17 жовтня 2017 р. м. Чернівці Справа № 824/287/17-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Григораша В.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Козак В.Ю.,
представника позивача ОСОБА_1,
представників відповідача Драган О.В., Петрушко Л.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Головного управління ДФС України у Чернівецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В поданому до суду адміністративному позові фізична особа-підприємець ОСОБА_4 (позивач) просить скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Чернівецькій області (відповідач) №00042004000 від 25.04.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що представниками відповідача проведено камеральну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, щодо своєчасності реєстрації акцизних накладних, що підлягають державній реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних, за період з 01.04.2016 року по 01.11.2016 року.
За наслідками проведення камеральної перевірки, 30.03.2017 року був складений акт про результати камеральної перевірки №774/24-13-40-34/НОМЕР_1 від 30.03.2017 року щодо виявлення порушення ФОП ОСОБА_5 вимог п. 231.6 ст. 231 Податкового кодексу України (ПК України) в частині недодержання термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, що відповідно до п. 120-2.1 ст. 120-2 ПК України тягне за собою накладення фінансових санкцій, а саме: порушено термін реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до 15 календарних днів, сума акцизного податку з реалізованих обсягів пального, зазначених в накладних, складає 5224,16грн; порушено термін реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування від 16 до 30 календарних днів, сума акцизного податку з реалізованих обсягів пального, зазначених в накладних, складає 22988,91 грн; порушено термін реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування від 16 до 30 календарних днів, сума акцизного податку з реалізованих обсягів пального, зазначених в накладних, складає 36920,11 грн; порушено термін реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування від 61 до 90 календарних днів, сума акцизного податку з реалізованих обсягів пального, зазначених в накладних, складає 777,53 грн.
Загалом, сума фінансових (штрафних) санкцій нарахована до сплати ФОП ОСОБА_5 за порушення термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування відповідно до акта камеральної перевірки склала 65910,71 грн.
25.04.2017 року ГУ ДФС у Чернівецькій області, на підставі п.п. 54.3.3. п. 54.3. ст. 54 ПК України та п.120-2.1 ст.120-2 ПК України, винесло податкове повідомлення-рішення за №00042004000 про застосування до ФОП ОСОБА_4 штрафних санкцій у розмірі 65910,71грн.
Позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Чернівецькій області від 25.04.2017 року за №00042004000 щодо накладення на ФОП ОСОБА_4 штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 65910,71 грн є протиправним та підлягає скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до Витягу з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального ФОП ОСОБА_4 зареєстровано платником акцизного, податку з реалізації пального з 01.03.2016 року.
Позивач зазначає, що ним в письмових запереченнях до акта перевірки №774/24-13-40-34/НОМЕР_1 від 30.03.2017 року зазначалось, що сума штрафних санкцій розрахована в акті про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з акцизного податку є неправильною, оскільки за період проведення перевірки (з 01.04.2016 року по 01.11.2016 року) ставка акцизного податку для товарів, реалізованих відповідно до п. 213.1.9 п. 213.1 ст.213 ПК України позивачем становила 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару, тому відповідно штраф визначається, виходячи з суми акцизного податку, встановленого для такого виду операцій, а не виходячи із ставки акцизного податку у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції) (п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПК України) євро за 1000 літрів, розрахунок з якої здійснено контролюючим органом
Позивач зазначає, що Податковим кодексом України чітко встановлено розмежовані ставки акцизного податку, який справляється з пального, а саме: ставка акцизного податку для виробників/імпортерів та ставка акцизного податку для роздрібних реалізаторів.
Оскільки, ФОП ОСОБА_4 здійснював роздрібну реалізацію пального, відсутні підстави для обчислення акцизного податку за ставками, які справляються з виробників/імпортерів, а наявні підстави для обчислення акцизного податку за ставкою 0,042 євро за кожний літр реалізованого пального.
Тому, на думку позивача, обраховування фіскальним органом штрафних санкцій у акті №774/24-13-40-34/НОМЕР_1 роздрібному реалізатору за ставкою виробника є порушенням ст. 112, абзацу 2 п.113.3 ст.113 ПК України. Виходячи з викладеного, податкове повідомлення-рішення від 25.04.2017 року №0002004000 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 65910,71 грн - не відповідає вимогам закону та підлягає скасуванню.
Окрім цього, позивач зазначає, що при прийнятті оскаржуваного рішення порушено презумпція правомірності рішення платника податку.
У акті про результати камеральної перевірки №774/24-13-40-34/НОМЕР_1 від 30.03.2017 року, що став підставою для прийняття оскаржуваного рішення, в обґрунтування нарахованих штрафних санкцій в розмірі 6575,89 грн покладено висновок щодо порушення терміну складання 15 акцизних накладних, з 04.04.2016 року по 11.04.2016 року включно, в той час як форма акцизної накладної, порядок складання та обов'язок щодо реєстрації вказаних акцизних накладних були визначені нормативним актом, який вступив в законну силу з 12.04.2016 року. З огляду на відсутність до 12.04.2016 року встановленого ПК України, іншими законами та підзаконними актами чіткого обов'язку платника податків з реєстрації акцизних накладних за чітко визначеним порядком, за чітко встановленою формою, із затвердженням конкретних правил заповнення усіх необхідних реквізитів тощо, - відсутні підстави для визнання протиправними дій ФОП ОСОБА_4 щодо порушення термінів реєстрацій акцизних накладних, складених в період з 04.04.2016 року по 11.04.2016 року включно.
Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, надав суду письмові заперечення та просив в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю, зважаючи, що податкове повідомлення-рішення винесено відповідно до вимог чинного законодавства.
В письмових запереченнях зазначив, що службовими особами ГУ ДФС у Чернівецькій області проведено камеральну перевірку щодо своєчасності реєстрації акцизних накладних, що підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних за період з 01.04.2016 року по 01.11.2016 року суб'єкта господарювання ФОП ОСОБА_4
Дані перевірки свідчать про те, що суб'єктом господарювання ОСОБА_4 порушено терміни реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування, чим порушено вимоги пункту п. 231.6 ст. 231 Податкового кодексу України.
За розглядом матеріалів перевірки ГУ ДФС у Чернівецькій області, прийнято податкове повідомлення-рішення №0002004000 від 25.04.2017 року, в обґрунтування якого відповідач зазначив наступне.
Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Відповідно до п. 11 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України період з 01.03.2016 року до 01.04.2016 року був перехідним періодом, протягом якого реєстрація акцизних накладних/розрахунків коригування в ЄРАН здійснювалася без обмеження обсягів, обчислених за формулою, визначеною п. 232.3 ст. 232 ПК України. З 01.04.2016 року реєстрація акцизних накладних/розрахунків коригування в ЄРАН здійснюється - з урахуванням усіх вимог, встановлених Податковим кодексом України.
Відповідач не погоджується з твердженнями позивача щодо невірного розрахунку штрафних (фінансових) санкцій, оскільки вважає, що ставка акцизного податку 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару стосується виключно "роздрібного" продажу, а відповідальність за несвоєчасну реєстрація акцизних накладних розраховується виходячи із ставок акцизного податку у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції), встановлених п. п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПК України
У зв'язку з наведеним, відповідач вважає, що податкове повідомлення-рішення №0002004000 від 25.04.2017 року винесено відповідно до вимог чинного законодавства
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти позовних вимог та просили суд відмовити у їх задоволенні у повному обсязі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, встановивши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково, з таких підстав.
Судом встановлено наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрований, як фізична особа-підприємець, за адресою проживання: АДРЕСА_1. Основний вид діяльності позивача - роздрібна торгівля пальним (а.с. 27).
Відповідно до Свідоцтва НОМЕР_2 від 12.12.2005 року, позивач є платником податку на додану вартість (а.с. 31) та з 01.03.2016 року зареєстрований платником акцизного податку (а.с.30)
30.03.2017 року, на підставі пп.20.1.4. п.20.1. ст.20, п.п.75.1.1. п.75.1. ст.75 ПК України, начальником відділу контролю за обігом та оподаткування підакцизних товарів Головного управління ДФС у Чернівецькій області Івановим О.В., головним державним ревізором - інспектором відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Чернівецькій області Штогрин Г.Г., головним державним ревізором інспектором Кіцманської ОДПІ Головного управління ДФС у Чернівецькій області Пилипець М.М., у приміщенні ГУ ДФС у Чернівецькій області проведено камеральну перевірку щодо своєчасності реєстрації акцизних накладних, що підлягають реєстрації в ЄРАН, за період з 01.04.2016 року по 01.11.2016 року - ФОП ОСОБА_4.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 30.03.2017 року №774/24-13-40-34/НОМЕР_1, яким встановлено, що ФОП ОСОБА_4 в період з 01.04.2016 року по 01.11.2016 року порушено терміни реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування, чим порушено вимоги пункту п.231.6 ст.231 ПК України від 02.12.2010 року №2755-VI. Відповідальність передбачена п. 120-2.1 ст. 120-2 ПК України №2755-VI від 02.12.2010 року зі змінами та доповненнями, сума фінансових санкцій складає - 65910,71 грн.
З дослідження в судовому засіданні акта камеральної перевірки від 30.03.2017 року №774/24-13-40-34/НОМЕР_1 судом встановлено, що дати реєстрації позивачем акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, кількість прострочених днів, код УКТЗЕД пального, ставка акцизного податку та об'єми реалізованого пального відображено в таблиці на сторінках 2-6 акту камеральної перевірки від 30.03.2017 року №774/24-13-40-34/НОМЕР_1.
Встановлено, що розмір штрафних санкцій Головним управління ДФС у Чернівецькій області ФОП ФОП ОСОБА_4 здійснювався шляхом множення (обсягу пального згідно документу (л)) на (ставку акцизного податку у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції) (п. п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПК України), євро за 1000 літрів, приведених до t 15° C) на (курс гривні до іноземної валюти, встановлений НБУ, що діє на перший день кварталу, в якому здійснювалася реалізація товару (продукції) (п. 217.3 ст. 217 ПК України), грн.), а також на % штрафу в залежності від кількості прострочених днів реєстрації накладної.
Вказаний акт перевірки направлено на адресу позивача супровідним листом (а.с. 15-22).
Не погоджуючись із висновками акту перевірки, позивач 10.04.2017 року подав до Головного управління ДФС у Чернівецькій області заперечення на акт перевірки, в яких просив здійснити відповідні коригування у розрахунках, оскільки для товарів, які він реалізує згідно п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПК України, ставка становить 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару, тому штраф визначається, виходячи з суми акцизного податку, встановленого для такого виду операцій (а.с.23-26).
Незважаючи на подані заперечення, на підставі акта перевірки від 30.03.2017 року №774/24-13-40-34/НОМЕР_1, відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення форми "ПС" від 24.05.2017 року №0002004000, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 65910,71 грн (а.с. 14).
Вважаючи податкове повідомлення-рішення форми "ПС" від 24.05.2017 року №0002004000 протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів, згідно з ч. 2 цієї ж статті, можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Юрисдикція адміністративних судів, відповідно до ч.1 ст.17 КАС України, поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
Положеннями п. п. 14.1.4 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України (ПК України) визначено, що акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Відповідно до п. п. 212.1.12, 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 ПК України платником акцизного податку є особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів, особа, яка реалізує пальне
Відповідно до п.п. 212.1.5. п. 212.1. ст. 212 ПК України особа, яка реалізує або передає у володіння, користування чи розпорядження підакцизні товари (продукцію), що були ввезені на митну територію України із звільненням від оподаткування до закінчення строку, визначеного законом відповідно до пункту 213.3 статті 213 цього Кодексу.
Згідно з п. п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПК України об'єктами оподаткування акцизним податком є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Відповідно до п. п. 231.1, 231.2, 231.3 ст. 231 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла на час виниклих правовідносин) платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Форма та порядок заповнення акцизної накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
Згідно з п. 231.4., 231.5 ст. 231 ПК України визначено, що право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому статтею 212 цього Кодексу.
При реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального та акцизні накладні / розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних (п. 231.5 ст. 231 ПК України).
Наказом Міністерства фінансів України № 14 від 23.01.2015 року затверджено Порядок заповнення та подання декларації акцизного податку.
Наказом Міністерства фінансів України № 218 від 25.02.2016 року затверджено форми заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального.
Пунктом 3 Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 218 від 25.02.2016 року, передбачено, що акцизна накладна, розрахунок коригування акцизної накладної складаються та подаються до контролюючого органу на реєстрацію в Єдиному реєстрі акцизних накладних в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п. 231.6 ст. 231 ПК України реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Факт порушення терміну реєстрації акцизних накладних та кількість днів прострочення згідно акту про результати камеральної перевірки реєстрації акцизних накладних, що підлягають реєстрації від 30.03.2017 року №774/24-13-40-34/НОМЕР_1 позивачем заперечувалось щодо встановлення порушення термінів реєстрацій акцизних накладних, складених в період з 04.04.2016 року по 11.04.2016 року включно, посилаючись на те, що у зазначений період форма акцизної накладної, порядок складання та обов'язок щодо реєстрації вказаних акцизних накладних були визначені наказом Міністерства фінансів України № 218 від 25.02.2016 року, який набув чинності 12.04.2016 року, а тому було технічно неможливо було здійснити реєстрацію акцизних накладних в ЄРАН, складених у період з 04.04.2016 року по 11.04.2016 року включно.
Суд вважає, що вказані твердження представника позивача не відповідають обставинам справи та не звільняють платника акцизного податку від реєстрації складених акцизних накладних, з наступних підстав.
27.02.2016 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрі України від 24.02.2016 року № 113 "Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального".
01.03.2016 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрі України від 24.02.2016 року № 114 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних", якою визначено механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних (далі - розрахунок коригування) за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних (ЄРАН), надання даних, які містяться в Реєстрі (Порядок №114).
12.03.2016 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 25.02.2016 року №219 "Про затвердження форми Акта інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення та подання".
З матеріалі в справи встановлено, що на виконання вищевказаних законодавчих актів, позивач, як зареєстрований платник акцизного податку, починаючи з 01.03.2016 року складав та здійснював реєстрацію акцизних накладних до Єдиного реєстру акцизних накладних, що підтверджується витягом/вибіркою з ЄРАН/СЕАРП (а.с.148). Жодних заперечень з боку представника позивача щодо вказаних обставин не було.
Слід зазначити, що п. 9 Порядку №114 встановлено причини неприйняття акцизних накладних для реєстрації в Реєстрі. Встановлено, що у разі неприйняття акцизних накладних для реєстрації в Реєстрі надсилається в електронному вигляді квитанція про неприйняття акцизної накладної / розрахунку коригування із зазначенням причини, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, надсилається протягом операційного дня платникові акцизного податку за допомогою засобів телекомунікаційних систем.
Під час розгляду справи представник позивача не надав будь-яких обгрунтованих пояснень та доказів, в тому числі квитанції про неприйняття акцизної накладної, щодо неможливості своєчасної реєстрації акцизних накладних в ЄРАН, складених ФОП ОСОБА_4 в період з 01.04.216 року по 11.04.2016 року включно, а тому вказані твердження про неможливість своєчасної реєстрації акцизних накладних в ЄРАН за вказаний період не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.
Відповідно до п. 111.1 ст. 111 ПК України за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовується, зокрема, фінансова відповідальність.
Пунктом 111.2 ст. 111 ПК України встановлено, що фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно Податкового кодексу України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.
За порушення термінів реєстрації акцизних накладних Податковим кодексом України передбачено накладення штрафних санкцій.
Згідно з п. 120-2.1 ст. 120-2 ПК України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених ст. 231 ПКУ, тягне за собою накладення штрафу в розмірі:
2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів.
Пунктом 120-2.3 ст. 120-2 ПК України визначено, що сума акцизного податку для цілей п. 120-2.1 ст. 120-2 Податкового кодексу України визначається за ставкою, що встановлена на дату реалізації пального, та курсом Національного банку України, що діє на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація пального.
Згідно Інформації Єдиного реєстру акцизних накладних, позивачем зареєстровано акцизні накладні з порушенням термінів реєстрації, що зафіксовано в акті перевірки від 30.03.2017 року №774/24-13-40-34/НОМЕР_1. Кількість днів на які було прострочено реєстрацію акцизних накладних відображено у акті камеральної перевірки, та складає від 31 до 60 календарних днів.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що позивачем було порушено вимоги п. 231.6 ст. 231 ПК України, у зв'язку з чим Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області правомірно встановлено порушення - несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних та застосовано до ФОП ОСОБА_4 штрафні санкції відповідно до п. 120-2.1 ст. 120-2 ПК України.
Проте, суд вважає протиправним податкове повідомлення-рішення №00042004000 від 25.04.2017 року в частині визначення розміру штрафних (фінансових) санкцій, за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, виходячи з наступного.
Згідно п. п. 212.1.11. п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України, платником акцизного податку є суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.
Відповідно до п. п. 14.1.212 п. п. 14.1 ст. 14 ПК України (в редакції, чинній до 01.01.2017 року) реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - це, зокрема, фізичний відпуск з автозаправної станції та/або автомобільної газозаправної станції товарів, зазначених у п.п. 215.3.4 п.215.3 ст.215 ПК України, незалежно від форми розрахунків.
Розмір ставки акцизного податку, що у 2016 році справлявся з пального, був визначений положеннями пп. 215.3.4 п.215.3 ст.215 Податкового кодексу України, із змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" № 909-УІІ від 24.12.2015 року.
Разом з тим, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" № 909-УІІ від 24.12.2015, для платників акцизного податку - суб'єктів господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію пального, адвалорну ставку акцизного податку змінено на специфічну ставку.
Так, згідно з п. п. 215.3.10. п. 215.3 ст. 215 ПК України (в редакції, що діяла до 01.01.2017 року) для товарів, зазначених у п. п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПК України, реалізованих відповідно до п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПК України, ставка податку становить 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару.
Отже, Податковим кодексом України чітко встановлено розмежовані ставки акцизного податку, який справляється з пального, а саме: ставка акцизного податку для виробників/імпортерів та ставка акцизного податку для роздрібних реалізаторів.
Відповідно до витягу з ЄДРПОУ щодо ФОП ОСОБА_4 основним видом діяльності останнього є роздрібна торгівля пальним - код КВЕД 47.30. Як свідчать акцизні накладні та декларації акцизного податку надані позивачем до матеріалів справи, останній здійснював саме роздрібний продаж з автозаправної станції.
Отже, ставка акцизного податку в розмірі 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару, встановлена згідно п. п. 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 ПК України (в редакції, чинній до 01.01.2017 року) застосовується для товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, реалізованих відповідно до п. п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу - при здійсненні реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
З наведеного слідує, що ставка акцизного податку в розмірі 0,042 євро встановлюється для суб'єктів господарювання роздрібної торгівлі, а відповідно і до діяльності позивача у період діяльності до 01.01.2017 року. Таким чином, розрахунок штрафних санкцій згідно акта камеральної перевірки №774/24-13-40-34/НОМЕР_1 від 30.03.2017 року є неправильним, оскільки за період проведення перевірки (з 01.04.2016 року по 301.11.2016 року) ставка акцизного податку для товарів, реалізацію яких здійснював ФОП ОСОБА_4 становила 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару, тому відповідно штраф повинен був бути визначений виходячи з такої ставки, а не із ставки акцизного податку у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції) (п. п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПК України) євро за 1000 літрів, приведених до t 15 С.
Суд дійшов висновку, що штраф ФОП ОСОБА_4 за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних розрахований виходячи із ставки податку становить 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару вірно розрахований у доданому до матеріалів справи розрахунку та становить 22783,41 грн. Тому податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Чернівецькій області форми "ПС" від 24.05.2017 року №0002004000 в різниці (65910,71 грн - 22783,41 грн) становить 43127,30 грн є завищеним на вказану суму штрафних санкцій та суперечить закону.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Судовим розглядом встановлено, що позивачем правомірно винесено податкове-повідомлення рішення за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних, проте допущено порушення приписів чинного законодавства в частині розрахунку розміру штрафних санкцій, у зв'язку з чим податкове повідомлення-рішення №00042004000 від 25.04.2017 року підлягає скасуванню в частині застосування до ФОП ОСОБА_4 штрафних (фінансових) санкцій на суму 43127,30 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
На підставі викладеного та керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Чернівецькій області №00042004000 від 25.04.2017 року в частині застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 штрафних (фінансових) санкцій на суму 43127 (сорок три тисячі сто двадцять сім) грн 30 коп.
3. Повернути з Державного бюджету України на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 частину судового збору у сумі 432 (чотириста тридцять дві) грн 17 коп., сплачений ним відповідно до платіжного доручення №1103 від 19.05.2017 року.
4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
У відповідності до ст.ст. 185-186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, проголошення вступної та резолютивної частини рішення, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дні отримання копії постанови.
Згідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмовити у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.О. Григораш
Постанова в повному обсязі складена 23 жовтня 2017 р.