Постанова від 02.11.2017 по справі 626/1767/17

Справа № 626/1767/17

Провадження № 2-а/626/46/2017

ПОСТАНОВА

Іменем України

02.11.2017 м.Красноград

Красноградський районний суд Харківської області в складі:

головуючого - судді Константинова Д.С.,

за участі секретаря Краєвої А.Г.,

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

голови дільничної виборчої комісії ОСОБА_3

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до дільничної виборчої комісії з перших місцевих виборів депутатів Наталинської сільської ради Красноградського району Харківської області виборчої дільниці № 630549 про визнання незаконною бездіяльність, визнання недійсним голосування та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Красноградського районного суду Харківської області звернувся позивач, ОСОБА_1 з адміністративним позовом в якому просить суд: визнати незаконною бездіяльність дільничної виборчої комісії з перших місцевих виборів депутатів Наталинської сільської ради Красноградського району Харківської області в одномандатному виборчому окрузі № 20, що полягала у неприйнятті рішення про визнання голосування на виборчій дільниці № 630549 недійсним; визнати недійсним голосування на перших місцевих виборах депутатів Наталинської сільської ради Красноградського району Харківської області в одномандатному виборчому окрузі № 20 на виборчій дільниці № 630549; зобов'язати дільничу виборчу комісію з перших місцевих виборів депутатів Наталинської сільської ради Красноградського району Харківської області призначити повторне голосування на виборчій дільниці № 630549 з виборів депутатів Наталинської сільської ради Красноградського району Харківської області в одномандатному виборчому окрузі № 20.

В обґрунтування позову посилається на те, що відповідно до протоколу дільничої виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 630549 з перших місцевих виборів депутатів Наталинської сільської ради Красноградського району Харківської області в одномандатному виборчому окрузі № 20 в день голосування було видано 120 бюлетенів. Актом виборчої комісії були встановлені факти незаконної видачі 8 бюлетенів, що, на думку позивача, складає 6 відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці. Крім того, членами виборчої комісії було виявлено невідповідність кількості виборців, що вказані у витязі з протоколу Наталинської сільської виборчої комісії з фактичною кількістю, що вказана у списках виборців.

Позивач та її представник в судовому засіданні позов підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечив, вказавши на те, що на виборчій дільниці № 630549 знаходяться два округи № 19 та № 20. Тому при підрахунку неправильно виданих бюлетенів слід виходити з загальної кількості бюлетенів виданих під час голосування, що становить по округу № 19 - 123 бюлетеня, по округу № 20 - 120 бюлетенів, всього: 243 бюлетеня. На думку відповідача відсоток невірно виданих бюлетенів складає близько 3,3%. Просить відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Статтею 8 Конституції України встановлено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Відповідно до ст.6 КАС України, кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів належним і неупередженим судом.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Положеннями ст.77 Закону України «Про місцеві вибори», встановлено, при проведенні голосування на виборчій дільниці два члени дільничної виборчої комісії надають виборцю можливість проголосувати: один член дільничної виборчої комісії за умови пред'явлення виборцем одного з документів, зазначених у частині другій статті 3 цього Закону, наявності виборця у списку виборців на відповідній виборчій дільниці та наявності у нього права голосу на відповідних місцевих виборах (враховуючи відмітку в графі "Примітка" щодо постійної нездатності пересуватися самостійно або запису "Голосує за місцем перебування") надає виборцю список виборців для підпису; другий член дільничної виборчої комісії зобов'язаний вписати своє прізвище і розписатися у визначеному місці на контрольних талонах виборчих бюлетенів, проставити на контрольних талонах у позначеному місці номер, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці. Виборець розписується у списку виборців за отримання ним виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах, а також розписується у визначеному місці на контрольному талоні кожного виборчого бюлетеня. Після цього член виборчої комісії відокремлює від кожного виборчого бюлетеня, який видається виборцю, контрольний талон та видає виборцю виборчі бюлетені для голосування. При цьому робити на виборчих бюлетенях будь-які інші позначки забороняється. Член виборчої комісії повідомляє виборцю, скільки виборчих бюлетенів він отримав. Контрольні талони виданих виборчих бюлетенів зберігаються до кінця голосування у члена комісії, який видав виборчі бюлетені.

Відповідно до ст.79 Закону України «Про місцеві вибори», дільнична виборча комісія на підставі списку виборців для місцевих виборів встановлює кількість виборців на виборчій дільниці. Ця кількість оголошується і заноситься до відповідних протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з кожних місцевих виборів.

Дільнична виборча комісія підраховує невикористані виборчі бюлетені, у тому числі бюлетені, зазначені у частині тринадцятій статті 77 цього Закону, окремо з кожних місцевих виборів та у кожному виборчому окрузі, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці. Кількість таких бюлетенів з кожних місцевих виборів та у кожному з округів оголошується і заноситься до відповідних протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

Дільнична виборча комісія підраховує кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі, за підписами виборців у списку виборців та у витягу із списку виборців, передбаченому частиною третьою статті 78 цього Закону. Ця кількість оголошується.

Дільнична виборча комісія підраховує кількість контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів дільничної виборчої комісії, які їх видали, окремо з кожних місцевих виборів та по кожному виборчому округу, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці. Кількість таких талонів по кожному виборчому округу оголошується.

У разі взаємної відповідності кількості контрольних талонів, визначеній згідно з частиною сьомою цієї статті, кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені, визначеній згідно з частиною шостою цієї статті, ця кількість оголошується і заноситься до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у графу "Кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені".

