Постанова від 16.03.2010 по справі 2а-906/10/2370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2010 року справа № 2а-906/10/2370

м. Черкаси

10 год. 15 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді Смілянця Е.С.,

при секретарі Веліхановій О.С.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом начальника Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції ОСОБА_2 до Смілянського комунального виробничого підприємства «Комунальник» про продовження терміну застосованого адміністративного арешту активів,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся начальник Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції ОСОБА_2, в якій просить продовжити термін дії умовного адміністративного арешту активів платника податків Смілянського комунального виробничого підприємства «Комунальник» строком на 8760 годин.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі, обґрунтовуючи свої вимоги наступним.

СКВП «Комунальник» зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності в Смілянській ОДПІ. За порушення підприємством податкового законодавства податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0000481501/0 від 25.02.2010 про визначення відповідачу суми податкового зобов'язання в розмірі 881189 грн. 25 коп. та застосування штрафних санкцій в розмірі 44059 грн. 46 коп. Дана сума не сплачена відповідачем в установлений строк. У випадку несплати вказаних коштів у добровільному порядку, вони стягуються за рахунок активів підприємства.

Працівниками Смілянської ОДПІ встановлено факт загрози передачі активів відповідача іншій юридичній особі, тому посадовою особою податкової інспекції накладено умовний арешт на активи платника податків. Однак максимальний строк накладення такого арешту закінчується, а загроза зникнення активів залишається. На підставі цього та у визначеному законом порядку позивач звернувся до суду з вимогою продовжити умовний арешт активів платника податків Смілянського комунального виробничого підприємства «Комунальник» строком на 8760 годин.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду даної адміністративної справи, клопотань чи заяв про відкладення слухання справи, а також інформації про наявність поважної причини неявки в судове засідання на адресу суду не надходило. Тому суд вважає за можливе продовжити розгляд справи без участі відповідача.

Заслухавши доводи представника позивача, а також дослідивши та оцінивши всі наявні в матеріалах даної адміністративної справи докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Державними податковими органами відповідно до статті 20 Закону України «Про систему оподаткування» №1251-111 здійснюється контроль за своєчасністю та правильністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів).

Податкові органи є контролюючими органами та органами стягнення стосовно податків та зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, відповідно до ст. 11 Закону України «Про податкову службу в Україні».

На підставі вказаних норм закону старшим державним податковим інспектором відділу оподаткування юридичних осіб Смілянської ОДПІ ОСОБА_3 проведено невиїзну документальну перевірку податкової звітності по збору за забруднення навколишнього середовища СКВП «Комунальник» за 2007-2009 роки та встановлено порушення відповідачем чинного податкового законодавства, а саме - заниження збору за забруднення навколишнього середовища за вказаний період на суму 881189 грн. 25 коп. За результатами проведення даної перевірки складено акт №161/15-025/05431667 від 22.02.10, на підставі якого Смілянською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0000481501/0 від 25.02.2010 про визначення відповідачу суми податкового зобов'язання в розмірі 881189 грн. 25 коп. та застосування штрафних санкцій в розмірі 44059 грн. 46 коп.

Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності) самостійно узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Таким чином, обов'язковими чинниками для набуття податковим зобов'язанням статусу податкового боргу є його узгодження у визначеному законом порядку та несплата у встановлений законом строк. У разі виникнення податкового боргу законодавець передбачив, що борг може бути примусово стягнений шляхом звернення стягнення на активи платника податків за рішенням суду.

Податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 Закону №2181-111, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього Закону. Підпункт 5.2.2 визначає, що у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.

Податкове повідомлення-рішення Смілянської ОДПІ від 25.02.2010 №0000481501/0 вважається узгодженим, оскільки в установленому порядку та у визначені строки відповідачем не оскаржене, тому визначене податковим органом зобов'язання є податковим боргом платника податків (на час розгляду справи в суду немає відомостей про те, що СКВП «Комунальник» оскаржує податкове повідомлення рішення).

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Смілянської міської ради Черкаської області від 25.02.2010 №45-12/У утворено комунальне підприємство «Комунальник», а своїм рішенням від 25.02.2010 №45-1 З/У Смілянська міська рада вирішила передати на баланс новоствореного Смілянського комунального підприємства «Комунальник» від Смілянського комунального виробничого підприємства «Комунальник» основні засоби, перелік яких визначений додатком.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року №2181-111 (Закон №2181-111). Статтею 9 даного Закону визначено порядок та підстави арешту активів платника податків.

У відповідності до пп. «е» п. 9.1.2 ст. 9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року №2181-111 якщо з'ясовується обставина, що платник податків, що отримав податкове повідомлення або має податковий борг, здійснює дії з переведення активів за межі України, їх приховування або передачі іншим особам, може бути застосовано арешт його активів.

Адміністративний арешт активів платника податків є виключним способом забезпечення можливості погашення його податкового боргу (пп. 9.1.1 ст. 9 Закону №2181- III). Згідно з пп. 9.2.3 ст. 9 вказаного Закону умовним арештом активів визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на такі активи, яке полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника відповідного податкового органу на здійснення будь-якої операції платника податків з такими активами. Зазначений дозвіл може бути наданий керівником податкового органу, якщо за висновком податкового керуючого здійснення окремої операції платником податків не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення.

Враховуючи дану норму закону за поданням виконуючого обов'язки начальника ВПМ Смілянської ОДПІ підполковника податкової міліції ОСОБА_4 12 березня 2010 року начальником Смілянської ОДПІ ОСОБА_2 прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту платника податків СКВП «Комунальник».

Положенням пп. 9.3.3 ст. 9 Закону №2181-111 визначено, що арешт може бути накладено на активи строком до 96 годин від години підписання відповідного рішення керівником податкового органу (його заступником). Зазначений строк не може бути продовжений в адміністративному порядку, у тому числі за рішенням інших державних органів, за винятком випадків, коли власника заарештованих активів не встановлено (не виявлено), - у цьому випадку такі активи перебувають під режимом адміністративного арешту протягом строку, визначеного законодавством для визнання їх безхазяйними, або у разі коли такі активи є такими, що швидко псуються, - протягом граничного строку, визначеного законодавством, після якого вони підлягають продажу за процедурою, встановленою статтею 10 цього Закону. Керівник відповідного податкового органу (його заступник) має право звернутися до суду з поданням про продовження строку арешту активів платника податків за наявності достатніх підстав вважати, що звільнення активів з-під адміністративного арешту може загрожувати їх зникненням або знищенням, а суд повинен прийняти відповідне рішення протягом 48 годин від моменту отримання зазначеного звернення.

В зв'язку з закінченням строку накладення арешту активів платника податків начальник Смілянської ОДПІ ОСОБА_2 звернувся до суду з метою продовження такого арешту на 8760 годин.

Суд вважає, що даний позов підлягає задоволенню, оскільки існує реальна загроза зникнення активів відповідача шляхом передачі їх новоствореному комунальному підприємству згідно з рішенням Смілянської міської ради №45-1 З/У від 25.02.2010, що може унеможливити сплату податкового зобов'язання, визначеного податковим повідомленням- рішенням від 25.02.2010 №0000481501/0.

Враховуючи викладене, суд вважає, що є достатньо правових підстав для продовження накладення арешту на активи платника податків, адже передача активів платника податків іншій юридичній особі перешкодить стягненню до бюджету податкового боргу, що порушить інтереси держави. Тому необхідно продовжити термін дії умовного адміністративного арешту активів платника податків на 8760 годин.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності виплат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтею 9, 20 Закону України «Про систему оподаткування» №1251-111, статтею 11 Закону України «Про податкову службу в Україні», Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181, пунктом 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб», частиною 4 статті 94, статтями 159, 160, 161, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов начальника Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції ОСОБА_2 до Смілянського комунального виробничого підприємства «Комунальник» про продовження терміну застосованого умовного адміністративного арешту активів задовольнити повністю.

Продовжити термін дії умовного адміністративного арешту активів платника податків Смілянського комунального виробничого підприємства «Комунальник» (Черкаська область, м. Сміла, вул. Чапаева, 2, код ЄДРПОУ 05431667) строком на 8760 годин.

Постанову суду допустити до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складання повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

В разі проголошення постанови у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Е.С. Смілянець