснення постанови Печерського районного суду м. Києва від 22.03.2017 у справі № 757/9077/17п,-
встановив:
В провадження судді надійшла заява В.о. голови Національного агентства з питань запобігання корупції Серьогіна О.Ю. про роз'яснення постанови Печерського районного суду м. Києва від 22.03.2017 у справі № 757/9077/17п.
В обґрунтування доводів вказаної заяви особа, яка її подала, зазначає, що постановою Печерського районного суду м. Києва від 22.03.2017 ОСОБА_5 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, притягнуто до адміністративної відповідальності та піддано стягненню у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з конфіскацією суми внесків на підтримку політичної партії в розмірі 468946,50 грн.
03.08.2017 державним виконавцем Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у місті Києві винесено постанову № 54433147 про відкриття виконавчого провадження по виконанню зазначеної постанови Печерського районного суду м. Києва.
Згідно з матеріалами справи № 757/9077/17п конфіскації підлягають внески на підтримку політичної партії «УКРАЇНСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ ПАТРІОТІВ - УКРОП» на загальну суму 468946,50 грн., які отримані із порушенням встановленого законом порядку отримання таких внесків.
Однак, при виконанні постанови Печерського районного суду м. Києва у справі від 22.03.2017 у справі № 757/9077/17п виникла необхідність у роз'ясненні щодо того, в якої саме особи необхідно конфіскувати грошові кошти у сумі 468946,50 грн.
Як на правові підстави звернення з відповідною заявою, особа, яка її подала, посилається на ст. ст. 15, 31 Закону України «Про виконавче провадження».
В судовому засіданні представники Національного агентства з питань запобігання корупції заяву підтримали, посилаючись на викладені в ній доводи, просили роз'яснити постанову Печерського районного суду м. Києва від 22.03.2017 у справі № 757/9077/17п в частині, що стосується її виконання щодо конфіскації грошових коштів.
Суддя, вислухавши доводи представників НАЗК, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 4 ст. 15 ЗУ «Про виконавче провадження» за рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, прийнятими у справах про адміністративні правопорушення, та за рішеннями, прийнятими у кримінальних провадженнях, стягувачем виступає державний орган, який прийняв відповідне рішення або за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення.
Як визначено ч. 1 ст. 31 цього ж Закону, у разі якщо викладена у виконавчому документі резолютивна частина рішення є незрозумілою, виконавець або сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз'яснення відповідного рішення.
Відповідно до ст. 340 КПК України питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
З матеріалів справи вбачається, що протягом ІІІ кварталу 2016 р. на підтримку ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «УКРАЇНСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ ПАТРІОТІВ - УКРОП» здійснювалися членські внески через касові операції.
Згодом вказані внески були внесені уповноваженою особою, яка згідно з Статутом має право підпису, ОСОБА_5 на поточний рахунок Партії № 26004052741642, що підтверджується видатковими касовими ордерами від 01.07.2016 № 122 - на суму 147 780,00 грн., від 07.07.2016 № 123 - на суму 30 000,00 грн., від 13.07.2016 № 124 - на суму 24 650,00 грн., від 15.07.2016 № 125 - на суму 49 480,00 грн., від 19.07.2016 № 126 - на суму 208 000,00 грн. та доданим звітом про дебетові і кредитові операції по рахунку Партії № 26004052741642 з 01.07.2016 по 31.07.2016 сформованим системою клієнт - банк ПАТ «Приватбанк» від 25.10.2016.
Згідно з цим звітом у графі призначення платежу зазначено: «Членські внески прийняті через касу підприємства через ОСОБА_5». Так 01.07.2016 р. внесено 147 780,00 грн., 07.07.2016 р. внесено 30 000,00 грн., 13.07.2016 р. внесено 24 650,00 грн., 15.07.2016 р. внесено 49 480,00 грн., 19.07.2016 внесено 208 000,00 грн. Всього внесено таких внесків на підтримку політичної партії в розмірі 468 946,50 грн.
Листом від 26.12.2016 за № 26/12-16/2 за підписом ОСОБА_5 партія підтвердила прийняття вказаних членських внесків через касу партії.
Відтак, суддя приходить до висновку, що сума внесків на підтримку політичної партії в розмірі 468 946,50 грн. не підлягають конфіскації у ОСОБА_5 так як вказані внески, не перебувають в нього у власності, вони у нього відсутні й зараховані на поточний рахунок ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «УКРАЇНСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ ПАТРІОТІВ - УКРОП», яка їх отримала у власність і мала право використати на свою статутну діяльність відповідно до норм законодавства.
Означена позиція узгоджується з положеннями частини 1 статті 29 КУпАП, відповідно до яких, конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду. Конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України.
Водночас ст. 212-15 КУпАП передбачено відповідальність за порушення встановленого законом порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від ста до ста тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією суми внеску на підтримку політичної партії, наданої або отриманої з порушенням закону.
Стаття 314 КУпАП передбачає, що виконання постанови про конфіскацію предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, здійснюється шляхом вилучення конфіскованого предмета і примусового безоплатного звернення цього предмета у власність держави.
Виходячи з аналізу у їх сукупності та взаємозв'язку наведених законодавчих норм, вважаю необхідним роз'яснити, що конфіскація предмету вчиненого адміністративного правопорушення - грошових коштів у сумі 468946,50 грн., за постановою Печерського районного суду м. Києва від 22.03.2017 у справі № 757/9077/17п повинна відбуватись за місцем їх надходження, тобто у політичної партії «УКРАЇНСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ ПАТРІОТІВ - УКРОП».
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 29, 212-15, 213, 246, 314 КУпАП, ст. ст. 15, 31 ЗУ «Про виконавче провадження», -
Заяву В.о. голови Національного агентства з питань запобігання корупції Серьогіна О.Ю. про роз'яснення постанови Печерського районного суду м. Києва від 22.03.2017 у справі № 757/9077/17п - задовольнити.
Роз'яснити, що конфіскація грошових коштів у сумі 468946,50 грн. за постановою Печерського районного суду м. Києва від 22.03.2017 у справі № 757/9077/17п повинна здійснюватись у політичної партії «УКРАЇНСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ ПАТРІОТІВ - УКРОП».
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя С. В. Шапутько