Копія
Справа № 822/1611/17
07 листопада 2017 року 11:20м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
при секретарі за участі:ОСОБА_4 представника позивача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними і скасування розрахунку №339 від 20 березня 2017 року та постанови №0210317 від 18 травня 2017 року, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому позивач просить: - визнати протиправним та скасувати розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №339 від 20.03.2017 року; - визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу №0210317 від 18.05.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 20 березня 2017 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області складено акт СА №0220773 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. В акті зазначено, що під час перевірки виявлено порушення передбачено ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт», у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена відповідальність статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», ч. 1 абз. 3 надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначені ст. 48 цього Закону, а саме: відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень.
В довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 20.03.2017 року результати вагового контролю зазначено про навантаження на осі, тонн та зазначається повна маса транспортного засобу, а саме 33,90 тонн.
Позивач вказує, що на підставі довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю, державними інспекторами складено акт СА №0220176 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, а також розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування за № 339, згідно з яким ОСОБА_5 належить сплатити 355,59 євро.
За результатами розгляду справи про порушення чинного законодавства у сфері автомобільного транспорту, на підставі акта перевірки від 20.03.2017 року, начальником Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області прийнято постанову від 18.05.2017 року №0210317 про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою до ФОП ОСОБА_5 за порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абзацом 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 грн. Вважає такий розрахунок та постанову протиправними, а тому просить задоволити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив задоволити.
Відповідач уповноваженого представника в судове засідання по справі не направив, проте надіслав на адресу суду письмові заперечення проти позову, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі з підстав наведених в письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що 20 березня 2017 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області було проведено габаритно-ваговий контроль належних позивачу автомобіля (тягача), марки RENAULT, модель MAGNUM AE 430, реєстраційний номер BX 0739 AK, та причепа марки KRONE, модель ZZW 18, реєстраційний номер НОМЕР_1. За результатами контролю були складені: 1) Довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 20.03.2017, згідно якої навантаження на осі за результатами вагового контролю становить, тонн: 1)6,80; 2)12,55; 3)7,20; 4)7,35 та 2) Акт CА №0220176 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів ( далі - ОСОБА_4), відповідно до якого фактична маса осьового навантаження на 1 вісь становить 12,55 т., а нормативно допустимим показником навантаження на одиночну вісь є 11,00 т.
На підставі ОСОБА_4 був складений Розрахунок №339 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №0220176 від 20.03.2017 року, відповідно до якого пройдена відстань 439 км, навантаження на одиночну вісь 12,55 т., параметри, за які нарахована плата за проїзд - 1,55 т, плата за проїзд за перевищення нормативних параметрів (євро/км) 0,270, всього до сплати - 355,59 євро.
За результатами розгляду справи про порушення законодавства у сфері автомобільного транспорту начальником Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області прийнято постанову від 18.05.2017 року №0210317 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 1700,00 грн.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги" №2862-IV, рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі - Правила №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Згідно з п.4 Правил №30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Відповідно до ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" №2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Суд встановив, що позивачем було перевищено нормативи вагових параметрів на вісь на 1,55 тонни (12,55 тонни замість 11,00 тон), що становить перевищення нормативу на 14,09%, тому цей транспортний засіб є великоваговим, і обов'язковим документом для руху такого транспортного засобу автомобільними дорогами мав бути відповідний дозвіл. Проте позивачем не надано доказів на підтвердження факту наявності у нього такого дозволу.
Згідно з п.п 4 п. 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 (далі - Порядок № 879) габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Пунктами 3, 15 Порядку № 879 визначено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції. Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.
Відповідно до п.16-18 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль на стаціонарних пунктах включає документальний, попередній та/або точний контроль, на пересувних - документальний, точний контроль. У разі виявлення під час здійснення попереднього габаритно-вагового контролю на стаціонарних або автоматичних зважувальних пунктах факту перевищення установлених габаритно-вагових параметрів здійснюється точний габаритно-ваговий контроль. За результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
Також, згідно з підп.5 п. 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, який затверджений наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України 10.12.2013 за №1007/1207 (далі - Порядок № 1007/1207) посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.
Отже, посадові особи Укртрансбезпеки під час здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлений чинним законодавством України, а тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування розрахунку плати за проїзд є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог п. 30 Порядку №879 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів.
Згідно з п.31-1 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
Плата за проїзд за перевищення нормативних параметрів становить 0,270 євро/км., та, відповідно, сума нарахованої на підставі вказаного розрахунку плати складає 355,59 євро (439 км. * 0,270 (розмір плати за 1 км) *3 (коефіцієнт збільшення плати за проїзд).
Позивач, обґрунтовуючи протиправність оскаржуваної постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу, зазначив про те, що не був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, перебував поза межами України на час прийняття постанови. Однак, ці доводи є безпідставними, оскільки в Управлінні наявні "рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення" згідно яких ОСОБА_5 отримав повідомлення про розгляд справи.
Частиною 1 ст.71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст.72 цього Кодексу.
Таким чином, суд встановив, що відповідач діяв у спосіб і порядок визначений законодавством України, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 необхідно залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 70-71, 86, 94,158-163, 167,186,254 КАС України, суд -
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними і скасування розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №339 від 20 березня 2017 року та постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №0210317 від 18 травня 2017 року - залишити без задоволення.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 10 листопада 2017 року , 09:05.
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1