Постанова від 10.11.2017 по справі 822/2908/17

Копія

Справа № 822/2908/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Блонського В.К. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Хмельницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю "Теофіпольська енергетична компанія" про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до відповідача, в якому просить суд вжити заходи реагування до товариства з обмеженою відповідальністю "Теофіпольська енергетична компанія", що знаходиться за адресою вул. Жовтнева, 12, смт. Теофіполь, Теофіпольський район, Хмельницька область, 30600, у вигляді заборони виконання газонебезпечних робіт та робіт в колодязях.

Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проведення контролюючим органом позапланової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки ТОВ "Теофіпольська енергетична компанія" виявлений ряд порушень в даній сфері, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Факти порушень зафіксовані в акті перевірки від 06.10.2017 року № 22-29/1753.

Зважаючи на те, що подальше виконання газонебезпечних робіт та робіт в колодязях на ТОВ "Теофіпольська енергетична компанія" призвело до загибелі людини, позивач просить застосувати заходи державного нагляду.

Представник відповідача подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказав, що позовні вимоги відповідач не визнає повністю, та зазначив, що будь - які роботи підвищеної небезпеки ТОВ "Теофіпольська енергетична компанія" не виконувались.

Зазначає, що підприємство залучає до будівництва інші організації із власними фахівцями, будівельною технікою та відповідними дозвільними документами на виконання таких робіт, зважаючи на що, просить у задоволенні позову відмовити.

Суд дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до наказу Управління Держпраці у Хмельницькій області від 20.09.2017 року № 382 у період з 05.10.2017 року по 06.10.2017 року головним інспектором Управління Держпраці у Хмельницькій області Назаровим В.А. з метою перевірки дотримання вимог законодавчих на нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки здійснено позапланову перевірку ТОВ "Теофіпольська енергетична компанія", розташованого за адресою: вул. Жовтнева, 12, смт. Теофіполь, Теофіпольський район, Хмельницька область, 30600.

Перевірка проводилась на підставі направлення на перевірку від 04.10.2017 року № 202/17.

За результатами проведеної перевірки був складений акт від 06.10.2017 року № 22-29/1753 щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки із зазначенням в ньому встановлених порушень, а саме:

- підприємством не отримано дозвіл в органах Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: газонебезпечні роботи та роботи в колодязях, що є порушенням вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці»;

- на проведення газонебезпечних робіт не оформляються наряди-допуски, що передбачає розробку та подальше виконання комплексу заходів з підготовки та безпечного проведення робіт, що є порушенням вимог пункту 1.11 Типової інструкції з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт, затвердженої Деожгіртехнаглядом СРСР від 20.02.1985 року, статті 13 Закону України «Про охорону праці»;

- до виконання газонебезпечних робіт допускаються особи не навчені безпечним методам роботи, застосуванню засобів індивідуального захисту, правилам надання першої медичної допомоги постраждалим, що є порушенням вимог пункту 1.14 Типової інструкції з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт, ст.13 Закону України «Про охорону праці»;

- не призначаються інженерно-технічні працівники, які відповідальні за підготовку об'єкта до проведення газонебезпечних робіт та безпосереднє проведення газонебезпечних робіт, що є порушенням вимог пункту 1.17 Типової інструкції з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт, статті 13 Закону України «Про охорону праці»;

- допускається виконання газонебезпечних робіт бригадою виконавців у складі менше двох осіб. Члени бригади не забезпечуються засобами індивідуального захисту, інструментом, пристосуваннями і допоміжними матеріалами, що є порушенням вимог пункту 5.2 Типової інструкції з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт, статті 13 Закону України «Про охорону праці».

Акт перевірки вручений під розпис виконавчому директору ТОВ "Теофіпольська енергетична компанія". Зауваження або заперечення щодо проведеного планового заходу зі сторони суб'єкта господарювання не надходили.

06 жовтня 2017 року позивачем внесений припис №22-29/1753-1220, яким встановлені терміни усунення порушень, виявлених під час перевірки.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до пункту 7 Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року №877-V (далі - Закон № 877-V).

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про охорону праці" державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Стаття 38 Закону України "Про охорону праці" передбачає, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Згідно із пунктом 7 статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

З наведеного слідує, що право позивача на звернення до суду з позовом для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг прямо передбачене положеннями Закону № 877-V.

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами перевірки позивачем виявлено порушення відповідачем вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що спричинили смерть людини та в подальшому створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Суд критично оцінює доводи відповідача стосовного того, що роботи підвищеної небезпеки виконувались підрядними організаціями, а не безпосередньо ТОВ "Теофіпольська енергетична компанія", оскільки зазначене не позбавляє відповідача від відповідальності за загрозу життю та здоров'ю людей, які залучені до таких робіт.

Як видно з матеріалів справи, відповідач не надав суду доказів на спростування виявлених порушень зафіксованих в акті перевірки від 06 жовтня 2017 року №22-29/1753, або доказів їх усунення.

При цьому, відповідно до ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

На підставі викладеного, враховуючи, що перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог законодавства, що спричинило смерть людини та в подальшому створює загрозу життю та здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення такої шкоди суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до ТОВ "Теофіпольська енергетична компанія".

Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Також суд звертає увагу відповідача на те, що згідно з частиною 12 статті 183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої п. 5 ч. 1 цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Враховуючи те, що відповідачем не було вжито заходи щодо усунення виявлених перевіркою порушень, та не надано суду доказів усунення виявлених порушень зафіксованих в акті перевірки від 06.10.2017 року № 22-29/1753, отже залишається ризик спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих на вказаному підприємстві, тому суд приходить до висновку, що даний адміністративний позов слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 158-163, 183-2, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Позов задовольнити.

Застосувати заходи реагування до товариства з обмеженою відповідальністю "Теофіпольська енергетична компанія", що знаходиться за адресою вул. Жовтнева, 12, смт. Теофіполь, Теофіпольський район, Хмельницька область, 30600, у вигляді заборони виконання газонебезпечних робіт та робіт в колодязях.

Допустити постанову до негайного виконання.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/ОСОБА_1

"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1