Постанова від 02.11.2017 по справі 645/4295/17

Справа № 645/4295/17

Провадження № 2-а/645/173/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2017 року Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді Горпинич О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Денісенко О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Харкова про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Харкова, в якому просив визнати неправомірним рішення відповідача № 97 від 09.06.2017 року про відмову у проведенні перерахунку пенсії по вислузі років в розмірі 90% від місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Харківської області № 18-269 від 22.05.2017 року та зобов'язати Індустріальне об'єднане управління пенсійного фонду України м. Харкова провести з 01.06.2017 року перерахунок раніше призначеної позивачу по вислузі років пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області від 22.05.2017 року № 18-269 у відповідності до вимог ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" від 05.11.1991 року, без обмеження її максимального розміру, виходячи із 90% від суми його заробітної плати.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено його право на перерахунок пенсії.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що з 27.09.2011 року перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. Вказана пенсія періодично перераховувалась у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури. Чергове підвищення заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відбулося з 01.12.2015 року згідно Постанови Кабінету міністрів України від 09.12.2015р.№ 1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». 02.06.2017 року він звернувся із заявою до ОСОБА_2 об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Харкова про перерахунок пенсії в розмірі 90 % місячного заробітку на підставі ст. 50-1 № 1799- XII з урахуванням зазначеної вище постанови та надав довідку прокуратури Харківської області № 18-269 вих-16 від 22.05.2017 року про збільшення посадових окладів та заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013. Однак листом ОСОБА_2 об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Харкова за № 97 від 09.06.2017 року йому відмовлено у такому перерахунку. Вважає такі дії ОСОБА_2 об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Харкова незаконними і такими, що порушують його Конституційні соціальні права на пенсійне забезпечення.

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заві та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала. Заперечила обставини на які посилається позивач, зазначивши, що законом України від 28.12.2014 року № 74-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, зокрема ч. 18 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України». 15 липня 2015 року набув чинності Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII. Відповідно до розділу ХІІ Прикінцевих положень Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення: Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, крім п. 8 ч. 1 ст. 15, ч. 4 ст. 16, абзацу першого ч. 2 ст. 46-2, ст. 47, ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 50, ч.ч. 3, 4, 6, 11 ст. 50-1, ч. 3 ст. 51-2, ст. 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), ст. 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, ст. 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також ст. 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15.12.2015 року. Таким чином на час звернення позивача до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії ч.ч. 13 та 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, які регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність. Згідно ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. З 15.12.2015 року та на час виникнення спірних правовідносин діючим законодавством України не було визначено механізму перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ. Щодо вимог про призначення пенсії без обмеження максимального розміру пенсії представник відповідача зазначала, що абз. 5 п. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» зазначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Тому Управління діяло в межах чинного законодавства, оскільки проведення перерахунку пенсії чинним законодавством не передбачено. Просила відмовити у задоволенні позовної заяви.

Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 працював на різних прокурорсько-слідчих посадах і з 27.09.2011 року перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" (в редакції що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.

Позивач 02 червня 2017 року звернувся із заявою до ОСОБА_2 об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Харкова про перерахунок пенсії за вислугою років в розмірі 90% від суми місячного заробітку у відповідності з постановою Кабінету міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 та надав довідку прокуратури Харківської області від 22 травня 2017 року.

ОСОБА_2 об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Харкова за № 97 від 09 червня 2017 року позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення" №213 від 02.03.2015, у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку із цим з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII (далі - Закон №1789-XII) (в редакції, яка діяла станом на дату призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відносно підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорів, то норми відповідно змісту було передбачено частинами тринадцятою і вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.

Згідно ч. 13 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Судом встановлено, що пенсію позивачу призначено з 27 вересня 2011 року. Станом на дату призначення пенсії положення статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ передбачали її виплату в розмірі 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, а також можливість її перерахунку, зокрема, у зв'язку зі збільшенням розміру місячного заробітку (працюючого прокурора) за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію.

Разом з тим, станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії (02 червня 2017 року) правове регулювання відносин, що виникають у сфері пенсійного забезпечення прокурорів змінилося.

Так, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VІІI, частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ викладена в наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України". Даний Закон згідно пункту 1 Прикінцевих положень набрав чинності 01 січня 2015 року.

З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VII. Відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення: Закон України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу першого частини 2 статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини 5 статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.

Щодо правового регулювання перерахунку пенсії за Законом № 1697-VII, слід зазначити, що згідно ч. 13 ст. 86 цього Закону пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Згідно ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII (в редакції Закону України від 24 грудня 2014 року № 76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Отже, станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії за вислугу років положення статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (крім частин третьої, четвертої, шостої, одинадцятої) втратили чинність згідно з Законом № 1697-VII. Натомість визначення умов і порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, за Законом № 1697-VIІ віднесено до відання Кабінету Міністрів України, який мав би ці правовідносини врегулювати.

Однак, відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури(як було передбачено ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, а потім - ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII) зумовило неможливість проведення відповідачем відповідно перерахунку.

Крім того, необхідно зазначити, що у вказаній довідці № 18-269 від 22.05.2017 року не визначено чи підлягали нарахуванню на вказані виплати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в зв'язку із чим видана вище довідка не відповідає приписам діючих нормативних актів, в зв'язку із чим суд приходить до висновку, що у відповідача були відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі зазначеної довідки.

Згідно ст. 19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 69, 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що за відсутності нормативного регулювання відносин щодо умов і підстав для перерахунку пенсій (зокрема у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати) працівників прокуратури підстав для такого перерахунку немає. Тому відповідач, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії з підстав, про які зазначено вище, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Керуючись ст.ст. 4, 6, 8-11, 17-18, 41, 69, 71, 86, 99, 122, 158, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог - відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Фрунзенський районний суд м. Харкова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя -