Постанова від 07.11.2017 по справі 822/2917/17

Копія

Справа № 822/2917/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1

при секретаріОСОБА_2

за участі: позивача представника відповідачаОСОБА_3 ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання рішення протиправним, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 17.07.2017 року, яким відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_3 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для передачі земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 1,938 га за межами населених пунктів Пилипохребтіївської сільської ради Новоушицького району Хмельницької області.

Також просить зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для передачі земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 1,938 га за межами населених пунктів Пилипохребтіївської сільської ради Новоушицького району Хмельницької області від 13.06.2017 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 12.08.2016 року позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою, в якій просив надати йому дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для передачі земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 1,938 га за межами населених пунктів Пилипохребтіївської сільської ради Новоушицького району Хмельницької області, однак, будь - якої відповіді не отримав.

В подальшому позивачу стало відомо, що листом від 19.10.2016 року відповідач відмовив у задоволенні його заяви.

13.06.2017 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою аналогічного змісту.

Проте, листом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 17.07.2017 року № 167/0-10172/6-17 позивачу було відмовлено у задоволенні його заяви, з посиланням на розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року № 898-р "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками". Відповідач повідомив, що земельна ділянка з приводу якої звернувся позивач, зарезервована для учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції.

Позивач зазначає, що відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою суперечить закону, оскільки земельна ділянка, яка подавалась для отримання дозволу на виготовлення проекту землеустрою не включена до земель, що виділені для учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції.

Вказує, що ЗК України містить вичерпний перелік цільового використання земельних ділянок, в якому відсутнє цільове призначення земельної ділянки - "для подальшої передачі у власність учасникам АТО".

Також зазначає, що відповідач протиправно не надав відповідь на звернення позивача у строки, встановлені законом, тому за захистом своїх прав звернувся до суду.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, та надав суду пояснення, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, та надав суду пояснення відповідно до письмових заперечень поданих на даний адміністративний позов.

В обґрунтування заперечень зазначив, що земельна ділянка на яку претендує позивач, відповідно до вимог розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 року № 898-р, передбачається для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції, а тому підстав для задоволення заяви позивача у відповідача не було.

Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 12.08.2016 року ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою, в якій просив надати йому дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для передачі земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 1,938 га за межами населених пунктів Пилипохребтіївської сільської ради Новоушицького району Хмельницької області.

В подальшому позивачу стало відомо, що листом від 19.10.2016 року відповідач відмовив у задоволенні його заяви.

13.06.2017 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою аналогічного змісту.

Листом від 17.07.2017 року № 167/0-10172/6-17 Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повідомило ОСОБА_3 про відмову в задоволенні поданої позивачем заяви із посиланням на те, що земельна ділянка з приводу якої він звертається передбачається для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Відповідно до статті 14 Конституції України та статті 373 ЦК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.

Статтею 3 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Частиною 2 статті 22 ЗК України передбачено, що до земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).

При цьому, пунктом "а" частини 3 статті 22 ЗК України визначено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до статті 33 ЗК України земельні ділянки, призначені для ведення особистого селянського господарства, можуть передаватися громадянам у користування юридичним особам України і використовуватися ними для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства без зміни цільового призначення цих земельних ділянок.

Частиною 4 статті 122 ЗК України визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною 8 цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Пунктом "в" частини 3 статті 116 ЗК України визначено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених вказаним Кодексом.

Відповідно до частин 6, 7 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені зазначеною статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Виходячи з аналізу вказаних положень законодавства, суд вважає, що перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Згідно частини 1 статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2.0 гектара.

В свою чергу, відповідно до статті 12 (пункт 14) Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", учасникам бойових дій надаються, серед інших, такі пільги: першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Надання у власність земельних ділянок здійснюється у порядку, визначеному статтею 118 ЗК України, за умови, що учасник бойових дій не скористався своїм правом на безоплатне отримання у власність земельної ділянки та надав відповідний документ, що посвідчує його участь в антитерористичній операції (посвідчення, довідка, наказ тощо).

За розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року №898-р "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками", з метою забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру вказано визначити земельні ділянки для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції, а також забезпечити: розгляд у першочерговому порядку звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо відведення їм земельних ділянок; розміщення на власних офіційних веб-сайтах інформації про місце розташування, цільове призначення та площу земельних ділянок, які можуть бути відведені учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції; надання в десятиденний строк після подання учасниками антитерористичної операції або членами сімей загиблих учасників антитерористичної операції заяв про надання їм земельних ділянок відповідної інформації Державній службі у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Як встановлено судом, позивач, при зверненні до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, подав всі необхідні документи, передбачені нормами ЗК України.

Листом від 17.07.2017 року № 167/0-10172/6-17 Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повідомило позивача про відмову в задоволенні поданої ним заяви із посиланням на те, що земельна ділянка з приводу якої він звертається передбачається для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції.

На підтвердження цього відповідач надав суду наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області "Про включення земельних ділянок до переліку земельних ділянок зарезервованих для учасників АТО" від 20.07.2017 року № 153, яким земельну ділянку з кадастровим номером 6823388500:06:001 включено до переліку зарезервованих земельних ділянок для учасників АТО та членів сімей загиблих учасників АТО.

Разом з тим, як видно з матеріалів справи на момент звернення позивача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою від 13.06.2017 року спірна земельна ділянка не була зарезервована для забезпечення потреб військовослужбовців - учасників АТО і членів родин військовослужбовців.

При цьому, відповідач не надав будь - яких доказів того, що стосовно вказаної земельної ділянки є заяви учасників АТО чи членів родин загиблих учасників АТО про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Таким чином, обґрунтування причин відмови у задоволенні заяви позивача, викладене у листі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою для передачі земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 1,938 га за межами населених пунктів Пилипохребтіївської сільської ради Новоушицького району Хмельницької області від 13.06.2017 року не відповідає дійсності, оскільки зазначена земельна ділянка не була зарезервована для передачі учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції на час звернення позивача із відповідною заявою. Доказів на спростування цього, на час розгляду справи Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області до суду не надано.

Крім того, відмова відповідача не відповідає вимогам чинного законодавства України також з тієї підстави, що вимоги Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", встановлюють учасникам антитерористичної операції першочергове відведення земельних ділянок тільки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, а не для ведення особистого селянського господарства.

Водночас, ЗК України містить вичерпний перелік цільового використання земельних ділянок, в якому відсутнє цільове призначення земельної ділянки - "для подальшої передачі у власність учасникам АТО".

На думку суду, факт наявності на офіційному веб-сайті відповідача інформації про розмір земельних ділянок, визначених для передачі учасникам АТО не може бути підставою для відмови іншій особі у розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.

Суд звертає увагу також на те, що відповідь на звернення позивача була надана 17.07.2017 року, тобто за межами строку, передбаченого законом для розгляду заяв цієї категорії.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи зазначене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що наявні всі підстави для задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 17.07.2017 року, яким відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_3 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для передачі земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 1,938 га за межами населених пунктів Пилипохребтіївської сільської ради Новоушицького району Хмельницької області.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для передачі земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 1,938 га за межами населених пунктів Пилипохребтіївської сільської ради Новоушицького району Хмельницької області від 13.06.2017 року.

Стягнути на користь ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 640 грн., (шістсот сорок гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

В повному обсязі постанова суду буде виготовлена 13.11.2017 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 13 листопада 2017 року

Суддя/підпис/ОСОБА_1

"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1