61022, м.Харків, пр. Науки, 5
20.10.2017р. № 905/2361/17
Господарський суд Донецької області у складі судді Ніколаєвої Л.В., розглянувши матеріали позовної заяви за вх. № 26694/17 від 17.10.2017р.
за позовом: Керівника Красноармійської місцевої прокуратури Донецької області
до відповідачів: 1. Селидівської міської ради Донецької області
2. Приватного підприємства «Світоч»
про визнання рішення незаконним, договору недійсним, зобов'язання повернути земельну ділянку,
Керівник Красноармійської місцевої прокуратури Донецької області області звернувся до господарського суду Донецької області з позовом, в якому просить суд визнати незаконним рішення Селидівської міської ради Донецької області № 7/5-160/2 від 24.02.2016р. «Про передачу в оренду земельних часток (паїв) (відумерла спадщина) ПП «Світоч», в частині передачі в оренду ПП «Світоч» земельної ділянки площею 2,2546 га з кадастровим номером 1413800000:02:000:0480; визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 2,2546 га вартістю 95434,30 грн. з кадастровим номером 1413800000:02:000:0480, який 30.05.2016р. укладений Селидівською міською радою Донецької області з ПП «Світоч» в особі директора ОСОБА_1, та зареєстрований у відділі державної реєстрації Новогродівської міської ради за номером № 14905800; збов'язати ПП «Світоч» в особі директора ОСОБА_1 повернути до Селидівської міської ради земельну ділянку з кадастровим номером 1413800000:02:000:0480, площею 2,2546 га вартістю 95434,30 грн.
Позовна заява підлягає поверненню без розгляду з огляду на наступне.
При поданні позову прокурором допущені порушення вимог, встановлених ст.ст.2, 29 Господарського процесуального кодексу України, а також ст.23 Закону України «Про прокуратуру».
У ст.29 ГПК України передбачено, що прокурор бере участь у розгляді справ, зокрема, за його позовами. При цьому прокурор для представництва інтересів держави в господарському суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво) повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 23 Закону України «Про прокуратуру». Невиконання прокурором вимог щодо надання господарському суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів держави в господарському суді має наслідком повернення поданої ним позовної заяви у порядку, встановленому статтею 63 цього Кодексу. У разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави, в якій зазначено про відсутність органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або про відсутність у такого органу повноважень щодо звернення до господарського суду, прокурор набуває статусу позивача.
Відповідно до ст.23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом (ч.1). Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу (ч.3). Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена суб'єктом владних повноважень (ч.4).
З наведених норм господарського процесуального законодавства та Закону України «Про прокуратуру» випливає, що прокурор є процесуальним позивачем у справі - тобто особою, яка ініціює порушення провадження у справі на захист державних інтересів у випадках, коли це прямо дозволено законом.
У поданій суду позовній заяві йдеться про представництво інтересів держави, наявність підстав для представництва прокурор обґрунтовує неналежним здійсненням Селидівською міською радою повноважень щодо встановленого законом порядку володіння, користування і розпорядження землями сільськогосподарського призначення. Прокурор посилається на те, що Селидівською міською радою Донецької області в порушення вимог ч.2 ст. 127 ЗК України передано в оренду земельну ділянку без проведення земельних торгів, а також не вжито жодних заходів, спрямованих на скасування незаконного рішення № 7/5-160/2 від 24.02.2016р. щодо передачі в оренду земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення товарного сількогосподарського виробництва ПП «Світоч», повернення неправомірно наданої в оренду земельної ділянки сільського господарського призначення до комунальної власності, припинення чи розірвання договору оренди земельної ділянки, що унеможливлює передачу вказаної земельної ділянки у користування на конкурентних засадах відповідному користувачу.
Відповідно до ст. 188 Земельного кодексу України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Згідно ст. 5 ЗУ «Про державний контроль за використанням та охороною земель» Державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014р. № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено т.ч. Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, реорганізувавши Державне агентство земельних ресурсів України шляхом перетворення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 р. № 5 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком 1, до якого, зокрема входить Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області.
Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 р. № 15, Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується КМУ через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Держгеокадастр є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.
Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; дотриманням органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вимог земельного законодавства з питань передачі земель у власність та надання у користування, зокрема в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.
Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до ст. 28 ЗУ «Про центральні органи виконавчої влади» міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Отже, господарським судом встановлено, що спеціально уповноваженим державним органом, який здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель в т.ч. за дотриманням органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вимог земельного законодавства з питань передачі земель у власність та надання у користування, зокрема в оренду, є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр), яка самостійно або через територіальні органи в межах, а також для реалізації наданих їй повноважень має право звертатися до суду, в т.ч. і з позовами про визнання договорів земельної ділянки недійсними.
Прокурором не доведено, що вказаний орган здійснює покладені на нього повноваження неналежним чином, а, отже, господарський суд дійшов висновку про те, що підстави для здійснення прокурором представництва інтересів держави в господарському суді останнім не підтверджені.
За таких обставин, враховуючи приписи ч.1 ст. 29 ГПК України, позовна заява та додані до неї документи підлягають поверненню без розгляду на підставі п.п. 1,3 ч.1 ст. 63 ГПК України із врахуванням при цьому правової позиції, викладеної у п. 3 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012р. № 7 «Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам» (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до ч. 3 ст. 63 ГПК України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущених порушень.
Керуючись п.п.1, 3, 6 ч.1 ст.63, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
Позовну заяву Красноармійської місцевої прокуратури Донецької області та додані до неї документи повернути без розгляду.
Ухвалу про повернення позовної заяви може бути оскаржено у встановленому законом порядку.
Додатки: позовна заява на 8 арк. та додані до неї документи на 24 арк., конверт та акт господарського суду Донецької області від 17.10.2017р. № 179/1.
Суддя Л.В. Ніколаєва