Постанова від 08.11.2017 по справі 345/2614/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/9910/17

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Шавеля Р.М.,

суддів Бруновської Н.В. та Костіва М.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської обл. на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської обл. від 08.09.2017р. в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської обл. про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату доплат та підвищень до пенсії,-

ВСТАНОВИЛА:

27.07.2017р. позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії відповідача ОСОБА_1 об'єднаного управління /ОУ/ Пенсійного фонду /ПФ/ України Івано-Франківської обл. щодо відмови у виплаті йому доплати за понаднормовий стаж, підвищення до пенсії та інші доплати до пенсії відповідно до вимог чинного законодавства; зобов'язати пенсійний орган провести перерахунок та виплату позивачу доплати за понаднормовий стаж, підвищення до пенсії та інші доплати до пенсії відповідно до вимог чинного законодавства, починаючи з 01.05.2017р.; роз'яснити відповідачу, які доплати, надбавки та допомоги повинні включатися при нарахуванні пенсійних виплат згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; стягнути з відповідача понесені ним судові витрати (а.с.2-4).

08.09.2017р. позивач подав до суду письмову заяву, в якій просив позов у частині роз'яснення відповідачу, які доплати, надбавки та допомоги повинні включатися при нарахуванні пенсійних виплат згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», не розглядати (а.с.19).

Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської обл. від 08.09.2017р. заявлений позов задоволено; визнано протиправними дії відповідача ОСОБА_1 ОУПФ України Івано-Франківської обл. щодо відмови у виплаті ОСОБА_2 доплати за понаднормовий стаж, підвищення до пенсії та інші доплати до пенсії відповідно до вимог чинного законодавства; зобов'язано пенсійний орган провести перерахунок та виплату позивачу доплати за понаднормовий стаж, підвищення до пенсії та інші доплати до пенсії відповідно до вимог чинного законодавства, починаючи з 01.05.2017р.; стягнуто з державного бюджету на користь позивача судові витрати в розмірі 640 грн. сплаченого судового збору (а.с.21-23).

Не погодившись із винесеним судовим рішенням, його оскаржив відповідач ОСОБА_3 ОУПФ України Івано-Франківської обл., який покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення у справі, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні заявленого позову відмовити (а.с.26-29).

Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що під час виконання постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської обл. від 12.10.2016р. щодо проведення перерахунку та виплати пенсії з 04.04.2016р. було допущено технічну помилку при використанні функції макетного вводу даних, а саме в частині обчислення розміру пенсійної виплати, в результаті чого невірно був визначений розмір пенсійної виплати, по причині чого з 01.05.2017р. пенсійну справу позивача приведено у відповідність до норм чинного законодавства.

Окрім цього, перерахунок пенсії позивача проводився шляхом формування доплати до мінімального розміру пенсії з урахуванням положень ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», відповідно до якої мінімальний розмір пенсії шахтарям встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків середньомісячного заробітку, з якого проводився розрахунок пенсії, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Оскільки позивач має статус «дитина війни» та отримує підвищення до пенсії в розмірі 66 грн. 43 коп., тому вказана виплата підвищення до пенсії здійснюється понад розмір трьох прожиткових мінімумів.

Також суд не наділений повноваженнями розраховувати розмір пенсії позивача, оскільки це є дискреційними повноваженнями пенсійного органу.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Як слідує з матеріалів справи, позивачу ОСОБА_2 виплачується пенсія за віком відповідно до приписів ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; трудовий стаж позивача, який дає право на такий вид пенсії, становить 22 роки 10 місяців 05 днів.

Відповідно до постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської обл. від 12.10.2016р. у справі № 345/3444/16-а зобов'язано ОСОБА_3 ОУПФ України Івано-Франківської обл. провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії за віком у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, починаючи з 04.04.2016р. (а.с.9-10).

На підставі виданого судом виконавчого листа позивачу проведено перерахунок його пенсії; розмір перерахованої пенсії склав 3490 грн. 50 коп. (а.с.7-8).

Приймаючи рішення по справі та задовольняючи заявлений позов, суд першої інстанції виходив з того, що законодавцем та рішенням суду чітко визначено мінімальний розмір пенсії шахтарям - три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, а також перерахунок та виплату доплати за понаднормативний стаж, підвищення до пенсії та інші доплати до пенсії відповідно до вимог чинного законодавства. За таких умов у вказану суму враховуються будь-які надбавки чи доплати до пенсії.

Разом з тим, такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, не відповідають нормам матеріального права та не узгоджуються з фактичними обставинами справи, з наступних підстав.

Розглядувані правовідносини регулюються приписами Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (у редакції, чинній на момент виникнення вказаних відносин).

Зокрема, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей (ст.1 вказаного Закону).

Відповідно до ст.8 згаданого Закону мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМ України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Згідно абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМ України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри «прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність».

Виходячи з системного аналізу наведених норм слідує, що мінімальний розмір пенсії шахтарям встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Доплата шахтарям до мінімального розміру - це різниця між мінімальним розміром пенсії (трьома розмірами прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, обчисленої відповідно до ст.ст.27, 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, пенсійним органом первинно визначається розмір пенсії кожного пенсіонера з врахуванням належних йому доплат за понаднормативний стаж (за наявності), а потім формується розмір доплати шахтарю.

Згідно листа ОСОБА_1 ОУПФ України Івано-Франківської обл. № 196/К-15 від 02.06.2017р. на виконання судового рішення з 04.04.2016р. розмір пенсії позивача становив 3490 грн. 50 коп., а саме: 3222 грн. (прожитковий мінімум 1074 грн. х 3); 268 грн. 50 коп. доплата за понаднормативний стаж (25 років).

Станом на 01.01.2017р. розмір пенсійної виплати ОСОБА_2 згідно рішення суду складав 4052 грн. 75 коп., а саме: 3741 грн. (прожитковий мінімум 1247 грн. х 3); 311 грн. 75 коп. доплата за понаднормативний стаж (25 років).

Починаючи з 01.05.2017р., пенсійну виплату ОСОБА_2 приведено у відповідність до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», при цьому розмір такої зменшено до 3936 грн. Обчислення такого розміру проведено на підставі норм вказаного Закону згідно наступного порядку: основний розмір пенсії - 1493 грн. 75 коп. (2201 грн. 94 коп. середньомісячного заробітку х 0,67838); доплата за понаднормативний стаж роботи (25 років) - 328 грн., підвищення - 73 грн. 01 коп.; доплата шахтарям до мінімального розміру - 2041 грн. 24 коп.; загальний розмір пенсії склав 3936 грн. (а.с.7-8).

По причині того, що переплата пенсії виникла не з вини пенсіонера, підстави для утримання надміру виплачених сум є відсутніми (а.с.27).

Окрім цього, до розміру пенсії після перерахунку (тобто, понад три розміри прожиткового мінімуму) додаються тільки надбавки, підвищення, компенсаційна виплата за втрату годувальника, додаткова пенсія, пенсія за особливі заслуги, доплата у зв'язку із закриттям ЧАЕС, цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни.

Оскільки позивач має статус «дитина війни» та отримує підвищення до пенсії в розмірі 66 грн. 43 коп., тому вказана виплата підвищення до пенсії здійснюється понад розмір трьох прожиткових мінімумів (а.с.27).

Таким чином, дії відповідача по перерахунку пенсії позивача з 01.05.2017р. ґрунтуються на вимогах закону, а відтак є правомірними.

В частині виконання постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської обл. від 12.10.2016р. у справі № 345/3444/16-а (а.с.9-10) колегія суддів враховує, що з 01.05.2017р. пенсійну виплату ОСОБА_2 приведено у відповідність до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Така позиція пенсійного органу узгоджується з висновками вказаного рішення суду, оскільки таким передбачено проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства.

Оцінюючи в сукупності обставини справи та враховуючи вищенаведені положення законодавства, колегія суддів приходить до переконання про те, що заявлений позов є безпідставним та необґрунтованим, через що задоволенню не підлягає.

Таким чином, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про неповне з'ясування судом обставин, що мають значення у справі, порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні заявленого позову, з вищевикладених мотивів.

Керуючись ст.ст.94, 160, 195-197, п.3 ч.1 ст.198, п.п.1, 4 ч.1 ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст.207, 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської обл. задоволити.

Постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської обл. від 08.09.2017р. скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської обл. про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату доплат та підвищень до пенсії, - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.

Головуючий суддя ОСОБА_4

судді ОСОБА_5

ОСОБА_6