У разі невідповідності кількості контрольних талонів, визначеній у частині сьомій цієї статті, кількості підписів виборців у списку виборців, які отримали виборчі бюлетені, складається акт із зазначенням установленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої невідповідності, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Цей акт мають право також підписати присутні кандидати, довірені особи кандидатів, уповноважені особи місцевої організації партії, офіційні спостерігачі. Підписи засвідчуються печаткою цієї дільничної виборчої комісії. Після цього комісія приймає рішення про встановлення кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування у відповідному виборчому окрузі. Ця кількість оголошується і заноситься до відповідних протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

Виборчі бюлетені для голосування з кожних місцевих виборів і по кожному виборчому округу відокремлюються одні від одних. Виборча комісія підраховує загальну кількість виборчих бюлетенів окремо з кожних місцевих виборів та по кожному виборчому округу.

Після підрахунку виборчих бюлетенів у всіх виборчих скриньках дільнична виборча комісія підраховує загальну кількість виборчих бюлетенів у виборчих скриньках окремо з кожних місцевих виборів та по кожному виборчому округу, за винятком виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню відповідно до положень частин вісімнадцятої - двадцятої цієї статті, і таким чином встановлює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні відповідно по кожному виборчому округу, в якому проводилося голосування на виборчій дільниці. Кожна з цих кількостей оголошується і заноситься до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

Як випливає із наведених норм Закону, за результатами голосування з кожних місцевих виборів та окремо по кожному виборчому округу складється окремий протокол про підрахунок голосів на конкретній виборчій дільниці.

Також, у випадку виявлення будь-яких порушень під час голосування та підрахунку голосів, невідповідностей, розбіжностей тощо, дільнична виборча комісія зобов'язана скласти відповідний акт, який мають право підписати, зокрема кандидати чи їх довірені особи.

Сторонами не заперечується, що виборча дільниця № 630549 містила два округи: № 19 та № 20. У окрузі № 19 зареєстровано 196 виборців, яким видано 123 бюлетеня. У окрузі № 20 зареєстровано 185 виборців, яким видано 120 бюлетеня.

Актом дільничної виборчої комісії від 30 жовтня 2017 року, складеному о 00 год. 02 хв. встановлено, що всього 8 (вісім) контрольних талонів з числа використаних помилково видані виборцям не зі свого округу.

Актом дільничної виборчої комісії від 29 жовтня 2017 року, складеному о 22год. 06 хв. виявлена невідповідність кількості виборців, що вказано у витязі з протоколу Наталинської сільської виборчої комісії з фактичною кількістю, що вказана у списках виборців. В судовому засіданні встановлено, що у витязі з протоколу Наталинської сільської виборчої комісії вказано 379 осіб, а сума зареєстрованих виборців у виборчих округах № 19 та № 20 складає 196+185=381 особу.

Судом встановлено, що вибори проводились в межах однієї виборчої дільниці, однак у двох територіальних виборчих округах.

При цьому, як виявлено, інших актів про виявленні порушення, невідповідності, розбіжності тощо дільничною комісією не складались, а також питання про їх складання не ініціювалося позивачем чи її довіреною особою, що свідчить про дотримання процедури голосування та підрахунку голосів.

У ст.80 Закону України «Про місцеві вибори» прописано, що дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці.

Особливу увагу суд звертає на те, що Законом України «Про місцеві вибори» передбачено право визнання дільничною виборчою комісією голосування на виборчій дільниці недійсним.

Так, дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:

1) виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених цим Законом; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує п'ять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на п'ять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці.

У кожному випадку виявлення обставин, зазначених у частині першій цієї статті, дільнична виборча комісія складає відповідний акт, який підписується всіма присутніми членами дільничної виборчої комісії та засвідчується печаткою виборчої комісії. Такий акт (акти) є підставою для розгляду дільничною виборчою комісією питання про визнання голосування недійсним: на виборчій дільниці з усіх виборів - у випадках, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті; у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів - у випадку, передбаченому пунктом 3 частини першої цієї статті (ст.81 Закону).

З аналізу зазначеної норми закону витікає, що при обрахуванні п'яти відсотків необхідно враховувати кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці, а не у виборчому окрузі. Таким чином суд встановив, що відсоток незаконного голосування особами, які отримали виборчі бюлетені, відповідає 8/381*100=3,29%, що є менше 5%, тому підстави для визнання голосування недійсним відсутні.

Стосовно акту дільничної виборчої комісії від 29 жовтня 2017 року, складеному о 22год. 06 хв. в якому виявлена невідповідність кількості виборців, що вказано у витязі з протоколу Наталинської сільської виборчої комісії з фактичною кількістю, що вказана у списках виборців. Суд зазначає, що відповідно до ч.3 ст. 173 КАС України позовна заява про уточнення списку виборців подається до суду за два дня до голосування. Посилання позивача на акт невідповідності виборців у списку є нікчемними та підлягали вирішенню до закінчення голосування.

Беручи до уваги вищенаведені норми Закону, зважаючи на те, що позивач не вірно тлумачить п.1 ч.1 ст.81 Закону України «Про місцеві вибори», суд дійшов переконання про безпідставність позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 7-12, 70, 86, 158-163, 172, 177 КАС України, Законом України «Про місцеві вибори», суд-

вирішив:

В задоволенні позову відмовити.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга протягом 2-ох днів з дня її проголошення.

Суддя: