Справа № 643/13343/17
Провадження № 2-а/643/469/17
09.11.2017 року м. Харків
Суддя Московського районного суду м. Харкова Горбунова Я.М., розглянувши у скороченому провадженні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії.
В обґрунтування позову посилається на те, що 27.11.2014 р. позивач взята на облік як внутрішньо переміщена особа, з 01.09.2014 р. позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, з 01.04.2017 р. відповідач перестав виплачувати позивачу пенсію. 27.09.2017 р. позивач звернулась до відповідача із заявою, на що отримала відповідь про те, що виплату пенсії їй призупинено з .01.04.2017 р. відповідно до списків Управління праці та соціального захисту населення до одержання інформації про скасування довідки таабо результатів додаткової перевірки. Позивач також звернулась з заявою до Управління праці та соціального захисту населення на що отримала відповідь про те, що рішення про припинення виплат було прийнято на засіданні робочої групи від 16.08.2017 р.
Представник відповідача, у встановлений судом строк, надав до суду заперечення проти позову, в якому просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши заперечення представника відповідача, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що питання призначення соціальних виплат внутрішньо-переміщеним особам врегульовано постановою КМУ від 08.06.2016 року № 365 «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, а також Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-УІІ від 20.10.2014 р.
Пунктом 2 постанови КМУ від 08.06.2016 року № 365 встановлено, що Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворені районними, районними у м. Києві і Севастополі державними адміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад, приймають рішення про відновлення або про відмову у відновленні соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, довідки яких недійсні на дату набрання чинності цією постановою, відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого цією постановою, за умови отримання внутрішньо переміщеною особою нової довідки відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб". Механізм призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам врегульовано Порядком призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (далі Порядок).
Підставою для виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі є документ, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи - довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року № 509 (п. 2,5 Порядку). Скасування зазначеної довідки є підставою для відмови у виплаті пенсії. Рішення про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати приймає Комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, на підставі якого приймає рішення безпосередньо орган, що здійснює зазначену виплату (п. 13,14,15 Порядку).
Позивач, який проживає ІНФОРМАЦІЯ_1, перебував на обліку в УПФ та отримував пенсію по 01.04.2017 рік, як внутрішньо переміщена особа з Донецької області.
З 14 червня 2016 року (дата набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365) рішення щодо призначення (відновлення) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) органами Пенсійного фонду України можуть прийматися на підставі копії рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - Комісії).
В листі від 03.10.2017 року за № 06-9266 Управління та соціального захисту населення повідомило позивача, що рішенням засідання робочої групи від 16.08.2017 року протокол №18 довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи скасовано згідно п.7 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживанняперебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365. Згідно з актом від 01.08.2017 р. ОСОБА_1 була відсутня за фактичним місцем проживання, про що було зроблено відповідний запис в акті та залишено повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитись до управління праці та соціального захисту населення. В зв'язку з тим, що протягом зазначеного терміну ОСОБА_1 не з'явилася до управління, вищезазначеними нормативно-правовими актами та на підставі отриманої інформації їй була скасована дія довідки. Згідно інформації Головного управління контррозвідувального захисту інтересів державну сфері економічної безпеки України ОСОБА_1 була відсутня понад 60 днів.
Відповідно до п.12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365 соціальні виплати припиняються у разі:
1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати;
2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї;
3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат;
4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»;
5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем не було порушено Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», оскільки відповідач припиняючи виплату пенсії позивачу строком на шість місяців, керувався положеннями Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 70, 71, 159, 160, 161, 162, 163, 167, 183-2 КАС України, суд,
Відмовити у задоволенні позову.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через районний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Суддя: Я.М.Горбунова